מכינת צהלי

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

צהלי - משרדי המכינה
משרדי המכינה

[email protected]

08-8616222 / 08-8616223

08-8616223

COM_CONTACTENHANCED_IMAGE_DETAILS
מיכל נגן
ראשת מכינת צהלי

[email protected]

08-8616222 / 08-8616223

08-8616223

050-9942433

המכינה הקדם צבאית צהלי

מיקום: משואות יצחק, עין צורים

על המכינה:

החלטת  להיות חיילת דתייה? איך את מתכוננת למשימה?

השירות הצבאי לבת דתייה אינו קל: המסגרת חילונית, החברה מאתגרת, צריך ידע הלכתי ומערכתי רב כדי לדעת על מה להקפיד ואת מי לשאול, וצריך מיומנויות חברתיות גבוהות כדי לדעת איך להיות מיוחדת במינך וגם  להישאר אחת מהקבוצה.
אנחנו בצהלי מאמינות ששירות מוצלח מתחיל בהכנה טובה. חיילות שמגיעות לצבא עם בסיס חזק של זהות דתית- נשית פנימית, מצליחות לעמוד באתגרים הרבים שלפניהן.
להיות יראת שמיים, להקפיד במצוות, לקבוע עיתים לתורה ולבצע משימות בכל תפקיד בצבא – זה האתגר שלך, זאת המשימה שלנו.
רגע לפני הזינוק אל מסלול החיים, דקה לפני שאת יוצאת מעולם מוגן וברור אל מציאות מורכבת ומגוונת, תני לעצמך הזדמנות חד פעמית לחוויה משנה חיים. בצהלי, המכינה הקדם צבאית לבנות דתיות על שם תמר אריאל, תוכלי לא רק להתכונן לקראת שירות צבאי משמעותי, אלא גם לקבל כלים והכוונה שישמשו אותך בהמשך חייך בכל מקום אליו תגיעי.

בצהלי:

תגבשי את זהותך הדתית דרך לימודי תורה וגמרא, הלכה, חסידות, אמונה ותפילה.
צוות המורים בבית המדרש שלנו יכוון אותך לפתח את עולמך הדתי על ידי שאילת שאלות ועידוד מחשבה עצמאית.
תקבלי אחריות דרך מטלות ותפקידים שונים. תלמדי על כוחותיך מתוך התנסות בקבלת החלטות, וניהול זמן, אנשים ותקציב.
תזכי לליווי אישי של צוות המכינה מתוך תמיכה וחיזוק הכוחות המיוחדים שלך.
תחיי בקבוצה ותשתתפי בדיונים ובהכרעות משותפות. החיים המשותפים יובילו אותך לעבודת מידות על סבלנות, נתינה, עין טובה והתחשבות.
תיפתחי לחברה הישראלית בסדרות ובהתנדבות, תוך היכרות מקרוב עם פניה הרבים, ועם תמונות העולם השונות ולעתים מנוגדות המרכיבות אותה.

הצוות שלנו יסייע לך לבחור בצבא תפקיד שמתאים לך ולהתכונן היטב לקראת שירות צבאי משמעותי של בת דתית המשרתת לא כחלק מגרעין, אלא כחלוצה היוצאת לפני המחנה.

אנחנו בצהלי מאמינות בך וביכולת שלך לבחור ולהאיר את הדרך שלך ושל הבאות אחרייך.
אנחנו נהיה אתך לאורך כל הדרך – וגם לאחריה – כדי שתוכלי להגיע הכי רחוק שאת יכולה.

א. לימוד מעמיק של אמונה ויראת שמיים והגעה להפנמה מתוך בחירה

הלימוד עמד תמיד בבסיסו של תהליך ההגדרה העצמית בחברה היהודית, אך לצערנו בוגרי מערכת החינוך בישראל מכירים לימוד שהוא שינון ולעיסה של חומר, ולא כתהליך של בירור זהותם שלהם. האתגר המשמעותי ביותר עבורנו במכינה הוא להכריח את הבנות לחשוב, לעמת אותן כל הזמן עם דעות שונות ועם אתגרים מחשבתיים. לעודד אותן לשאול שאלות מקוריות ולייצר שיעורים דיאלוגיים עם מוריהן. אנו מלמדים בקבוצות קטנות ובהנחיה של מורים בעלי שיעור קומה השונים זה מזה בדרך החשיבה שלהם וכך מעוררים 'סערות חשיבה' אצל בנות המכינה. בתהליך זה של בירור זהות שנעשה בתוך המכינה אנו מייצרים אצל הבנות תהליך של בחירה בזהות הדתית שלהן – לא מכורח ההרגל ולא מתוך הציפייה החברתית – אלא מנביעה עצמית שלהן. בסיומה של השנה אנו מוצאים את הבנות מתחייבות לתפילה לברכות ללימוד יומי ולהקפדה על מצוות רבות מתוך מניע פנימי ותחושה של קרבת אלוקים.

ב. חיי קבוצה והתנסויות מעצימות

כל חניכה בצהלי מתנסה במשימות המחייבות אותה לקחת אחריות, להגדיל ראש ולהתמודד עם מצבים בין אישיים וניהוליים מורכבים. ההתנסויות כוללות אחריות על מרחב המחייה (תורנות 'לעבדה ולשומרה' הכוללת אחזקה ונקיון) אחריות על הקבוצה והנעת הקבוצה לפעילות (לו"זרית, האחראית על הקבוצה למשך שבוע) ואחריות על זמן ותקציב בניהול סדרה/פרוייקט (הצוות מקבל משימת תוכן שהוא מארגן ומבצע). בנוסף, מנהלות הבנות במכינה חיי קבוצה: מציאות המכתיבה מעורבות ואחריות של החניכות בסוגיות הנוגעות לאופיה של הקבוצה שלהן. כל אילו נועדו לטפח בחניכות המכינה יכולות של מנהיגות ואחריות, לא רק כאידיאל, אלא גם למעשה. כל חניכה בצהלי חייבת ביום של התנדבות באזור. עשייה זו מאפשרת לבנות לפתח רגישות כלפי אוכלוסיות שונות, ולתרגל תחושת מחויבות כלפי סביבתן ויכולת לפעול ולארגן פעילות התנדבותית-קהילתית.

ג. הכירות עם החברה הישראלית מתוך דיאלוג משמעותי

בחלק זה של התוכנית החניכות מתוודעות אל צמתי מחלוקות עיקריים בחברה הישראלית, תוך שילוב בין לימוד תיאורטי לבין מפגש והתנסות. מטרותינו הן לעודד את הבנות למעורבות חברתית ולעשיה, תוך בניית תפיסת עולם דתית-ערכית של מעורבות בחברה ותיקון עולם. הלימוד העיוני מעודד חשיבה ביקורתית על הנעשה סביבן, לפתח תחושת שליחות ותיקון עולם, ומאפשר הבנה וקבלה של רבגוניותה של החברה הישראלית, תוך שמירה על זהותן של בנות המכינה. תחום זה כולל שיעורים בנושאי פוליטיקה ודמוקרטיה, לימוד הקונפליקטים בחברה הישראלית. המפגשים נערכים מחוץ לכתלי המכינה בארבע סדרות – שהן מסעות ברחבי החברה הישראלית – ע"פ ארבעה אזורים גיאוגרפיים: דרום, מרכז (ת"א-בני-ברק), יו"ש וצפון. במהלך הסדרות יפגשו הבנות עם חרדים וחילונים, עם בדואים, דרוזים וערביי ישראל, עם השמאל הלאומי וההתנחלויות ביש"ע, עם עיירות הפיתוח, הבועה התל אביבית, העובדים הזרים ונערות במצוקה. כל סדרה כזו מתוכננת ומנוהלת ע"י החניכות בעצמן.

ד. הכנה לצה"ל

ההכנה לקראת השירות בצבא כוללת הכירות תיאורטית עם המערכת הצבאית: ערכי הצבא, החיילות השונים, תפיסת הביטחון בכל אזור, שרשרת החיול והכירות עם מפקדים בכירים. ובמקביל הכירות מעשית עם חיי הצבא (גדנע), בביקור בבסיסים והכירות עם תפקידי חיילות דתיות בצהל. בצוות המכינה חיילת, מדריכת כושר קרבי במקצועה, שמאמנת את החניכות ומביאה אותן לרמת כושר המצופה מחיילות. בנוסף אנו מלווים כל בת בבחירת תפקיד המתאים לה בצבא. החל בייעוץ ובהכוונה בשלב המיונים לתפקידים והמשך בייעוץ אישי הלכתי ואמוני בשנות השירות הפעיל בצה"ל. במהלך השירות החיילות שלנו מגיעות למכינה פעם בחודש בקירוב, ליום עיון או שבת. יום של תורה וחיזוק החבורה, על מנת למנוע את השקיעה באפרוריות החולין של השירות הצבאי.

ראש מכינת צהלי – מיכל נגן

מיכן נגן - ראשת מכינת צהליבעלת תואר מ"א בהיסטוריה של יהדות זמננו, ומורה ומחנכת מאז שאני זוכרת את עצמי, כולל בצבא (משקית וקצינת הוראה ומפקדת קורס קצינות הוראה). למדתי בבית המדרש של 'ברוריה' ומחשבת ישראל וחסידות. ובנוסף אני תומכת לידה ('דולה'). אימא לשבעה ילדים, ורעייתו של יעקב. אנחנו חיים בעתניאל.

גלריית תמונות

כל המכינות הקדם צבאיות בישראל

  • מכינות תורניות
  • מכינות כלליות

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק של שבת פרשת "בא" שישי, 07 ינואר 2022 11:32
ממתק של שבת - פרשת "וישלח" שישי, 19 נובמבר 2021 12:00
ממתק של שבת - פרשת "ויצא" חמישי, 11 נובמבר 2021 13:54
ממתק של שבת - פרשת "תולדות" שישי, 05 נובמבר 2021 11:11
ממתק של שבת - פרשת "נח" חמישי, 07 אוקטובר 2021 21:47
ממתק של שבת - פרשת "האזינו" שישי, 17 ספטמבר 2021 11:31
ממתק של שבת - פרשת "וילך" חמישי, 09 ספטמבר 2021 22:23
ממתק לשבת - פרשת "כי תבא" חמישי, 26 אוגוסט 2021 20:40
"ממתק לשבת - פרשת "כי תצא שלישי, 17 אוגוסט 2021 16:32
ממתק לשבת - פרשת "שופטים" חמישי, 12 אוגוסט 2021 14:09
ממתק לשבת - פרשת "ראה" שישי, 06 אוגוסט 2021 00:01

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.