רוצה להירשם למכינה קדם צבאית? לחץ/י כאן לאתר ההרשמה >>

ליצירת קשר: לחצו על "צרו קשר" באתר ההרשמה או שלחו הודעת וואצאפ למספר 054-809-7433

מכינת אופקים למדע

מכינת אופקים למדע הוקמה על ידי מכון דוידסון לחינוך מדעי ומכון ויצמן למדע, מתוך רצון משותף להקים מיזם חלוצי-ציוני-מדעי שיהווה בית בעולם המכינות הקדם צבאיות לאוהבות ואוהבי מדע, שזהו תחום עיסוק מרכזי עבורם. כך, תקוותנו היא שמדעני העתיד של מדינת ישראל יחשפו לעולם המכינות הקדם צבאיות, ויחזקו על ידי כך את חיבורם לחברה הישראלית ואת זיקתם למדע.

כמכון אשר שם לעצמו מטרה לקדם את החינוך המדעי בישראל, חותר מכון דוידסון לחינוך מדעי לייצר נוכחות של לימודי מדע איכותיים בפריפריה בישראל. לכן בחרנו להקים את המכינה הקדם צבאית המדעית הראשונה בישראל בעיר אופקים. חניכי המכינה עוברים הכשרה מסודרת במכון דוידסון ורוכשים כלים המסייעים להם להשתלב במערכת החינוך באופקים, לפתח תוכניות מדעיות לגילאים שונים ולשמש כמדריכים בתוכניות חינוכיות-מדעיות מבית מדרשו של מכון דוידסון. כך, יותר מ 300 מתלמידי אופקים מכל הגילאים נהנים מתכניות מדעיות מעולות בכל שבוע!! 

מכינת אופקים למדע מקיימת לוח זמנים צפוף ומגוון, הכולל מדע, לימודי חברה ישראלית, תוכנית הכנה לצה"ל, תוכנית העצמה וכמובן התנדבות.

מיטב המומחים במכון דוידסון ומכון ויצמן למדע היו שותפים לבניית התוכנית המדעית של חניכי המכינה. התוכנית כוללת ביקור אחת לשבועיים במכון ויצמן, מפגש עם חוקרים המובילים את חזית המחקר המדעי בישראל ושיעורים שונים לארך השבוע, ובהם סוגיות חברתיות מדעיות, בית מדרש מדעי, מהו מדע, ועוד. התוכנית המדעית נועדה להעשיר את הידע המדעי, ליצור קישורים בין מדע חברה ותרבות, להכיר לעומק את המחקר המדעי הקיים ושיטותיו, וליצור קשרים עם חוקרים מובילים בארץ.

תוכנית מדעי החברה במכינה גם היא מפותחת מאוד וכוללת ארבעה שיעורים מרכזיים – "שם משפחה ישראל" – לימוד מעמיק של צמתים מרכזיות בחברה הישראלית, קורס הכולל יציאה לסדרות שונות לאורך השנה, "הגות יהודית" – קורס במהלכו לומדים להכיר את הקורפוס היהודי הענף והתפתחותו לאורך השנים, עם דגש על תלמוד, "החזון הציוני"  - קורס בו לומדים את הגותם של הוגים מרכזיים בתולדות הציונות, "דמוקרטיה ישראלית" – קורס בו מעמיקים בהיסטוריה של מדינתנו והתפתחות הדמוקרטיה בה. ישנו גם קורס שנתי בנושא מגדר, בו מעמיקים בהבנת ההבנייה החברתית המייצרת הבדלים בין המינים השונים, ועוד רבות.

תוכנית ההכנה לצה"ל כוללת שני אימונים גופניים בשבוע, המועברים על ידי מדריך מוסמך, ועוד ארבע שעות שבועיות הכוללות תוכנית הכנה עיונית לפי יחידות של משרד הביטחון, מפגשים עם נציגי יחידות שונות, מורשות קרב, סיורים בבסיסים ובתעשייה הצבאית ועוד. אנו גם מלווים באופן אישי אלת חניכי המכינה בתהליך הגיבושים ומציאת היחידות המתאימות לפני הגיוס.

תוכנית ההעצמה כוללת שיעורי יוגה, מיידפולנס, NLP, דינאמיקה קבוצתית, עיבוד התנדבות וצוותי עבודה במסגרתם מנהלים חניכי המכינה את שגרת החיים במכינה ואת האירועים השונים לאורך השנה, כגון סדרות, טיולים, אירועים קהילתיים ועוד.

ההתנדבות שלנו כוללת הפעלת תוכניות מדעיות בבתי הספר באופקים ובתפוח הפי העירוני, כפי שפורט קודם. כמו כן אנו מקיימים אירועים קהילתיים מדעיים לאורך השנה, בשאיפה להעלות את המדע על סדר היום העירוני ככל שנוכל.

מטרת המכינה היא לחנך בוגרים שרואים במדע דרך חיים ודרך חשיבה, בעלי חשיבה ביקורתית וידע רחב במדעים ובתחומים רבים נוספים, השואפים למעורבות חברתית ורצון לקדם את מדינת ישראל בכלל, והמדע בישראל בפרט.

מכינת אופקים למדע היא מכינה מעורבת מכל הבחינות, ורואה את עצמה כבית לבוגרי מגמות מדעיות ותוכניות מדעיות מכל המגזרים הקיימים בחברה הישראלית. כדי להתקבל צריך ניצוץ בעיניים כשמדברים על מדע, ורצון לתרום לחברה הישראלית.

לדף המכינה באתר מכון דוידסוןלחצו כאן

לקישור הרשמה למכינה לחצו כאן

hagit.dolgin@weizmann.ac.il – חגית דולגין, מנהלת הגיוס והתפעול

eliau.amedi@weizmann.ac.il – אלי עמדי ראש המכינה

 

רשימת המכינות הקדם צבאיות (סדר רנדומלי)

  • מכינות תורניות
  • מכינות כלליות

שותפים ותורמים של מועצת המכינות