מכינת אלישע

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

אלישע - משרדי המכינה
משרדי המכינה

mechina.elisha@gmail.com

08-9241050

08-9241053

דף / פרופיל פייסבוק

http://www.mechinat-elisha.com

COM_CONTACTENHANCED_IMAGE_DETAILS
הרב יצחק ניסים
ראש מכינת אלישע נווה צוף

mechina.elisha@gmail.com

08-9241050

052-5666616

מכינת אלישע

מיקום: חלמיש-נוה צוף

על המכינה:

המכינה הישיבתית קדם-צבאית 'אלישע' הוקמה באלול התשנ"ח לפני 22 שנים. המכינה הוקמה בחבל יריחו ועברה בראש-השנה התש"ס לשכונת 'צופית' – נקודת התישבות שהוקמה בנוף מרהיב של הרי בנימין ובפאתי יער צופית הקדום. כיום לומדים במכינה 90 תלמידים, בשנה א' וב'. בראש המכינה עומד הרב יצחק ניסים.

המכינה הינה משפחתית עם דגש על יחס אישי וקידום מתוך חרות. במהלך שנת הלימודים החניכים מתמודדים עם עיקרי האמונה ועם העמקת השורשים תוך בירור אידיאולוגי. זאת במטרה לבנות ולעצב את אישיות החניכים ואת השקפת עולמם.

מטרות המכינה:

1. בניה ופיתוח של עולם אמוני ורעיוני עמוקים, הבנת המושג אמונה והדרך להגיע אליה, תפילה ומשמעותה, בירור עבודת ה' ועבודת המידות.

2. בירור אידיאולוגי והעמקת השורשים: א. עם ישראל – יחודו, סגולתו, שאיפותיו ומגמותיו . ב. התורה – חיבור לתורה ומצוות, הכרה בערך לימוד התורה וערכי המוסר . ג. ערכים כלליים – משמעותה של מדינתנו הריבונית, מעורבותנו בה והמחויבות שלנו אליה. משמעות הזמן והתקופה, יחודו ומשמעותו של צה"ל וההשתלבות בו.

3. בניית כושר מנהיגות. קורס מנהיגות. השפעה חברתית-מעורבות ולקיחת אחריות.

מסגרת הלימוד במכינה מכשירה את הלומדים גם מבחינה רוחנית לקראת השרות – לימוד ההלכות הרלוונטיות ותרגולם המעשי בשטח ע" צוות ר"מים מקצועי וברמה גבוהה, תוך כדי מפגש עם רבנים צבאיים. חלק מההכשרה וההכנה לשירות הצבאי הינו גם במישור הפיזי, צד זה בא לידי ביטוי בנוסף בדרכים אלו:

מדריך כושר גופני, בוגר יחידה מובחרת (מוסמך ע"י מכון וינגייט) אשר הכין תכנית מפורטת למשך השנה, שמטרתה – הבאת הלומדים לכושר קרבי גבוה, ע"מ שיוכלו לעמוד בכל הסטנדרטים הנדרשים ביחידות המיוחדות והרגילות.

כמו כן, במכינה יש תוכנית לבוגרים. התוכנית מיועדת לכלל החיילים המשוחררים ולאו דווקא לבוגרי המכינה. ניתן לשלב לימודים אקדמאיים/ עבודה (חלקית) ומגורים במקום.

יוזמה ייחודית נוספת תחת כנפי המכינה היא השילוב של הבוגרים של המכינה בפרט ובציונות הדתית בכלל במשטרת ישראל. פרויקט "מאמינים במשטרה" מגייס את בוגרי הציונות הדתית לשירות משמעותי במשטרת ישראל. 

ראש מכינת אלישע נווה צוף – הרב יצחק ניסים

אב לשבעה ילדים מתגורר בישוב טלמון הסמוך למכינה. הרב נמנה עם תלמידיו של הרב חיים דרוקמן, בשליחותו הקים את המכינה בשנת תשנ"ט 1998 . בנוסף משמש הרב נסים כרב מייעץ במכון פועה. הרב נסים למד בישיבת אור- עציון משרת כיום במילואים כקצין ברבנות הצבאית.

דור הראשונים, מקימי המדינה, החלוצים, היה מיוחד. האווירה ששררה אז הייתה של שותפות גורל ודבקות במטרה "מקודשת". המגמה הכללית הייתה מאוד אידאליסטית {לכל כיוון} רעיונית עד כדי מסירות נפש ,הצניעות האישית בלטה אז וערך הכלל.

דור הבנים שונה הוא באופיו וברעיונותיו ,נולד הוא למדינה קיימת ולתוך האופוריה שלאחר מלחמת ששת הימים כצבא החזק ביותר במזרח התיכון ומאידך התחושה הצורבת המלווה אותנו מאז מלחמת יום הכיפורים. המוסדות מתפתחים ורמת החיים עולה מאוד ,בנוסף מנשבת רוח מערבית חזקה המדביקה את כולם בתפיסות תרבותיות חדשות השונות בתכלית מהקודמות.

ההתמקדות בפרט ובאני, חשיבה על מה מגיע לי ופחות על תרומה כללית ובכלל העיסוק הגדול בהעלאת רמת החיים האישית ללא תחושת הערבות החברתית לאומית. בזמן מורכב זה בעוד הציונות בוחנת את דרכה,עומדים אתגרים מסובכים ואף קיומיים בפני המדינה ובפני דמותה הצביונית. אנו נדרשים לכוחות בריאים וחיוניים ,בעלי עוז וענווה המחוברים לרעיונות האידאולוגיים והמורשת של עמינו, יונקים מהעבר ועיניהם צופיה כלפי העתיד.

מתוך ההכרה הזו נבנה בניין המכינות בכלל וזו בפרט-פרק זמן שמוקדש לבירור עצמי רעיוני ואידאולוגי, עיסוק בשאלת הזהות והמהות, הבנת התקופה והאתגרים הניצבים בפנינו ובניית מוכנות של לקיחת אחריות והנהגה, בניית סולם ערכי של מוסר יושר ומידות והכנה פיזית ומנטלית ספציפית לקראת השירות בצה"ל. העיסוק בשנת המכינה אינה רק כהקדמה לשירות הצה"לי אלא הכנה טרם היציאה לחיים בכלל – זווית ההשקפה שדרכה יביט תביא למעורבות ולאחריות החברתית וממילא הרצון לתרום ולהיות חלק ממצעידי החברה לקראת כיוון ברור.

במכינה מבררים אנו את זהותנו היהודית, את אמונתנו ואת הרעיון הגדול בהשתייכות לדור התקומה של עם ישראל לאחר גלות ארוכה ביותר. על ידי כך מבססים את האידאה בפועל במעשיות החברתית, הגנת העם והמולדת ויצירת תהליך של מעורבות בכל מוסדות החברה והמדינה.

הערכים והעשייה הללו נתפסים כבעלי ערך מקודש ,תורני, שחובה לקחת בהם חלק. השייכות ההיסטורית והראייה בטווח זמנים רחב את התהליכים השונים חשובה מאוד. מוצדקת אמירתו של ברל כצנלסון-"עם שאין לו עבר אין לו הווה וגם עתיד לא יהיה לו". בירור המטרה והיעד קיומיים אף הם, וכמאמרו של ניטשה- "אם יש לאדם איזה למה שלמענו יחיה יוכל לסבול כמעט כל איך!"

עם הנאמן לסגולתו והמבין את ייעודו יכול להתמודד עם כל אתגר. כך בפרט וכך בכלל האומה. הדרך החינוכית בה אנו נוקטים ומאמינים היא דרך החוויה המשותפת, נטילת חלק בעולמו הפנימי של החניך ויצירת פתיחות מרבית. אפשר לומר שהאווירה הנוצרת היא כשל משפחה מורחבת, מה שמהווה מפתח ליכולת הבנת התמודדויות ומבוכות החניך וממילא היכולת לתת מענה אף לקשיים ולשאלות הקשות והמביכות ביותר.

יש כאן ניסיון ליצור גם דפוס אחר של מנהיגות, לא רק כזה הקורא-"אחרי" המעלה רף גבוה ללא התחשבות ביכולת החניך ובהתלבטויות העוברות עליו אלא כזה המראה יעד, יוצר מוטיבציה ודוחף קדימה. אנו קוראים את קריאתו של אלישע הנביא : "לכו אחרי ואוליכה אתכם"

גלריית תמונות

כל המכינות הקדם צבאיות בישראל

  • מכינות תורניות
  • מכינות כלליות

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.