המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

"עולם המכינות בונה שכבת מנהיגות" הכנס השנתי של המכינות הקד"צ בשיתוף קק"ל

לפני כשבועיים, חניכי וחניכות המכינות הכלליות והתורניות התאספו יחד בבנייני האומה בירושלים, לכנס השנתי של עולם המכינות בשיתוף קק"ל ובהשתתפות נשיא המדינה. השנה הקשה שעוברת עלינו צבעה את האירוע בתחושות של אבל, כאב, אך גם בהרבה תקווה

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

ביום חמישי קריר לפני שבועיים, רחובות ירושלים התמלאו בחניכי המכינות – הם הגיעו לבנייני האומה מכל רחבי הארץ, מהמכינות התורניות והכלליות, מהתנדבויות ומפעילויות שונות, במטרה לעצור לרגע, להיפגש ולעכל את החודשים הקשים שעברנו גם בעולם המכינות. הכנס התקיים במעמדם של נשיא המדינה, יצחק הרצוג, שרת ההתיישבות, אורית סטרוק, יו"ר קק"ל, יפעת עובדיה לוסקי, קצין חינוך ראשי, אופיר לויוס וצוותי עולם המכינות.

על מדרגות בנייני האומה ניצב מיצג לזכרם – עשרות הבוגרים שנפלו מאז תחילת מלחמת 'חרבות ברזל'. דמותם נחקקה בנו – כל אחד ואחת היו עולם ומלואו, צעירים ערכיים, שהתייצבו בחוד החנית ויצאו להילחם מתוך תחושת שליחות עמוקה ואהבת העם והארץ. במהלך הכנס, עלה לשאת דברים ראש מכינת כרם אל מוניר מאדי, שסיפר על בוגר המכינה, מג"ד גדוד 53, סא"ל סלמאן חבקה ז"ל, שנפל בקרבות ברצועת עזה.

578A3421 Enhanced NR

התחושות לאורך הכנס היו מעורבות. בתוך האבל והכאב, התעורר גם בדוברי הכנס ניצוץ של תקווה. באמצע ההתכנסות, חניכי המכינות פצחו יחד בשירה ובתפילה להחזרת החטופים ולשלום חיילי צה"ל. באופן זה, כשהכאב שזור בתקווה, הכנס היה תזכורת חשובה לעוצמתו הייחודית של עולם המכינות.

"אין ספק שעולם המכינות מכין אתכם למנהיגות" – נשיא המדינה, יצחק הרצוג

הכנס נפתח בשיחה פתוחה בין נשיא המדינה, יצחק הרצוג ומנכ"ל מועצת המכינות, אבישי ברמן. ברמן הכיר את הנשיא מפני שבנו התחנך בעצמו במכינת הערבה, כשעמד בראשה. הנשיא סיפר: "חשוב להבין, כשאתם אנשים צעירים שלומדים על המדינה – על הגיוון הישראלי העצום, על הסיפור של החברה הישראלית על כל גווניה, עדותיה, דתותיה, אמונותיה, אורחות חייה, על העם היהודי בתפוצות והזרמים שבתוכו; על הסיפור העצום של התנהלות העולם המודרני. מאוד חשוב שתדעו לקחת אחריות. אחריות היא מפתח למנהיגות. אין ספק שעולם המכינות מכין אתכם למנהיגות. פעם המנהיגות הייתה מתגבשת במסלולים אחרים, בנח"ל, בהתיישבות העובדת, באקדמיה וכ"ו. היום כבר בגילאים הרבה יותר מוקדמים בונים מנהיגות. זה בדיוק מה שנעשה במכינות".

578A3071

"כשאני רואה אתכם כאן אני מבינה – אנחנו לא רק נוטעים עצים, אנחנו נוטעים ערכים" – יו"ר קק"ל, יפעת עובדיה לוסקי

הכנס, שנערך בשיתוף קק"ל, הוא גם הזדמנות לעצור ולהכיר תודה על השותפות העמוקה שנרקמה בין עולם המכינות וקק"ל. יו"ר קק"ל, יפעת עובדיה לוסקי, נשאה דברים בכנס: "כשאני רואה אתכם אני מבינה – אנחנו לא רק נוטעים עצים, אנחנו נטעים ערכים, ורואים את זה כאן[...] בתקופה זו, אי אפשר להתעלם מחלקם הגדול של בוגרי המכינות הקדם צבאיות בחזית המלחמה. זה היה בשבת השחורה – בסיפורי גבורה, שנדמה היה שהיו שייכים לאבות אבותינו – והנה גילינו בדורנו, יש גיבורים וגיבורות שהולכים לידינו. מאחרון החיילים ועד ראשון המפקדים – אין יחידה שלא תמצאו בה את בוגרי ובוגרות המכינות הצבאיות. אין חפ"ק של מג"ד או מח"ט בלי בוגרים. תמיד מובילים – תמיד ערכיים."

בהמשך, עלתה לשאת דברים שרת ההתיישבות אורית סטרוק. משרד ההתיישבות הוא שותף נוסף של עולם המכינות שמאפשר לו להמשיך לשגשג. השרה סטרוק סיפרה על התנדבות המכינות במלחמת חרבות ברזל: "אני רוצה לפתוח במשפט ששמעתי מאחת החניכות בביקור באחת המכינות. כך היא אמרה כשביקרתי אותם בראשית המלחמה – 'אם צריך גלגל אני גלגל'[...] אלפי מקלטים שאתם הכשרתם. אלפי קשישים שאתם ביקרתם ועזרתם להם. משימות שאתם חניכי וחניכות המכינות לקחתם על כתפיכם באהבה, בשמחה, בהתגייסות ושותפות, בהבעת עמדה ערכית, לא בשיח, אלא בידיים, ברגליים, במעשה בכל הגוף, מכל הלב, בכל המוטיבציה שלכם. אני מצדיעה לכם על ההתגייסות הזו."

"בתקופה הזו יותר מתמיד, ניכרת תרומתם של בוגרי המכינות – הניצבים בחנית, פועלים בגבורה, ואף מחרפים את נפשם למען הגנת העם והארץ" – הרמטכ"ל, רא"ל הרצי הלוי

578A2435

בחודשים הקרובים, אנו נאלץ להיפרד מחניכים וחניכות שיסיימו את שנת המכינה מוקדם יותר מהצפוי, ויתגייסו בגיוס מוקדם לצה"ל. הרמטכ"ל, רא"ל הרצי הלוי, נשא דברים בסרטון שהוקלט מראש: "בתקופה הזו יותר מתמיד, ניכרת תרומתם של בוגרי המכינות – הניצבים בחנית, פועלים בגבורה, ואף מחרפים את נפשם למען הגנת העם והארץ. למרבה הצער, במלחמה זו קיבלנו תזכורת כואבת למחיר גבורתם. צה"ל מחויב לקיים את מורשתם של הנופלים ולהגן על המולדת". בהמשך הסרטון, הוא פנה לחניכים שעתידים להתגייס בקרוב: "לחלק מכם הקדמנו את השירות. זו עת מלחמה. עושים את מה שהכי נכון למדינה ולצה"ל, גם אם זה פחות נוח במישור האישי. אני בטוח שתבינו ותתגייסו אף עם יותר כוח ותחושת נחיצות. אנחנו רואים חשיבות רבה למכינות הקד"צ ויודעים כמה הן תורמות לכם, לצה"ל ולמדינה."

"אחרי ה7 באוקטובר התחלתי לפתח נוסטלגיה לעתיד. אני כבר לא מתגעגע לעבר, אני מתגעגע לעתיד שאתם תובילו" – קצין חינוך ראשי, אופיר לויוס

בהמשך לדברי הרמטכ"ל, עלה לבמה קצין חינוך ראשי, תא"ל אופיר לויוס, שסיפר גם על הסיפור האישי שלו, כפצוע צה"ל. לקרת סוף דבריו, הוא פנה לחניכים עם מסר מרגש: "אני אחרי ה7 באוקטובר התחלתי לפתח נוסטלגיה לעתיד. אני כבר לא מתגעגע לעבר, אני מתגעגע לעתיד שאתם תובילו... עם דור כמוכם – דור הלוחמים והלוחמות שנאבק ונלחם עכשיו, אני חושב שהולך להיות לנו עתיד הרבה יותר טוב".

בסוף הכנס, מנכ"ל מועצת המכינות, אבישי ברמן, עלה לשאת דברי סיום: "בחרנו להתכנס כדי לומר תודה לשותפים שלנו מקק"ל וממשרד ההתיישבות... הסיבה השנייה היא הרחבת המבט. זו אולי הסיבה שהכי נוגעת בי. אנחנו חלק ממשהו גדול. כשחניך ממוצע קם בבוקר, עולמו בדר"כ צר כגודלה של המכינה. זה חלק מסוד הקסם שלנו – האירוע הזה שנקרא מכינה וצומח מלמטה, והרבה פעמים מרגיש שהוא לבדו ישנה את העולם. הכוח של מפעל המכינות הוא בעוצמתן של כל אחת מהמכינות – אנחנו אוהבים את השונות, את הדרך של כל גוף לעצב ולהוביל בדרכו, ואפילו התחרות היא טובה. אבל מידי פעם חייבים לעצור ולהתכנס יחד באותו אולם כדי להזכיר לעצמינו שבסוף אנחנו חלק – מהמפעל, מהמדינה, פרק בהיסטוריה, חוליה בשרשרת. הסיבה השלישית – נושא הליבה של הכנס. הזדמנות להוקיר תודה לכם על עשרות אלפי שעות התנדבות מתחילת המלחמה ועד היום, להזכיר ולזכור את הנופלים שלנו". 

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות