מכינת בינה

בינה - משרדי המכינה
משרדי המכינה

[email protected]

03-5342997 | 052-3262011

03-5346579

http://www.bina.org.il/mechina

גיא גרוסמן
מנהל מכינת בינה

[email protected]

03-5342997 | 052-3262011

03-5346579

052-8708566

http://www.bina.org.il/mechina

יובל לינדן
ראש מכינת בינה

[email protected]

03-5342997 | 052-3262011

03-5346579

054-6240237

http://www.bina.org.il/mechina

עדיה שר
רכזת גיוסים - מכינת בינה

[email protected]

03-5342997 | 052-3262011

03-5346579

054-5395042

http://www.bina.org.il/mechina

מכינת בינה למנהיגות ע"ש אריה לובה אליאב

מיקום: תל אביב

מידע על המכינה באנגלית לחצו כאן

על המכינה:

מכינת בינה ע"ש לובה אליאב מבקשת להצמיח תלמידי חכמים חילוניים הלוקחים אחריות פעילה ומשפיעה בחברה הישראלית בכלל ובצה"ל בפרט. אנשים סקרנים ולמדנים, אכפתיים כלפי מורשתם וכלפי הסביבה שלהם, אנשים שמאמינים בשוויון ערך האדם ובצורך לחבר את המורשת היהודית עם המורשת ההומניסטית וליצור תרבות יהודית חברתית וצודקת. אנשים שרוצים לראות כאן מדינה יהודית ודמוקרטית שבאמת פועלת ברוח העקרונות שבמגילת העצמאות.

מלים גבוהות מדי? טוב נו, לעיתים צריך לכוון גבוה

במכינת בינה אנו מאמינים שהיהדות היא תרבות חיים של כולנו ולא רק נחלתם של המבקשים לחיות אורח חיים דתי. אנו מאמינים שכאביו וצרתו של הזולת ראוי שיכאבו גם לנו ויניעו אותנו לפעולה. אנו מאמינים שראוי שאחריות תהיה מושג יסודי בחיי כל אדם. אנו מאמינים שעלינו לקחת חלק בעיצוב ביתו של העם היהודי בישראל ובשמירה עליו. אנחנו לומדים הרבה. לא לימוד בו המורה פעיל והתלמיד סביל, לא לימוד של מבחנים. לימוד דיאלוגי ורלבנטי. לימוד מסעיר בו הטקסט מפוענח ומפורש על ידי כולם ומוביל לדיונים מאתגרים סביב הנושא הנלמד. ואנחנו לא רק לומדים – אנחנו מתנדבים בדרום תל אביב וחיים בה ולומדים להכיר ולחוות את הבעיות והיופי של שכונותיה. אנחנו מכינים את עצמנו לשירות צבאי משמעותי בעזרת משבצות הכנה לצבא, סדרות ומד"סים. אנחנו חיים בקבוצה ומתמודדים יומיום עם אתגרי השיתוף, מעמיקים את מושג החברות ומגיעים עימו למקומות חדשים. מעבר לזה נודה ולא נבוש- גם די כיף לחיות שנה בדרום תל אביב…

איך זה נראה ביומיום?

  • לימוד עומק משמעותי עם מיטב המורות והמורים של הישיבה החילונית של בינ"ה.

  • פעילות דו-שבועית קבוע במוקדי משימה שונים ברחבי דרום תל אביב.

  • פעילויות גיבוש קבוצתי ומחזורי- גם בציד הכיפי וגם בצד של ניהול קבוצה עצמאית.

  • אימונים גופניים, סדרות ניווטים והתנסויות הכנה לצה"ל.

  • סדרות גיאוגרפיות ברחבי הארץ בניהול המכיניסטים עצמם (אמרנו מנהיגות, נכון?)

  • ימי סיור ועיון במכינה, ברחבי הארץ והחברה הישראלית

  • ימי חג ומועד משמעותיים, טקסיים וחגיגיים.

השילוב של לימוד, עשייה חברתית, חיי קבוצה, הכנה לצבא ותרבות דיאלוגית בה החניכים לוקחים חלק מרכזי בעיצוב המכינה והחיים בה יוצר שנה משמעותית ומרגשת המשנה את חיי כולנו ומהווה צעד חשוב בדרך לחיי אהבה והגשמה.

ראש מכינת בינ"ה – יובל לינדן

יובל לינדן, ראש מכינת בינ"ה. איש חינוך, היסטוריון ופעיל חברתי. בוגר תואר ראשון ושני בהיסטוריה של העת החדשה. במשך שנים פעל בשדה החינוך הבלתי פורמלי, החל משלב תנועת הנוער (נוע"ם, נוער מסורתי), ריכוז ש"ש, הדרכת טיולים והנחיית מפגשי העשרה בתוכניות י"ג מגוונות.

המכינה שלנו יושבת בתוך הישיבה החילונית של בינ"ה בדרום ת"א. היא נולדה מתוך תפיסה המבקשת לתת לציבור שלנו, הציבור החילוני הממלכתי בישראל, אפשרות לגשת לעיסוק בזהות היהודית הישראלית שלנו במרחב שמאפשר לנו לשאול את השאלות ולמצוא את התשובות שלנו עליהם לפני שנגיע למפגש הצה"לי עם יתר החברה הישראלית .

איננו מתחמקים מלשאול- איך יכול להיות שה"חילונים" מוותרים על היהדות, מרחיקים את כל היפה והמרגש שבה וחוזרים אליה רק ברגעים המכוננים כדי לעמוד בטקסי החיים שלהם ולא להבין מה אומרים, לתת לאחרים לנהל את הטקס ולמלמל, לשמוח ולהתאבל בלי להכיר את המשמעות? למה אנחנו מסכימים/ות שאחרים ישרטטו את דרכנו ויתחמו את עולמנו? עכשיו, שהיהדות היפה והפראית שלנו- קצת יותר קרובה לליבי בכל יום ואני יודעת לשחק ולצחק בה- אני יכולה להזמין גם אחרות ואחרים להשתתף במסע ואולי לא לכעוס כל כך.. אולי להגיע ממקום אחר.

"…לֹא תוּכַל לְהִתְעַלֵּם" [ספר דברים, פרק כב', פסוק ג']

היהדות מדברת על החיים שלו כאן ועכשיו והיא רלוונטית מתמיד: היחס לעוני, לאדישות, ל"אחר האולטימטיבי", האלמנה, הגר, היתום ושבויית המלחמה. בפרשת "כי תצא" המרתקת מופיע הביטוי "לֹא תוּכַל לְהִתְעַלֵּם" ומחייב [או מבטיח או מצווה או מאחל לנו..] שלא נוכל לחיות בשרירות לב ולא נוכל להתעלם מסבל האחר. במכינה אנו מנסות ומנסים לחיות את הגישה הזו, להפוך את התורה לתורת חיים- בלימוד ובמעשה גם יחד.

אין בנו פחד ללמוד את המקורות הקדושים ולקדש אותם בפרשנות חדשה, בקריאה ריבונית ולא רבנית. אנו יוצרים את היהדות של דורנו. אנו במכינת בינ"ה לא חוששים לעשות את שחלמו עליו ראשי הציונות: ללמוד מהדורות הקודמים ומהטקסטים המכוננים של היהדות ובה בעת לחלוק עליהם, לפרש אותם מחדש וליצור את היהדות של דורנו. זו הדרך לחיות- בית יוצר נשמת האומה. אלה ראשי התיבות של מהותנו.

המכינה קרויה על שמו של איש מרגש של עשייה וגדלות רוח גם יחד. לובה אליאב זכרונו לברכה ולעשייה. לובה, מנהיג צנוע וישר, מסמל אפשרות מאירה ורלבנטית להנהגה ראויה ומשמעותית.

אני מזמין אותך- בוגר ובוגרת י"ב – לצעוד איתנו בדרך לחיים של עשייה, מנהיגות והגשמה המגלים אכפתיות ואחריות כלפי החברה, התרבות והמורשת. במעשה ובחיי היומיום, בפרשות השבוע ובשפת הקודש, בהגות ובלמידה. בואו לטעון בעלות על יהדותכן/ם. בואו לחגוג את ששייך לנו. בואו לעשות.

גלריית תמונות

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות