מכינת בינ"ה

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

מכינת בינ"ה למנהיגות ע"ש אריה לובה אליאב

מיקום: תל אביב

מידע על המכינה באנגלית לחצו כאן

על המכינה:

מכינת בינ"ה ע"ש לובה אליאב מצמיחה תלמידי ותלמידות חכמים חילוניים הלוקחים אחריות פעילה ומשפיעים בחברה הישראלית בכלל ובצה"ל בפרט. אנשים סקרנים ולמדנים, אכפתיים כלפי מורשתם וכלפי הסביבה שלהם, אנשים שמאמינים בשוויון ערך האדם ובצורך לחבר את המורשת היהודית עם המורשת ההומניסטית וליצור תרבות יהודית חברתית וצודקת. אנשים בעלי מוטיבציה גבוהה לשירות משמעותי וערכי בצה"ל שרוצים להגדיל את מידת המוכנות על ידי למידה חוויתית בין הכיתה לשטח. אנשים שמאמינים בישראל יהודית ודמוקרטית ברוח מגילת העצמאות.

מלים גבוהות מדי? טוב נו, לעיתים צריך לכוון גבוה

במכינת בינ"ה אנו מאמינים שהיהדות היא תרבות חיים של כולנו, ועלינו לקחת חלק בעיצוב הזהות היהודית בישראל כפתוחה ודינאמית. אנו מאמינים שכאביו וצרתו של הזולת ראוי שיכאבו גם לנו ויניעו אותנו לפעולה, ראוי שאחריות תהיה מושג יסודי בחיי כל אדם.

אנחנו לומדים הרבה! לימוד דיאלוגי ורלוונטי, לימוד מסעיר בו הטקסט מפוענח ומפורש על ידי כולם ומוביל לדיונים מאתגרים סביב הנושא הנלמד. אנחנו לא רק לומדים! אנחנו מתנדבים בדרום תל אביב וחיים בה ולומדים להכיר ולחוות את הבעיות והיופי של שכונותיה כמראה לחברה הישראלית. אנחנו מכינים את עצמנו לשירות צבאי משמעותי בעזרת משבצות הכנה לצבא, סדרות ואימונים גופניים. אנחנו חיים בקבוצה ומתמודדים יומיום עם אתגרי השיתוף, מעמיקים את מושג החברות ומגיעים עימו למקומות חדשים. תכלס? גם די כיף לחיות שנה בדרום תל אביב…

איך זה נראה ביומיום?

  • לימוד עומק משמעותי עם מיטב המורות והמורים של הישיבה החילונית של בינ"ה בתל אביב.
  • פעילות רחבה במוקדי התנדבות שונים ברחבי דרום תל אביב.
  • אימונים גופניים, סדרות ניווטים והתנסויות הכנה לצה"ל.
  • פעילויות גיבוש קבוצתי ומחזורי- גם בצד הכיפי וגם בצד של ניהול קבוצה עצמאית.
  • אקטיביזם חברתי והובלת יוזמת שזורים בפעילות היומיומית.
  • סדרות גיאוגרפיות ברחבי הארץ בניהול המכיניסטים עצמם (אמרנו מנהיגות, נכון?)
  • ימי סיור ועיון המתקיימים במכינה וכן ברחבי הארץ, ליצירת מפגש והיכרות עם החברה הישראלית.
  • ימי חג ומועד משמעותיים, טקסיים וחגיגיים.

השילוב של לימוד, עשייה חברתית, חיי קבוצה, הכנה לצבא ותרבות דיאלוגית בה החניכים לוקחים חלק מרכזי בעיצוב המכינה והחיים בה יוצר שנה משמעותית ומרגשת מלאה במעורבות, עשייה וחוויה. המכינה שותפה בתוכנית "שיבולים" של מועצת המכינות הקדם צבאיות, לשיתוף צעירים וצעירות עם מוגבלויות בכל תכני המכינה.

ראש מכינת בינ"ה – יובל לינדן

יובל לינדן, ראש מכינת בינ"ה. איש חינוך, היסטוריון ופעיל חברתי. בוגר תואר ראשון ושני בהיסטוריה של העת החדשה. במשך שנים פעל בשדה החינוך הבלתי פורמלי, החל משלב תנועת הנוער (נוע"ם, נוער מסורתי), ריכוז ש"ש, הדרכת טיולים והנחיית מפגשי העשרה בתוכניות י"ג מגוונות.

"המכינה שלנו יושבת בתוך הישיבה החילונית של בינ"ה בדרום ת"א. היא נולדה מתוך תפיסה המבקשת לתת לציבור שלנו, הציבור החילוני הממלכתי בישראל, אפשרות לגשת לעיסוק בזהות היהודית הישראלית שלנו במרחב שמאפשר לנו לשאול את השאלות ולמצוא את התשובות שלנו עליהם לפני שנגיע למפגש הצה"לי עם יתר החברה הישראלית."

"איננו מתחמקים מלשאול- איך יכול להיות "שהחילונים" מוותרים על היהדות, מרחיקים את כל היפה והמרגש שבה וחוזרים אליה רק ברגעים המכוננים כדי לעמוד בטקסי החיים שלהם ולא להבין מה אומרים, לתת לאחרים לנהל את הטקס ולמלמל, לשמוח ולהתאבל בלי להכיר את המשמעות? למה אנחנו מסכימים/ות שאחרים ישרטטו את דרכנו ויתחמו את עולמנו? עכשיו, שהיהדות היפה והפראית שלנו- קצת יותר קרובה לליבי בכל יום ואני יודעת לשחק ולצחק בה- אני יכולה להזמין גם אחרות ואחרים להשתתף במסע ואולי לא לכעוס כל כך.. אולי להגיע ממקום אחר."

"…לֹא תוּכַל לְהִתְעַלֵּם" [ספר דברים, פרק כב', פסוק ג']

"היהדות מדברת על החיים שלו כאן ועכשיו והיא רלוונטית מתמיד: היחס לעוני, לאדישות, ל"אחר האולטימטיבי", האלמנה, הגר, היתום ושבויית המלחמה. בפרשת "כי תצא" המרתקת מופיע הביטוי "לֹא תוּכַל לְהִתְעַלֵּם" ומחייב [או מבטיח או מצווה או מאחל לנו..] שלא נוכל לחיות בשרירות לב ולא נוכל להתעלם מסבל האחר. במכינה אנו מנסות ומנסים לחיות את הגישה הזו, להפוך את התורה לתורת חיים- בלימוד ובמעשה גם יחד."

"אין בנו פחד ללמוד את המקורות הקדושים ולקדש אותם בפרשנות חדשה, בקריאה ריבונית ולא רבנית. אנו יוצרים את היהדות של דורנו. אנו במכינת בינ"ה לא חוששים לעשות את שחלמו עליו ראשי הציונות: ללמוד מהדורות הקודמים ומהטקסטים המכוננים של היהדות ובה בעת לחלוק עליהם, לפרש אותם מחדש וליצור את היהדות של דורנו. זו הדרך לחיות- בית יוצר נשמת האומה. אלה ראשי התיבות של מהותנו."

"המכינה קרויה על שמו של איש מרגש של עשייה וגדלות רוח גם יחד. לובה אליאב זכרונו לברכה ולעשייה. לובה, מנהיג צנוע וישר, מסמל אפשרות מאירה ורלבנטית להנהגה ראויה ומשמעותית."

"אני מזמין אותך- בוגר ובוגרת י"ב – לצעוד איתנו בדרך לחיים של עשייה, מנהיגות והגשמה המגלים אכפתיות ואחריות כלפי החברה, התרבות והמורשת. במעשה ובחיי היומיום, בפרשות השבוע ובשפת הקודש, בהגות ובלמידה. בואו לטעון בעלות על יהדותכן/ם. בואו לחגוג את ששייך לנו. בואו לעשות."

גלריית תמונות

כל המכינות הקדם צבאיות בישראל

  • מכינות תורניות
  • מכינות כלליות

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק של שבת פרשת "בא" שישי, 07 ינואר 2022 11:32
ממתק של שבת - פרשת "וישלח" שישי, 19 נובמבר 2021 12:00
ממתק של שבת - פרשת "ויצא" חמישי, 11 נובמבר 2021 13:54
ממתק של שבת - פרשת "תולדות" שישי, 05 נובמבר 2021 11:11
ממתק של שבת - פרשת "נח" חמישי, 07 אוקטובר 2021 21:47
ממתק של שבת - פרשת "האזינו" שישי, 17 ספטמבר 2021 11:31
ממתק של שבת - פרשת "וילך" חמישי, 09 ספטמבר 2021 22:23
ממתק לשבת - פרשת "כי תבא" חמישי, 26 אוגוסט 2021 20:40
"ממתק לשבת - פרשת "כי תצא שלישי, 17 אוגוסט 2021 16:32
ממתק לשבת - פרשת "שופטים" חמישי, 12 אוגוסט 2021 14:09
ממתק לשבת - פרשת "ראה" שישי, 06 אוגוסט 2021 00:01

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.