מכינת עצם

COM_CONTACTENHANCED_IMAGE_DETAILS
הרב חיים ברוך
ראש מכינת עצם

[email protected]

08-9987511

08-9960179

052-6071308

עצם - משרדי המכינה
משרדי המכינה

[email protected]

08-9987511

08-9960179

מיקום: מושב נווה

מידע על המכינה באנגלית לחצו כאן

על המכינה:

את המכינה התורנית לצה"ל -עצם הקמנו לפני 20 שנה בשנת תשנ"ד (1993 ) בעצמונה, מוסד זה בא למלא חלל חינוכי וחברתי בקרב בני-הנוער, בצבור הדתי לאומי לגווניו. מיסד המכינה ומי שעמד בראשה עד לשנה האחרונה שבה מונה לתפקיד הרב הראשי הצבאי לצה"ל הוא הרב רפי פרץ. כיום עומד בראש המכינה הרב חיים ברוך ואתו צוות גדול של רבנים ואנשי צוות.

בקיץ תשס"ה נעקר ממקומו בכאב ובייסורים בית המדרש של המכינה בעצמונה ולמרות הכל- "קמנו ונתעודד"- והמכינה הוקמה מחדש לתקופה זמנית בסמוך ליתד, ובשנת תשע"א עברה לבניין הקבע שלה במושב נווה- יישוב חדש שהוקם בחולות חלוצה.

מטרת המכינה: בניין אישיות כלל ישראלית, היונקת את ערכיה מאמונת ישראל ותורתו.

המכינה מיועדת לבחורים לפני גיוס המעוניינים למלא את חובתם במסלול צבאי מלא, מתוך אמונה והכרה בחשיבות ובערך השירות.

במגמה להכשיר חבורה זו למלא את המטרה שהציבה לעצמה, הוקם מוסד זה שיעדיו:

1. לשלב בין עולם התורה והמעשה ועולם הבטחון וצה"ל, ולאחד ביניהם.

2. לחזק את הצד הרוחני של בוגרי ישיבות ותיכונים לקראת גיוסם לצה"ל.

3. לפתח כלים הלכתיים ואינטלקטואלים לנערים העומדים לקראת גיוס, כדי להכשירם להתמודד עם הבעיות העומדות בפני כל חייל בזמן השרות.

4. לפתח אצל הבחורים הן את הכושר הגופני והן את הבשלות הרגשית והנפשית שתאפשר להם להתמודד עם המסגרת הצבאית.

המכינה בעצמונה פועלת זו השנה ה-20 ונמצאת בתהליך התפתחות מתמיד. בשנת הלימודים הנוכחית מונים מוסדות המכינה כ- 320 תלמידים (מתוכם כ-150 בשנה א' וכ-170 בשנה ב' ובתוכנית הבוגרים)

  • הבחורים הלומדים במכינה מגיעים ממגוון רחב של האוכלוסיה הציונית דתית במדינת ישראל, מרמת הגולן בצפון ועד אילת בדרום, ואנו רואים ערך רב במיזוג בין האוכלוסיות השונות – אוכלוסיית עיירות הפיתוח, אוכלוסיה עירונית, התישבות עובדת ומתיישבי יהודה ושומרון.

  • הבחורים מגיעים למכינה עם לבטים קשים באמונה והמשמעות המעשית היא הצורך בהרבה יחס אישי מיוחד ומותאם לכל תלמיד ותלמיד, צוות מוגבר ומענה רך, ארוך וסובלני לכל פרט.

  • תכנית הלימודים במכינה כוללת שיעורים רבים בקבוצות ולימוד בחברותות של הצוות והתלמידים. המכינה מחנכת לערכי אמונה הרואים במדינת ישראל את "ראשית צמיחת גאולתנו" ובמחויבותנו לשאת בגאון את יהדותנו ומתוך כך לתרום לטובת העם והארץ – ככל הנדרש.

  • מכיוון שמדובר בבחורים מאד מעשיים, אנו משלבים בתכנית הלימודים גם טיולים, מדס"ים וניווטים.

קשר בוגרים

חלק ניכר מהצלחת מערכת החינוך של המכינה, הוא בקשר המתמשך של המכינה עם בוגריה (שבתות בוגרים, עלונים, ועוד) תוך כדי הצבא וגם לאחריו,

גולת הכותרת של קשר המכינה עם בוגריה הוא בית המדרש לבוגרים, הפועל תחת חסותה של המכינה ופתוח לבוגרי המכינה ולבחורים נוספים המעוניינים להמשיך ולהתקדם בבניין התורה שלהם. (ראה ערך בית מדרש בוגרים).

* יש לציין כי בכל זמן נתון "עומדים על משמר ארצנו וערי אלוקינו… ביבשה באוויר ובים…" כ-450 מבוגרי המכינה ביחידות צה"ל המובחרות, אנו מתפללים ומברכים אותם "בתוך שאר חיילי צה"ל שהקב"ה ישמרם ויצילם מכל צרה וצוקה ומכל נגע ומחלה וישלח ברכה והצלחה בכל מעשי ידיהם…"

ראש מכינת עצם – הרב חיים ברוך

בוגר ישיבת כפר הרא"ה, עטרת כהנים והכולל בישיבת הר המור. הרב ברוך שימש כמ"פ בחטיבת גולני וקמב"ץ חטיבתי. לאחר שחרורו מהצבא עבד מספר שנים בתפקידים חשאיים במשרד הביטחון. לאחרונה סיים קורס מג"דים במילואים, והוא עתיד להתמנות לסא"ל ולמג"ד במילואים.

לכל ידידי נפשנו במרחבי ארצנו "ואולך אתכם קוממיות" דשו על זה חז"ל שתי קומות כקומת האדם הראשון, זכינו בדורנו לבניין הקומה הראשונה של עמנו- לאומיותנו. חירותנו פה בארצנו ומתוכה זוכים אנו לשותפות ומעורבות נפלאה בבניין הארץ, הבית הלאומי מדינת ישראל שהיא כדברי הרב קוק "יסוד כיסא ה' בעולם".

מאמינים אנו בתחיית האומה אשר מפעמת בתוככי עמנו. עמלה כאן חבורה אידיאליסטית בבניית אישיות כללית היונקת מרוח התחיה של עמנו ,מעולמה של תורה באווירה משפחתית יחס אישי ושאיפות גדולות, ופועלת בענווה וגבורה בחיים הישראליים הציבוריים והפרטיים ובעשייה הצבאית בצבאנו היקר.

ברוך ה' כל האירועים הקשיים והאתגרים הגדולים בהם מתמודד עמנו וגם מכינתנו בתוכו לא מפילים את רוחנו אלא מחזקים את תחושת האחריות והערבות ההדדית המונחת על כתפנו מכח אהבת ישראל, כל אחד בישראל והכרת ערך הגאולה והתחיה שאנו נמצאים בה. המשכנו לנטיעות חדשות ישוב הארץ חקלאות בניין בחולות חלוצה והעמקת הקשר עם בניה בוניה של ארצנו.

מתוך הקשר העמוק עם שותפינו וידידנו בכל מרחבי ארצנו אנו שואבים כוחות של עשייה בניין ויצירה ונזכה ביחד לראות "בשוב ה' שיבת ציון היינו כחולמים".

ונתברך "כי נחם ה' ציון ניחם כל חורבותיה יישם מדברה כעדן וערבתה כגן ה' ששון ושמחה ימצא בה תודה וקול זימרה"

אוהבכם ומוקירכם

חיים ברוך

בשם כל בית המכינה.

גלריית תמונות

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות