מכינת עמי-חי

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

עמי-חי - משרדי המכינה
משרדי המכינה

[email protected]

יערה כהן- ועדת גיוסים 058-4474037

תומר זילברשטיין - 058-7242411

מטר לוי - אחראית גיוסים 052-4545102

דף / פרופיל פייסבוק

https://netx.co.il/ami-chai/

מכינת עמי-חי, למנהיגות ציונית-חברתית

על המכינה

מכינת "עמי-חי" מיסודה של המועצה הציונית בישראל וההסתדרות הציונית העולמית שוכנת בקיבוץ כרמים שבצפון הנגב.

מכינת עמי-חי למנהיגות ציונית חברתית מציעה לתלמידים בוגרי כיתה י"ב לבנות ובנים, חילונים מסורתיים ודתיים לדחות את גיוסם הצבאי בשנה ולקחת חלק בתכנית מעצימה, חווייתית ומשמעותית כאחד של העמקת הזהות הציונית, אהבת הארץ, לימוד מעמיק, עבודת מידות, עשייה חברתית, חלוציות, הקשבה, מצויינות, והכנה לשירות משמעותי.

אנו מאמינים שבעזרת שילוב של תהליך אישי של לימוד והעמקה מחד, וקיום חיי קבוצה ועשייה תורמת בקהילה מאידך, ניתן ליצור חברת מופת חלוצית - ערכית שתוביל שינוי חברתי ותפיסתי המושתתת על אחריות על עצמה, על סביבתה ועל עתיד המדינה, וכל זאת תוך יישום מידות הפשטות והצניעות.

שבעת עמודי המכינה

חוויה לימודית: העמקת הזהות היהודית והישראלית על ידי לימוד המקורות המכוננים של זהותנו המשותפת. בירור רעיוני ופיתוח דעה אישית מנומקת על ידי מפגש עם מגוון דעות, מקורות ואנשים מעוררי השראה. חניכי המכינה נפגשים ורוכשים ידע בתחומים הבאים: ציונות, יהדות, מנהיגות, חברה וכלכלה, חוק ומשפט, חוסן לאומי, פילוסופיה, מחשבה מדינית, ידיעת הארץ, ספרות ושירה, תולדות עם ישראל, דמוקרטיה, גיאופוליטיקה, מזרחנות, תקשורת, אקטואליה, הכנה לצבא (+עזרה ראשונה) ועבודת המידות.

ניהול עצמי: תחומי החיים במכינה מנוהלים ברובם ע"י החניכים עצמם. כל חניך במכינה חבר בוועדה אחת שקשורה לאורח החיים ודרכה הוא מוביל תחום במכינה מתוך רצון לפיתוח אישי במהלך השנה. 

בין הוועדות נמנות – ועדת תכנים, ועדת תרבות, ועדת שבת וחגי ישראל, ועדת מעורבות חברתית, ועדת מלאכות ועוד. במרכז הניהול העצמי עומד המונח "מליאה" בו אחת לשבוע החניכים מקבלים החלטות בצורה דמוקרטית. אנו מאמינים שהדרך למנהיגות עוברת דרך לקיחת אחריות אישית וקבוצתית ועל כן המכינה משקיעה זמן רב בליווי הניהול העצמי של החניכים.

התנדבות: המכינה דוגלת באיזון בין קבלה לנתינה באמצעות תרומה לקהילה מתוך אמונה "שגדול לימוד שמביא לידי מעשה". חניכי המכינה מתנדבים באופן קבוע בקיבוץ, ביישובי המועצה האזורית "בני שמעון" ובעיר באר שבע. ההתנדבות השבועית מתבססת על מפגש שבועי אנושי, בין החניכים לזולת – זקנים, ילדים עם צרכים מיוחדים, נוער בסיכון ועולים חדשים.

הכנה לשירות משמעותי בצה"ל: ההכנה כוללת מפגש שבועי לימודי בנושא מורשת צה"ל ומורשת הקרבות. כמו כן, מפגשים עם חיילים ומפקדים וחשיפת תפקידים ויחידות צבאיות מגוונות. בנוסף,  התמקצעות בתחום הניווטים, אימוני כושר, פיתוח חוסן מנטלי ויכולות הישרדות בשטח.

עבודת כפיים: מתוך אמונה שיש לחבר את הלימוד אל עבודה פיזית ממשית ולחזק את הקשר שבין האדם לטבע, חניכי המכינה מתנסים בעבודת כפיים בשדה, בגינת ירק, ובמרחב המגורים של החניכים במסגרת משבצת "מלאכות" שאורכת כ 6 שעות מרוכזות פעם בשבוע.

חיי הקבוצה: המכינה שואפת לקיים חברת מופת המאמינה בשוויון ערך האדם, המובילה שינוי תפיסתי ותרבותי ויוצרת חברה בה חיים ביחד אנשים בעלי מגוון דעות והשקפות, שנפגשים זה עם זה במפגש כנה ואמיתי מתוך ענווה והקשבה ומתוך עין טובה ועזרה הדדית, למען עתיד משותף טוב יותר.

מסעות וסדרות חינוכיות: בכל חודש מתקיים שבוע מחוץ למכינה שבמסגרתו יוצאים למסעות וסדרות חינוכיות. מטרת היציאה מהמכינה הינה - הכרת הארץ לאורכה ולרחבה, ניווטים וסיורים מודרכים, פעילות אתגר ותושיית שדה. במהלך הסדרות החינוכיות פוגשים חניכי המכינה את אנשי המעש והחזון של החברה הישראלית, לומדים מהם את אתגרי החברה וסופגים השראה.

כל שבעת עמודי המכינה באים לידי ביטוי בתוכנית השבועית והשנתית של המכינה. 

בתכנית השנתית הושקעה המון מחשבה מתוך רצון לקיים את כלל הערכים שבהם המכינה מאמינה.

האיזונים משתנים כל שנה על פי בחירת החניכים (כחלק מהניהול העצמי) אך באופן כללי יש במכינה שלושה שבועות של למידה ואחריהם שבוע "חוץ" של טיול או סדרה (כל טיול במכינה הנו טיול של שבוע שלם). בכל שבוע של למידה במכינה מוקדש יום אחד להתנדבות ויום נוסף לעבודת כפיים. כמו כן, מתקיים ערב תרבות אחת לשבוע, וכמובן ציון של שבתות וחגי ישראל באופן משמעותי, חוויתי, משותף ועוצמתי.

בשנים האחרונה הוקמה במסגרת המכינה תכנית רתמים - לפיתוח מנהיגות צעירה בנגב

רתמים היא תכנית דו שנתית לכיתות י"א ו-י"ב (מעורבת דתיים וחילוניים) מערי הדרום. משתתפי התכנית פוגשים אנשי חזון ומעש ממקומות שונים בישראל, לומדים לעומק סוגיות אקטואליות ואתגרים בחברה הישראלית ומקיימים שיח מעמיק בנושאי זהות. מדריכי התכנית הם חניכי מכינת עמי-חי, והם אחראים על בניית הסמינרים והליווי האישי בתכנית ומהווים דמויות של "אחים בוגרים" לחניכי רתמים.  באופן זה יצרנו למדריכי התכנית (חניכי המכינה) הזדמנות לעשייה משמעותית, ופיתוח כלים חשובים להמשך.

ראש מכינת עמי חי – חונן חיים

נשוי לחגית ואבא לזהר, לנווה ולשגב.

בשנת 2008 עזבנו עיר במרכז הארץ על מנת להגשים חזון ציוני, והצטרפנו לקהילה מעורבת (דתיים וחילוניים), חלוצית, יוצרת ומחנכת בקיבוץ כרמים שבצפון הנגב. להיות חלק ממפעל כל כך גדול שפועל למען עם ישראל ולחיות בחברה צודקת זו היא זכות גדולה. לשמחתי הצטרפתי למפעל הזה וגיליתי עולם נפלא של חינוך לערכים, הגשמת חזון, השקעת מחשבה ויצירה חברתית משותפת.

עולם המכינות הקדם צבאיות הוא עולם מרתק ומיוחד שמייצר הזדמנות ייחודית וחד פעמית לצעירים בישראל להיכנס לתהליך עומק של בירור זהות וגיבוש ערכים, לפני שהם נכנסים למרוץ הצבאי, ולאחריו האזרחי שלא מאפשר להם לעצור ולחשוב מדוע הם עושים את הדברים, במה הם מאמינים ומה הם שואפים לשנות ולתרום למקום בו הם חיים.

המכינה היא מקום שמאפשר לחניכים לבחון את גבולות היכולת שלהם, להוציא אותם מאזור הנוחות שלהם, לגלות ולשפר את יכולותיהם, לאפשר להם להתנסות בחיי קבוצה משותפים, ומתוך כך להתקדם ולהעצים את כוחם לקראת הגשמה חברתית בעתיד ושירות משמעותי בצה"ל.

פיתוח כישורי המנהיגות נובע משני הצירים הללו – בירור ערכי, מחויבות ולקיחת אחריות מחד והקניית כלים למנהיגות והובלה מאידך. אנו מאמינים שדרך המסלול אותו עוברים החניכים במכינה אנו יוצרים מנהיגות ערכית המלאה בתחושת שליחות והפועלת על פי הפסוק: "דע מאין באת ולאן אתה הולך..." (פרקי אבות פרק ג').

"דע מאין באת" – מהם מכלול הערכים והאמונות האישיים והלאומיים אותם רכשת בנתיבי חייך ובמכינה.

"לאן אתה הולך" – כיצד אתה מגשים את מכלול האמונות והערכים הללו.

מכינת עמי-חי היא מכינה מעורבת לבנים ובנות דתיים, מסורתיים וחילוניים המהווים מדגם מיצג של הקשת החברתית בישראל. הקבוצה יוצרת שיח תרבותי חדש המבוסס על גישות שונות לאירועים דומים. מתוך השיח המאפשר נוצרת קירבה ומתוך הקירבה מתקבלת יצירה חדשה. תפקידנו כמחנכים הוא לנתב את היצירה הזו למקום חיובי, איכותי ומצויין שיביא לעתיד טוב יותר.

יאיר טיקטין - מנהל המכינה

נשוי לענת, ואב לבארי-חיים, ליהודה וליצחק. חבר בקיבוץ כרמים. בוגר ישיבת ההסדר בעתניאל. רב סרן במיל'. בוגר תוכנית פכ"מ - פילוסופיה כלכלה ומדע המדינה, לימודי תעודת הוראה במחשבת ישראל ומקרא ותואר שני בחינוך אזרחי ודמוקרטיה. מאמין בגדולת האדם שנברא בצלם.

גלריית תמונות

כל המכינות הקדם צבאיות בישראל

  • מכינות תורניות
  • מכינות כלליות

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק של שבת - פרשת "וישלח" שישי, 19 נובמבר 2021 12:00
ממתק של שבת - פרשת "ויצא" חמישי, 11 נובמבר 2021 13:54
ממתק של שבת - פרשת "תולדות" שישי, 05 נובמבר 2021 11:11
ממתק של שבת - פרשת "נח" חמישי, 07 אוקטובר 2021 21:47
ממתק של שבת - פרשת "האזינו" שישי, 17 ספטמבר 2021 11:31
ממתק של שבת - פרשת "וילך" חמישי, 09 ספטמבר 2021 22:23
ממתק לשבת - פרשת "כי תבא" חמישי, 26 אוגוסט 2021 20:40
"ממתק לשבת - פרשת "כי תצא שלישי, 17 אוגוסט 2021 16:32
ממתק לשבת - פרשת "שופטים" חמישי, 12 אוגוסט 2021 14:09
ממתק לשבת - פרשת "ראה" שישי, 06 אוגוסט 2021 00:01
ממתק לשבת - שבת פרשת "עקב" חמישי, 29 יולי 2021 22:14
ממתק לשבת - שבת פרשת "ואתחנן" שלישי, 20 יולי 2021 19:18

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.