מכינת אחד משלנו

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

שחר אופז
ראש מכינת אחד משלנו

מכינת אחד משלנו

מיקום: למכינה שתי שלוחות - בכפר הנוער הדסה נעורים ובגן שמואל

על המכינה:

אודות – מכינת אחד משלנו ע"ש סגן פיני כהן ז"ל

המכינות הקדם צבאיות הפכו בשנים האחרונות לעמוד האש של השדרה הפיקודית והחברתית של מדינת ישראל, דא עקא, שרוב חניכיהן באים מתוך השכבות החזקות מבחינה כלכלית וחברתית. בערי הפריפריה, בכפרי הנוער ובפנימיות קיימים, לעומת זאת, בני נוער איכותיים המסוגלים ורוצים גם הם לתרום תרומה משמעותית יותר אם רק יקבלו את העידוד ואת התמיכה הנדרשים לפני שירותם הצבאי. ייחודיות תכנית המכינה מקנה לחניכים עולם תרבותי, חברתי וערכי רחב יותר ומקדמת מנהיגות והשתלבות בהובלת תהליכים חברתיים במדינה.

אנו נותנים הזדמנות לבירור היכולות, הכישורים והכישרונות של כל אחד ואחד, כך שכל אחד יוכל להביא את עצמו למיצוי אופטימאלי, וכך יוכל לתרום לא רק לעצמו אלא גם למשפחתו, לחברה ולמדינה. אנו מכוונים להקניית ידע וכלים שונים כצידה לדרך לחיים. אנו מאפשרים לכל נער הזדמנות להשתלב בצורה הטובה ביותר הן בצבא והן כאזרח מן השורה. אנו, מכינת אחד משלנו – מכינה קדם צבאית למנהיגות חברתית מתכוונים לאפשר לנערים לנהג את דרכם להצלחה.

תכנית המכינה מוכוונת לשלושה ערוצים מרכזיים:

 1. אישי – העצמה אישית, בניית ביטחון עצמי וחוסן נפשי, הגברת כושר התמדה, לקיחת אחריות ופיתוח יכולת הובלה ומנהיגות כל זאת תוך ליווי אישי צמוד של אנשי הצוות.

 2. ערכי – הגברת ערכי היהדות והציונות, הכרת הארץ ואהבתה. הכרה החברה הישראלית, נתינה ומעורבות חברתית.

 3. פיזי – הכנה לצה"ל – כושר קרבי, סדרות שטח.

מה עושים אצלנו?

 • הכנה לצה"ל – פיזי ומנטאלי: אימוני כושר גופני הכוללים – כושר קרבי, קרב מגע, אימוני כוח ועוד. שבועות הישרדות וניווט, מפגשים עם חיילים ומפקדים, היכרות עם המערך הצבאי והכנה למיונים בחילות השונים.

 • מכירים את הארץ – פעם בחודש יוצאים לשטח. אמנם הארץ שלנו קטנה אבל מלאת נופים והפתעות. אנו ננצל את השנה להכיר את הארץ דרך הרגליים, מהצפון ועד לדרום וממזרח למערב.

 • מתנדבים – במהלך השנה נתנדב באופן קבוע פעם בשבוע בפרויקטים ובתחומים שונים.

 • לומדים – היסטוריה, יהדות, מנהיגות, ביטחון, קרימינולוגיה ועוד תחומים רבים. אבל בלי פאניקה – אין מבחנים, אין בגרויות ואין שיעורי בית. לומדים בשביל לפתוח את הראש ולהעשיר את הידע הכללי.

 • חיים ביחד – אנחנו לא רק מדברים על אחריות ועצמאות – אנחנו עושים! החניכים הם אלו שמנהלים את חיי הקהילה שלהם. יש להם חלק בתהליך קבלת ההחלטות במכינה כדי שיוכלו להתנסות בחיי שיתוף, דמוקרטיה והנהגה.

 • נהנים – מכירים חברים חדשים, חווים חוויות חדשות ומעצימות.

המכינה מיועדת לבנים בלבד חילונים ודתיים גם יחד. המכינה ממוקמת על חוף הים התיכון בסמוך לישוב בית ינאי בעמק חפר (בין נתניה לחדרה) בכפר הנוער הדסה נעורים.

ראשי מכינת אחד משלנו – שחר אופז ועינב הופמן

שחר: יליד 1980, נשוי ליעל ואב לעידו וינאי. שירת כלוחם, מפקד צוות וסגן מפקד בית ספר ללוחמה ביחידת שלדג (רס"ל במיל'). בעל תור ראשון במשפטים וממשל, מרכז שבט צופים בגבעת המורה עפולה ושותף להקמת שבט הצופים האתיופי הראשון בארץ במסגרת שנת השירות.

עינב: ילידת 1975, גדלה בעפרה, מנחה קבוצות בעלת תואר ראשון בקרימינולוגיה ותואר שני במנהל חינוכי. עבדה כ- 10 שנים בכפר הנוער בן שמן, בת דודתו של פיני כהן ז"ל.

מפעל המכינות הקדם צבאיות הינו מפעל משגשג וערכו לא יסולא בפז. בוגרי המכינות זוכים להערכה רבה הן במסגרת צה"ל והן בחברה האזרחית.

היוזמה להקמת המכינה הגיעה מתוך היכרות עם אוכלוסיה שמיעטה לפקוד את המכינות. בני נוער איכותיים מהפריפריה, מכפרי הנוער ומהפנימיות, בעלי מוטיבציה גבוהה לשרת שירות משמעותי בצבא ולהשתלב כשווים וכמובילים בחברה הישראלית.

הבחירה של מספר גדול כל כך של בני נוער המקדישים שנה נוספת מחייהם ללימוד, העצמה והתפתחות במכינות, מחזקת את ההבנה שהיציאה מהמסגרת הפורמאלית של התיכון, כניסה למסגרת הצבאית ולאחריה לאזרחות היא מהירה וחדה מידי.

אלו הבוחרים לוותר על שנת המכינה עלולים להתגייס ללא מוכנות ויתכן כי יחוו קשיים רבים. הנתונים מראים שחוסר המוכנות מוביל לבעיות כליאה ושרידות נמוכה בתפקידים ו/או בשירות הצבאי. "חנוך לנער על פי דרכו" (משלי כב, ו) זוהי הנחת העבודה שלנו. אנו נסייע לנערים לגלות ולחזק את עצמם, לתעל את אפיים וכישוריהם לאפיקים חיוביים ולמטרות אופטימאליות.

לנו חשוב ללוות באופן אישי כל חניך במכינה, להתמקד בחוזקות שלו ולעזור לו לבנות ולצעוד בציר ההתפתחות האישי שלו.

הקבוצה במכינה משמשת כמעין "מעבדה קהילתית" להתנסויות בתהליכים חברתיים ובתפקידים שונים, היא גם משמשת ככוח משקף ומעצים לפרט.

אנו מאמינים באמת ובתמים ביכולות ובהצלחת כל נער ונער המתחנך במכינה ומעבר להצלחתם הפרטית של הנערים אנו מאמינים שאנו מקדמים לשוויון הזדמנויות בחברה הישראלית.

שחר ועינב

גלריית תמונות

כל המכינות הקדם צבאיות בישראל

 • מכינות תורניות
 • מכינות כלליות

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק של שבת פרשת "בא" שישי, 07 ינואר 2022 11:32
ממתק של שבת - פרשת "וישלח" שישי, 19 נובמבר 2021 12:00
ממתק של שבת - פרשת "ויצא" חמישי, 11 נובמבר 2021 13:54
ממתק של שבת - פרשת "תולדות" שישי, 05 נובמבר 2021 11:11
ממתק של שבת - פרשת "נח" חמישי, 07 אוקטובר 2021 21:47
ממתק של שבת - פרשת "האזינו" שישי, 17 ספטמבר 2021 11:31
ממתק של שבת - פרשת "וילך" חמישי, 09 ספטמבר 2021 22:23
ממתק לשבת - פרשת "כי תבא" חמישי, 26 אוגוסט 2021 20:40
"ממתק לשבת - פרשת "כי תצא שלישי, 17 אוגוסט 2021 16:32
ממתק לשבת - פרשת "שופטים" חמישי, 12 אוגוסט 2021 14:09
ממתק לשבת - פרשת "ראה" שישי, 06 אוגוסט 2021 00:01

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.