מה קורה

מכינת חנתון

COM_CONTACTENHANCED_IMAGE_DETAILS
הרב יואב אנדי
ראש מכינת חנתון

[email protected]

04-9059605

052-6686512

מכינת חנתון

מיקום: קיבוץ חנתון

למידע על המכינה באנגלית לחצו כאן

על המכינה:

מכינת חנתון הוקמה בשנת 2012 כמכינה מעורבת (דתית) ברוח היהדות המסורתית ובזיקה לתנועה המסורתית.

המכינה היא חלק מהמרכז החינוכי בחנתון ונמצאת בלב קהילת קיבוץ חנתון – שמהווה לא רק בית גיאוגרפי כי אם בית רעיוני למכינה. בימים אלו מתחיל להיבנות משכן הקבע של המכינה. המכינה מוקמת בימים אלו ע"י הצוות המוביל בראשות הרב יואב אנדי , איתי קפסוטו ,ידידיה חזני, המדריכים ועשרים חניכי מחזור א ' מתוך הבנה שמדינת ישראל נדרשת לעסוק בשאלות של זהות ,הגדרה ומהות כשאלות קיומיות של ממש לצד המחויבות לשירות משמעותי בצה"ל ולפיקוד בתוכו . המכינה פתוחה לחניכים מכל גווני החברה הישראלית ורואה עצמה כמקום אשר בנוי על עקרונות של "לימוד ועשייה" כדרך חיים : ציונות דרך הלימוד והחיבור לאדמה, החברה הישראלית דרך למידה והתנדבות משמעותית, עיסוק ביהדות דרך המקורות ודרך המעשה. המכינה ממוקמת בקיבוץ חנתון אשר בגליל ומעורבת בחיי הקהילה המקומית ובחיי תושבי האזור הסובב אותה.

הקמה וחלוציות

מכינת חנתון נמצאת בשנת ההקמה שלה – כעת 20 חניכי מחזור א' בונים את המכינה! אם זה דרך יצירת מסורות שימשכו שנים רבות או דרך בניה כפשוטה – בניה בלבני בוץ של כיתת הלימוד בה המחזורים הבאים הולכים ללמוד, או דרך בניית התכנים הייחודיים למכינה ויצירת הקשר והמחויבות עם מקומות ההתנדבות של המכינה. כמו כן – החניכים הם חלק מבניית הקהילה המתחדשת בקיבוץ חנתון (קהילה חדשה של כ-50 משפחות צעירות) ע"י פעילויות רבות של חינוך הנוער והילדים בקיבוץ.

מדרשה למנהיגות מסורתית

בניית מנהיגות יהודית – ישראלית: מכינת חנתון רואה צורך בעיצוב מנהיגות ישראלית, למדנית, מעשית ומחויבת לערכי היהדות ושלטון הדמוקרטיה, שתנהיג במהלך הצבא ולאחריו במקומות שונים בחברה הישראלית. את זאת המכינה תעשה דרך התיישבות בפריפריה, התנדבות, ידע ומחויבות עמוקה לפעול מול אתגריה השונים של החברה הישראלית. המכינה שואבת מתוך עולם הערכים היהודי של התנועה המסורתית אשר רואה צורך בזהות יהודית המבוססת ביון השאר על פלורליזם, פתיחות ומפגש בין הישראליות ליהדות . צוות המכינה מורכב מאנשים עם השקפות עולם שונות ומגוונות, והחניכים חווים עימות עם הדומה והשונה על בסיס יומיומי על מנת להבין לעומק את ערכיהם ולבנות את אופיים.

הגליל התחתון

מכינת חנתון רואה את עצמה חלק בלתי נפרד מהנוף התרבותי העשיר של הגליל ומהווה מקור לצמיחה רעיונית וחברתית לסובבים אותה. חניכי המכינה משמיעים קול קורא לאחריות חברתית, חשיפה לאחר, חיבור לאדמה ואנשיה, ומגשימים הלכה למעשה עקרונות אלה. מכינת חנתון שמה לעצמה כמטרה יצירת תנופה חברתית באזור ע"י פיתוח יחסי שכנות בריאים וחזקים עם הסביבה, והובלת פרויקטים שונים שיתבססו על קשר בין אישי ובין תרבותי.

קהילה בונה מכינה בונה קהילה

מכינת חנתון נמצאת בלב ליבה של קהילה קיבוצית מתחדשת וצעירה (קהילה מסורתית פלורליסטית – היא קיבוץ חנתון) הקהילה מאמצת את חניכי המכינה (משפחה מאמצת לכל חניך) ורבים ממרצי המכינה הם חברי הקיבוץ ומחנכיה. קיבוץ חנתון הוא יישוב מעורב מבחינה דתית ויישוב צעיר מבחינת גיל התושבים. חניכי המכינה יהיו חלק מבניית המקום, הובלת רוח הבנייה שבו ומתן דוגמא אישית לילדים ולנוער אשר מתגוררים בו.

שילוב בין לימוד ועשייה

צוות המכינה מאמין שאין להפריד בין שני הערכים החשובים האלה ולכן יש צורך באיזון בין שניהם בתכנית, כאשר לומדים נושא – יש צורך גם בחוויה ובהתנסות כדי להבינו לעומק וכדי לפתח דיון מעמיק ויכולת לפעול בנושא. כאשר לומדים על ציונות – יוצאים לעבוד בשדה ולקיימה דרך הרגליים והידיים, כאשר לומדים על אתגריה של החברה הישראלית – יוצאים ומתנדבים עם אנשים עם צרכים מיוחדים, עם אנשים מתחת לקו העוני, ניצולי שואה, האוכלוסייה הערבית ובעלי מוגבלויות פיזיות ונפשיות. כאשר לומדים נושאי יהדות – יוצאים מהכיתה וחווים את היהדות גם במובן של חווית החיים היהודיים. וכאשר לומדים על הסכסוך הישראלי פלסטיני – יוצאים לשטח ומכירים פעילים מכל צבעי הקשת הפוליטית והחברתית. וכאשר מדברים על מנהיגות – מתנסים יום יום בבניית אופי, בהתמודדות עם אתגרים ויצירת מציאות בריאה ומבוססת ערכים.

ניהול עצמי והתמודדות עם אתגרים

מכינת חנתון בנויה על ניהול עצמי של חניכיה – בחודשים הראשונים של השנה החניכים מחולקים לצוותי עבודה דרכם הם אחראיים על כלל אורחות החיים במכינה, רוח המכינה, התנדבויות, תכנים, אהבת וידיעת הארץ וניהול הקבוצה. בתחילה החניכים מוכוונים ומונחים על ידי צוות המכינה אך עם הזמן המושכות עוברות לידיהם של החניכים והם נהיים אחראיים על הכל. מעבר לכך ישנם מגוון פרויקטים שהמכינה לוקחת על עצמה והחניכים מפיקים מא' ועד ת' ובכך מתמודדים עם האתגר של לקיחת רעיון וערך והפיכתם למציאות. הלו"ז במכינה תובעני ואינטנסיבי מתוך תפיסה ששנה כזו צריך לנצל ולא לבזבז.

עמיות יהודית

כחלק ממימושו המלא של החלום הציוני, אנו רואים במדינת ישראל הישג ואתגר מופלא, אך בו בזמן מבינים שאנו קהילה אחת מתוך כמה קהילות המרכיבות את העם היהודי כולו, חוליה משמעתית ברצף של זמן (מסורת) ומרחב (עולם). תפישה זו של מקומנו חיונית לפעולה בתווך היסטורי וגלובלי המאפשר פריצה מחשבתית והתנהגותית בהקשרים יהודיים, לאומיים ואנושיים. בפועל מתבטא הדבר במפגשים רצופים עם קבוצות מרחבי הגלובוס שבאות לחוויה חינוכית יהודית במרכז החינוכי, בלימוד משותף עם אורחים וקבוצות דוברות שפה ותרבות יהודית ממין אחר. בכלל, הלימוד נושא אופי עשיר יותר כשיש מקורות ייחוס מוצקים ומגוונים יותר כגון רעים, אחים ובני שיח מזמן ומקום אחר.

ראש מכינת חנתון – הרב יואב אנדי

אב לשלושה, חבר קיבוץ חנתון. בעל תואר MA בניהול וישוב סכסוכים מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים. הוסמך כרב מטעם בית הספר לרבנות על שם סלומון שכטר בירושלים. חבר דירקטוריון קק"ל מטעם "מרכז" ומטעם green Zionist organization.

(המכתב נכתב בלשון זכר אך מופנה לשני המינים – עמכן הסליחה)

שלום מועמד/ת יקר/ה

מכינת חנתון – המדרשה למנהיגות מסורתית , היא מכינה חדשה שהחלה את דרכה רק לפני מספר חודשים ומשמעות הדבר היא שאנו מחפשים אנשים שיבואו לבנות ולהקים יחד עמנו את המכינה . אם אתה אוהב ליזום , ליצור , להשאיר חותם ולהיכנס למקום שלא הכל יודע בו מראש, אז חנתון יכולה לעניין אותך ואתם אותנו .אין לנו שדרות של בוגרים עדיין ( אנו כעת במחזור א ) ואין לנו מורשת של דורות רבים –אנחנו מזמינים אותך ואותך ליצור את המורשת הזאת יחד עמנו במכינה שלנו אנחנו נדבר במילים גבוהות ובחלומות גדולים וללא ציניות . לא כי אנו טובים יותר מאחרים אלא כי אם לא נחלום ולא נעבוד להגשמת החלום ונחוש את האחריות על כתפנו להמשך החלום הציוני , החברה הישראלית , העם היהודי ומורשתו כי אז הדבר לא יתקיים.

לא הרוב מוביל את הרוב אלא המיעוט הוא זה שמושך קדימה – מי שהולך על הדרך הרבה פעמים לא מסוגל לראות אותה בצורה רחבה – צריך להלך על השלוחה , צריך לחוש את האדמה בכל הגוף וצריך להאמין ביכולת ליצור ולעצב. חנוך לנער על פי דרכו גם כי יזקין לא יסור ממנה – בשנה הזו אתם תחצבו את הדרך שלכם . לא בהכרח הדרך שלנו ולא הדרך בהכרח שהלכתם בה עד עתה – היא חייבת להיות שלכם כדי שתוכלו לצעוד קדימה ,לחנך ולהוביל אחריכם .

יש על הדורות הנוכחיים אתגר עצום . אנו נדרשים להמשיך ולשמור על המדינה שלנו ולדאוג להמשך קיומה יחד עם זאת ולהבדיל מהדורות הקודמים שהיו צריכים לבסס את עובדת היותנו כאן, אנו נדרשים להגדיר את מהותנו כאן למען ההמשך החלום הציוני – ומזה בכלל ציונות ? מה הגבולות שלה ? ואיזה מן חברה אנו מבקשים לקיים כאן ? והאם אנו מרגישים חברה אחת היום? ומה זה חשוב … אנו מכינה מעורבת אבל לא דתית – חילונית אלא מכינה מסורתית – פלורליסטית.

יש כאן אנשים אורתודוכסים , מסורתיים , רפורמים ,חילוניים וכאלו שיבקשו לא להיות עם הגדרה מסוימת – הם עדיין מחפשים . אנו לא מכינה חילונית – דתית , מבקשים לא לדבר בשפה ניגוד דתי אלא של רצף – שפה שדרכה החברה משתקפת ויכולה גם לבנות עצמה . אנו מבקשים לדבר וליצור את המפגש בין היהדות לבין הישראליות אבל לא רק כסיסמא אלא כתהליך אישי של החניך . היהדות אצלנו נחוות גם בכיתת הלימוד וגם בחיי המכינה , גם ברעיון וגם במעשה . לחיות יחד זה לא תמיד קל , אבל אם אנו מבינם שזה לא הפשרה אלא האידיאל אזי נדע שהקשיים שכר רב להם . – בסוף אנו מבקשים להתוות דרך לא רק לעצמנו אלא לחברה כולה אנחנו מחפשים אנשים שרוצים להתעמת לא רק עם המקומות שנח להם להיות בם אלא עם אלו שלא ניסו עד עתה . לקבל כלים לחיים כאדם ולבוא למקום שלא הכל ידוע בו מראש אלא עצם עובדת החיפוש ובניית הדרך ..

להיות אדם למדני אין המשמעות שמלמדים על מנת לקבל ציון ,בגרות או לא – אלא הידיעה שללא הכרת ארון הספרים שלנו , המורשת שלנו , ההיסטוריה ממנה אנו באים , השורשים לסכסוכים ואתגרים של החברה שלנו לא נוכל באמת להבין ולדעת כיצד לבנות כאן את עצמנו ואת החברה שלנו ולבטח לא לחנך דורות של מפקדים מפקדות בצבא ותלמידים לאחר מכן . חשובה לנו זה המוטיבציה שלך ,המסירות והמטען הערכי שאתה בא עמו כדי ליצור ולהשפיע על עצמך תחילה . המכינה היא מקום שפתוח לכולם ולכולן הוא לא מקום שמחפש את "השמנת " אלא אלו שרוצים להתקדם , לעבור תהליך משמעותי ולהוביל .

להגיע לכאן משמעו לצאת מאזור הנוחות שלנו ולאתר עצמי מחשבתית ומעשית , פיסית ומטלית , בתחושת המסוגלות שלי ובערכת האחר ממני , בעבודה העצמית הנדרשת ובהוצאת העצמי מן המרכז .

לא מספיק לדבר על חשיבות החיבור לאדמה אלא יש לגעת ולעבוד בה, לא מספיק לדבר על התרומה לחברה יש לתרום , לא מספיק לדבר על חשיבות ההבנה של העבר שלנו והבנת המציאות העכשווית יש ללמוד לעומק ושוב ללמוד לעומק , לא מספיק לדרוש מהאחר אלא אלא קשוט עצמך קודם , לא מספיק לדבר על החשיבות לחיות יחד כחברה אחת יש ליצור קהילה כזו – שנה של רוח ומעשה גם יחד

בגלל שאנחנו מתחילים את דרכנו אנו מכינה קטנה במספר החניכים שלנו – שנה הבאה אנו מגייסים 25 חניכים וחניכות – זו קבוצה אינטימית שמרוכזת בה כל ההשקעה שלנו האווירה כאן חמה ומשפחתית – אתם מוזמנים לבוא ולהתרשם ובסוף לא להיות אורחים לרגע אלא חלק מהמקום – כאן בגליל !

גלריית תמונות

כל המכינות הקדם צבאיות בישראל

  • מכינות תורניות
  • מכינות כלליות

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

דף עדכון 308 | 10.8.2020 | כ' אב התש"פ ראשון, 09 אוגוסט 2020 00:44
דף עדכון 307 | 4.8.2020 | יד' אב התש"פ שני, 03 אוגוסט 2020 20:19
דף עדכון 306 | 27.7.2020 | ו' אב התש"פ שישי, 24 יולי 2020 00:17

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לשבת - פרשת עקב חמישי, 06 אוגוסט 2020 21:34
ממתק לשבת - פרשת ואתחנן שישי, 31 יולי 2020 09:20
ממתק לשבת - פרשת מטות-מסעי חמישי, 16 יולי 2020 09:25
ממתק לחג השבועות חמישי, 28 מאי 2020 08:50

שותפים ותורמים של מועצת המכינות