מכינת בני דוד - עלי

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

COM_CONTACTENHANCED_IMAGE_DETAILS
הרב אלי סדן
ראש מכינת בני דוד עלי

esadan@bneidavid.org

02-9407888

02-9943256

050-3366000

הרב יגאל לוינשטיין
ראש מכינת בני דוד עלי

info@bneidavid.org

02-9407888

02-9943256

050-3377000

ליאור שטול
מנכ"ל מכינת בני דוד עלי

liors@bneidavid.org

02-9407888

02-9943256

050-8849100

יאיר שימל
מנהלן - מכינת בני דוד עלי

shimel@bneidavid.org

02-9407888

02-9943256

050-8849200

הרב אליעזר בראון
ראש השלוחה במעלה אפרים - מכינת בני דוד עלי

bikah@bneidavid.org

02-9407888

02-9943256

050-8849133

מכינת בני דוד - עלי

מיקום: עלי, מעלה אפרים

למידע על המכינה באנגלית לחצו כאן

על המכינה:

המכינה הישיבתית הקדם־צבאית "בני דוד"

לפני 24 שנה קמה בישוב "עלי" המכינה הקדם־צבאית הראשונה, המכינה הישיבתית לצה"ל "בני דוד". אין חולק על העובדה שהמכינות שינו את פניו של צה"ל. צעירים בעלי יראת שמיים, אוהבי תורה ואוהבי ישראל, ממלאים את היחידות הקרביות, כאשר רבים מהם מגיעים ליחידות מובחרות, ורבים משרתים שירות משמעותי וממושך בצבא הקבע. צעירים אלה נמצאים בחזית הלחימה, תוך קידוש שם שמיים בפועלם והתנהגותם, הצבאית והתורנית כאחת. בית המדרש של המכינה הוא ישיבתי באופיו: לומדים בו גמרא בעיון ובבקיאות, הלכה ומוסר. אך בנוסף לכך, הוא מתאפיין בכך שהוא מקדיש חלק ניכר מזמן הלימוד ללימודי אמונה מעמיקים; הצוות החינוכי נוטע בלב התלמידים יראת שמיים ואהבת תורה, ויחד עם הרוח האידיאליסטית שנושבת במכינה, התלמידים מתמלאים ברצון לתרום לאומה תרומה משמעותית, כשהראשונה שבהם, היא שירות משמעותי בצה"ל. במסגרת תכנית הלימודים מתקיימות גם הכשרות מעשיות שיעזרו לתלמידים בשירותם הצבאי. הכשרות אלו כוללות הדרכות מקצועיות בתחום הכושר הגופני ובתחום הניווטים. כמו כן, התלמידים נפגשים עם קציני קבע בכדי ללבן דילמות מוסריות והלכתיות מורכבות מתחום חיי הצבא. בנוסף, התלמידים נפגשים עם מרצים שונים שמרחיבים את אופקי הידע שלהם בתחומים שונים, כגון: מזרחנות, תקשורת, כלכלה, יחסי חוץ וכיו"ב; שבהם ראוי שיתמצא מי שרוצה להכשיר את עצמו למנהיגות ולתרומה משמעותית למדינה. הכשרת התלמידים אינה מסתיימת בין כותלי המכינה, וישנה מערכת שמלווה את הבוגרים לאורך שירותם הצבאי, ומעניקה להם תמיכה נפשית ורוחנית. נכון להיום, 21 מחזורים של בוגרי "בני דוד" השלימו את שירותם הסדיר בצה"ל. במספרים, מדובר על כ-2500 בוגרים, ומהם כ-35% שירתו ביחידות מובחרות, כמחצית מהם משרתים בצבא הקבע כקצינים, ולמעלה ממאה משרתים עד עצם היום הזה בצבא הקבע ומתקדמים בשרשרת הפיקוד.

הישיבה הגבוהה

לפני שש שנים הוקמה הישיבה הגבוהה בְּעֵלִי. מטרתה הראשית של הישיבה היא לאפשר לבחורים לגדול בתורה – בעיון ובבקיאות, בהלכה ובאגדה – תוך התמסרות גמורה לעמלה של תורה. דגש מיוחד ניתן להקניית יכולות גבוהות ללימוד גמרא בעיון. בנוסף לכך, קיימת בישיבה תכנית לימוד אמונה מקיפה, והכל באווירה החינוכית של "בני דוד" המחזקת את בנין האישיות של התלמיד ומעודדת לשירות משמעותי בצה"ל ובשירות הציבורי. בישיבה פועל כולל אברכים, ומתקיים קשר לימודי וחינוכי בין האברכים לבחורים. לישיבה מגיעים בחורים שרוצים ללמוד לפחות שנתיים מלאות לפני הגיוס. לאורך השירות הצבאי, זוכים התלמידים לליווי מלא של רבני הישיבה.

ישיבה לבוגרי צבא

בית המדרש לבוגרי צבא הוא מסגרת שבה לומדים בוגרי צבא, שלצד לימודם הסדיר בש"ס ופוסקים, מבקשים העמקה יתירה בשאלות הזהות והתרבות בחברה הישראלית בת ימינו. מדובר בבית מדרש ייחודי, שמטרתו לגדל בני תורה שמסורים לאהבת תורה, העם והארץ. בבית המדרש יש אווירה מיוחדת שמאפשרת ללמוד תקופה ארוכה, תוך ליווי צמוד של צוות רבנים מנוסה, שמסייע לגדול ולהיבנות בעולמה של תורה. תכנית הלימודים נותנת מענה רוחני מיוחד שמתאים לבוגרי צבא. לאחר מספר שנות לימוד, ישנם שממשיכים לגדול בעולמה של תורה, וישנם שממשיכים ללימודי אקדמיה ולימודי הוראה.

מכון "חי רועי"

תכנית "חי רועי" הוקמה לזכרו של בוגר המכינה והישיבה לבוגרי צבא, רב סרן רועי קליין ז"ל, אשר באישיותו הייחודית כלל מסירות עצומה ללימוד תורה, השכלה כללית רחבה ותרומה לכלל בעשייה ציבורית; הן בחייו האזרחיים והן בצבא. מטרת המכון היא העצמת תלמידים אידיאליסטיים וברוכי כשרון והכוונתם להשתלבות במגזר הציבורי. השיטה היא שילוב לימודי אקדמיה לצד המשך בנייה והתפתחות בעולמה של תורה, יחד עם פיתוח תכונות מנהיגות וחשיפת התלמידים לאתגרים המרכזיים שמדינת ישראל ניצבת בפניהם. הלימודים במכון נחלקים לשלושה חלקים מרכזיים: א, לימודים ישיבתיים בבית המדרש; ב, לימודים באקדמיה; ג, לימודי מנהיגות. תלמידי המכון נהנים ממלגת לימודים אוניברסיטאית מלאה, וממלגת קיום נאה.

שלוחת הבקעה

בשנה"ל תשע"ו נפתחה בעז"ה שלוחה של המכינה הישיבתית בני דויד במעלה אפרים שבבקעה. מעלה אפרים היא מועצה מקומית ובה כ350 משפחות, לבקשת המועצה ובשיתוף עם הגרעין התורני שבה, תצטרף המכינה החדשה לתושבים הוותיקים החיים בבקעה כבר 40 שנה ותהיה שותפה מלאה ברקמת החיים בעיירה.

הלימודים במכינה החדשה דומים ללימודים שבמכינה בעלי, רבני עלי באים ומלמדים בה וסדר היום נשמר. במכינה לומדים מספר קטן יחסית של תלמידים ויש בה אווירה משפחתית וחמימה. בנוסף, מתקיימים במכינה תוכניות ייחודיות: בית מדרש אחד שמרכז בתוכו גם תלמידים לפני צבא וגם תלמידים בוגרי צבא, בית מדרש בו לומדים יחד תושבי מעלה אפרים והאזור בחברותות ובחבורות עם תלמידי המכינה. כחלק מההכרות והחיבור עם האזור, יוצאים התלמידים בימי שישי לסיורי עומק בשטחי הבקעה והשומרון או לחילופין לעבודה אצל חקלאי הבקעה, וכמובן מדסי"ם והכנה מנטלית ופיזית לצבא כנהוג ב'בני דוד'. צוות המכינה כולל את הרב תומר וייצמן, הרב עמית זולדן והרב אליעזר בראון בשיתוף ובהנהגת רבני המכינה, הרב אלי סדן והרב יגאל לוינשטיין, שבאים למכינה פעם בשבוע לפחות ובשבתות בנוסף לרבנים אחרים מעלי ומהאזור.

ראש מכינת בני דוד עלי – הרב אלי סדן

בס"ד

במהלך שירותו הצבאי למד ב ישיבת כרם ביבנה. בתום השירות החל ללמוד פיזיקה באוניברסיטה העברית, אך לאחר שנה פרש מתוכנית הלימודים ועבר ללמוד בישיבת "מרכז הרב" בראשותו של הרב צבי יהודה הכהן קוק. למד בישיבה כ 13- שנים, בהן למד אצל הרצי"ה קוק, והרב צבי ישראל טאו והפך לאחד מתלמידיו הבולטים. במהלך לימודיו התבקש הרב סדן על ידי הרב צבי יהודה קוק לסייע , בהקמת המושב "קשת" ברמת הגולן[ 1], וכן בהקמת גרעין תורני באילת. בשנת 1988 הקים יחד עם הרב יגאל לוינשטיין את המכינה הקדם צבאית הראשונה "בני דוד" ביישוב עלי שבשומרון. הרב סדן הגה גם את הרעיון להקים מכינה קדם צבאית חילונית. קצינים דתיים רבים בצה"ל הם בוגרי המכינה "בני דוד" ורואים ברב סדן את רבם. הרב אלי סדן נשוי לורדינה הלוי ולהם 12 ילדים.

אנו מאמינים שמדינת ישראל, עם כל מה שיש בה, היא ראשית צמיחת גאולתנו. היא היא הממשות ההיסטורית של תחיית העם היהודי בארצו, במסלול העולה להגשמת כל אידאלי החיים הישראליים המבוטאים בתורה שבכתב ובתורה שבעל פה.

אין אנו מתעלמים מחסרונותיה, אין אנו מתעלמים מכך שרבים הם אחינו השותפים עמנו במדינתנו שאינם רואים עין בעין את מהותה, תפקידה ועתידה של המדינה כפי שאנו רואים ואף על פי כן אנו משוכנעים שמדינת ישראל הנוכחית היא היא התגשמות דבר ה' בפי נביאיו, ואופיה תרבותה ואידיאליה ילכו ויתבררו עם השנים.

מכאן נובע שאמונתנו וכל התורה כולה מטילים עלינו את האחריות להיות שותפים מלאים בנשיאת האלונקה הזאת שנקראת מדינת ישראל, תוך גילוי אכפתיות, מסירות ונכונות ללקיחת אחריות בכל תחום שקשור לפיתוח ושכלול המדינה, חיי החברה, המוסר והצדק, של עמנו השב לציון, בין אם זה בצבא או במערכות בטחון אחרות ובין אם זה בחיים האזרחיים בכל רבדי גווניהם.

אנו מחנכים את תלמידינו להשתלבות מלאה עם שאר חלקי עמנו, בין אם אלו אחינו החילונים ובין אם אלו אחינו החרדים. כולנו אחים וצריכים למצוא שפה משותפת על מנת לתרום ולפעול לתפארת העם והמדינה.

אנו מאמינים שהתורה, תורת ישראל היא החכמה והאור המאירה את דרכנו ומיישרת את מסילות חיינו הפרטיים והכלליים והיא גם האש הבוערת בחזנו ונותנת לנו את השמחה והגבורה למלא את תפקידינו.

ועל כן אנו מחנכים את תלמידינו שהתורה תהיה נר לרגליהם, אין די בלימודים במכינה, כי אם צריכים הם לסגל לעצמם קביעות של לימוד כל חייהם, יחד עם חיי המעשה,ובוודאי שאנו מעודדים את המתאימים לפנות אל תחום החינוך בתחום שהוא הליבה והנשמה של הכל.

אנו מאמינים שהענווה,תיקון המידות,ואהבת האדם הם הם השמן ההכרחי שרק עליו יסובו גלגלי העשיה הציבורית, ואין ראוי לגדולה אלא מי שיש בו תכונות אלו.

אנו מאמינם שמתנדב אינו פראייר שמקריב עצמו על מזבח המולדת, כי אם מי שמממש את שאיפות חייו היותר עמוקות, ועל כן הוא מלא שמחה, סיפוק ואושר בחיים.

אנו מאמינים שהאיכות מכריעה, אך הכמות של האיכות גם היא הכרחית, ועל כן אנו תובעים מעצמנו ומתלמידינו עבודה בלתי פוסקת להגברת איכות חיי הרוח והמוסר בקרבם-עם שאיפתנו שירבו אנשים כאלו.

אנו מאמינים שפרגמטיזם הוא חשוב, וצריך לחפש פתרונות ופשרות כדי לנתב את מסלולי חיינו המשותפים במדינה להמשך התקדמות והתבססות. אך מעל כל זה הם ערכי הנצח שלנו, ערכי התורה, העם והארץ אשר הם הם הרוח הגבית הנושבת במפרשינו, בנגלה או בנסתר. והם הם הערובה האמיתית להצלחת מפעלותינו, ועל כן נשמור עליהם מכל משמר, ולא נקפל את המפרשים!

גלריית תמונות

כל המכינות הקדם צבאיות בישראל

  • מכינות תורניות
  • מכינות כלליות

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.