מה קורה

מכינת תבור

תמיר אלקנה
ראש מכינת תבור

[email protected]

04-6451225

04-6022270

054-4306691

מכינת תבור

מיקום: נוף הגליל (נצרת עילית), קיבוץ רמת השופט

- למידע על המכינה באנגלית לחצו כאן
- לאתר המכינה לחץ כאן
- לעמוד הפייסבוק של המכינה לחץ כאן
- לעמוד האינסטגרם של המכינה לחץ כאן

על המכינה: מכינת תבור – "אמור מעט ועשה הרבה"

למכינת תבור שתי שלוחות: שלוחת הר ציון בעיר נוף הגליל (נצרת עילית) ושלוחת מורן, הפועלת משנת 2018 בקיבוץ רמת השופט.

מכינת תבור פועלת לאור התפיסה הגורסת כי בכוחה של קבוצה איכותית ומצומצמת של צעירים חדורי תחושת שליחות ומוטיבציה לעשות דברים העולים על כל דמיון הן לגבי החברה הישראלית והן לגבי המקומות היא פועלת, העיר נוף הגליל וקיבוץ רמת השופט. אי לכך המכינה משקיעה מאמץ מיוחד באיתור ובמיון המועמדים למכינה מתוך אמונה שאיכות האנשים במכינה היא שתקבע את איכות הפעילות בעיר ובמכינה וכן את מוטת ההשפעה של המכינה בעתיד – השתלבות בוגרי המכינה במסלולי פיקוד וקצונה ביחידות הליבה של צה"ל, השתלבות בוגרי המכינה במוקדי ההשפעה וקבלת ההחלטות במדינת ישראל וכו'.

בעשרת חודשי הפעילות של המכינה נדרשים החניכים לעמידה ברף גבוה מאד של סטנדרטים אישיים וקבוצתיים:

נורמות אישיות גבוהות בתחום הערכי בדגש על חברות, בגרות ומשמעת עצמית.

יכולת תפקוד בתנאי לחץ: למכינה סדר יום עמוס שראשיתו באימון גופני בשעות הבוקר המוקדמות והמשכו בפעילות לימודית מגוונת, עשייה חברתית ועוד עד לשעות הערב המאוחרות.

אחריות ויסודיות: על החניכים מוטלות משימות כבדות משקל במיוחד בתחום העשייה החברתית, החניכים מובילים אחריהם בני נוער וילדים לפעילויות מגוונות לרבות פעילות בשטח ללא ליווי הצוות, נדרשים לעבודה עם נוער במצבי סיכון וכמו כן הם שותפים מלאים לקידום המכינה במגוון היבטים באמצעות צוותי פעולה מצומצמים שאליהם מתחלקים החניכים בראשית השנה.

חיוניות ומוטיבציה: הבסיס למנהיגות רמת אנרגיה גבוהה, אנשים שרואים בכל קושי הזדמנות ושקשה מאד לדכא את רוחם, אלה סוג האנשים שיכולים לקדם יוזמות חברתיות משמעותיות בעיר כמו נוף הגליל (נצרת עילית) ואלה גם אותם אנשים שיהיו למפקדים מעולים ומנהיגים בעתיד. בתבור נחדד את מלוא קשת היכולות המנהיגותיות של כל אחד ואחד מחניכי התכנית.

אם אתם עומדים בקריטריונים הנ"ל נשמח לראות אתכם בימי המיון למכינה.

הכשרת מנהיגות

המכינה משלבת בצורה ייחודית בין עשייה חברתית מגוונת בעיר נוף הגליל (נצרת עילית) ובהשתלבות בקהילת קיבוץ רמת השופט לבין מסלול הכשרת מנהיגות אינטנסיבי הנוגע בכמה מישורים מרכזיים:

  • בניית תשתית ידע בנושאי הליבה העמוקים ביותר המעסיקים את החברה הישראלית: זהות יהודית ודמוקרטיה, ציונות ,ביטחון, כלכלה וכו'.
  • בניית תשתית ידע במדינאות, פילוסופיה כללית, מזרחנות ומנהיגות צבאית.
  • הכנה פיזית ומנטאלית לשירות משמעותי ולמסלולי פיקוד וקצונה בצה"ל.
  • התנסות מעשית יומיומית ביזמות ומנהיגות חברתית.
  • בניית אישיות ערכית מנהיגותית.

העשייה החברתית בנוף הגליל (נצרת עילית)

בעיר נוף הגליל (נצרת עילית) קרוב ל 50,000 תושבים והיא מהווה עיר פריפריה הן במובן הגיאוגרפי והן במובן החברתי. זוהי העיר המבוגרת ביותר בישראל, חיים בה עולים רבים מחבר העמים, אתיופים, קווקזים וכן אוכלוסייה לא יהודית גדולה. בעיר קיים תמהיל של אוכלוסיות מוחלשות מה שמחייב מאמץ חברתי מיוחד על מנת להבטיח כי בעתיד העיר תוכל להמשיך ולהתפתח. נכון, אין בכוחנו להקים פארק היי-טק שייצר מספר רב של מקורות הכנסה חדשים ואין ביכולתנו להקים מסילת רכבת חדשה אל העיר, אולם בכוחנו לחולל בעיר מהפכה חינוכית-חברתית ואת זאת אנו עושים. חניכי המכינה מפעילים כיום מגוון פרויקטים חברתיים שונים בהם פעילים למעלה ממאתיים וחמישים ילדים ובני נוער מדי שבוע, חניכי המכינה יזמו והובילו שורה של אירועים ופעילויות ייחודיות בהן נוטלים חלק מדי שנה למעלה מאלף ילדים ונוער.

ראש מכינת תבור – תמיר אלקנה

שירת 16 שנים בצה"ל בתפקידי פיקוד ביחידות מיוחדות. בוגר תואר שני במנהל ומנהיגות בחינוך מאוניברסיטת תל אביב ותואר ראשון בלימודי המזרח התיכון מאוניברסיטת חיפה.

"רוחב הבסיס קובע את גובה הפסגה" אמר יצחק שדה מייסד הפלמ"ח ובמשפט זה סיכם עבורנו גם את תמצית מהותה של המכינה. קל לנו מאד לרצות לרוץ קדימה, אבל בעצם לאן ?

בשתיים עשר השנים שמאחוריכם בבית הספר ובתיכון לא בחרתם להיות וגם בצבא לא בוחרים לשרת, בשנה הזו שלפני הצבא עומדת בפניכם היכולת לבחור, לקחת את מושכות חייכם בידיים, לעצור לרגע ולהחליט לפני הדהרה לאן אתם רוצים להגיע ולא פחות חשוב איך ?

– איזה סוג של ערכים ילוו אתכם בכל זמן ובכל מקום?
– מה יהיה טיבו של מעגל החברים שילווה אתכם בחייכם?
– מי יהיו דמויות וסיפורי המופת שינחו את דרככם?
– על מה תתפשרו ועל מה תילחמו?

המכינה כמוה כקשת הנדרכת אט אט משך עשרה חודשים של פעילות אינטנסיבית אשר בסיומם נורה החץ באנרגיה אדירה וביתר דיוק אל מסלולו.

שלושה ערכים מובילים את מכינת תבור:

  • מצוינות – רף דרישות גבוה קודם כל מעצמך, יסודיות וירידה לפרטים, יכולת הודאה בטעות והפקת לקחים וחתירה לשלמות בביצוע, אלה הם בעינינו פרמטרים חיוניים לכל מנהיג.
  • שמחה – שמחה במה שיש ולא התמקדות במה שאין, הצבת רף יעדים גבוה מתוך אמונה ביכולת לבצע ותחושת מסוגלות שבסיסה ההכרה העמוקה כי בכוח הרצון אין מטרה שלא נוכל לעמוד בה. השמחה היא גם עמוד התווך לתכונות מעולות אחרות: צניעות, חברות, התמדה וכו'.
  • ואהבת ישראל – זו נקודת השורש הפנימית ביותר של המכינה, זו תכלית קיומה. נתינה ללא תמורה, חיבור להיסטוריה שלנו ומחויבות מלאה לרעיון הציוני ולהבטחת שגשוגה של מדינת ישראל.
גלריית תמונות

כל המכינות הקדם צבאיות בישראל

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שיבולטר סוף שנת תש"ף רביעי, 08 יולי 2020 17:38

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לשבת - פרשת בלק שישי, 03 יולי 2020 09:25
ממתק לחג השבועות חמישי, 28 מאי 2020 08:50
ממתק לשבת - פרשת שלח לך שישי, 12 יוני 2020 08:59
ממתק לשבת - פרשת בהעלותך שישי, 05 יוני 2020 10:04

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.