מכינת עז שלמה

הנחת היסוד שלנו היא, ששנת המכינה הינה רק תחילתו של תהליך ארוך וממושך של התקדמות בלתי פוסקת. לכן, אנו משקיעים רבות בליווי והעצמת הבוגרים במהלך שנות השירות הצבאי, בסמינר משתחררים, מפגשי שיעור בבתי הבוגרים, שבתות בוגרים לרווקים ולזוגות נשואים ועוד. מעל לכל, אנו שומרים על קשר אישי עם הבוגרים, מכווינים, מייעצים ומעודדים.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

עז שלמה - משרדי המכינה
משרדי המכינה

[email protected]

08-8600024

153-8-8600024

COM_CONTACTENHANCED_IMAGE_DETAILS
הרב בועז שרמן
ראש מכינת עז שלמה

[email protected]

08-8600024

153-8-8600024

052-4317247

המכינה הקדם צבאית עז שלמה - רקע כללי

רקע: המכינה הקדם צבאית עז שלמה (לשעבר קריית מלאכי) הוקמה בסיון תשס"ב (יוני 2002), מתוך מטרה לנסות לחולל מהפך חינוכי וערכי, בקרב בוגרי התיכונים הדתיים בעיירות הפיתוח ומהפריפריה החברתית. לנגד עינינו ראינו כיצד אלפים רבים של בוגרי כיתות י"ב מדי שנה, לא ממצים את הפוטנציאל הגלום בהם – לשירות משמעותי בצבא, ללימודי המשך, ובעיקר הפוטנציאל להיות בני אדם ויהודים טובים יותר.   

חזון המכינה

  1. המכינה פועלת לגדל דור של לוחמים קרביים וקצינים שיהיו סמל ומופת ביחידותיהם, במקומות מגוריהם ובחברה הישראלית בכלל.
  2. המכינה שואפת להעמיק וללמוד את הערכים היסודיים של העם היהודי – יהדות, ציונות, אחריות ומנהיגות, להזדהות איתם ולממש אותם בשירות הצבאי ובתרומה למדינה ולקהילה מתוך הדגשת המנהיגות.
  3. תלמידי המכינה עוסקים בלימוד תורה ואמונה, הלכה והשקפת-עולם בדגש על חיזוק ופיתוח האישיות כבסיס לשירות צבאי משמעותי ולפיתוח מנהיגות בפריפריה.

תוכנית הלימודים במכינה הינה ייחודית ומותאמת לקהל היעד. אנו רואים חשיבות בהתאמת יום הלימודים  לתלמידינו על כל אופניו, החל מארוחות חמות ומזינות בעלות טעם ביתי, דרך התאמת סדר השיעורים במהלך היום וכמובן בגיוון והתאמת התכנים המועברים, כך שכל תלמיד יוכל למצוא לעצמו תחום המעניין אותו ולהתקדם באמצעותו.

המכינה מפעילה מסגרת של שיעורים פורמאלים  בנושאים שונים כגון תנ"ך, הלכה, מחשבת ישראל וכן שיעורי מורשת קרב. לצד זאת מתקיימת אחת לשבוע הרצאה של מרצה אורח בנושאים שונים כמו רפואה, כלכלה, השירות הצבאי, תעשייה, היי-טק ועוד. לצד השיעורים הפורמאליים פועלות במכינה ארבע סדנאות בלתי פורמאליות: סדנת חקלאות (השמה דגש על הקשר לאדמה וחשיבות עמל הכפיים), סדנת נגרות(השמה דגש על חדוות היצירה ועל הצבת יעדים ומדידתם) , סדנת מנהיגות המחזקת את אמונם העצמי של תלמידינו ואת יכולותיהם הרטוריות  וסדנת זוגיות (החושפת את תלמידינו לתפיסת האהבה המציאותית לא כפי שהיא מוצגת בסרטים).

במקביל לשיעורים ולסדנאות, המכינה מחנכת את תלמידיה לחשיבותה של ההתנדבות בקהילה. מעבר לקיום המצווה היסודית של "ואהבת לרעך כמוך" וחינוך לערכים של ערבות ונתינה לחברה, אנו מאמינים שחינוך להתנדבות מפתח יכולות שונות המהוות תנאי בסיס לפיתוח אחריות ומעורבות בקהילה ומקנה הרגלים ארגוניים והזדהות עם הזולת. ולכן אנו במכינה מקיימים מידי שבוע פעילויות התנדבותיות חונכות בשני בתי ספר, פעילות בבית הקשיש וכן התנדבות בגמ"ח המקומי.

הצוות החינוכי

התמיכה, הייעוץ והליווי האישי, האוזן הקשבת והאווירה המשפחתית, הינן מאבני היסוד של התפיסה החינוכית במכינה.  תלמידינו המתארחים רבות בבתי הצוות, חווים את החום והאהבה המשפחתית אשר סוללים את דרכם האישית, כל אחד לפי יכולותיו וכשרונו הייחודיים לו.

אנו במכינה מאמינים בכל אחד ואחד מתלמידינו

ורואים מידי שנה את השינוי הרב שהתחולל בהם במהלך השהות במכינה.

בוגרים

הנחת היסוד שלנו היא, ששנת המכינה הינה רק תחילתו של תהליך ארוך וממושך של התקדמות בלתי פוסקת. לכן, אנו משקיעים רבות בליווי והעצמת הבוגרים במהלך שנות השירות הצבאי, בסמינר משתחררים, מפגשי שיעור בבתי הבוגרים, שבתות בוגרים לרווקים ולזוגות נשואים ועוד. מעל לכל, אנו שומרים על קשר אישי עם הבוגרים, מכווינים, מייעצים ומעודדים.

הצלחות

לתהליך המשמעותי אותו עוברים תלמידינו יש הוכחות בשטח. למכינה למעלה מ-550 תלמידים ובוגרים שעברו שינוי משמעותי והעלו את חייהם וחיי הסובבים אותם למסלול חדש. מתגייסים לשרות קרבי, לפיקוד, קצונה וסיירות והיציאה לאזרחות מתחילה מנקודת פתיחה שונה לחלוטין. את בוגרינו שהשתחררו ניתן למצוא במגוון תחומי עשייה- מחנכים בבתי ספר, רכזי ומדריכי נוער בפנימיות, בתנועות הנוער ורכזי קהילות,  רופא, מהנדסים, עורכי דין אנשי הייטק ותעשייה ועוד. רבים מבוגרינו קובעים את ביתם לאחר הנישואים בערי הפריפריה מהם באו על מנת להמשיך לסייע ולקדם את הקהילה הסובבת אותם.

המכינה במספרים

  • למכינה למעלה מ550 תלמידים ובוגרים בין השנים תשס"ב-תשע"ו, כ-50% מהם מתגוררים באזור הדרום והשפלה.
  • 100% מבוגרי המכינה התגייסו לצה"ל - 19% מבוגרי המכינה שירתו בסיירות ויחידות מובחרות, 58% בשירות בשאר היחידות הקרביות, ו24% בתפקידים לא קרביים. 37% מבוגרינו הגיעו לתפקידי פיקוד וקצונה.
  • מתוך בוגרינו שסיימו את שירותם הצבאי 69% לומדים לימודים אקדמאיים, 91% השתלבו בשוק העבודה בתחומים שונים, 20% לומדים בישיבות.
  • מתוך 103 בוגרי המכינה שנישאו 71 זוגות (69%) עברו הדרכה לחיי זוגיות אצל רבני המכינה.
גלריית תמונות

כל המכינות הקדם צבאיות בישראל

  • מכינות תורניות
  • מכינות כלליות

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק של שבת פרשת "בא" שישי, 07 ינואר 2022 11:32
ממתק של שבת - פרשת "וישלח" שישי, 19 נובמבר 2021 12:00
ממתק של שבת - פרשת "ויצא" חמישי, 11 נובמבר 2021 13:54
ממתק של שבת - פרשת "תולדות" שישי, 05 נובמבר 2021 11:11
ממתק של שבת - פרשת "נח" חמישי, 07 אוקטובר 2021 21:47
ממתק של שבת - פרשת "האזינו" שישי, 17 ספטמבר 2021 11:31
ממתק של שבת - פרשת "וילך" חמישי, 09 ספטמבר 2021 22:23
ממתק לשבת - פרשת "כי תבא" חמישי, 26 אוגוסט 2021 20:40
"ממתק לשבת - פרשת "כי תצא שלישי, 17 אוגוסט 2021 16:32
ממתק לשבת - פרשת "שופטים" חמישי, 12 אוגוסט 2021 14:09
ממתק לשבת - פרשת "ראה" שישי, 06 אוגוסט 2021 00:01

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.