מכינת ערבה

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

מכינת ערבה

מיקום: פארן, חצבה, עין יהב

למידע על המכינה באנגלית לחצו כאן

על המכינה:

שלוחת חצבה

מכינת ערבה חצבה הוקמה בשנת 2009, תש"ע, במושב חצבה בערבה התיכונה. המכינה מונה כיום כ 40 תלמידים מכל גווני הקשת הישראלית- חילוניים, מסורתיים ודתיים, ממושבים, עיירות, קיבוצים וערים.

מיקומה של המכינה במושב חצבה איננו מקרי. המכינה הוקמה על ידי תושבי הערבה שיזמו את הקמת המכינה, ובכך נוצר קשר חזק והדדי בין השניים. במהלך השנה מתפתח קשר משמעותי בין תלמידי המכינה למושב- בעבודה עם חקלאי המושבים, באירוח אצל משפחות מאמצות ממושבי הערבה, ובפעילויות משותפות. גם מיקומה של המכינה במרחבי הערבה המדברית מהווה נדבך מיוחד בשנה זו. החיים בנקודה מרוחקת, ובסביבה מדברית פשוטה ויפה, הם חלק משמעותי בשנת המכינה ומהווים עבורנו קריאה לבירור עצמי אמתי מתוך ענווה, שכמו המדבר עצמו, מופשט מהגירויים שמציבים חיי היומיום בכרך הסואן.
התלמידים נושאים באחריות לרבים מתחומי החיים במכינה- המטבח, האוכל, ארגון הטיולים והסדרות, העבודה בחקלאות, שיעורי חניך, פעילויות חברתיות ועוד... זאת מתוך הבנה שהאחריות לשנת המכינה ולהצלחתה מוטלת במידה רבה גם על כתפיהם של התלמידים.
מודל המכינה כמכינה מעורבת איננו סמנטי גרידא. אנו מאמינים כי לאור מציאות השסעים בחברה הישראלית, יש חשיבות רבה לא רק לשיח מזדמן אלא גם ליכולת לנהל אורח חיים משותף. הקבוצה במכינה מורכבת ממגוון רחב של תלמידים בעלי אמונות והשקפות עולם שונות. מטרת החיבור איננה לטשטש את ההבדלים וליצור "חברה" אחידה בצורתה ובשפתה, אלא דווקא לחדד את הצורך בייחודיותו של כל אדם, ולהבין שאין צורך באחדות בכדי ליצור אחידות.
מתחם המכינה  הוא מתחם מטופח, טובל במדשאות ועצי נוי הנמצא בכניסה למושב חצבה. המתחם כולל כיתת לימוד, חדרים למגורים, משרדי צוות, כיתת לימוד, חדר אוכל ומטבח, משרד חניכים ואוהל התכנסות ואירוח.

לדרכה של המכינה

המכינה מחנכת את חניכיה לחיים של שליחות למען הכלל- בצה"ל ובאתגרי החברה הישראלית. המכינה חורטת על דגלה את דגל ההתיישבות החברתית בנגב ובערבה ורואה במגורים באזורים אלו בחירה בחיים ערכיים של שליחות ציונית חברתית והתיישבותית. המכינה מאמינה שגיבוש זהות יהודית- ישראלית, שמאמינה בעם ובאדם, הוא צו השעה ושצריכים להיות שותפים בו כל גווני החברה הישראלית, דתיים חילוניים ומסורתיים מכל העדות, הדעות והאזורים.

מתוך מטרות אלו עוסקים חניכי המכינה במהלך שנת המכינה בשישה תחומים מרכזיים:

לימודים - קניית הידיעה והרחבת האופקים בתחומים רבים- יהדות, מורשת, תורה, כלכלה, סביבה פילוסופיה וחברה. אנו שואפים להעלות את הלימוד לתוך חיי המעשה בבחינת "גדול תלמוד המביא לידי מעשה" (קידושין מ).

 • מעורבות חברתית - פעילות קהילתית והתנדבותית ביישובי הערבה ובערי הנגב

 • הכנה לצה"ל - הכנה לשירות צבאי משמעותי דרך אימוני כושר, לימודים ומפגשים

 • חקלאות - עבודה חקלאית ביישובי הערבה מתוך חיבור לקהילת הערבה ולאדמה

 • ידיעת הארץ - הכרת הארץ ונופיה היפים ומפגש בלתי אמצעי עם גווני החברה בישראל

 • חיי קבוצה - חיי קבוצה מלאים מתוך אמונה שחיי קהילה ומשפחה יוצרים מבט כללי שרואה את האחר והנזקק, ושחיי קהילה הם פתרון לניכור הגובר והולך בדורנו.

לצד אלו המכינה נותנת תשומת לב רבה לתהליך האישי שעובר החניך; למציאת הכישורים האוצרות והיכולות הגנוזים בכל אחת ואחד, לעבודת המידות מתוך אמונה שאין תיקון עולם בלא תיקון האדם הפרטי, לחסד, נתינה ואהבת הזולת לכל אדם באשר הוא, ולהתקדמות אישית מתוך שמחה וראיית הטוב בסובב ובאדם.

זכות היא לנו שהמכינה ממוקמת באזור מדברי שהוא גם אזור חקלאי, מושגים שבעבר נשמעו כיסודות מנוגדים. מהמדבר שסובב אותנו אנחנו לוקחים את ערכי הצניעות, הפשטות והענווה ומהסביבה החקלאית בה אנו חיים אנו לוקחים את ערכי החיבור לאדמה, תהליך היצירה, ההתמדה והעבודה הקשה.

שלוחת פארן 

מכינת ערבה פארן הוקמה בשנת 2012 במושב פארן שבערבה התיכונה. המכינה הינה מכינה מעורבת של דתיים וחילוניים, בנים ובנות. המכינה, שהוקמה ביוזמתם של תושבי המושב, קשורה בקשר הדוק לחיי הערבה וצביונם: החיבור לאדמה, האמונה בעבודה קשה, בשליחות ובמסירות, הנכונות לעמוד מול אתגרים, לקחת אחריות ולפעול. במהלך השנה משתלבים חניכי המכינה בזירות מגוונות מחיי הערבה: בעבודה חקלאית, בעשייה חברתית וקהילתית, בארגון משותף של חגים ואירועים ציבוריים ובאירוח אצל משפחות מאמצות מהמושב. החיים במדבר לאורך השנה מהווים מרכיב חשוב בתהליך האישי והקבוצתי: הניתוק מהגירויים של החיים העירוניים מזמן בירור פנימי וקבוצתי מזוקק ומייצר חיבורים אנושיים עמוקים.

שלוחת עין-יהב

עין יהב הוקמה בשנת 2017 תשע"ז במושב עין יהב בערבה התיכונה. בימים אלו לומדים במכינה 20 בנים ובנות מכל גווני הקשת של החברה הישראלית אשר מהווים את מחזורה הראשון. המכינה מושתת על שישה יסודות עליהם מבוססים חיי היום יום במכינה והעשייה בה – לימודים- החניכים עוברים שיעורים במגוון נושאים כגון: יהדות, ציונות, כלכלה, מזרחנות, מגדר ועוד מתוך רצון ליצור חווית לימוד המביאה לידי עשייה משמעותית

 • תרומה לקהילה- התנדבות באופן קבוע בקהילת הערבה ובערים הסמוכות לה.
 • הכנה לצה"ל- הכנה פיזית ומנטלית לשירות מלא ומשמעותי בצבא.
 • חקלאות- עבודה בחקלאות יחד עם חקלאי הערבה תוך חיבור לקהילה ולאדמה.
 • ידיעת הארץ- יציאה לסדרות  וטיולים תוך שימת דגש על חיבור לארץ, לנופיה ולגווניה של החברה הישראלית.
 • חיי קבוצה-  מפתחים את היכולת לראות את האחר. ומייצרים דינמיקה קבוצתית המאפשרת למידה יום יומית מהחיים המשותפים במכינה 

הבחירה להקים את המכינה בערבה טומנת בחובה משמעות רבה . הערבה הינה חבל ארץ המשתרע מדרום ים המלח ועד מפרץ אילת. ההתיישבות בערבה היא סמל לשיבת העם הישראלי לארצו ומהווה חלק מהמפעל הציוני. המכינה שמה לעצמה כמטרה את השותפות של החניכים המגיעים מכל קצוות הארץ בחיי הקהילה בערבה, ע''י יצירת חברה המושתת על ערבות הדדית, סובלנות, חזרה לשורשים, ושיח חברתי מעמיק.

דרכה של המכינה

המכינה מאמינה בפיתוח תודעת השליחות והאחריות אצל חניכי המכינה מתוך רצון לקדם את החברה בה אנו נמצאים. המכינה פועלת לחיזוק הזהות היהודית ישראלית -ציונית מתוך רצון לתת מקום למגוון הדעות הקיימות בחברה הישראלית. הדבר בא לידי ביטוי באוכלוסיית התלמידים המגיעים למכינה מכל קצוות הארץ ,חילונים, מסורתיים ודתיים ובצוות המרצים המגוון המלמד במכינה.

המכינה רואה את החיבור לאדמה ולמפעל ההתיישבות בנגב ובערבה כמרכיב מרכזי בשנת המכינה. הדבר בא לידי ביטוי בעבודה בחקלאות המקומית  ובחיבור העמוק לנופי הערבה ולאנשיה. כל זאת מתוך רצון גדול שחניכי המכינה בעתיד יבחרו את מקום מגורם בפריפריה ובפרט בנגב ובערבה.

המכינה פועלת להכין את החניכים בצורה המיטבית לשירות מלא ומשמעותי בצה"ל. כחלק מההכנה ישנם שיעורים  ומדס"ים  קבועים במסגרת  הלוז  השבועי במכינה שמטרתם להכין את החניכים  בצורה הטובה ביותר הן ברמה הפיזית והן ברמה מנטאלית.

המכינה רואה בתהליך האישי שכל חניך וחניכה עוברים במהלך השנה אבן דרך משמעותית בעיצובו  של החניך ובעיצובה של המכינה הדבר בא לידי ביטוי בשותפות של החניכים בבניית התכנים ובהעברתם , מתוך הבנה שבכל אחד ואחת ישנם כישורים רבים שצריכים לבוא לידי ביטוי בשנת המכינה ומתוך אמונה שהצמיחה האישית מצמיחה את כלל חניכי המכינה.  

פרוייקטים של חניכי המכינה

המכינה מעודדת את חניכיה ליוזמה, לקיחת אחריות ויצירת פרויקטים חברתיים וקהילתיים תוך כדי שנת המכינה. כחלק מהחיבור לקהילת הערבה ולדרום הארץ פועלים החניכים באופן קבוע במעורבות חברתית וקהילתית במגוון מקומות בערבה בדימונה ובבאר שבע. לצד ימי המעורבות החברתית הקבועים, יזמו החניכים פרוייקטים נוספים אותם הם מפיקים:

 • הספר "מִדֶּרֶךְ הָעֲרָבָה"- ספר טיולים ראשון מסוגו, עם 320 עמודי צבע ותוכן על מסלולים ואתרים בערבה התיכונה, שנכתב על ידי חניכי המכינה. החניכים סיירו, טיילו, חקרו, למדו ובסופו של דבר כתבו את פרקי הספר, בליווי צוות המכינה, אנשי מקצוע, אנשי הערבה וסיירים ותיקים. המטרה הייתה להתחבר בצורה עמוקה לאזור הערבה ומתוך כך להנגיש חבל ארץ יפה זה לקהל הרחב.

 • אוהל "מלאך דרך"- אוהל אירוח מדברי גודל, אותו בנו החניכים מהמסד ועד הטפחות. האוהל נועד לתת מענה לאירוח קבוצות התנדבותיות בערבה

 • פרוייקט "שביל במדבר"- לעידוד בני נוער מהדרום לבחירה בנתיב של מכינה או שנת שירות לפני הגיוס.

שמות ראשי המכינות בערבה

בראש מכינת חצבה עומדת עופרי צור

בראש מכינת פארן עומדת עדיה קדמי סממה

בראש מכינת עין יהב עומד הראל שקלאר

גלריית תמונות

כל המכינות הקדם צבאיות בישראל

 • מכינות תורניות
 • מכינות כלליות

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11
דף עדכון 353 | 17.08.2021 | ט' אלול תשפ״א שלישי, 17 אוגוסט 2021 21:11
דף עדכון 352 | 09.08.2021 | כ' אב ה׳תשפ״א ראשון, 15 אוגוסט 2021 20:22
דף עדכון 351 | 02.08.2021 | כ' אב ה׳תשפ״א ראשון, 15 אוגוסט 2021 20:18

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.