המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

'קול קרא והלכתי' – זוכרים את בוגרי המכינות שנפלו במלחמת 'חרבות ברזל'

בכנס השנתי של מועצת המכינות וקק"ל עצרנו לזכור וללמוד על מורשתם של עשרות בוגרי המכינות שנפלו במלחמת 'חרבות ברזל'

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

578A3421 Enhanced NR

בחודשים האחרונים, במהלך מלחמת 'חרבות ברזל', עולם המכינות איבד למעלה מ-80 בוגרים ובוגרות שיצאו לקרב ולא שבו ממנו. כל אחד ואחת מהם עולם ומלואו – חברים קרובים, חניכים אהובים, לוחמים גיבורים, שיצאו להגן על העם והארץ באחת משעותיו הקשות ביותר. נופלי המכינות יצאו לקרב מכל רחבי הארץ. דתיים וחילוניים, מהעיר, מהכפר, מהיישוב או מהקיבוץ. לכולם היה מכנה משותף בסיסי: עוז רוח, אהבת העם והארץ ונחישות לנצח במלחמה.

בכנס השנתי של מועצת המכינות וקק"ל, הוקם מיצג מיוחד לזכרם. התמונות הקפואות של גיבורינו, שלא שבו מהקרב, התייצבו באולם הכניסה ל'בנייני האומה'. נדמה היה ששם, גם ההמולה הרבה של אלפי החניכים שהגיעו לכנס, דממה. מנכ"ל מכינת כרם-אל, מוניר מאדי, נשא דברים כנציג המכינות אשר איבדו את בוגריהן במלחמת 'חרבות ברזל':

"'קול קרא והלכתי הלכתי כי קרא הקול' – את מילים אלה כתבה המשוררת והלוחמת חנה סנש. מצנחני היישוב, שהתנדבה לשרת בצבא הבריטי במלחמת העולם השנייה נגד גרמניה הנאצית, צנחה לשטח הונגריה, נתפסה, נחקרה בעינויים, והוצאה ולהורג והיא רק בת 23. בחייה הקצרים הייתה חנה סמל של אידיאליזם והקרבה עצומים. השירים שכתבה גם בעומדה מול גורלה הטרגי, משרטטים את דמות כאישה חזקה וחדורת מוטיבציה ותקווה אפילו נוכח הנסיבות העגומות שמולן ניצבה. קשר ברור וישיר מחבר בין קווי דמותה של חנה בימים ההם, לגיבורים שלנו בימים אלה. הקול הוא אותו הקול, המקום שונה, הנסיבות דומות – סכנה קיומית לגורל העם והמדינה. אותו הקול שקרא לחנה קרא גם לגיבורי התהילה שלנו. מהצפון ומהדרום, מהעיר ומהכפר, מהמושב ומהקיבוץ, כולם אבל כולם, קמו ודהרו אל עבר הדרום הבוער באותה שבת ארורה. אחד מהגיבורים הוא גיבור שלנו. גיבור מכינת כרם אל, סגן אלוף סלמאן חבקה, לוחם עז נפש, מבניה האמיצים של העדה הדרוזית האצילית, עדה שקשרה את גורלה בגורלו של העם היהודה ומדינת ישראל, בברית מיוחדת שנרקמה בשתי בערב, כברית של אמיצים וכברית דמים, אך יותר מכל – כברית של גיבורים. ברית שמקבלת משנה תוקף בימים מיוחדים אלה...

סיפור חייו וגבורתו של סלמן, הוא סיפור חייו של 87 הנופלים הגיבורים מכלל המכינות בארץ – דתיים וחילוניים כאחד, גיבורים שצו מצפונם קרא להם באותה השבת, ומבלי להסס לרגע קפצו ראשונים אל התופת, תפסו פיקוד, וניהלו את הלחימה והקרבות בעוז ובגבורה, מצוידים בסל הערכים האישי והמשפחתי שלהם, ובעיקר בערכים עליהם גדלו והתחנכו כל אחד במכינה שלו לצד חבריהם ובהשראה ישירה של ראשי ומנהלי המכינות שלהם" (מוניר מאדי בכנס המכינות בשיתוף קק"ל שנערך ב-1.2.2024).

הרמטכ"ל, רא"ל הרצי הלוי, נשא דברים בסרטון שהוקלט מראש: "בתקופה הזו יותר מתמיד, ניכרת תרומתם של בוגרי המכינות – הניצבים בחנית, פועלים בגבורה, ואף מחרפים את נפשם למען הגנת העם והארץ. למרבה הצער, במלחמה זו קיבלנו תזכורת כואבת למחיר גבורתם. צה"ל מחויב לקיים את מורשתם של הנופלים ולהגן על המולדת. אנו פועלים באותה רוח של שליחות ומסירות בה פעלו ומבטיחים בכל עת כי קורבנם לא יהיה לשווא".

הכאב על אובדן בוגרי המכינות לא מרפה. אין מילים שינחמו את המשפחות השכולות והחברים הקרובים. עלינו להבטיח להמשיך להנציח את דמותם של בוגרינו ואת הערכים שהובילו אותם גם במשימת האחרונה.

יהי זכרם ברוך.

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות