מכינת מלח הארץ

מלח הארץ - משרדי המכינה
משרדי המכינה

[email protected]

08-6594534

08-6594534

COM_CONTACTENHANCED_IMAGE_DETAILS
חנן ברזילי
ראש מכינת מלח הארץ

[email protected]

08-6594534

08-6594534

052-8444613

מכינת מלח הארץ

מיקום: מצפה שלם, עין גדי

למידע על המכינה באנגלית לחצו כאן

על המכינה:

רקע

מכינת מלח הארץ הוקמה בשנת 2009 תוך שיתוף פעולה ייחודי בין אנשי חזון וחינוך, מועצה אזורית תמר וקיבוץ עין גדי. הרעיון המרכזי בבסיסה הינו הקמת מכינה חדשה שתתן מענה יצירתי לקהל יעד מגוון ומשימתה החינוכית היא שילוב בין בני נוער מרקעים שונים. שילוב זה יוביל לחברה שיוויונית וצודקת יותר, לחברה בה רואים את האחר והשונה ומקבלים אותו. זוהי המכינה הקדם צבאית המעורבת (דתיים-מסורתיים-חילונים) הראשונה לבנים בלבד.

בשנת 2015 נפתח מחזור א' של שלוחת בנות בקיבוץ השכן- מצפה שלם, בשיתוף עם מועצה אזורית מגילות. השלוחה מיועדת לבנות בלבד מרקעים מגוונים ופועלת בשיתוף פעולה עם מכינת הבנים.

רציונאל חינוכי

מכינת "מלח הארץ" היא מכינה קדם צבאית הפונה לבני נוער מכלל האוכלוסייה המחפשים לעצור לרגע את מסלול חייהם ולבחון את הדרך בה הם הולכים. במהלך השנה הזו אנו מאפשרים לחניכים לשאול את השאלות החשובות הן ביחס לעצמם והן ביחס לסביבה בה הם חיים:

מי אני? מהם הכוחות שלי? מה חשוב לי בחיים? מה הקשר שלי לעם הזה? למדינה? לארץ?

דרך השאלות, ולאו דווקא דרך המענה עליהן, אנו מלווים את החניכים בתהליך של גילוי עצמי ובירור זהות מחד, וחיזוק הקשר והמעורבות בחברה מאידך.

אחד המאפיינים הבולטים במכינה הוא המגוון החברתי הרחב של החניכים, אשר מגיעים ממקומות ורקעים שונים. כאן הם נפגשים ולומדים להכיר ולקבל את השונה, לחיות ביחד כקבוצה אחת ולגבש מטרות משותפות עבורן ראוי להשקיע.

ההחלטה על הקמת מכינות נפרדות לבנים ולבנות נובעת ממשימתה הייחודית של המכינה: לחבר בין בני נוער שונים זה מזה. בכל קבוצה יש מגוון רחב מאד של צעירים מרקעים מאד שונים מבחינת רקע תרבותי, סוציו אקונומי, השכלתי. על כן העדפנו להתמקד במגדר נפרד בכל קבוצה. אנו מאמינים כי בעזרת כלים אלו אנחנו עוזרים להכין ולהוביל את החניכים לשירות צבאי משמעותי ולחיי אזרחות פעילים. החלום שמנחה אותנו לאורך הדרך הוא כי בזמן התהליך החינוכי ובסופו יהיו החניכים והחניכות גאים ובעלי דימוי עצמי גבוה, יראו עצמם באור חדש, ידעו כי הם מסוגלים לכל מטרה שיגדירו לעצמם, וישאפו לחיי עשייה ומעורבות בישראל.

מטרות חינוכיות

 • העצמה אישית – הכרה עצמית, בירור יכולות וכישרונות, פיתוח מנהיגות, חיזוק ביטחון עצמי וחוסן נפשי, הגברת תחושת מסוגלות, מודעות עצמית, לקיחת אחריות על כל מישורי החיים, חיזוק יכולת הבחירה והניידות החברתית, עצמאות מחשבתית.

 • בירור ועיצוב זהות – אישית, חברתית-ערכית, יהודית וציונית. חיזוק תחושת הקשר והשייכות תוך הרחבת אופקי מחשבה.

 • עידוד לחיי תרומה ומעורבות – העמקת תחושת סולידריות ואכפתיות ופיתוח מחויבות, ויוזמה לעשייה חברתית.

 • הכנה לשירות צבאי משמעותי – הן מהבחינה הפיסית והן מהבחינה המנטאלית.

 • הכרת ארץ ישראל – מפגש עם נוף ואדם, עבר והווה.

אבני היסוד של התכנית החינוכית

 • למידה – שיעורים, סדנאות והרצאות, אשר יתמקדו בהקניית מיומנויות, הרחבת אופקים ולמידה ערכית וחוויתית, תוך מפגש עם מגוון דמויות ונושאים כגון: יהדות, חברה ישראלית, אימון אישי, סביבה, כתיבה יוצרת, היסטוריה, פילוסופיה, הרצאות אורח ועוד. זאת, תוך ניסיון לסייע לחניכים לגבש את זהותם ופועלם.

 • מעורבות חברתית – אנו תורמים לקהילה בה אנו חיים: קיבוץ עין גדי וקיבוץ מצפה שלם, מרחב המועצות האזוריות, ערד וירושלים. לכל חניך מותאמת התנדבות: בעבודה עם ילדים, נוער, קשישים, צרכים מיוחדים, בפינת החי בקיבוץ, בשמורת הטבע נחל דוד ועוד. אנו יוזמים פרויקטים התנדבותיים מחוץ לקיבוץ ובנוסף- כל חניכי מכינת הבנים מתנדבים ביחידת החילוץ עין גדי.

 • ידיעת הארץ – במהלך השנה החניכים הולכים את הארץ לאורכה ולרוחבה, הם פוגשים בנופיה השונים של הארץ ובמגוון התרבויות שבה, ומפתחים את מיומנויות השטח שלהם כגון הישרדות וניווט. תכנית הטיולים כוללת סיורים בירושלים ובאזור ים המלח, טיולים נודדים של מספר ימים, סדרת הישרדות, ומסע חובק ישראל בן שלושה שבועות.

 • הכנה לצבא – אימוני כושר, קרב מגע ומסעות מתקיימים במקביל למפגשים עם דמויות משמעותיות בצבא ולעיסוק בסוגיות שונות מחיי השירות הצבאי. היבטים אלו יביאו הן להכנה נפשית ראויה והן להכנה פיסית לשירות הצבאי.

 • המסגרת הקבוצתית – עבורנו החיים הקבוצתיים אינם כלי- אלא מטרה בפני עצמה. החניכים חיים כקבוצה המנהלת את סדר יומה ומקבלת החלטות על אופי החיים בקבוצה, מתנסים בלקיחת אחריות ויצירת חיי שותפות עם חבריהם. בנוסף, החניכים לומדים ליצור שפה פתוחה ואמיתית בתוך הקבוצה, המאפשרת להם להתמודד עם משברים.

ייחודה של המכינה

מכינת מלח הארץ ייחודית ושונה בנוף המכינות הקדם צבאיות:

 • שלוחות המכינה ממוקמות לחופי ים המלח, בין ההרים לים. יציאה אל המדבר ואל המרחבים ופעילות השטח בכלל, הינה חלק מרכזי בחיינו.

 • אוכלוסייה מגוונת: אנו בוחרים את חניכינו מתוך רצון לבנות קבוצה מגוונת, בה יש ייצוג למגזרים רבים בחברה. על כן, השלוחות מופרדות- שלוחת בנים, ושלוחת בנות, יחד עם קשרים הדדיים בינהן. מתוך כך, התוכנית החינוכית מגוונת מאוד, מושתת על לימוד חוויתי ומותאמת לחניכי מלח הארץ.

 • משפחתיות: המכינה פועלת במודל משפחתי. אנו מעניקים עצמאות וקרקע לעשייה לחניכינו יחד עם תמיכה וליווי רגשי, המלווה בחום ואכפתיות.

ראש מכינת מלח הארץ – חנן ברזילי

שמי חנן ברזילי בן 37, גר בקיבוץ עין גדי, נשוי ואב לשלושה ילדים.

אני מאמין בקשר בין האדם למרחב כחלק מהותי מחייו של אדם. עבורי החיים בעין גדי הם הגעה למקומי הטבעי, לאהבתי הגדולה- המדבר.

אני מאמין בתהליכים פנימיים בהסתכלות פנימה אל הנפש, ומתוך הסתכלות זו יבוא התיקון, ומתוך התיקון הפנימי נוכל לעסוק גם בתיקון חיצוני: חברתי ומדיני. אני לא מחפש להעניק לחניכי פנסים שיאירו את הדרך, אך ישאירו אותם בחשיכה, אלא רוצה לעזור להם להיות מקור אור בעצמם. אור המפיץ לסביבתו. בטרם נשאף לשפר את "כל העולם", הבה נתבונן ונלמד על עצמנו.אספר קצת את קורותיי: גדלתי בהרצליה, התגייסתי ליחידה מובחרת, בתפקידי האחרון בשירות סדיר הייתי מ"פ וכיום אני מפק"צ ביחידת מילואים מובחרת.

לאחר הצבא עבדתי בחברה להגנת הטבע, הייתי בין הראשונים שצעדו את שביל ישראל ברצף מצפון לדרום, יצאתי למסעות רגליים ארוכים בעולם, ריכזתי את חוגי הסיור ע"ש אורי מיימון. במסגרת המסע שעברתי אני בחיי, טיפסתי על הרים רבים כולל עיסוק בטיפוס אלפיני (קרח ושלג), אז הבנתי כי ההר של חיי אינו נמצא במקום אחר, אלא בי פנימה, כפי שכתב משורר זן: "איני מטפס על הרים, הרים מטפסים עלי, הרים הם אני, אני מטפס על עצמי".

חזרתי ממסעותיי והקמתי את "יעלים" מסגרת טיפולית ייחודית לנוער שנשר ממסגרות אחרות, זאת מתוך אמונה כי בכל אדם יש אור, ועליי לסייע לו למצוא אותו ולהוציאו אל הפועל. בין לבין גם סיימתי תואר שני בחינוך וקורס הדרכה בארגון האקולוגי "שומרי הגן".

אני מאמין כי המפגש עם האחר ועם הזולת, הוא למעשה המפגש שלך עם עצמך. רק מתוך תיקון ועבודה פנימית ניתן לפעול החוצה ולהשפיע על אחרים. וזה מה שאנו עושים במכינה.

גלריית תמונות

כל המכינות הקדם צבאיות בישראל

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

הרוח בערבי הנחל ראשון, 16 יוני 2019 11:26

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

דף עדכון 260 | 12.08.2019 | י' אב ה'תשע"ט ראשון, 11 אוגוסט 2019 19:32
דף עדכון 259 | 04.08.2019 | ג' אב ה'תשע"ט ראשון, 04 אוגוסט 2019 12:12

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.