מכינת עין פרת

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

מכינת עין פרת

מיקום: כפר אדומים, נופי פרת וקיבוץ סופה

על המכינה:

מכינת עין פרת הוקמה בשנת 2001 כמכינה מעורבת לבנים ובנות, חילונים, דתיים ומסורתיים מכל גוני הקשת החברתית והפוליטית במדינת ישראל.

הכוח המניע את המכינה הוא דאגה ותחושת אחריות לעתידה של מדינת ישראל, לאופייה החברתי ולדמות מנהיגיה. כ"מדרשה למנהיגות" חותרת המכינה לקחת חלק בעיצוב ובהובלת שינוי תפיסתי, התנהגותי ותרבותי בכל רובדי החברה וההנהגה הישראלית והיהודית למען חיים איכותיים, חברת מופת ומדינה מתוקנת. לשם כך נבנתה תוכנית אינטנסיבית ודורשת, אשר מטרתה לקרב את חניכיה למצוינות של מכלול בניין האישיות – הגוף השכל והנפש – ולפתח בהם איכויות של אחריות אישית ולאומית, רגישות, ומחוייבות להשפיע ולשפר בחברה הישראלית, וכל זאת מתוך חיים של צניעות ודוגמא אישית.

התוכנית במכינה משתרעת על פני חמישה רבדים:

  • הרובד הלימודי – נדבך מרכזי בתוכנית המכינה. מטרתו – לפתח אישיות רחבת אופקים, ולברר את שאלות היסוד הזהותיות כבני אדם, כיהודים וכציונים. השיעורים סובבים סביב שלושה נושאים מרכזיים: פילוסופיה כללית; יהדות; ציונות והחברה הישראלית. השיעורים ניתנים על ידי מרצים מהשורה הראשונה המציגים השקפות עולם שונות, מעוררים לשאלות וליצירת סקרנות, ודורשים קריאה והעמקה בטקסטים מכוננים.

  • אהבת וידיעת הארץ – במסגרתו יוצאים חניכי המכינה לסיורים וטיולים לאורכה ולרוחבה של המדינה תוך חיבור לעבר ולהווה של ארץ ישראל. בתוך כך אנו מקיימים שבוע ניווטים, שבוע הישרדות בנגב ובערבה, והשיא: מסע "חובק ישראל" – מסע מסכם בן שלושה שבועות, רובו ככולו רגלי, הנפרס על פני מגוון של נופים, מקומות ישוב ואנשים מצפון הארץ לדרומה, אשר נבנה ומודרך על ידי החניכים עצמם.

  • עשייה חברתית וקהילתית – חניכי המכינה מתנדבים חצי יום בשבוע בבתי ספר ובעבודה עם קשישים באזור מעלה אדומים ופעם נוספת בשבוע מבצעים חונכויות אישיות לילדים בעלי צרכים שונים ביישובי גוש אדומים. בנוסף, מתקיימים פרויקטים חברתיים גדולים מספר פעמים במהלך השנה, בהם נדרשים החניכים ליזום, להוביל ולנהל את הפרויקט.

  • הכנה לצבא – המכינה מכווינה לשירות משמעותי, לפיקוד ולקצונה. ההכנה נערכת הן בממד הפיזי והן בממד הנפשי, האישי והערכי. במסגרת זו מתקיימים שלושה מד"סים בשבוע המביאים את חניכי המכינה להשתתפות בחצי מרתון בירושלים מדי שנה בחודש מרץ; שיעור קונג פו שבועי; מפגשים עם קציני צבא ובוגרי מכינה המשרתים ביחידות השונות; ודיונים ערכיים בסוגיות של מוסר במלחמה ורוח צה"ל.

  • חברות ושותפות – ההנחה היא שעל מנת לחולל שינוי בחברה הכללית יש ליצור קבוצות איכות שיקרינו על החברה. על כן מושקע זמן רב בקיום תהליך חברתי קבוצתי עמוק ומשמעותי. דגש מיוחד מושם על חיי השיתוף של דתיים מסורתיים וחילונים. בנוסף, קיימת מגמה של ניהול עצמי ולפיה החניכים עצמם, באמצעות ועדות שונות, מנהלים את מרבית ההיבטים של החיים והתוכנית במכינה.

במכינה קיימת גם תוכנית שנה ב' – חצי שנה נוספת (עד גיוס מרץ). תוכנית זו נועדה להביא את תלמידיה לזינוק לימודי ואינטלקטואלי, אשר יאפשר את צמיחת אישיותם וישלים את המהלך שנוצר במהלך השנה הראשונה במכינה. התוכנית מיועדת לבוגרי ובוגרות מכינות המוכנים ומסוגלים לדחות את גיוסם בחצי שנה נוספת על מנת להעמיק יותר בלימוד, לדרוש מעצמם יותר, ולהכין עצמם לשירות צבאי משמעותי ולחיים של לימוד ועשייה. התוכנית פתוחה גם למספר מצומצם של בוגרי ישיבות ו/או שנות שירות.

שלוחות המכינה: נופי פרת וכפר אדומים, המצויות בסמוך לישוב כפר אדומים שבמדבר יהודה, ומכינת "הדר" ע"ש הדר גולדין ז"ל, הממוקמת בקיבוץ סופה שבעוטף עזה. המכינה מעורבת לדתיים ולחילונים, השמה דגש על ביסוס הזהות היהודית-ציונית של החניכים דרך לימוד מעמיק וחיים משותפים ועל טיפוח החוסן וההנהגה העצמית בקרב החניכים, על ידי הצבת אתגרים ודרישות גבוהות, הן בפן הלימודי, הן בפן החברתי והן בפן הפיזי. זאת על מנת לטפח דור צעיר, שידע להוביל ולהנהיג לעבר אתגרי המחר של מדינת ישראל מתוך תחושת אחריות ושליחות

גלריית תמונות

כל המכינות הקדם צבאיות בישראל

  • מכינות תורניות
  • מכינות כלליות

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק של שבת פרשת "בא" שישי, 07 ינואר 2022 11:32
ממתק של שבת - פרשת "וישלח" שישי, 19 נובמבר 2021 12:00
ממתק של שבת - פרשת "ויצא" חמישי, 11 נובמבר 2021 13:54
ממתק של שבת - פרשת "תולדות" שישי, 05 נובמבר 2021 11:11
ממתק של שבת - פרשת "נח" חמישי, 07 אוקטובר 2021 21:47
ממתק של שבת - פרשת "האזינו" שישי, 17 ספטמבר 2021 11:31
ממתק של שבת - פרשת "וילך" חמישי, 09 ספטמבר 2021 22:23
ממתק לשבת - פרשת "כי תבא" חמישי, 26 אוגוסט 2021 20:40
"ממתק לשבת - פרשת "כי תצא שלישי, 17 אוגוסט 2021 16:32
ממתק לשבת - פרשת "שופטים" חמישי, 12 אוגוסט 2021 14:09
ממתק לשבת - פרשת "ראה" שישי, 06 אוגוסט 2021 00:01

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.