מכינת מיצר

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

ליעד סולנקו
ראש המכינה - מכינת מיצר

[email protected]

04-6763760

04-6763762

050-7411569

http://www.meitzar.org.il

ליטל נחום
מנהלת כספים ותפעול- מכינת מיצר
איילת פטאל
רכזת בוגרים - מכינת מיצר

מכינת מיצר

מיקום: מושב מיצר

למידע על המכינה באנגלית לחצו כאן

על המכינה:

למדינת ישראל חזון מלהיב, הוא גם החזון של ההכרזה על הקמת המדינה. היא נותנת בית לאומי לעם היהודי ושומרת על כבודם וזכויותיהם של כל תושביה בלי הבדל דת, לאום או מגדר.

צריך לשמור ולקיים את החזון, שכולו בעד ואין בו נגד, וכוחו הוא בשמירה על שלמותו.

לחברה הישראלית נחוץ עוגן רוחני וערכי כדי לפתח עמידות בפני השסעים התרבותיים והפילוג הרווח בשנים האחרונות בעם. הולך ומתעמעם המכנה המשותף וכך עולה הדומיננטיות של ההמוני תוך ויתור על השקפת עולם ותובענות עצמית, וצומחת "שבטיות" מפלגת.

זוהי הצהרת אמונים: אנו מאמינים שבכוחו של דיאלוג חינוכי של צעירים ומחנכים, ובכוחם של הצעירים עצמם לשפר את איכות החברה הישראלית וליצור עתיד מבטיח יותר. המעשה החינוכי במכינה נעשה מתוך שליחות ציבורית. תמהיל של מוסר וערכים יחד עם פיתוח זהות אישית יכול להעלות את מידת המעורבות של הצעירים בחייהם, בסביבתם ובחברה הישראלית.

במעשה החינוכי במדרשה יש תקווה ואמונה לעתיד הולך ומשתבח של החברה הישראלית, ועל כן חזונה:

המדרשה למנהיגות ואחריות חברתית מיצר שברמת הגולן, הנה ארגון חינוכי-הומניסטי וציוני אשר יקדם את הבאים בשעריו למיטבם ולמצויינות ב"בנאדמיות" תוך זיקה לערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית-דמוקרטית ומתוך תחושת אחריות מלאה על עתידה של החברה הישראלית.

רקע המכינה

ב-1998 נוסדה מכינת מיצר באמצעות עמותה, בה חברים עד היום תושבים מובילים מיישובי דרום רמת הגולן. בבסיס הרעיון להקמת המכינה עמד הצורך של החברה הישראלית, בחידוש וקידום השיח והמעשה הציוני, היהודי והאזרחי במדינה. חזון המכינה בא לקדם תפישת עולם המשלבת חיי לימוד ומעשה. לשיטתנו, לצד לימוד עמוק ומקיף בנושאי ציונות, יהדות וחברה יש לפעול באופן מעשי להובלת המדינה למחוזות ראויים ונכונים יותר. לשם כך יש לדאוג שהנוער במדינה יקבל סל של ערכים וכלים, אשר יסייעו בידו להנהיג ולהוביל את החברה הישראלית קדימה אל עבר עתיד טוב יותר.

לאורך השנים הפכה החברה הישראלית מחברה מלוכדת בה שאיפותיו האישיות של האזרח משולבות בצורה מאוזנת עם צרכי החברה, לחברה אינדיבידואליסטית בה היחיד, הגשמת שאיפותיו וצרכיו האישיים הם העיקר. חברת המופת עליה חלמו מקימי המדינה כללה בין השאר מאפיינים כגון: סולידריות חברתית, תרבות משגשגת וחברה משכילה. כיום, נדמה שמצבנו שונה. נראה שמאפיינים אחרים בולטים יותר בחברה שלנו כגון: בורות, אלימות ופערים חברתיים וכלכליים גדולים המטילים ספק בערך שוויון ההזדמנויות ובאיכות הדמוקרטיה.

הנוער בישראל נמצא לעיתים מבולבל באשר לערכים המצופים ממנו. ישנם בישראל בני נוער רבים אשר רוצים לתרום לחברה ולמדינה, אך בשל טשטוש הערכים הם אינם יודעים כיצד והיכן. בעבר ידעו מנהיגי המדינה לנסח באופן רהוט את חזון המדינה ולכוון לשם את הצעירים. כיום, העדר מנהיגות מכוונת וברורה משאירה את הנוער בתוך קונפליקט מתמשך באשר למעשה הציוני של ימינו. אפילו הגיוס לצבא, לחם חוקה של החברה הישראלית והרצון לבצע שירות משמעותי איננו ברור כבעבר.

המציאות בישראל מורכבת מאד ואיננה קלה להבנה. לציבור בישראל ובכללו הנוער חסרים הכלים לשאול את השאלות הנכונות, על מנת ולמצוא את התשובות הנוגעות למורכבות המציאות בישראל. יתר על כן, חלק גדול מבני הנוער חסרים תודעה פוליטית-חברתית ואינם מתעניינים כלל לגבי הנעשה בארץ. מצב כזה של אדישות בקרב בני הנוער מסכן את הדמוקרטיה, שכן, אלו הם אזרחי העתיד ובידיהם הזכות והחובה להנהיג את מדינת ישראל בעתיד.

למכינת מיצר מגיעים מדי שנה בני נוער (בנים ובנות) מכל הארץ, אשר דוחים בשנה את השירות הצבאי. במשך 10 חודשים אנו מאפשרים לצעירים צמיחה רוחנית וערכית, אשר תסייע בעדם להגשים בעתיד חיים של עשייה, שליחות וגילוי מנהיגות ערכית בכל תחומי החברה הישראלית (צבא, כלכלה, פוליטיקה, חינוך ועוד). לו"ז המכינה מורכב מארבעה עיקרים: לימודים (ציונות, יהדות, פוליטיקה, כלכלה, אומנויות ועוד), עשייה בקהילה (התנדבות על בסיס שבועי בחינוך ורווחה), חיי קבוצה (התנסות בחיי קהילה) והכנה לצבא (ערכית, מנטאלית ופיסית).
מבין ייחודיה של המכינה ניתן ללמוד את לימודי האמנות כפותחת ומפתחת מרחב של קשב, מחשבה ועשייה ייחודיים שחשובים ליצירה וליצרנות.

במכינה הקדם צבאית – מיצר פועל צוות חינוכי אשר רואה בחינוך כלי המאפשר שינוי חברתי. לצד תכנית המכינה פועלות כיום מספר תכניות בוגרים אשר מקיימות הלכה למעשה את חזון המכינה. תכניות אלו הן ראייה לעמידה בהבטחותינו, ועל כך גאוותנו ותקוותנו.

ראש מדרשת מיצר – ליעד סולנקו

נשוי לענת ואב לרתם, אלה, דולב ואלון. מתגורר בקיבוץ אפיק.

בעל תואר שני בחינוך ופסיכולוגיה, מורה ויועץ פילוסופי. חוקר בתחום הפילוסופיה המעשית והשפעת אירועים שונים על תפיסת חיינו והיצירה העצמית בהם.

השקפת עולמי באשר לחינוך משלבת את החינוך ההומניסטי, הביקורתי והקיומי. אני מאמין בחינוך שמבקש לחשוף את שכבת העומק, את ליבת החינוך: הניסיון לחזק את עצמיותו ומודעותו של החניך, להדריכו בהתלבטויותיו בשאלות קיומיות וללוותו בגיבוש תוכנית חייו. המעשה החינוכי במכינה  מתווה את ההשקפה החינוכית - האקזיסטנציאליסטית, וכך נדונים בה, בהקשרם החינוכי, מושגי מפתח כמו קיומיות, אותנטיות, משמעות, דיאלוגיות, רוחניות, חוויה, "אחרות" ואהבה.

כראש מכינה יש לי ואני מחפש שותפים נוספים לדרך. שותפים למחשבה ולמעשה. שותפים לרצון לקחת אחריות על החברה בישראל מתוך אמונה שאפשר טוב יותר. שותפים שהמניעים שלהם טהורים, שלא מפחדים מעבודה קשה ופועלים בצניעות וענווה.

דף הפייסבוק של המכינה: https://www.facebook.com/meitzar.preparatory

גלריית תמונות

כל המכינות הקדם צבאיות בישראל

  • מכינות תורניות
  • מכינות כלליות

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק של שבת פרשת "בא" שישי, 07 ינואר 2022 11:32
ממתק של שבת - פרשת "וישלח" שישי, 19 נובמבר 2021 12:00
ממתק של שבת - פרשת "ויצא" חמישי, 11 נובמבר 2021 13:54
ממתק של שבת - פרשת "תולדות" שישי, 05 נובמבר 2021 11:11
ממתק של שבת - פרשת "נח" חמישי, 07 אוקטובר 2021 21:47
ממתק של שבת - פרשת "האזינו" שישי, 17 ספטמבר 2021 11:31
ממתק של שבת - פרשת "וילך" חמישי, 09 ספטמבר 2021 22:23
ממתק לשבת - פרשת "כי תבא" חמישי, 26 אוגוסט 2021 20:40
"ממתק לשבת - פרשת "כי תצא שלישי, 17 אוגוסט 2021 16:32
ממתק לשבת - פרשת "שופטים" חמישי, 12 אוגוסט 2021 14:09
ממתק לשבת - פרשת "ראה" שישי, 06 אוגוסט 2021 00:01

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.