מכינת נחשון

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

נחשון - משרדי המכינה
משרדי המכינה

nachson@netvision.net.il

08-6896891

08-6896892

http://www.m-nachshon.org.il/

גלעד אולשטיין
ראש מכינת נחשון

giladolsh@gmail.com

052-8345381

זאב נתיב
מנכ"ל מכינת נחשון

zeeviknativ@gmail.com

052-8345380

מכינת נחשון

מיקום: קיבוץ שובל, שדרות וקיבוץ גלאון.

מידע על המכינה באנגלית לחצו כאן

על המכינה:

"נחשון" – המכינה הקדם צבאית למנהיגות חברתית, היא המכינה הישראלית הראשונה הפתוחה לכל. המכינה מוכרת ע"י משרד החינוך וע"י משרד הביטחון וצה"ל. (נוסדה בתשנ"ח-1997).

במכינה עולות שאלות מהותיות המעסיקות נוער ישראלי והיא מזמנת לנוער מגע עם מגוון של תשובות ושל מטעני ידע, הנרכשים בדרך חוויתית ובהתנסות אישית וקבוצתית. יחד עם הנוער הישראלי, משתתפת במכינה קבוצה מחו"ל, תוך שילוב מלא בפעילותה הלימודית והמעשית של המכינה ובהוויתה החברתית. ב"נחשון" קיימות ופועלות במקביל שלוש קבוצות השוכנות בשלושה אתרים נפרדים – באתר ההסטורי מצודת יואב, בקיבוץ שובל ובעיר שדרות. הקיום הנפרד של הקבוצות, לצד ההשתייכות המשותפת לאותה מכינה, מאפשרת לנו לקיים ב"נחשון" את השילוב הבא – פיתוח קבוצה מגובשת בעלת זהות עצמית ועצמאית, עם איפיונים ייחודיים ו"גאוות יחידה" בכל אחד מן האתרים הנ"ל, לצד מפגשים מרתקים של היכרויות ופעילויות המשותפות לשלוש הקבוצות במסגרת רחבה, תוך תיאום ושיתוף פעולה ברמת החניכים וצוותי ההדרכה.

מטרת המכינה

לטפח מנהיגות צעירה בעלת מודעות חברתית, מוטיבציה ורצון לתרום בכל דרך לקיומה ולאיכותה של החברה הישראלית כולה (אינה נושאת זיהוי פוליטי- מפלגתי כל שהוא). חניכי "נחשון" לומדים באופן חוויתי את התחומים העיקריים של המדרשה – מנהיגות, יהדות, ציונות, הכנה לצה"ל והכרת הארץ ותושביה. בנוסף, מגוון רב של נושאים המעשירים את הדעת ואת הרגש – ובכללם: פילוסופיה, משטר פוליטי, גיאופוליטיקה, אקטואליה, תקשורת, כלכלה, קבוצות האוכלוסייה השונות ועוד ועוד. החניכים עוברים פעילויות רבות בסימן ההכנה לצבא כגון אימוני כושר גופני, מסעות, ניווטים, הישרדות, היתנסות צבאית, ביקור בבסיסים, מפגש עם חיילים ומפקדים, מורשת קרב, תולדות המלחמות. במהלך המכינה מתקיימות ע"י החניכים פעילויות התנדבותיות, בסיוע לקבוצות אוכלוסיה שונות הזקוקות לכך.

ב"נחשון", החניכים שותפים מלאים להכוונה ולניהוג המשותף. חוליות המורכבות מחניכי המכינה מטפלות בכל תחומי המכינה התכנים הנלמדים, הטיולים והסיורים, היעדים וההיקף של הפעילות ההתנדבותית, אורחות החיים, תחזוקת המתקנים וקשרי החוץ של המכינה. החיים בקבוצה, וההתמודדות עם לחץ של משימות, לוחות זמנים וקשיים מזדמנים, מביאים את חניכי נחשון לפתח נחישות, משמעת עצמית, יכולת אישית ויחסי אנוש, מודעות עצמית וקבוצתית, אמינות ואחריות.

…והעיקר – לנצל ולתעל את כל אלה בכדי לעשות למען החברה הישראלית. מכל מקומותיה ורבדיה של החברה אנו באים ל"נחשון" ומכאן יוצאים לכל עבר כדי לתת את חלקנו… ואכן, "נחשון" ובוגריה ממשיכים לשמור על קשר במהלך שרותם הצבאי ולאחריו. בוגרי "נחשון" הקימו מתוכם אירגון התנדבות "חברה טובה", המופעלת במסגרת עמותת "נחשון". כמו כן משמשת העמותה כחממה ליזמות חברתית של בוגרי המכינה גם בתחומים נוספים. הליווי החינוכי והחברתי ב"נחשון", מתקיים ע"י צוות גדול ומגוון ובניהולם של בעלי נסיון והסמכה בתחומי הצבא והחינוך.

משרד החינוך, משרד הביטחון ועמותת "נחשון" (שהוקמה לצורך זה), מלווים את התוכנית, את דרך ביצועה ואת התנאים הכלליים לקיומה של המכינה.

גלריית תמונות

כל המכינות הקדם צבאיות בישראל

  • מכינות תורניות
  • מכינות כלליות

שותפים ותורמים של מועצת המכינות