חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

דף עדכון 261 | 17.08.2019 | ט"ז אב ה'תשע"ט

העדכון השבועי של מועצת המכינות הקדם צבאיות

שבת, 17 אוגוסט 2019 21:41

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שלום לכולם ולכולן.

ט' באב חלף, ט"ו באב חלף, משעולי הארץ ומעיינותיה חופיה וקניניה שעד כה היו בעיקר בשליטת הקהל הכללי, מלאו אדם שוקק צוהל יחד עם עם ישמעאל שחגג את חג הקרבן. הגליל היה במצור אמיתי, הכנרת והשמורות וכל מקום שהריח ממים התמלא, רבבות ראו את הזריחה ומאות אלפים את השקיעות בחופשות באתרי הארץ השונים, וגם שריפות ענק לא השביתו השמחה - אכן טובה הארץ!

הקשיים שהתעוררו בנושא הכרטיס החופשי בתחבורה הציבורית נפתרו, מסמכי בינוי צפון נחתמים בימים אלו במשרדי האוצר, והכסף לתקנת התמיכה בחניכים אתיופים מחכה לאישור ועדת הכספים. יש עוד עבודה, כמו תמיד.  

בעדכון הנוכחי שפע מידע ודיווחים, ובשבוע הבא עדכון הכולל את כל הנחיות והמלצות המועצה משרדי הממשלה ואנשי השטח- קריאה מהנה ומועילה שבוע טוב!

דני.

מה בגיליון?

תאריכון

הצעות

פרוטוקול ישיבת וועד 25.7 

להורדת הפרוטוקול לחצו >>

חידון המכינות הגדול לשנת תשע"ט

חושבים שאתם מכירים את עולם המכינות? יודעים להגיד איפה הוקם גרעין החיילים הראשון של בוגרי המכינות? או איך להיט האירוויזיון Toy קשור לעולם המכינות?

בדקו עד כמה עקבתם אחר פעילות המכינות הקדם צבאיות בחידון המכינות הגדול לשנת תשע"ט!

לחידון לחצו >>

מכתב משמוליק שאול, רכז תחום השטח והטיולים החדש של המכינות

חברים יקרים רב שלומות!

בשעה טובה נכנסתי לתפקידי אחראי על תחום השטח והטיולים.

כמה מילים על עצמי למי שלא מכיר... נולדתי וגדלתי בגוש קטיף במושב גן אור, בן להורים חקלאיים, תואר ראשון ושני בלימודי ארץ ישראל, פארמדיק, תושב אליאב (ישוב מעורב במזרח לכיש) צרוד תמידית ונוטש כוסות קפה חצי מלאות על בסיס קבוע...

נשוי לתהילה – שחקנית ובימאית תיאטרון, 5 ילדים שיהיו בריאים , אורי בת 18, אליה בת  15, מעין בן 13, רועי בן 8 וסוגרת את הנבחרת אחינעם בת 6 (עולה לכיתה א!)

5 שנים נפלאות ואינטנסיביות בעולם המכינות, כמנהל שלוחת מיתרים לכיש בשקף – אליאב.

לפני כן עבדתי 16 שנים טובות בישיבה התיכונית ללימודי סביבה בסוסיא (מתוכם 11 כמנהל התיכון).

עולם השטח והטיולים במכינות הוא מבחינתי כלי חינוכי וערכי משמעותי ומתוך כך אנו צריכים לפעול לצמצום מרחב הטעות בהיבט של בטיחות. בשנה האחרונה לקחתי חלק בועדה המשותפת עם משרד החינוך להסדרת פעילות השטח של המכינות. 

אנחנו עמוק בהכשרות קיץ, סיימנו הכשרות של ראשי מכינות, רכזי מכינות ו2 סבבים של אחראי טיול

משימות רבות לפנינו: בניית ממשקי עבודה מול משרד החינוך ותאום טיולים, בניית מאגר ידע עם חומרים מקצועיים, מפגש עם המכינות והבנת הצרכים, הקמת צוות בטיחות טיולים של ראשי מכינות ורכזי טיולים, ועוד...

קיימת קבוצת Whats App של רכזי טיולים שם אשלח עדכונים והודעות – מצ"ב קישור לקבוצה מי שרלוונטי אליו מוזמן להצטרף, להצטרפות לקבוצה לחצו >>

אחד התחומים שבהם אנחנו צריכים לגדול הוא שיתוף של ידע חומר מקצועי ואירועים שקרו אצלנו במכינה.

אשמח שתשלחו אלי תחקירי בטיחות שעשיתם במכינה, אשתדל לשלוח כל שבוע שבועיים תחקיר בטיחות (כמובן לאחר שאוריד את כל הפרטים המזהים) על מנת שנוכל ללמוד כולנו מתוך ניסיונם של אחרים.

כחלק מהרציונל הזה פתחנו מאגר ידע משותף, מצ"ב קישור לגוגל דוקס שמרכז חומרים מקצועיים בתחום השטח והטיולים

גוגל דוקס שטח - מכינות

הקישור פתוח רק למיילים שאושרו (רכזי טיולים) מי שרוצה להצטרף לגוגל דוקס ולא פתוח לו שישלח ליוליה או אלי מייל שם / מכינה / תפקיד ונכניס אותו.

מי שיש לו חומרים שלדעתו חשוב שיהיו שם שישלח אלי ואני אכניס.

צוות בטיחות טיולים – תפקיד הצוות לאפיין את הצרכים של המכינות, כתיבת נהלים חדשים לפעילות שטח, עזרה בעבודה מול משרד החינוך ועוד...

הועדה תתכנס 8-9 פעמים בשנה, יש כבר כמה חברים שנודבו,

אם עולם השטח חשוב לך נשמח שתקח/י חלק בוועדה הזאת (נשמח לעוד 2-3 מתנדבים/בות, חסר מהתורניות)

רק טוב,

שמוליק
0524239799
[email protected]

הצעת עבודה לבוגרים: דרוש חונך לשלוחת גלאון של מכינת נחשון

דרושה חונכים! במסגרת תכנית שיבולים, להשתתפות צעירים עם מוגבלות במכינות, אנו מחפשים א/נשים שרוצים להשפיע על עתיד החברה שלנו!

מדובר על 6 שעות שבועיות של ליווי, תמיכה ועיבוד מצבים חברתיים. מתאים לסטודנטים, עדיפות לבוגרי מכינה. תחילת עבודה בספטמבר.
לפרטים: דור 0505745632 

תזכורת לשנת תש"פ - מערכת דיווח חניכים של משרד החינוך

מערכת דיווח חניכי המכינות הקדם צבאיות פתוחה לשנת הלימודים תש"פ.

ניתן להזין חניכים חדשים כאשר תאריך הכניסה של החניכים אותו יש להזין הוא 1.9.19.

יש להזין את החניכים עד לתאריך 6.9.19 ע"מ לקבל תשלום עבור החניכים בתחילת חודש אוקטובר. שימו לב  - מכינה שלא תזין את הנתונים עד לתאריך הנ"ל, תקבל את התשלום החודשי עבור החניכים באיחור, קרי, רק בחודש נובמבר.

הזינו את הנתונים לא יאוחר מתאריך זה ואף לפני. להזכירכם חניכי שנה ב' שממשיכים ללמוד שנה הבאה (תש"פ) מעודכנים במערכת באופן אוטומטי – אנא בדיקתכם.

בהצלחה לכולם ושנה"ל פורייה!

לילי לאה לוי
משרד החינוך
073-3934913
[email protected]

פנייה למכינות - הטמעת נושא ההתיישבות בשנת תש"פ

לפני מספר שנים התכנסנו ראשי מכינות הקד"צ לתהליך חשיבה מעמיק שבו ביקשנו להגדיר את יעדי ההגשמה הרצויים לבוגרי המכינות - אילו זירות השפעה אנו מייעדים לבוגרים שלנו.

אחד מהתחומים המרכזיים שהוסכמו במסגרת תהליך זה היה תחום ההתיישבות בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית. הסיבה להחלטה הזו נבעה מכך שזיהינו את הואקום הגדול בתחום ואת פוטנציאל ההשפעה האדיר של בוגרי מכינות במרחב זה, כמנוע לשינוי חברתי ולצמצום פערים בין הפריפריה למרכז. 

לאחר ההחלטה התחיל תהליך הטמעה הדרגתי של הנושא במכינות - וכאן אתם נכנסים לתמונה. 

רגע לפני סגירת תכניות העבודה לשנה הקרובה, אנו קוראים לכם לבחון כיצד ניתן להטמיע שיח משמעותי של נושא ההתיישבות בפריפריה במכינה. 

בין אם זה במסגרת השיעורים, בשיח היומיומי עם המכיניסטים על הבחירה במקום מגורים כבחירה שיש בה אמירה (כמו הבחירה להקים את המכינה שלכם דווקא במקום בו אתם יושבים), בסיורים וטיולים של המכינה, בהתנדבות הקהילתית באמצעות שיקוף תהליך התרומה החברתית כאמצעי לשינוי חברתי,  או אפילו ביחסי החניכים אחד לשני בקבוצה וההבנה של הכוח לפעול יחד כקבוצה. 

ההבנה המרכזית שלנו בעקבות השנה החולפת היא שכדי שתחום ההתיישבות יחלחל כמסר מהותי למכינסטים ולבוגרים, זה חייב להיות במודעות ובשיח של הצוות במכינה, ובהובלת ראש המכינה, באופן תהליכי ויומיומי. 

אם יש לכם שאלות או הצעות מהניסיון שלכם, נשמח לשמוע. 

צוות בארצנו ומועצת המכינות עומד לרשותכם לסיוע בבניית תוכנית עבודה שמשלבת את נושא ההתיישבות מרמת החזון, ועד היעדים, הפעולות הנדרשות בשנת המכינה וחיבור למרצים וסיורים בנושא. 

אם אתם מעוניינים שצוות בארצנו יגיע לשיחה עם החניכים במהלך השנה- מוזמנים לפנות ליוליה [email protected]

בברכת שנת עשייה משמעותית ומוצלחת!
צוות בארצנו ומועצת המכינות.

סקר מכון לאוטמן על חינוך לדמוקרטיה במכינות

שותפים יקרים

מצורפת הזמנה לפעולה ולקידום יישום המלצות מחקר שערך פורום דב לאוטמן בשנת 2017 במכינות הקדם צבאיות בישראל. נשמח לעמוד לרשותכם בהצגת ממצאי המחקר ובבחינה משותפות יחד איתכם לקידום המלצות המדיניות בו. 

כמו כן, מצורף דוח המחקר המלא לשימושכם.

בברכה,
לני מילוא
מנהלת פורום דב לאוטמן
03-6935610

להורדת המחקר המלא לחצו >>

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.