מה קורה

מכינת הנגב

מכינת הנגב

מיקום: מכינת האם במדרשת שדה בוקר ושלוחה בקיבוץ חולית

על המכינה:

מכינת הנגב קמה בשנת 2001, והיא פועלת במסגרת "מדרשת שדה בוקר", בשיתוף המועצה האזורית רמת נגב והמכון למורשת בן-גוריון. חזון המכינה לקדם קיומה של חברת מופת ולפיכך חרתה על דגלה את ערכי הליבה חתירה למצוינות ערבות הדדית, קיימות, רדיפת שלום וצדק, שוויון, צניעות, טוהר המידות ותרבות יהודית פלורליסטית. המכינה מכשירה ומעודדת את חניכיה לקחת אחריות בכל מקום שיגיעו אליו – בצבא ובחברה האזרחית – לגלות מנהיגות ולהוביל תהליכים של יזמה ושל עשייה.

אחד היסודות המרכזיים במכינה הוא הלימוד ומטרתו לסייע לחניכים לגבש השקפת עולם מורכבת הנשענת על ערכים יהודיים-הומניסטיים, להכיר את שורשיהם ולהבין את התהליכים העוברים על החברה הישראלית. בתום פרק הכשרה ראשוני, חניכי המכינה מנהלים את הקבוצה והמכינה באופן עצמאי, תכנית וארגונית, וכך מתנסים במנהיגות ובניהול הלכה למעשה.

במהלך שנת המכינה עוברים החניכים הכנה פיזית ומנטאלית לשירות, שיעורי הכנה לצה"ל, מורשת קרב, דילמות ערכיות, מפגשים עם מפקדים, ביקורים בבסיס צה"ל, אימוני כושר ועוד.

על יסוד ההנחה, כי הנותן בנתינתו מקבל, וכביטוי למחויבותה החברתית, הקהילתית והסביבתית של המכינה, יוצאים החניכים למגוון מוקדי עשייה תורמת והתנדבות ברחבי הנגב: מוקדי אוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים, מוקד התנדבות בחברה הבדואית, העצמת נוער, קשישים, עולים וכן פעילות במוקד טבע וסביבה. בנוסף, המכינה מקיימת מספר רב של מסגרות לטיול ולהכרת הארץ.

מכינת הנגב שמה דגש על יצירת תרבות יהודית ייחודית, מתוך ראיה חופשית וחילונית של העולם. אנו רואים חשיבות רבה בהכרת מסורות יהודיות, ובניית זהות יהודית עצמית. מתוקף כך, המכינה, בהנהגת חניכיה, מקדשת את השבת במכינה, חוגגת וחוקרת חגים שונים, לוקחת חלק פעיל בעיצוב תרבות יהודית חילונית בקהילה ומעמיקה בטקסטים מתקופות ומזרמי תודעה שונים.

ראש מכינת הנגב – עידו עמר

בן 35, נשוי לנעמה ואב לנבו, בוגר התיכון לחינוך סביבתי במדרשת שדה בוקר. בוגר שנת שרות בבית ספר שדה גולן חרמון. שירת ארבע שנים כלוחם, כמפקד צוות וכמדריך ראשי של צוות חומרי נפץ עזה ביחידת עוקץ. בוגר תכנית המצוינים של משרד החינוך לתואר ראשון בחינוך על יסודי, בהתמחות לימודי א"י וגאוגרפיה במכללת בית ברל. בעל תואר שני בלימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה מטעם אוניברסיטת בר אילן.

בעשור האחרון עבד במשרות חינוכיות רבות וביניהן כרכז תכניות קיץ של נוער חו"ל, הוראת דרך, הדרכת טיולים והוראה בחטיבות עליונות של החינוך הפורמלי. במכינה עובד משנת 2011, ליווה את מחזורים י' ו-י"א כמחנך וכרכז, לאחר מכן יצא לשליחות וניהל את אזור המידווסט בארה"ב מטעם תנועת הצופים. בין השנים 2013-2017 עידו ניהל את מכינת הנגב ובשנתיים האחרונות הוא ראש המכינה ומנהל מרכז גל למנהיגות.  

חזון מכינת הנגב

במדינת ישראל, בעשור השביעי לקיומה, מתרחשים תהליכים שונים מבית ומחוץ, המסכנים את קיומנו כמדינה יהודית דמוקרטית: פערים מעמיקים והולכים בתחומים חברתיים, כלכליים, תרבותיים ודתיים, סכסוך מתמשך עם הפלסטינים ועם מדינות ערב. בתוך כך, מדאיגה במיוחד הנטייה להסיר אחריות ולוותר על פעילות משמעותית למען הכלל.

לפיכך, מכינת הנגב קוראת לבני הנוער להוביל מגמות של שינוי ולחזק תהליכים חיוביים בחברה הישראלית. בוגרי מכינת הנגב ייקחו אחריות בכל מקום אליו יגיעו – בצבא ההגנה לישראל ובחברה האזרחית – יגלו מנהיגות ויובילו תהליכים של יוזמה ועשייה.

בוגרי מכינת הנגב ינהיגו בחברה הישראלית וינחילו במשפחה, בקהילה, בצבא ובמדינה את ערכי חברת המופת – שוויון, רדיפת השלום והצדק, קיימות, ערבות הדדית, יהדות פלורליסטית ומתחדשת, צניעות, חתירה למצוינות וטוהר המידות – תוך שהם נוהגים בעצמם ובסביבתם כבוד ודרך-ארץ.

למועמדים

כראש מכינת הנגב, אני פונה אל אלו המוטרדים מהמצב החברתי בישראל; אל אלו הרוצים ליצור כאן חברה טובה יותר ואינם מסתפקים בקיטורים מול הטלוויזיה; אל אלו השואפים להוביל, ליזום ולקחת אחריות על סביבתם, קהילתם וחברתם. אני פונה אל צעירים הרוצים להעמיק ולברר את זהותם היהודית-חילונית; אל אלו המחפשים מעיינות ידע ובמה להתנסות אמיתית בחיי עשייה, יוזמה וניהול עצמי; אל אלו המחפשים חיי קבוצה וחברה עמוקים ומשמעותיים. אם אתם כאלה – מקומכם איתנו!

אנו במכינת הנגב, לא נרתעים מהדרישה מבני הנוער להנהיג, לקחת אחריות ולפעול למען הכלל, בצה"ל ובחברה הישראלית. אנו עושים זאת מתוך גיבוש השקפת עולם מורכבת, שבמרכזה ערכים הומניסטיים ותחושת יעוד חזקה לעשייה פורצת-דרך. אני מזמין אתכם לקחת חלק בתהליך מרתק, משמעותי ומלמד שבסופו תצאו אנשים מוכשרים יותר, מורכבים יותר, עם כלים ויכולות להוביל, ליזום וליצור בכל מקום אליו תגיעו. מכינת הנגב הינה מכינה יהודית-חילונית-פלורליסטית הרואה בתרבות ובמסורת היהודית את נקודת המוצא ושואפת ללכת, ליצור ולחדש לאורן. אני מזמין אתכם לקחת חלק בבירור הזהות לאורך השנה וביצירה של תרבות יהודית ריבונית על בסיס ידע רחב ומתוך בחירה חופשית.

אני מאמין כי בירור, חיזוק והעמקת הזהות היהודית-חילונית-ציונית שלנו יכולה להוות בסיס עמוק למנהיגות בחברה ובתרבות הישראלית. מכינת הנגב ממוקמת במרחב שאינו רק מרחב גיאוגרפי, כי אם מרחב ערכי. חז"ל כבר קבעו כי "הרוצה שיחכים ידרים" ודוד בן-גוריון חלם על הקמתה של "אוקספורד עברי בנגב, מעין יבנה מודרנית". מכינת הנגב שותפה למימוש חזונו של בן גוריון ומיישמת את דברי חז"ל. אנו רואים בבוגרינו ככאלה השבים לנגב, בונים בו את ביתם ושותפים בעיצוב עתידו.

מכינת הנגב מזמינה אתכם להיות שותפים בבניית הדור הבא של המנהיגים בחברה הישראלית.

גלריית תמונות

כל המכינות הקדם צבאיות בישראל

  • מכינות תורניות
  • מכינות כלליות

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

דף עדכון 307 | 4.8.2020 | יד' אב התש"פ שני, 03 אוגוסט 2020 20:19
דף עדכון 306 | 27.7.2020 | ו' אב התש"פ שישי, 24 יולי 2020 00:17

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לשבת - פרשת עקב חמישי, 06 אוגוסט 2020 21:34
ממתק לשבת - פרשת ואתחנן שישי, 31 יולי 2020 09:20
ממתק לשבת - פרשת מטות-מסעי חמישי, 16 יולי 2020 09:25
ממתק לחג השבועות חמישי, 28 מאי 2020 08:50

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.