הפרוייקטים שלנו

פעילויות ופרוייקטים של מועצת המכינות הקדם צבאיות

עמיות יהודית

כחלק מהעמקת החיבור לזהות יהודית-ציונית והכרה בחשיבות הקשר בין ישראל ליהודי התפוצות, פועלים במועצת המכינות 3 פרויקטים יחד עם שותפינו, שמטרתם היכרות, העמקה ולימוד של העולם היהודי בהיבטים מסורתיים, דתיים, לאומיים ואקטואלים.

"מיזם החיבור" בשיתוף הסוכנות היהודית

"מיזם החיבור" הוא פרויקט משותף של מועצת המכינות, הסוכנות היהודית, עמ"י (מנהלת קשרי ישראלים לתפוצות) וארגון 'מסע', שמטרתו חיבור מקיף ומעמיק בין מי שאנו מקווים שיהיו שכבת המנהיגות הבאה של העם היהודי – חניכי המכינות. המיזם פועל לחיבור בין חלקי העולם היהודי וקידום הבנה אחד של השני, יצירת מחויבות הדדית וקידום תרבות מקומית שרואה בעמיות וחיבור כלל יהודי חלק מהזהות היהודית, ושואבת השראה מדיאלוג עם יהודים מרחבי העולם.

במסגרת הפרויקט חניכי המכינות פוגשים את חניכי תוכנית 'מסע' שמאגדת נוער יהודי מרחבי העולם לשנה משמעותית בישראל. במסגרת המפגשים הם עוברים פעילויות חווייתיות יחד, תכנים מיוחדים, שיחות עומק על זהות יהודית, ישראלית וגלובלית, שבתות משותפות ועוד.

ימי עיון על ציונות ועמיות יהודית בשיתוף ההסתדרות הציונית העולמית

ההסתדרות הציונית העולמית ומועצת המכינות פועלות להגביר את העיסוק בציונות, בהכרת המוסדות הלאומיים ובעמיות יהודית כשדה חינוכי רחב ומתפתח בחברה הישראלית, להגביר את תחושת השייכות לעם היהודי על בסיס הקניית מודעות וידע אשר יובילו לזיקה, מעורבות ועשייה של חניכי וצוותי המכינות הקדם צבאיות. מטרת הפרויקט לחשוף ולקדם שיח מעמיק סביב מוסדות הלאום, ציונות, עמיות יהודית וסוגיות יסוד של העם היהודי בישראל ובתפוצות עם חניכי המכינות, אשר יעזור להם להפוך למחוללי שינוי בחברה הישראלית.

ההעמקה בתחומים אלה מתבצעת במסגרת של ימי עיון וסמינרים שכוללים הרצאות, סדנאות תוכן בנושאי זהות יהודית וציונית, סיורים במוזיאונים, בהר הרצל ובמוסדות הלאומיים, מפגשים עם זרמים שונים של היהדות ועוד פעילויות שמטרתם להעמיק את החיבור עם הזהות היהודית-ציונית.

"מנהיגות וייעוד" – לימוד כתבי הרב זקס - בשיתוף קרן מורשת הרב זקס

מועצת המכינות וקרן מורשת הרב זקס פועלות לעודד לימוד בנושא זהות יהודית, מנהיגות ושליחות של חניכי וצוותי המכינות הקדם צבאיות כחלק מהעם היהודי, ברוח כתביו ומורשתו של הרב יונתן זקס ז"ל. דרך הפרספקטיבה של מעורבות היחיד כחלק מהעם היהודי, כתבי הרב זקס מהווים בסיס ללימוד על זהותו, על ערכים יהודיים ועל מקומו של היחיד כחלק מתנועת יעוד יהודי עולמי. הלימוד ברוח הרב זקס קורא לעורר השראה בקרב חניכי המכינות הקדם צבאיות ללקיחת אחריות והנהגה בחברה הישראלית והעם היהודי, מתוך חיבור והיכרות אישית עם זהות וערכים.

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות