מכינת ערבה

מכינת ערבה

מיקום: פארן, חצבה

למידע על המכינה באנגלית לחצו כאן

על המכינה:

מכינת ערבה חצבה - רקע

מכינת ערבה חצבה הוקמה בשנת 2009, תש"ע, במושב חצבה בערבה התיכונה. המכינה מונה כיום כ 40 תלמידים מכל גווני הקשת הישראלית- חילוניים, מסורתיים ודתיים, ממושבים, עיירות, קיבוצים וערים.

מיקומה של המכינה במושב חצבה איננו מקרי. המכינה הוקמה על ידי תושבי הערבה שיזמו את הקמת המכינה, ובכך נוצר קשר חזק והדדי בין השניים. במהלך השנה מתפתח קשר משמעותי בין תלמידי המכינה למושב- בעבודה עם חקלאי המושבים, באירוח אצל משפחות מאמצות ממושבי הערבה, ובפעילויות משותפות. גם מיקומה של המכינה במרחבי הערבה המדברית מהווה נדבך מיוחד בשנה זו. החיים בנקודה מרוחקת, ובסביבה מדברית פשוטה ויפה, הם חלק משמעותי בשנת המכינה ומהווים עבורנו קריאה לבירור עצמי אמתי מתוך ענווה, שכמו המדבר עצמו, מופשט מהגירויים שמציבים חיי היומיום בכרך הסואן.
התלמידים נושאים באחריות לרבים מתחומי החיים במכינה- המטבח, האוכל, ארגון הטיולים והסדרות, העבודה בחקלאות, שיעורי חניך, פעילויות חברתיות ועוד... זאת מתוך הבנה שהאחריות לשנת המכינה ולהצלחתה מוטלת במידה רבה גם על כתפיהם של התלמידים.
מודל המכינה כמכינה מעורבת איננו סמנטי גרידא. אנו מאמינים כי לאור מציאות השסעים בחברה הישראלית, יש חשיבות רבה לא רק לשיח מזדמן אלא גם ליכולת לנהל אורח חיים משותף. הקבוצה במכינה מורכבת ממגוון רחב של תלמידים בעלי אמונות והשקפות עולם שונות. מטרת החיבור איננה לטשטש את ההבדלים וליצור "חברה" אחידה בצורתה ובשפתה, אלא דווקא לחדד את הצורך בייחודיותו של כל אדם, ולהבין שאין צורך באחדות בכדי ליצור אחידות.
מתחם המכינה  הוא מתחם מטופח, טובל במדשאות ועצי נוי הנמצא בכניסה למושב חצבה. המתחם כולל כיתת לימוד, חדרים למגורים, משרדי צוות, כיתת לימוד, חדר אוכל ומטבח, משרד חניכים ואוהל התכנסות ואירוח.

לדרכה של המכינה

המכינה מחנכת את חניכיה לחיים של שליחות למען הכלל- בצה"ל ובאתגרי החברה הישראלית. המכינה חורטת על דגלה את דגל ההתיישבות החברתית בנגב ובערבה ורואה במגורים באזורים אלו בחירה בחיים ערכיים של שליחות ציונית חברתית והתיישבותית. המכינה מאמינה שגיבוש זהות יהודית- ישראלית, שמאמינה בעם ובאדם, הוא צו השעה ושצריכים להיות שותפים בו כל גווני החברה הישראלית, דתיים חילוניים ומסורתיים מכל העדות, הדעות והאזורים.

מתוך מטרות אלו עוסקים חניכי המכינה במהלך שנת המכינה בשישה תחומים מרכזיים:

לימודים - קניית הידיעה והרחבת האופקים בתחומים רבים- יהדות, מורשת, תורה, כלכלה, סביבה פילוסופיה וחברה. אנו שואפים להעלות את הלימוד לתוך חיי המעשה בבחינת "גדול תלמוד המביא לידי מעשה" (קידושין מ).

  • מעורבות חברתית - פעילות קהילתית והתנדבותית ביישובי הערבה ובערי הנגב

  • הכנה לצה"ל - הכנה לשירות צבאי משמעותי דרך אימוני כושר, לימודים ומפגשים

  • חקלאות - עבודה חקלאית ביישובי הערבה מתוך חיבור לקהילת הערבה ולאדמה

  • ידיעת הארץ - הכרת הארץ ונופיה היפים ומפגש בלתי אמצעי עם גווני החברה בישראל

  • חיי קבוצה - חיי קבוצה מלאים מתוך אמונה שחיי קהילה ומשפחה יוצרים מבט כללי שרואה את האחר והנזקק, ושחיי קהילה הם פתרון לניכור הגובר והולך בדורנו.

לצד אלו המכינה נותנת תשומת לב רבה לתהליך האישי שעובר החניך; למציאת הכישורים האוצרות והיכולות הגנוזים בכל אחת ואחד, לעבודת המידות מתוך אמונה שאין תיקון עולם בלא תיקון האדם הפרטי, לחסד, נתינה ואהבת הזולת לכל אדם באשר הוא, ולהתקדמות אישית מתוך שמחה וראיית הטוב בסובב ובאדם.

זכות היא לנו שהמכינה ממוקמת באזור מדברי שהוא גם אזור חקלאי, מושגים שבעבר נשמעו כיסודות מנוגדים. מהמדבר שסובב אותנו אנחנו לוקחים את ערכי הצניעות, הפשטות והענווה ומהסביבה החקלאית בה אנו חיים אנו לוקחים את ערכי החיבור לאדמה, תהליך היצירה, ההתמדה והעבודה הקשה.

מכינת ערבה- פארן: רקע

מכינת ערבה פארן הוקמה בשנת 2012 במושב פארן שבערבה התיכונה. המכינה הינה מכינה מעורבת של דתיים וחילוניים, בנים ובנות. המכינה, שהוקמה ביוזמתם של תושבי המושב, קשורה בקשר הדוק לחיי הערבה וצביונם: החיבור לאדמה, האמונה בעבודה קשה, בשליחות ובמסירות, הנכונות לעמוד מול אתגרים, לקחת אחריות ולפעול. במהלך השנה משתלבים חניכי המכינה בזירות מגוונות מחיי הערבה: בעבודה חקלאית, בעשייה חברתית וקהילתית, בארגון משותף של חגים ואירועים ציבוריים ובאירוח אצל משפחות מאמצות מהמושב. החיים במדבר לאורך השנה מהווים מרכיב חשוב בתהליך האישי והקבוצתי: הניתוק מהגירויים של החיים העירוניים מזמן בירור פנימי וקבוצתי מזוקק ומייצר חיבורים אנושיים עמוקים.

לדרכה של המכינה:

חתירה מתמדת לייצר חיבורים במציאות מרובת פירוד ומחלוקת: החיים המשותפים של דתיים וחילוניים והמפגש המתמיד לאורך השנה עם החברה הישראלית ואתגריה המרובים מאפשרים לצעירים המשתלבים במכינה לגבש לעצמם תפיסת עולם שלא רואה בגוונים השונים של החברה בישראל איום אלא דווקא הזדמנות גדולה לעושר אנושי ותרבותי, לחוסן לאומי ולרוח גדולה.

קידומה של חברה פלורליסטית:  טיפוח תפיסה הרואה המאמינה כי הרוח הפלורליסטית מביאה ברכה לעולם. טיפוח ההבנה כי החתירה לאמת היא משימת חיים אך היא אינה מורשתו הבלעדית של איש או של קבוצה ספציפית וההבנה כי חירות האדם, שאיפתו לביטוי אישי ולאומי ולחיים היא ערך חשוב ומרכזי בחברה. ביסוס ההבנה כי המהפכה הציונית, שהפכה את העם היהודי לריבוני בניהול חייו הציבוריים, מזמנת יצירה של חיים יהודיים מרובי גוונים ועשירים.

שאיפה לפעול באופן מיטיב בעולם: חיים בתוך הקשר של שליחות, מתוך אחריות אישית הגוזרת חתירה למעשה נכון וטוב, רגישות, העמקה וענווה ביחס לחברה, ורצון להיטיב הבא לכדי מעשה.

שאיפה לביסוס מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ברוח מגילת העצמאות: ההבנה כי בין המושגים "יהודית" ו"דמוקרטית" שורר קשר פנימי הכרחי ואי אפשר לאחד ללא השני. הבנה כי תפיסה זו מזמנת לחברה בישראל אתגרים וזיקות רבות הנוגעות לאהבת אדם, עם וארץ: זהות יהודית, זהות לאומית, אהבת הארץ ואנשיה, זכויות אדם, דמוקרטיה, חברה אזרחית תוססת וחירות.

פרוייקטים של חניכי המכינה

המכינה מעודדת את חניכיה ליוזמה, לקיחת אחריות ויצירת פרויקטים חברתיים וקהילתיים תוך כדי שנת המכינה. כחלק מהחיבור לקהילת הערבה ולדרום הארץ פועלים החניכים באופן קבוע במעורבות חברתית וקהילתית במגוון מקומות בערבה בדימונה ובבאר שבע. לצד ימי המעורבות החברתית הקבועים, יזמו החניכים פרוייקטים נוספים אותם הם מפיקים:

  • הספר "מִדֶּרֶךְ הָעֲרָבָה"- ספר טיולים ראשון מסוגו, עם 320 עמודי צבע ותוכן על מסלולים ואתרים בערבה התיכונה, שנכתב על ידי חניכי המכינה. החניכים סיירו, טיילו, חקרו, למדו ובסופו של דבר כתבו את פרקי הספר, בליווי צוות המכינה, אנשי מקצוע, אנשי הערבה וסיירים ותיקים. המטרה הייתה להתחבר בצורה עמוקה לאזור הערבה ומתוך כך להנגיש חבל ארץ יפה זה לקהל הרחב.

  • אוהל "מלאך דרך"- אוהל אירוח מדברי גודל, אותו בנו החניכים מהמסד ועד הטפחות. האוהל נועד לתת מענה לאירוח קבוצות התנדבותיות בערבה

  • פרוייקט "שביל במדבר"- לעידוד בני נוער מהדרום לבחירה בנתיב של מכינה או שנת שירות לפני הגיוס.

ראש מכינת ערבה - חצבה

נתנאל אלינסון

תושב היישוב ספיר בערבה, נשוי לנטע ואבא לארבעה. בוגר פלס"ר צנחנים. ממחדשי בית ספר שדה שומרון- חלקת השדה, ופרסם מספר ספרים בתחומי ידיעת הארץ. ניהל את גרעין צמרת, שנת שירות של המועצה הציונית בישראל.

ראש מכינת ערבה - פארן

אודי ברנשטיין

בן 40. נשוי לסיגל ואבא לשלושה. במקור מראשון לציון. למד הנחיית קבוצות בסמינר הקיבוצים, בעל תואר ראשון במדעי החברה והרוח ותואר שני במדעי המדינה מאוניברסיטת חיפה. ייסד וניהל את תכנית "רעים" של החברה למתנ"סים ולאחריה ניהל את מחוז צפון של ארגון "שגרירי רוטשילד" של קרן רוטשילד קיסריה

גלריית תמונות

שותפים ותורמים של מועצת המכינות