מכינת עין פרת

עין פרת - משרדי המכינה
משרדי המכינה

02-5905993

02-5905994

02-5905992

COM_CONTACTENHANCED_IMAGE_DETAILS
ד"ר דוד נחמן
ראש מכינת עין פרת

[email protected]

02-5905993

02-5905994

02-5905992

מכינת עין פרת

מיקום: כפר אדומים, נופי פרת וקיבוץ סופה

על המכינה:

מכינת עין פרת הוקמה בשנת 2001 כמכינה מעורבת לבנים ובנות, חילונים, דתיים ומסורתיים מכל גוני הקשת החברתית והפוליטית במדינת ישראל.

הכוח המניע את המכינה הוא דאגה ותחושת אחריות לעתידה של מדינת ישראל, לאופייה החברתי ולדמות מנהיגיה. כ"מדרשה למנהיגות" חותרת המכינה לקחת חלק בעיצוב ובהובלת שינוי תפיסתי, התנהגותי ותרבותי בכל רובדי החברה וההנהגה הישראלית והיהודית למען חיים איכותיים, חברת מופת ומדינה מתוקנת. לשם כך נבנתה תוכנית אינטנסיבית ודורשת, אשר מטרתה לקרב את חניכיה למצוינות של מכלול בניין האישיות – הגוף השכל והנפש – ולפתח בהם איכויות של אחריות אישית ולאומית, רגישות, ומחוייבות להשפיע ולשפר בחברה הישראלית, וכל זאת מתוך חיים של צניעות ודוגמא אישית.

התוכנית במכינה משתרעת על פני חמישה רבדים:

  • הרובד הלימודי – נדבך מרכזי בתוכנית המכינה. מטרתו – לפתח אישיות רחבת אופקים, ולברר את שאלות היסוד הזהותיות כבני אדם, כיהודים וכציונים. השיעורים סובבים סביב שלושה נושאים מרכזיים: פילוסופיה כללית; יהדות; ציונות והחברה הישראלית. השיעורים ניתנים על ידי מרצים מהשורה הראשונה המציגים השקפות עולם שונות, מעוררים לשאלות וליצירת סקרנות, ודורשים קריאה והעמקה בטקסטים מכוננים.

  • אהבת וידיעת הארץ – במסגרתו יוצאים חניכי המכינה לסיורים וטיולים לאורכה ולרוחבה של המדינה תוך חיבור לעבר ולהווה של ארץ ישראל. בתוך כך אנו מקיימים שבוע ניווטים, שבוע הישרדות בנגב ובערבה, והשיא: מסע "חובק ישראל" – מסע מסכם בן שלושה שבועות, רובו ככולו רגלי, הנפרס על פני מגוון של נופים, מקומות ישוב ואנשים מצפון הארץ לדרומה, אשר נבנה ומודרך על ידי החניכים עצמם.

  • עשייה חברתית וקהילתית – חניכי המכינה מתנדבים חצי יום בשבוע בבתי ספר ובעבודה עם קשישים באזור מעלה אדומים ופעם נוספת בשבוע מבצעים חונכויות אישיות לילדים בעלי צרכים שונים ביישובי גוש אדומים. בנוסף, מתקיימים פרויקטים חברתיים גדולים מספר פעמים במהלך השנה, בהם נדרשים החניכים ליזום, להוביל ולנהל את הפרויקט.

  • הכנה לצבא – המכינה מכווינה לשירות משמעותי, לפיקוד ולקצונה. ההכנה נערכת הן בממד הפיזי והן בממד הנפשי, האישי והערכי. במסגרת זו מתקיימים שלושה מד"סים בשבוע המביאים את חניכי המכינה להשתתפות בחצי מרתון בירושלים מדי שנה בחודש מרץ; שיעור קונג פו שבועי; מפגשים עם קציני צבא ובוגרי מכינה המשרתים ביחידות השונות; ודיונים ערכיים בסוגיות של מוסר במלחמה ורוח צה"ל.

  • חברות ושותפות – ההנחה היא שעל מנת לחולל שינוי בחברה הכללית יש ליצור קבוצות איכות שיקרינו על החברה. על כן מושקע זמן רב בקיום תהליך חברתי קבוצתי עמוק ומשמעותי. דגש מיוחד מושם על חיי השיתוף של דתיים מסורתיים וחילונים. בנוסף, קיימת מגמה של ניהול עצמי ולפיה החניכים עצמם, באמצעות ועדות שונות, מנהלים את מרבית ההיבטים של החיים והתוכנית במכינה.

במכינה קיימת גם תוכנית שנה ב' – חצי שנה נוספת (עד גיוס מרץ). תוכנית זו נועדה להביא את תלמידיה לזינוק לימודי ואינטלקטואלי, אשר יאפשר את צמיחת אישיותם וישלים את המהלך שנוצר במהלך השנה הראשונה במכינה. התוכנית מיועדת לבוגרי ובוגרות מכינות המוכנים ומסוגלים לדחות את גיוסם בחצי שנה נוספת על מנת להעמיק יותר בלימוד, לדרוש מעצמם יותר, ולהכין עצמם לשירות צבאי משמעותי ולחיים של לימוד ועשייה. התוכנית פתוחה גם למספר מצומצם של בוגרי ישיבות ו/או שנות שירות.

שלוחות המכינה: נופי פרת וכפר אדומים, המצויות בסמוך לישוב כפר אדומים שבמדבר יהודה, ומכינת "הדר" ע"ש הדר גולדין ז"ל, הממוקמת בקיבוץ סופה שבעוטף עזה. המכינה מעורבת לדתיים ולחילונים, השמה דגש על ביסוס הזהות היהודית-ציונית של החניכים דרך לימוד מעמיק וחיים משותפים ועל טיפוח החוסן וההנהגה העצמית בקרב החניכים, על ידי הצבת אתגרים ודרישות גבוהות, הן בפן הלימודי, הן בפן החברתי והן בפן הפיזי. זאת על מנת לטפח דור צעיר, שידע להוביל ולהנהיג לעבר אתגרי המחר של מדינת ישראל מתוך תחושת אחריות ושליחות

ראש מכינת עין פרת – ד"ר דוד נחמן

תושב אלעזר בגוש עציון, נשוי ליפעת ואב לשמונה ילדים. מלמד במכינה מאז הקמתה ועומד בראשה משנת 2010. ד"ר בלימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה מטעם אוניברסיטת בר אילן ומרצה במכון שכטר ללימודי היהדות בירושלים. בעבר לימד במספר מסגרות חינוכיות ואקדמיות וניהל את התיכון של ישיבת "מקור חיים" בקיבוץ כפר עציון. שירת בצנחנים וביחידת שלדג וכיום משרת כמג"ד במילואים בדרגת סא"ל. מלמד במכינה היסטוריה ציונית, הגות ציונית ותרבות יהודית מתחדשת.

"… על הדור הצעיר בארץ ישראל מוטל תפקיד גדול ועבודה גדולה מאין כמוה עומדת לפניו, בייחוד בשעה הרת עולם זו, הרת העולם האנושי בכלל ועולמנו היהודי בפרט, עבודה של הכשרת הקרקע, של התאמת החיים, עבודה של מהפכה שלמה ממש ברוח ובחיים. דרושים כוחות, דרושה גבורה עליונה, ומסירות נפש במידה שאין למעלה ממנה" (א.ד. גורדון, מתוך מכתב לשלום שטרייט, 1917)

דברים אלו שנכתבו לפני מאה שנה, נותרו רלוונטיים עד כאב. קיומה של מדינת ישראל, המשך צמיחתה והתפתחותה, והחשוב מכל: הפיכתה לחברת מופת שתהווה מגדלור לעולם כולו ברוח חזון נביאי ישראל והוגי הציונות – כל אלו עודם מותנים בקיומה של שכבת צעירים תוססים בעלי מרץ ואידיאלים, המוכנים ומסוגלים לעבודה קשה, אשר ייקחו אחריות ויובילו מתוך שמחה ותחושת שליחות.

אנו במכינה שמים דגש על פיתוח ההנהגה העצמית של המשתתפים – מלחמה בעצלנות ובפינוק, בכעס, בגאווה ובוויתור העצמי, וטיפוח מידות של הקשבה, רגישות לאחר, צניעות, אומץ, אחריות, יושר וכנות, עומק רגשי ועומק אינטלקטואלי. הסיסמה שלאורה אנו הולכים היא "אם אין האדם משתדל תמיד לעלות מעלה מעלה על כורחו יורד מטה". משום כך, הדרישות במכינה הן גבוהות והתוכנית היא אינטנסיבית – הן בפן הלימודי, הן בפן המעשי והפיזי והן (ובעיקר) בפן האישיותי-ערכי.

אנו מאמינים כי חובה עלינו לאחד כוחות. חילוניים ודתיים, ימנים ושמאלנים, בנות ובנים, עולים וותיקים – כל מי שהמדינה יקרה לו והסיפור הציוני מהווה עבורו השראה וגורם לו לרצון לקחת בו חלק, צריך להיות שותף בבניית דור המנהיגות הבא של המדינה. יש לפתח שפה משותפת, הבנה מורכבת של המציאות ויכולת ללמוד אחד מהשני. החיים המשותפים במכינה מהווים קרקע מצוינת לפיתוח מגמה חיונית זו.

מי שמחפש/ת שנה מאתגרת ולא קלה, אך מלאת תוכן ומשמעות, מוזמן/ת לבוא ולבדוק את האפשרות להצטרף אלינו.

גלריית תמונות

כל המכינות הקדם צבאיות בישראל

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

הרוח בערבי הנחל ראשון, 16 יוני 2019 11:26

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

דף עדכון 260 | 12.08.2019 | י' אב ה'תשע"ט ראשון, 11 אוגוסט 2019 19:32
דף עדכון 259 | 04.08.2019 | ג' אב ה'תשע"ט ראשון, 04 אוגוסט 2019 12:12

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.