מכינת גל

אוריה יערי
מנהל שלוחת חיפה - מכינת גל

[email protected]

04-9812381

04-9019207

0525343191

http://www.mecinatgal.org

אפרת טרונך
סגנית ראש מכינת גל

[email protected]

04-9812381

04-9019207

0543302308

http://www.mecinatgal.org

COM_CONTACTENHANCED_IMAGE_DETAILS
דני ולעל
ראש מכינת גל

[email protected]

04-9812381

04-9019207

0543302500

http://www.mecinatgal.org

יקי ביטון
מנהל שלוחת קריית ביאליק - מכינת גל

[email protected]

04-9812381

04-9019207

0525558204

http://www.mecinatgal.org

שרי חפץ
מנהלת חינוכית ורכזת תחום גיוס - מכינת גל

[email protected]

04-9812381

04-9019207

0542046686

http://www.mecinatgal.org

מכינת גל

מיקום: עכו, חיפה וקרית ביאליק

על המכינה:

מכינת גל – הינה מכינה הקדם- צבאית להכשרת מנהיגות לבני נוער עם כישורי מנהיגות ורצון להוביל ולקחת אחריות בהנהגת החברה הישראלית.

במכינה לוקחים חלק בנים ובנות חילוניים, דתיים ומסורתיים המגיעים ממגוון גיאוגרפי, חברתי, כלכלי ותרבותי נרחב. אשר סיימו את בית ספר התיכון והחליטו לדחות את שירותם הצבאי בשנה לשם שנת עשייה משמעותית ביותר.

מטרת המכינה היא לעצב ולהכשיר קבוצת צעירים, לפתח כישורי מנהיגות ומודעות חברתית בקרבם, לצד לימודי היסטוריה, גיאוגרפיה של ארץ ישראל ממשל ופוליטיקה ולימודי יהדות, תוך שימת דגש על הכנה לשירות צבאי משמעותי ביחידות שדה קרביות בתפקידי איכות וכמובן בפיקוד וקצונה.

ייחודיות המכינה היא בכך שחניכיה גרים בלב שכונה בעיר עכו חיפה וקריית ביאליק ועוסקים בתרומה לקהילה בה הם חיים.

מכינת גל היינה מכינה קדם צבאית אשר הוקמה ביוזמה של "מרכז מעשה" ותנועת "אחריי!" ומעצם כך חניכיה נהנים מהיתרונות שני הארגונים המיוחדים הללו, לדוגמא, המכיניסטים במכינת גל מובילים בסדרות השטח של תנועת "אחריי!" מתנסים בהדרכת קבוצות, פעילויות, עמידה מול קהל והכנה לפיקוד מול מאות חניכים וחניכות ובכך משפיעים כבר במהלך המכינה על עשרות בני נוער נוספים.

במכינת גל לוקחים חלק בין כ120 בני נוער בכל שנה, אשר פועלים בשלושת הערים , בארבע קמפוסים שונים. כך זוכה כל מכיניסט ליחס אישי וקבוצה אינטימית מחד ושייכות והיכרות עם עוד עשרות חברים וחברות מאידך. כמובן שמסה שכזאת של מכיניסטים ומכיניסטיות בערים השונות  תורמת להשפעה החיובית על הקהילה בשכונות העשייה.(בורלא וקורצאק בעכו, קריית אליעזר בחיפה ושכונת צור שלום בקריית ביאליק).

סגל ההדרכה - כולל ראש מכינה, סגנית מנהלת, מנהלת חינוכית, מנהלי קבוצות, מדריכים חברתיים, מדריכי הכנה לצבא, טבחית, סגל מרצים, מנהלת משרד, אב בית ועוד עשרות שותפים לדרך אשר מלווים את המכיניסטים לאורך כל השנה. כולם אנשי חינוך אשר מאמינים באמונה שלמה ובכנות בכל אחד ואחת מהצעירים ועושים זאת בצורה מקצועית, אחראית, ומתוך דוגמא אישית וניסיון נצבר.

התוכנית השנתית:

  • לימודים והרחבת אופקים – העשרה בנושאים: מנהיגות, תהליכי קבלת החלטות, מורשת ישראלית ותרבותית, יזמות, יהדות, זהות, פוליטיקה וממשל, פילוסופיה קרימינולוגיה  גיאוגרפיה ועוד. הלימודים נערכים באווירה מהנה ומזמינה, ללא בחינות ועבודות.

  • הכנה לקראת השירות הצבאי - הכנה פיזית ומנטאלית לקצונה ופיקוד, הכנה לימי מיון וגיבושים, התמודדות בתנאי לחץ, מפגש עם מפקדים ומפקדות בכירים מכלל חיילות הצבא. יציאה לסדרת ניווטים וסדרת הישרדות.

  • תרומה לקהילה - התנדבות קבועה בעיר וביצוע פרויקטים קהילתיים בשכונות השונות- הדרכה, הובלת קבוצות, חונכות אישית עם ילדים, עם בני נוער, התנדבות במועדוני נוער, פנימיות שונות ועוד.

  • ניהוג משותף - שותפות בקבלת החלטות הנוגעות לחיים במכינה ביחד עם צוות המכינה והקבוצה כולה.

  • סיורים והכרת הארץ- במהלך השנה מכירים חברי המכינה כל מקום ואתר בארץ, נודדים בצפון ובדרום, טיולי מדבר, לילות לבנים בשטח. כמו כן במסגרת סיורים אלו פוגשים המכיניסטים עדות דתות ותרבויות חברתיות שונות ומגוונות. בסיום השנה נערך מסע חובק ישראל למשך שבועיים מלאים בניהולם והובלתם של המכיניסטים.

ראש מכינת גל - דני ולעל

בן 38. נשוי לדורית ואב לתומר. בעברי שימשתי כקצין בקבע ובעשר השנים האחרונות שימשתי כמחנך בתחום החינוך הבלתי פורמאלי. תפקידי החינוך אותם ביצעתי בעברי הינם מנהל יחידת נוער במועצה אזורית ומנהל מתנ"ס. לאחר מכן במשך כשלוש שנים ניהלתי  תוכנית התנדבות ארצית במסגרת הארגון החברתי "מעשה". אני בעל תואר ראשון במשאבי אנוש ותואר שני בחינוך.

לאחר למעלה משישים שנה לקיומה ובנייתה של מדינת ישראל, מסתבר שאנו רק בתחילת הדרך, עוצמתה הצבאית של מדינת ישראל היא בסיידר, עוצמתה הכלכלית בסיידר, החינוך בסיידר ומערכת הבריאות והרווחה בסיידר. אך באלו ולצד אלו ישנם פערים בלתי נתפסים וחוסר שוויון בתחומי חיים מרכזיים הנובע מעוולות יסודיות והיסטוריות רבות שנים. להבנתי בשנים הקרובות עלינו להמשיך ולהפנות את עיקר תשומת הלב לצמצום הפערים החברתיים, להרחבת השוויון בנטל ובכך להעצים את חוסנה הלאומי של מדינת ישראל, עלינו לחתור וליצור להיות חברת מופת!

בחזון מכינת גל נאמר בדיוק כך "חינוך לחברת מופת בעלת תרבות יהודית וזהות ישראלית שאנשיה רוצים ומסוגלים לשאת באחריות לכך"

לעיתים פונים אלי מכאן ומכאן ואומרים לי זה עמום מידי, זה לא ברור, מהי חברת מופת, ובכן עבורי חברת מופת היא חברה בה אני מכבד את זה שלציידי על אף המחלוקות או התהום ההיסטורי שנפער בינינו. חברת מופת היא חברה שבה אני גם נושא באחריות וגם לוקח אחריות על עצמי על קהילתי ועל מדינתי, חברת מופת היא חברה בה אני ער לכאב ולמצוקה של האחר ופועל להקטין אותו בכל כוחי, חברת מופת היא חברה בה אני רואה את הגברת המבוגרת ברכבת ואני קם בגאון ובחיוך רחב על מנת שזו תגיע ליעדה בבטחה, חברת מופת היא חברה בה אני מצפה ודורש מן האחד שמכאן בדיוק ואף יותר כמו מן האחד מן המקום האחר.

אצלנו כל אחד מן המכיניסטים במכינת גל הוא עולם ומלואו אשר מציב לעצמו מספר רב של מטרות בתחילת הדרך ובליווי של אנשי הצוות במכינה הוא עומד ברובן, אנו מאמינים כי הבוגרות והבוגרים של המכינה הם מלח הארץ, הבנות והבנים הכי טובים שיש לנו במדינה, הם אנשים אמיצים, מכיוון שבגיל כל כך צעיר הם קיבלו החלטה כל כך ייחודית, כל כך שונה , לעשות שנת מכינה. לתרום לקהילה, ולהתפתח , לקחת אחריות אישית ולעשות עשייה חברתית.

במהלך שנת המכינה – המכיניסטים פוגשים את המרצים הכי טובים בארץ בתחומם, לומדים, מתווכחים, קוראים ושומעים הרצאות מרתקות, מסיירים בנופי המולדת של ארצנו היפה, זועקים שכם אל שכם עם עשרות אנשים כנגד עוולות חברתיות, מתמידים בתרומה בגובה העיניים בעיר עכו, שורדים במסגרת סדרות הישרדות שלא ניתן לחשוף פרטים עליהן בפורום הזה, מנווטים לילות רבים וארוכים יחדיו לעיתים בעלטה שלובי ידיים בחיפוש אחר הדרך הנכונה לנקודת הסיום שלא תמיד מגיעה, וחורשים את חופי הים של עכו באימוני הכנה לצבא בבקרים ובלילות.

במהלך השנה – אנו סגל ההדרכה נפעל בכל העת על מנת לחזק את תחושת המסוגלות של כל אחד ואחת, להעצים את החוסן הנפשי של המכיניסטים , וניתן כלים להובלה ולאחריות כאשר השיטה החינוכית שלנו היא פשוטה – ציפיות גדולות, דרישות גבוהות, התנסויות רבות, כלים לעשייה והרבה אמונה!

גלריית תמונות

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות