מכינת בית ישראל

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

COM_CONTACTENHANCED_IMAGE_DETAILS
הושע פרידמן בן-שלום
ראש מכינת בית ישראל

hosheafbs@gmail.com

02-6760580

אורית רטנר
מנהלת אדמיניסטרטיבית

oritr@reut.org.il

02-6760580

02-6768412

איילת
רכזת גיוסים

beitisrael.gius@gmail.com

02-6760580

050-6420704

עומר לבקוביץ
רכז תחום בוגרים - מכינת בית ישראל

kfaromer@gmail.com

02-6760580

050-7432040

אורלי פרידמן
מנהלת עמותת בית ישראל

orlif@reut.org.il

02-6760580

מכינת בית ישראל

מיקום: ירושלים

למידע על המכינה באנגלית לחצו כאן

על המכינה:

מתוך דברי חניכים:

"במקום הזה יש קסם באווירה, שמתוך שונות ומתח אידיאולוגי גבוה נוצרת הרגשת יחד ושותפות ."

"יש בבית ישראל כנות יוצאת דופן בין כוונות למעשים, בין הסיסמאות הגדולות למעשים היומיומיים – בכל נימי החיים".

א', בוגרת המכינה.

מכינת בית ישראל, קמה מתוך הרצון להתמודד עם הבעיות הבוערות בחברה הישראלית: התרחבות הפערים החברתיים, מחלוקות, קשיי הידברות וניכור, ובנוסף ירידה בהזדהות, תחושת השליחות והרצון לתרום. למכינה מגיעים כל שנה כ-55 צעירים וצעירות, דתיים חילוניים ומסורתיים מכל רחבי הארץ, המבקשים להיות שותפים לדרך של חיפוש ותרומה לחברה. המכינה מזמינה לשנה של מפגש, צמיחה אישית, התנדבות ועשייה חינוכית, לימוד מעמיק ומגוון, הכרות עם החברה הישראלית, הכנה לשרות משמעותי וחיי קבוצה.

אם גם אתם מרגישים שאפשר לתקן, אתם מוזמנים להצטרף למסע שיש בו חווית לימוד שורשית ודיאלוגית עם עשייה חברתית משמעותית.

מרכיבי התוכנית:

  • הלימוד – בנושאי יהדות, רוח, חברה ותרבות.אתם שותפים בעיצוב התוכנית שמאפשרת ברור זהות, צמיחה אישית, מפגש ודיאלוג.

  • העשייה- פעילות התנדבותית בשכונה – בחונכויות, במרכזי למידה, בבתי-ספר וקייטנות. חיים ביחד בתוך שכונה, נותנים ומקבלים במפגש אמיתי וכנה.

  • הקבוצה- מאפשרת מפגש וצמיחה, ויוצרת בתהליך שפה משותפת. הקבוצה אוטונומית ,יוזמת ואחראית על כל תחומי החיים במכינה.

  • טיולים וסדרות- סדרות לימודיות וטיולים בנושאי קונפליקט בחברה הישראלית. מטיילים, לומדים ונפגשים עם האנשים והמציאות בשטח.

  • פעילות הכנה לצה"ל – מנווטים,נפגשים עם אנשי צבא ועם הדילמות הערכיות איתן צה"ל מתמודד ומתכוננים לשרות משמעותי.

שנת המכינה היא הזדמנות לברור הזהות היהודית שלי ושלנו, השורשים, והמטרות. זוהי הזדמנות לברור הייעוד המשותף שלנו כחברה. מאין באנו, מה מחבר בינינו ולאן פנינו מתוך אמונה שחיבורי אמת ביננו יכולים לצמוח מתוך השורשים היהודיים המשותפים לכולנו.

שנת המכינה היא שנה של לימוד ומעשה המשולבים יחד ללא הפרדה. על הלימוד להפרות, להעמיק ולהרחיב אופקיו של המעשה ההתנדבותי ומנגד שהמעשה ישפיע ויקרין על הלימוד. בבחינת תלמוד המביא לידי מעשה.

שנה זו אוצרת בתוכה הזדמנות ליצירת מנהיגות שתוביל את החברה הישראלית לדרך של ברור ערכי, של דיאלוג מתמשך, אחריות וסולידאריות לכל מרכיבי החברה.

הצוות החינוכי

צוות מדריכי המכינה, וצוות המורים מורכב ברובו מבוגרי מכינה ומאנשי קהילת בית ישראל התופסים את עבודתם במכינה כשליחות ומהווים באורח חייהם מקור השראה .

ראש מכינת בית ישראל – הושע פרידמן בן-שלום

בראש המכינה עומד הושע פרידמן בן-שלום – חבר הקיבוץ העירוני בית ישראל, מח"ט כרמלי במיל-המשרת כקצין המילואים ראשי מתשע"ג בדרגת תת אלוף. זוכה פרס אביחי תשס"ג: " …על יוזמותיו החלוציות להעמקת השיח הסובלני בחברה היהודית בישראל שבמרכזן הקמת המכינה הקדם צבאית הראשונה המשולבת….."

הושע נולד ברשפים למשפחה חסידית חלוצית, ובילדותו עבר לסעד. התגייס לסיירת גולני, השתחרר וחזר לקבע כמ"פ עם חבורת צעירים שגיבש – דתיים וחילוניים שהשתלבו בפלוגה רגילה במטרה להצמיח מתוכה מפקדים/מחנכים בעלי שאר רוח וייעוד שיפיצו גישה זו בצה"ל ולאחר מכן באזרחות.

ב-1992 הקים עם חבריו את הקיבוץ העירוני בית ישראל בגילה שחברים בו דתיים וחילוניים, הפועלים יחד כדי להגשים חזון של חברה יהודית מתוקנת. בשנת 1997 הקים את מכינת בית ישראל, המכינה הקדם-צבאית המשולבת הראשונה בארץ. נשוי לאורלי ולהם שישה ילדים.

האני מאמין

אני חושב שבעת הזאת, כשנתקבצנו לכאן אחרי 2000 שנות גלות, אחרי שואה נוראה והקמתה של מדינת ישראל, והתגשמו בנו נבואות הנביאים, התקוות וגעגועי אבותינו ומעשי החלוצים שבכל הדורות- חלה עלינו אחריות גדולה לבנות כאן חברה ומדינה שתהיה ראויה לתקוותינו ולתקוות אבותינו.

במקביל לקיבוץ הגלויות הפיזי עלינו לפעול לקיבוץ גלויות רוחני ותרבותי. עלינו לבנות חיבור חדש בארץ. ישנם סקטורים שונים (דתיים וחילוניים וכד') ואנחנו בונים היום את הסקטור "היהודי", או יותר נכון מחדשים אותו. אני ציוני חסידי, אבל אני חלק מכלל ישראל וזו ההגדרה הכי טובה. המשימה הגדולה היום היא חזרה אמיתית למקורות שלנו, לאו דווקא במובן הדתי אלא במובן היהודי, של 'ואהבת לרעך כמוך' וחיבור בין כל ישראל להגשמת הייעוד היהודי של תיקון עולם.

המטרה של המכינה היא חיפוש שותפים לדרכינו – לחשוף צעירים וצעירות מכל הארץ ומרקעים שונים לאפשרות להתמודד באופן חיובי עם בניין החברה והארץ. להכניס מימדים של שליחות לחיים. זו שנה בה חניכי המכינה גם תורמים הרבה מאוד וגם בונים את עצמם להיות אנשים תורמים, לא להתעסק רק בעצמם, בהישגיות ובהצלחה שלהם. פה אתה עושה בשביל אחרים ואין דבר יותר מצמיח מזה. ובאמת מגיעים אנשים מעולים מכל הארץ שעוברים גם תהליך של בירור זהותי משותף ועמוק מאוד, מפתחים כלים לתרומה דרך עבודה חינוכית עם נוער וילדים בשכונה, ומתנהלים באוטונומיה ועצמאות.

בעיני, מה שקורה במכינה זהו מיקרוקוסמוס לתהליכים שעם ישראל יצטרך לעבור – תהליכים של אחווה, גיבוש וחיבורים. בכל שנה יוצאים מהמכינה כ- 50 בוגרים שמגיעים לעמדות השפעה – וכך רשת האנשים עם האידיאולוגיה של "לעשות טוב"– גדלה. יש הרבה בוגרים ואנשים שהתאהבו ברעיון ומממשים אותו בדרכים שונות.

לסיום, אני מאחל לכולנו שנזכה לחיים של שליחות, ושנהיה שותפים במעשים שבונים את גאולת העם והארץ. מתוך חיבור, אהבה וערבות בינינו. ושנזכה לראות את השלמת התגשמות חזון הנביאים, תקוות של אבותינו שבכל הדורות. שנצליח ליצור כאן חברת מופת שתהיה אור לנו ולכלל האנושות.

הושע

גלריית תמונות

כל המכינות הקדם צבאיות בישראל

  • מכינות תורניות
  • מכינות כלליות

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.