מכינת חנתון

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

COM_CONTACTENHANCED_IMAGE_DETAILS
הרב יואב אנדי
ראש המדרשה

04-9059605

מכינת חנתון

מיקום: קיבוץ חנתון

למידע על המכינה באנגלית לחצו כאן

על המכינה:

מכינת חנתון היא בראש ובראשונה בית ומשפחה.

המכינה הוקמה בשנת 2012 ע"י הרב יואב אנדי, איתי קפסוטו וידידיה חזני, ונמצאת בקיבוץ חנתון.

קיבוץ חנתון הוא קיבוץ מסורתי ופלורליסטי. בקיבוץ חנתון חיים יחד דתיים, חילוניים, קונסרבטיביים ורפורמים, באותה קהילה, מתפללים באותו בית כנסת שוויוני, מגדלים את ילדיהם יחד וחיים בקיום משותף.

מכינת חנתון היא חלק בלתי נפרד מקהילת חנתון - לכל חניך יש משפחה מארחת בקהילה; חלק מהמעורבות החברתית של המכינה מתרחש בחנתון עם ילדים עם צרכים מיוחדים, קשישים ונוער הישוב; המכינה מעורבת בחיי התרבות של הקהילה ורואה עצמה שותפה בבניית הישוב, למכינה יש קשר ישיר עם התנועה המסורתית. 

למכינת חנתון מספר עקרונות אשר מהווים את הבסיס לחוויית החניכים במכינה:

  1. מכינה מעורבת: מכינת חנתון היא מכינה מעורבת, על פי המודל של קהילת הקיבוץ –דתיים, חילוניים, קונסרבטיבים ורפורמים, נשים וגברים.
  2. מכינה מגוונת: המכינה משלבת חניכים מכל חלקי הארץ, מכל רקע אפשרי - מרכז ופריפריה, בוגרי תנועות, פנימיות, כפרי נוער ועוד. הגיוון הוא עמוד תווך מרכזי במכינה ומושקע מאמץ רב בגיוסי חניכים ממקומות אשר לרוב לא מגיעים מהם חניכים למכינות.
  3. מכינה משלבת חניכים עם צרכים מיוחדים: בכל שנה משתתפים מספר חניכים עם צרכים מיוחדים מכל הרקעים ובכל הרמות, כולל חניכים על כסאות גלגלים ועם נכויות מורכבות. מכינת חנתון היא המכינה הראשונה אשר חרטה על דגלה את השילוב של אנשים עם צרכים מיוחדים, ועד היום מובילה בתחום זה.

"היה השינוי שאתה רוצה לראות בעולם" (מהטמה גנדי)

במכינת חנתון מאמינים כי מדינת ישראל שרויה במצב מורכב מאד של פילוג בין מגזרים. אנחנו מנסים ליצור מציאות אחרת ולהיות השינוי שאותו אנו רוצים לראות בעולם. לכן קבוצת החניכים מגוונת ביותר. חניך במכינה יחיה במהלך השנה הזו עם אנשים שונים ממנו לחלוטין גם במכינה וגם בקהילת הקיבוץ, ודרך חוויה זו בוגרי המכינה יביאו את השינוי המבורך אל צה"ל ואל החברה הישראלית.

"הלכה ואגדה" (חיים נחמן ביאליק)

מכינת חנתון מייצרת איזון בין שני ערכים מרכזיים, שאותם הגדיר ביאליק במאמרו החשוב "הלכה ואגדה" - הסיפור שלנו (אגדה), והמעשה שלנו (הלכה). איזון זה בא לידי ביטוי במכינה בעיסוק בלימוד עמוק, בבירור שאלות לגבי זהות, ובהיכרות עם הסיפורים האישיים של כל חניך וחניכה, ובו בזמן בדגש חזק על העשייה של הקבוצה ושל כל חניך בפרט, דרך ימים שלמים שמוקדשים ליזמות, אקטיביזם ומעורבות חברתית. חשוב לנו לא להישאר בלימוד פסיבי אלא לשמור על לימוד שמביא לידי מעשה.

מנהיגות במכינת חנתון

"על מנת להנהיג אנשים – לך מאחוריהם" (לאו צה)

במכינת חנתון מושם דגש על מנהיגות ואחריות חברתית. התוכנית החינוכית עוזרת לכל חניך וחניכה לגלות את עצמם ואת ייחודם דרך המון חוויות מעצימות - בשגרה ובשטח, דרך סדרות מעוררות השראה, דרך ההבנה של מהו הכוח הפנימי של כל אחד ואחת.

החניכים במכינה מתרגלים לקיחת אחריות תוך כדי כל תוכנית המכינה: החניכים אחראיים על חלק נכבד מהלו"ז, על סדרות התוכן, על טיולים ומסעות, על שיחות הקבוצה ועל רוח הקבוצה. כל חניך אחראי על תחום מסוים במכינה. סוג המנהיגות אליה אנחנו מחנכים היא מנהיגות משלבת, כזו שמאפשרת לכל אדם להיות עצמו ולהביא את עצמו, ולכן מושם דגש רב על הדרך ולא רק על המטרה, על איך מקשיבים, איך מנהלים שיחות, איך מקבלים החלטות, מתי הזמן הנכון לפשרה ומתי הזמן הנכון לעיקשות, על חברות, ועל ראיית טוב משותף.

כל אלה עוזרים לחניכים לתרגל את סוג המנהיגות שאנו מקווים שתשמש אותם בעתיד בהובלת החברה הישראלית.

מעורבות חברתית במכינת חנתון

"סור מרע, עשה טוב, בקש שלום ורדפהו" (תהלים)

כאשר שואלים את רוב האנשים למה הם מתנדבים, הם עונים: "כי זה עושה לי טוב", "כי אני לומד מזה, מתפתח מזה" וכיו"ב. לדעתנו נקודת המבט הזו אינה מספקת. לתפיסתנו, כאשר אדם מגיע למקום התנדבות הוא עצמו לא במרכז. מה שחשוב באותו רגע הוא האדם שהגעת להתנדב איתו.

הבעיה בגישה הראשונה היא שאם קשה או רע לך בהתנדבות, ואתה לא מרגיש שאתה מרוויח מהמעשה - אתה תעזוב תוך שבוע, שבועיים או שלושה. בנוסף, האנשים שזקוקים לעזרתך מודעים לכך שאתה בא בשביל עצמך ושיש סיכוי טוב שתעזוב אותם תוך זמן קצר, לכן הם בוחנים אותך, אפילו יוצרים למתנדבים חוויה קשה בהתחלה. הם רגילים שעוזבים אותם, וחוששים שעוד פעם ישברו להם את הלב. לכן הם לא ייפתחו בקלות אלא להיפך, יעשו מבחנים למתנדב כדי שיוכיח שהוא רציני.

החניכים במכינת חנתון שמגיעים להתנדב יודעים שאינם באים בשביל עצמם אלא בשביל מי שצריך אותם.

במכינת חנתון ניתן מקום מרכזי למעורבות חברתית – יומיים בכל שבוע-שגרה במכינה מוקדשים למעורבות חברתית. החניכים מתפצלים לחוליות קטנות בכל האזור שמסביב למכינה ומתנדבים אך ורק במקומות שזקוקים להם.

ישנם למעלה מ-15 אתרים של מעורבות חברתית, עם מגוון אוכלוסיות נזקקות:

קשישים בודדים בנצרת עלית, נוער בסיכון בפנימיית אהבה, אנשים עם צרכים מיוחדים בכפר תקווה, רכיבה משותפת עם אנשים עם מוגבלויות דרך עמותת אתגרים, התנדבויות עם האוכלוסייה הערבית בכפרים שמסביב, פרוייקט "שער שוויון" לנוער עם צרכים מיוחדים בחנתון, וכן נוער כללי בחנתון.

לכל מקום התנדבות יש גורם מלווה אשר עוזר למתנדבים שלנו להתכונן כראוי ולעבד את חווית ההתנדבות.

לימוד במכינת חנתון

"כעץ שתול על פלגי מים" (תהלים)

במכינת חנתון הלימוד תופס מקום מרכזי, מתוך הבנה שהידע, החכמה והשאיפה להבנת העולם הם שמחזקים את השורשים של בני האדם ומאפשרים צמיחה ופריחה.

הלימוד מתחלק לשתי מערכות של ידע:

  1. חיזוק והבנת הזהות האישית, היהודית והלאומית של כל חניך וחניכה במכינה (עבודת המידות, היכרות עם המקורות היהודיים, הגות ציונית, מגדר, היסטוריה של ארץ ישראל – בין תנ"ך לארכיאולוגיה, דילמות בחברה הישראלית ועוד).
  2. תכנים הנחוצים לאדם בישראל כדי שיהיה אזרח פעיל במדינה (פילוסופיה פוליטית, חברה וכלכלה, דת ומדינה, הסכסוך הישראלי פלסטיני ועוד).

 שלוש הרגליים שעליהן עומד עולם הלימוד במכינה הן: יהדות – ציונות – הומניזם ודמוקרטיה.

הלימוד במכינה מבוסס בעיקרו על מעורבות של החניכים בתהליך: דיונים, שיעורים מבוססי קונפליקטים, לימוד מקורות בחברותות, שיעורים שהחניכים מעבירים ועוד.

סדרות וטיולים במכינת חנתון

"העולם הוא ספר, ואלה שאינם מטיילים קוראים רק דף אחד" (אוגוסטינוס)

במהלך שנת המכינה יש עשר סדרות וטיולים. אחת לחודש יוצאים משגרת המכינה לסדרה ייחודית בחבל ארץ אחר בארץ. ישנן סדרות ניווטים ושטח, ישנן סדרות תוכן כ"דת ומדינה", או "יהודה ושומרון", יש סדרות מעוררות השראה כמו "אקטיביזם ומעורבות חברתית בתל אביב", ולקראת סיום המכינה יוצאים לשני מסעות סיכום, אחד עם דגש אקטיביסטי-חברתי, והשני טיול. שניהם מבוססים במלואם על ארגון של חניכי המכינה.

הכנה לצה"ל

"האדם הוא מקור עוצמתו של צה"ל. זה הרואה בשרות הצבאי ערך וזכות ולא רק חובה חוקית" (דן חלוץ)

במכינת חנתון רואים ערך רב בהכנה ראויה לשירות משמעותי בצה"ל. 'שירות משמעותי' הוא מושג הנשמע הרבה בשנים האחרונות. מנקודת המבט שלנו – שירות בצה"ל הוא זכות גדולה, ושירות משמעותי הוא שירות שבו המשרת נותן את כל כולו למדינה, גם אם התפקיד לעתים פחות משמעותי עבורו.

מעבר לשלושה מד"סים קבועים בשבוע ושיעורי הכנה לצה"ל, אנו מבינים שהאתגרים הערכיים העומדים בפני חיילים כיום הם גדולים ומשמעותיים. לכן הכנה לצה"ל פירושה גם ניסיון להתמודדות מראש עם דילמות וקשיים, רגשיים ופיזיים, אשר בוגרי המכינה יתמודדו איתם בשטח בעתיד.

בראשות מכינת חנתון עומד גד ספקטור

סגנית ראש המכינה - מיכל שוחט

טלפון המכינה: 04-9059605

האתר שלנו 

הפייסבוק שלנו

ספטמבר 2020

גלריית תמונות

כל המכינות הקדם צבאיות בישראל

  • מכינות תורניות
  • מכינות כלליות

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק של שבת פרשת "בא" שישי, 07 ינואר 2022 11:32
ממתק של שבת - פרשת "וישלח" שישי, 19 נובמבר 2021 12:00
ממתק של שבת - פרשת "ויצא" חמישי, 11 נובמבר 2021 13:54
ממתק של שבת - פרשת "תולדות" שישי, 05 נובמבר 2021 11:11
ממתק של שבת - פרשת "נח" חמישי, 07 אוקטובר 2021 21:47
ממתק של שבת - פרשת "האזינו" שישי, 17 ספטמבר 2021 11:31
ממתק של שבת - פרשת "וילך" חמישי, 09 ספטמבר 2021 22:23
ממתק לשבת - פרשת "כי תבא" חמישי, 26 אוגוסט 2021 20:40
"ממתק לשבת - פרשת "כי תצא שלישי, 17 אוגוסט 2021 16:32
ממתק לשבת - פרשת "שופטים" חמישי, 12 אוגוסט 2021 14:09
ממתק לשבת - פרשת "ראה" שישי, 06 אוגוסט 2021 00:01

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.