מכינת רוח נכון

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

משרדי המכינה

run.mechina@gmail.com

055-6657845

רישום ומועמדים
טליה הולנדר

run.harshama@gmail.com

0524544768 (זמינה בווטסאפ)

דניאל הלוי
ראש המכינה

d.s.halevi7@gmail.com

054-4440148

אסף בר יוסף
מנהל חינוכי

Asafbar2011@gmail.com

0525028800

מיקום: ירושלים, עין כרם

על המכינה

עשיתי, עשיתי, עשיתי, עשיתי, עשיתי, עשיתי , עשיתי… בגרויות, צבא, טיול בחו"ל, אוניברסיטה קריירה אבל מה שינית בעולם?

שנת המכינה נועדה לאנשים המבקשים משהו מעבר, אנשים המבקשים גדלות של חיים, מלבד לחיי השגרה ומסלול החיים הרגיל המשותף לכולנו.

המכינה לרוח ומנהיגות - רוח נכון הוקמה על ידי גרעין של צעירים ואנשי חינוך ירושלמים ששאלו בדיוק את אותה השאלה שלהלן, ועד היום מחפשים את התשובה לכך..

רוח נכון , הינה מכינה ירושלמית מעורבת המתייחדת בעיסוק בעולם הרוח ובחיבור בין מגזרים .

זאת מתוך ההבנה כי אדם בונה חברה, וכי כל שינוי אמיתי ובר-קיימא בחברה , חייב להתחיל מבפנים, מתוך עולמו הפנימי של האדם , ולהשפיע החוצה על הסובב אותו.

התוכנית הרחבה כוללת:  לימודי יהדות , לימודי חברה, הכשרה לשירות הצבאי באימונים ומסעות, סדרות ברחבי הארץ,  ועשיה קהילתית.

חניכי המכינה, בנות ובנים , חילונים לצד דתיים. עולים לירושלים  מכל רחבי הארץ לשנה של לימודים ועשיה מתוך אהבת הארץ, חיבור בין גווני החברה, ערבות, ולקיחת אחריות.

במהלך השנה משתלבים המכינאים במארג החברתי המיוחד של ירושלים תוך עשיה קהילתית ותרבותית לצד חיי קבוצה פעילים, ולוקחים חלק בפרויקטים עירוניים.

ירושלים

המכינה יושבת בשכונת עין כרם. כפר קסום ועתיק במעבה הטבע של הרי ירושלים שהפך לחלק מהעיר, אך שמר על ייחודו. השכונה הקסומה מושכת אליה אמנים ואנשי רוח, תיירים ואנשים מכל העולם, וקהילה מגוונת המשלבת חילונים ודתיים. המגוון אנושי והמיקרוקוסמוס הירושלמי, מזמן למכינאים שנה של של למידה יומיומית מעמיקה על כלל גווני החברה הישראלית ועל אבני היסוד המרכבים אותה. ההנחה היא שהרוצה לפעול בחברה צריך לגעת בשורשיה, בנקודת המפגש. וכשם שבירושלים נטועים שורשינו , בירושלים גם יקבע עתידנו.

שנת המכינה עוסקת בפיתוח מכלול תחומי האישיות בכמה מישורים:

  1. פיזי - אימוני כושר קרבי, מד"סים שדאות מסעות בטבע ועבודת אדמה.
  2. מעשי - פיתוח יכולת ההתנהלות במסגרת לו"ז אינטנסיבי, פעילות בצוותים ולקיחת תחומי אחריות, פיתוח כישורי הובלה ומנהיגות, עבודת צוות, יכולות ארגוניות  והוצאה לפועל של פרויקטים .
  3. חברתי - פיתוח הכישורים הבין אישיים, והיכולת לפעול במסגרת חברה וקבוצה.
  4. לימודי -שיעורים עיוניים וסדנאות מעמיקות, קניית ידע רחב וכלים בתחומי היהדות הרוח והחברה.  יציאה לסדרות חוץ והכרות עם הקהילות השונות בישראל.
  5. זהותי -סדנאות העמקה בעולם הנפש והיצירה, סדרות ומפגשים ועשיית צעד נוסף בברור כיוון ודרך חיים אישית.

עם כלים אלו הנרכשים בשנה, יוצאים הבוגרים לקחת חלק מוביל בתפקידים משמעותיים בצבא, בפיקוד ובקצונה ונדרשים לאתגרי המחר של החברה בישראל בשדרות החברה והעשיה השונות.

לימוד 

תוכנית הלימודים ברוח נכון מגוונת ואינטנסיבית. ומבקשת ליצור סביבה לומדת בעלת דיון מעמיק ומחולל. זאת לצד קנית רוחב דעת וידע בתחומי היהדות הרוח והחברה.

מערך הלימוד כולל:

בית המדרש : תנך, תלמוד, פילוסופיה יהודית והגות יהודית מודרנית, חסידות וקבלה

חברה: ציונות, דמוקרטיה ומנהיגות, פילוסופיה, מזרחנות, כלכלה, 

ידיעת הארץ וחברה ישראלית : סדרות, צפון, דרום , יו"ש, הכרות ומפגשים עם אוכלוסיות ואנשים ברחבי הארץ שיעורי אקטואליה וחברה ישראלית

עשיה חברתית

ירושלים הבירה, הינה מהערים המגוונות בעולם, קהילות מגוונות ושונות מאוד זו מזו, עם פערים חברתיים תרבותיים וכלכליים ניכרים, מביאים אותה להיות עיר בעלת אתגרים לאומיים וחברתיים רבים.

המכינאים פועלים להוות גורם מחבר ומחזק בקו תפר זה דרך:

  • ייזום אירועים ופרויקים קהילתיים. ביחד עם התושבים והעירייה לחיזוק הקשר בין מגזרים.
  • התנדבויות קבועות בקרב קשישים, נוער, ואוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים.
  • לקיחת חלק פעיל בחיזוק קהילות הצעירים בירושלים.

הכנה לצה"ל

ההכנה לשירות  נעשית בלו"ז העמוס , בדרישות הגבוהות ובלקיחת אחריות בצוותים ובפרויקטים.

לצד שיעורי הכנה מנטאלית ומורשת קרב, שלושה בקרים בשבוע נפתחים באימוני קמ"ג ומד"ס . כאשר בשיאם יוצאת המכינה כקבוצה למרתון ירושלים.  בציר השנתי יוצאת המכנה לגדנ"ע, סדרות השטח, שדאות , ולימודי ניווט. ומארחת פאנלי בוגרים ושיחות עם קצינים להכרות עם היחידות השונות.

דבר ראש המכינה - דניאל הלוי

שנת המכינה עבורי נועדה לאנשים המבקשים משהו מעבר, לאנשים המבקשים גדלות של חיים,, מלבד לחיי השגרה ומסלול החיים הרגיל המשותף לכולנו.

היכולת לבחור, לקום , לשנות, ולהשפיע, את עצמי ואת הסובב אותי. היא הנקודה בה מתייחד האדם.

אני מאמין שלכל אחד מאיתנו נקודה המיוחדות לו ורק לו.

לך הקורא/ת שורות אלו , יש קול יחודי לך, שעולם שלם לדורותיו מחכה רק לך, שתביא אותו לידי ביטוי.  קול שכל עוד לא נשמע, צורת מחשבה ופעולה שכל עוד לא הופיעה , העולם חסר.

כדי להביא אותו לידי ביטוי יש לפתח את הכלים, ללמוד, להעמיק, להתאמן, ולעשות.

המכינה היא הזדמנות נדירה לעשות זאת ,ואם לא עכשיו אימתי.

אני מאמין

זכיתי להיות מאלו שמתרגשים מרחובותיה ההומים  של ירושלים, גם כשהם יוצרים פקקי תנועה, או אתגרים אחרים במציאותנו העכשוית,  בסופו של יום אלו פקקים שחכינו להם אלפים שנה של געגוע. כדברי הנביא זכריה שהתגשמו  "עוד ישבו זקנים וזקנות ברחבות ירושלם ואיש משענתו בידו מרב ימים ורחבות העיר ימלאו ילדים וילדות משחקים ברחבתיה" 

את השמחה בארצנו, בנופיה, בעם שלנו המתעורר לחיים, במרקם החברתי המדהים שנוצר כאן, ובמדינה שקמה כאן והתפתחה כה מהר - באהבה זו אני מבקש להדביק את תלמידי.

קרקע שמתוכה צומחת, אהבת חיים, אהבת אדם, אהבת תורה וחדוות יצירה ישראלית ורעננה.

רגש זה לראות עיני הוא שמביא עמו עשיה, אכפתיות אמתית ונכונות למסירות, לשמור לטפח ולתקן את הדרוש, במדינתנו.

במכינה אני פועל להביא את חניכי לחתירה לעשות הטוב ביותר, למצות את כישוריהם ולעשות כמיטב יכולתם בשירותם הצבאי, בפועלם האזרחי, ובחייהם הבוגרים. כאשר נקודת המבחן היא, האם בהסתכלות אחורה , מנקודת זמן אחת לשניה אני יכול לומר שעשיתי את העולם למקום עוד יותר טוב, ולו במעט.

"נסית פעם למחוא כפיים עם יד אחת?" - הרב מנחם פרומן ע"ה

זו היתה שאלתו של הרב המשורר והמחזאי מנחם פרומן ע"ה, דמות ססגונית ומיוחדת בנוף הישראלי, ברוחו פועלת המכינה. הוא הציע פריצה דרך תודעתית ייחודית שנגעה בנימים עמוקים בנפש האדם והקדיש חייו לשלום ולחיבור בין מגזרים ועמים. נודע במסירותו הגדולה להרבות שלום ואהבה בעולם, וביצירת שיח של שנים שהם אחד, מתוך לימוד, עומק, ואמונה , וגם מתוך קריצה.

אם ננסה למחוא כפיים עם יד אחת .. נגלה שדרושה גם היד השניה . בשביל ליצור ללמוד ולהתפתח ובודאי בשביל לבנות חברה דרושה נכונות למפגש עם האחר, בין ימין לשמאל, בין דתיים לחילונים ובין הצדדים השונים שבתוכנו.

עתידנו כחברה ויכולת ההתפתחות האישית שלנו תלויה ביכולת זו של הכלת ההפכים ובמפגש המפרה שביניהם.

עמותת רוח נכון ברוח הרב מנחם פרומן פועלת להצמיח כוחות אלו בקרבנו ובסביבתנו ומתוך עומק של לימוד ומפגש לבנות יחדיו עולם טוב יותר.

כל המכינות הקדם צבאיות בישראל

  • מכינות תורניות
  • מכינות כלליות

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.