מכינת מנשרים קלו

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

מכינת מנשרים קלו

מיקום: מעגן מיכאל

על המכינה:

מכינת 'מנשרים קלו' הינה מרכז חינוכי לטיפוח מנהיגות צעירה המקדם חינוך לערכי אחריות, יוזמה וציונות, אשר שם לו למטרה לעודד את חניכיו ובוגריו למנהיגות חברתית וצבאית, ובכך לפעול ליצירת חברה סולידרית, סובלנית ודמוקרטית בישראל. המכינה מנוהלת על ידי אל"מ (מיל') מוקי בצר – מייסד המכינה ואיש החזון שלה.

המכינה שוכנת בבית ספר שדה חוף הכרמל סמוך לקיבוץ מעגן מיכאל, בין חוף ים מרהיב לשמורת הכרמל ומהווה פנינת טבע מיוחדת. המסגרת מיועדת לבוגרי י"ב חילוניים, המוכנים לדחות את גיוסם לצבא בשנה על מנת לחוות חוויה של התפתחות אישית, למידה, תרומה לקהילה, טיולים, סדנאות מנהיגות וחיי קבוהצה שיתופיים ומאתגרים.

התכנית הלימודית השנתית במכינה הינה עשירה ומגוונת ומבוססת על הקניית ידע וערכים, התמודדות עם ניתוח המציאות הישראלית ועיצוב הזהות האישית של כל מכיניסט.

מטרות המכינה:

  • העצמת החניך/ה תוך מתן כלים ברטוריקה, פיתוח והעשרת תפיסת עולמו, חשיבה יצירתית ותפיסת המציאות כברת שינוי.

  • יצירת קבוצה חזקה ומגובשת, שחבריה ערבים זה לזו וערכה נמדד ביכולותיה להכיל ולקדם את כל החברים בה. קבוצה זו תציב לפניה את המשימה החברתית, ותהווה קרקע פוריה בחייה הבוגרים לאחר תום המכינה עבור יוזמות חברתיות.

  • טיפוח אזרחים נאמנים למדינת ישראל ולערכיה היהודיים הציוניים והדמוקרטיים.

  • הכוונה למעורבות ולהשפעה, לקיחת אחריות ויזמות במישור החברתי.

  • עשייה קהילתית- חברתית מתוך תפיסה של אחריות ומנהיגות.

  • טיפוח אחריות סביבתית תוך מתן דגש על חינוך סביבתי.

  • הגברת הנכונות והמוטיבציה של החניכים לשירות מלא ומשמעותי בצה"ל, ולמיצוי יכולתם האישית

התוכנית השנתית כוללת שלושה רבדי פעולה שוים בחשיבותם: לימודים, התנדבות וחיי קבוצה. הרובד הראשון: התכנית הלימודית עוסקת בלימודי ארץ ישראל והמזרח התיכון, שסעים ובעיות בחברה הישראלית, יהדות, מנהיגות ולימודי סביבה. תפקידו של מערך הלימודים לחדד את הזהות הערכית והזהות האזרחית של המכיניסיטים ולהרחיב אופקים למחוזות חשיבה וידע חדשים. במהלך הלימודים נדרש המכיניסט לחשיבה ביקורתית, ליצירת שיח ודיון והשתתפות פעילה לטובת הצלחת השיעור.

הרובד השני: פעולת ההתנדבות במכינה היא נדבך חשוב ביותר בכלל הפעילות המכינתית. בפעולת ההתנדבות המכיניסטים נחשפים למצוקותיה של החברה הישראלית, על גווניהן תוך חוויית המורכבות הרבה הגלומה במתן מענה ממלכתי וולנטארי לבעיות אלה. כמו כן, המכיניסט חווה חווייה אקטיבית, הדורשת ממנו מאמץ רגשי ומאפשרת לו למעשה, למצוא בעצמו את הכוחות הנדרשים למנהיגות חברתית. פעולת התרומה לקהילה יוצרת תחושת חיבור בין חברי הקבוצה במכינה, מעצימה את המכיניסטים, ומגלה בהם יכולות הכלה, יצירתיות, אקטיביזם ורגישות לזולת.

הרובד השלישי: חיי הקבוצה במכינה מהווים את הרובד האקטיבי ביותר בהתנסות המכינתית. חיי הקבוצה מעמתים את המכיניסט עם דילמות חברתיות יומיומיות-מקומיות המשליכות על החברה בכללותה. בין חברי הקבוצה נרקמת נערכת יחסים תומכת, יחסי חברות ועזרה אחד לשני. החוויה הקבוצתית מאפשרת לכל אחד לבטא את כישוריו ולהעצים את יכולותיו ובלבד שאלו יתרמו לאוירה הטובה, ולהצלחת הקבוצה. בכל שנה הקבוצה מעצבת מסמך מטרות ויעדים, מתוכו היא גוזרת אפיקי פעולה ותוכנית שנתית באמצעות וועדות נושא. תפעול התוכנית השנתית נעשה בניהול משותף בין הקבוצה וצוות המכינה, תוך ניסיון לשלב בין המטרות המכינתיות והתוכנית השנתית, לבין מטרות הקבוצה ופעילות הוועדות.

ראש מכינת מנשרים קלו מעגן מיכאל – מוקי בצר

נולד ב־ 14 באוקטובר 1945, בנהלל, שירת כלוחם ומפקד בצנחנים וביחידות מובחרות של צה"ל, ולחם במלחמת ששת הימים, במלחמת ההתשה ובמלחמת יום הכיפורים, היה מפקדה הראשון של יחידת שלדג וממפקדי הלוחמים במבצע יונתן.

דוד בן-גוריון אמר שמדינות ערב יכולות להיות מובסות בקרב פעם אחר פעם אבל מדינת ישראל אינה יכולה להרשות לעצמה להיות מובסת אפילו פעם אחת.

זו האמת המהווה את תמצית חיינו כאן במדינת ישראל. אנו רואים בימים אלו את האכזריות המתחוללת בתוך המדינות השכנות, סוריה, מצרים, עירק ועוד. אמירה זו של דוד בן-גוריון מחייבת כל אזרח להיות חדור תחושת שליחות למען המדינה לא רק בתחום הבטחוני אלא גם בחיזוק החברה בישראל, שמירה על ערכי טבע, סיוע לחלש ואהבת הארץ.

עלינו להכיר את עברו של העם היהודי, מתקופת המקרא, אלפיים שנות גלות וחזונו של בנימין זאב הרצל: " יש אנשים שאינם מבינים אותנו כראוי וסבורים כי מטרת מאמצינו היא רק לשוב לארצנו… "אנו נחזיר את התרבות הגבוהה ביותר לעמנו אנו נרומם את הנשמה היהודית למרום פסגתה הגדול ביותר של צדק והיושר."

קשה למצוא מנהיגים בשיעור קומה של הרצל ובן-גוריון. לצילם ובהשראתם ניתן לחנך דורות שלמים למנהיגות חברתית, בטחונית, וכלכלית. לחנכם לערכים נעלים תוך הקפדה על יושר, צניעות ודוגמא אישית. יש לפקוח את עיני הנוער ולהראות לו את הדרך, ללמדו ציונות: את החזרה לארצנו, את מאבקם של העליות הראשונות להקמת המדינה, את הגבורה והשכול, את ההישגים והכישלונות.

יש לנו נוער מוכשר, רציני ואחראי. בנים ובנות נקלטים במכינתנו ולאחר הצבא ממשיכים לשרת את המדינה במסירות ובדבקות וידיהם לא יחלשו ולא ירפו מפני המציאות הקשה. כציון דרך יזכרו את דברי יצחק שדה שאמר: "נוער שמע! מישהו אי שם מחזיק את מאזני חיינו בידיו. וכפות המאזניים עולות ויורדות על כף אחת שואת ישראל, תקומת ישראל ומלחמות ישראל. ועל הכף השניה תככי מסחר, פוליטיקה. והתככים משקלם כבד מאוד. נוער זכור! בבוא השעה השלך עצמך על כף המאזניים השלך עצמך בכח ובאומץ. זה יכריע המאזן ישתנה. נוער שמע!"

זהו חזונה של המכינה "מנשרים קלו"- מרכז חינוכי למנהיגות צעירה, ויחד עם הצוות המוכשר והמופלא שמקדיש את כל מרצו וכישוריו נשיג את המטרות שהצבנו לעצמנו ונממש חזון גדול זה.

גלריית תמונות

כל המכינות הקדם צבאיות בישראל

  • מכינות תורניות
  • מכינות כלליות

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק של שבת פרשת "בא" שישי, 07 ינואר 2022 11:32
ממתק של שבת - פרשת "וישלח" שישי, 19 נובמבר 2021 12:00
ממתק של שבת - פרשת "ויצא" חמישי, 11 נובמבר 2021 13:54
ממתק של שבת - פרשת "תולדות" שישי, 05 נובמבר 2021 11:11
ממתק של שבת - פרשת "נח" חמישי, 07 אוקטובר 2021 21:47
ממתק של שבת - פרשת "האזינו" שישי, 17 ספטמבר 2021 11:31
ממתק של שבת - פרשת "וילך" חמישי, 09 ספטמבר 2021 22:23
ממתק לשבת - פרשת "כי תבא" חמישי, 26 אוגוסט 2021 20:40
"ממתק לשבת - פרשת "כי תצא שלישי, 17 אוגוסט 2021 16:32
ממתק לשבת - פרשת "שופטים" חמישי, 12 אוגוסט 2021 14:09
ממתק לשבת - פרשת "ראה" שישי, 06 אוגוסט 2021 00:01

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.