נפתחה ההרשמה לשנה הבאה במכינות! לפרטים לחצו כאן. להרשמה לחצו כאן. בהצלחה לכל המועמדים/ות!

מכינת באר אורה

מכינת באר אורה

מיקום: באר אורה

על המכינה:

בשנת 1949 נקדחה באר מים על ידי אגף המים במשרד החקלאות‏, במקום שעד אז כונה ביר הינדיס (מערבית: באר חושך). הבאר שימשה כמקור המים הראשון של אילת, בטרם חוברה העיר לרשת המים הארצית. בדצמבר 1950 הוקם בקרבת הבאר בסיס גדנ"ע ומפקדו הראשון היה אל"מ עקיבא עצמון ז"ל. ועדת השמות הממשלתית קבעה את שמו החדש של המקום-באר אורה. הבסיס פעל עד ראשית שנות ה-90.

החיים באזור המדברי מזמנים התמודדויות רבות, החיים במדבר מחברים אותנו לערכים חשובים כמו פשטות, התמודדות והתמדה. החסרונות הרבים שבמרחק והקושי יוצרים הזדמנויות רבות ללמידה, ומאפשרים פלטפורמה מיוחדת לצמיחה אישית וקבוצתית. ההתיישבות בערבה הינה סמל ומופת למפעל הציוני, לגבורת הרוח והגוף ולערבות הדדית. התנאים הקשים באזור זה ולעומתם שגשוג החקלאות והמדע במושבים והקיבוצים מספרים את סיפורה של הערבה. במסגרת המכינה אנו מבקשים לקחת 'פסק זמן' מחד ומאידך, להתחבר עמוק ליסודות החברה הציונית, ההתיישבות, המעורבות הקהילתית וההכנה לצבא. אנו נבקש ללמוד באופן חווייתי, פילוסופי ופלורליסטי על נושאים הנוגעים בזהותנו, סביבתנו, שכנינו ועתידנו. נשאף לשירות צבאי מאתגר ובהמשך נבקש להשפיע ולהוביל ל"חברת מופת".

אנו מאמינים כי מפעל ההתיישבות עדין לא סיים תפקידו, וכי יש אתגרים רבים לפניו. אנחנו לוקחים על עצמנו לנסות דרך המכינה לחשוף חבל ארץ מדהים זה, ובעבודה מאומצת של צוות המכינה וחניכיו, נהנה גם אנו מלהיות חלק מאותם חלוצים בדרכנו להגשמה עצמית וקבוצתית.

התוכנית החינוכית:

תכנית הלימודים במכינה חושפת את החניכים לתחומי ידע רבים ומגוונים בדיונים והרצאות, בסיורים וטיולים ובהתנסויות מעשיות. בין התכנים הנלמדים: חינוך, פילוסופיה, פוליטיקה, אקטואליה, תקשורת, כלכלה, תנ"ך, תרבות ישראלית גיאוגרפיה מדברית ועוד.

התכנים השונים מועברים ע"י צוות המכינה ומגוון רחב של מרצים המגיעים מרקעים שונים ומעולמות תוכן רבים. חלק מן המרצים הינם מרצים קבועים וחלקם ייעודיים לתכנים ספציפיים ואח"מים (אנשי חינוך, אקדמיה, רוח, פוליטיקה, צבא ועוד.) מכל הארץ. בנוסף, החניכים מתנסים בחוויית הלימוד ונדרשים בהעברת הרצאות בעצמם, זאת בליווי צוות המכינה תוך מתן משוב לשיפור כישוריהם בנושא.

במהלך השנה החניכים מתנדבים יום בשבוע במגוון רחב של מקומות בחבל ומעבר לכך ישנם 'גיוסים' למטרות ייעודיות עפ"י צורך.

יחידת חילוץ אילת/אילות: חניכי המכינה מגוייסים כמתנדבים ביחידת החילוץ המדברית אילת/אילות, במהלך השנה נהנים מאימונים משותפים, השתתפות התרגילים ואף הקפצות באירועי אמת.

לוט"ר אילת: יחידת המילואים לוט"ר אילת מאמצת את המכינה, לוחמי היחידה מתנדבים במגוון תפקידים במכינה בהנהגתו של מפקד היחידה סא"ל תומר ביצר. חניכי המכינה משולבים באירועים משותפים עם לוחמי היחידה.

אני מאמין כי השקט במדבר מזמן לנו הזדמנות לחוויות מסוג שונה, אל מול נופים עוצרי נשימה המשתנים לפי עונות השנה נתרגל לשקט מדברי ולזמן המדבר. הסביבה תאפשר לנו לחוות את ההיפך משגרת החיים הסואנת ודרכה נלמד את מקומו של האדם אל מול טבע.

ראש המכינה- שמעון ביטון


שמי שמעון, יליד 1972תושב קיבוץ אילות שבערבה נשוי ואב לעילאי. בוגר תואר שני במנהל החינוך ובוגר תכנית מנדל למנהיגות חינוכית בנגב. שנים רבות עסקתי בעבודה חינוכית עם בני נוער וניהלתי מסגרות חינוכיות מגוונות. כיום משמש כקצין בדרגת סרן במערך המודיעים בקצין העיר אילת, מתנדב ביחידת החילוץ המדברית אילת/אילות.

גלריית תמונות

כל המכינות הקדם צבאיות בישראל

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

דף עדכון 219 | 14.10.2018 | ה' חשוון ה'תשע"ט ראשון, 14 אוקטובר 2018 12:27
פרוטוקול ישיבת ועד - 23.8.18 ראשון, 07 אוקטובר 2018 11:23
דף עדכון 218 | 07.10.2018 | כ"ח תשרי ה'תשע"ט ראשון, 07 אוקטובר 2018 09:59

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לשבת - פרשת נח חמישי, 11 אוקטובר 2018 11:07
ממתק לשבת - פרשת בראשית שישי, 05 אוקטובר 2018 10:55
ממתק לשבת - יום הכיפורים שני, 17 ספטמבר 2018 21:34
ממתק לשבת - פרשת וילך חמישי, 13 ספטמבר 2018 22:27
ממתק לשבת - פרשת נצבים וראש השנה חמישי, 06 ספטמבר 2018 16:41

שותפים ותורמים של מועצת המכינות