מכינת יונתן

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

COM_CONTACTENHANCED_IMAGE_DETAILS
איציק יבלונסקי
ראש מכינת יונתן

[email protected]

08-9976966

054-7756111

מכינת יונתן

מיקום: קיבוץ עלומים

על המכינה:

החזון והמטרה החינוכית

בניית זהות וצמיחה אישית וקבוצתית של חברי המכינה ברוח ובמעשה של "תורה ועבודה", לקראת שירותם הצבאי והמשך חייהם כבוגרים ציוניים- דתיים בחברה הישראלית. החניכים ילמדו ויחיו את משנת תורה ועבודה, יעמיקו בתורה ובמשנת הציונות דתית, בהכרת וידיעת הארץ ויכינו עצמם לשירות צבאי משמעותי וחיים אזרחיים מעורבים ופעילים במדינת ישראל.

דרכנו כוללת את ההכרה שיש צורך גם בתורה עיונית וגם בעבודה מעשית, גם ברעיון המאיר את הדרך וברוח המחיה את ההולכים בדרך, וגם בניסיון להגשים את הרוח והרעיון בפעולה בחיי המעשה. תורתנו צריכה "ו' החיבור" לאחריה- תורה ועבודה מעשית/ חקלאית, תורה ופרנסה, תורה ועשייה חברתית, התנדבות וגמילות חסד, תורה ומודרנה, תורה עם דרך ארץ. לשיטתנו, כל מה שאחרי אותה "ו' החיבור", גם הוא בכלל תורה.

דרכנו היא גם חזרה לדברים שהיו פשוטים וקצת נשכחו או נתערפלו בהכרה הציבורית: חשיבותה של התיישבות, ומאמצים לקיימה גם באזורי עימות- כמו עוטף עזה; חשיבותה של העבודה בכלל והעבודה החקלאית בפרט; השיבה שלנו- עם ישראל להיסטוריה, ומתוך כך אחריות לגורל של עמנו, הווה ועתיד ונכונות לקחת חלק בעיצוב של היסטוריה ; האחריות שלנו לכלל ישראל ולא למגזר זה או אחר. הכרה שהתורה שלנו לא תהא מוחלפת, אבל היא חייבת התחדשות וחיבור לחיים שלנו כאן ועכשיו, בעולם מודרני ופוסט מודרני, במציאות של חיי מדינה עצמאית לעם ישראל, בעידן טכנולוגי.

מי אנחנו

מכינה ציונית- דתית לבנים ובנות, בקיבוץ עלומים, המשלבת תורה, עבודה קיבוצית וחברתית, ועשייה קהילתית – התנדבותית. במסגרת הלמידה והפעילות ישולבו הכנה לשירות הצבאי (נפשית וגופנית) ונושאי ציונות וידיעת הארץ. פעילות המכינה תתבסס על אחריות החניכים לחיי הקבוצה ולעשייה: ללו"ז השבועי, ללמידה, לעבודה, להתנדבות, להכנה לצבא וכו'

המסלול: פרק של שנת מכינה (ספטמבר – יוני) ולאחריו גיוס לצה"ל (אוגוסט) דגשים עיקריים בתכנית המעשית: התכנית מחלקת את זמן הפעילות בין עבודה בקיבוץ (מספר שעות שבועיות וימים מרוכזים) לבין למידה (החלק העיקרי) , והתנדבות בקהילה (כחצי יום בשבוע).

הייחוד של המכינה:

1. שילוב תורה (לימוד) ועבודה מעשית (בקיבוץ ובקהילה) במסגרת הלו"ז השבועי והשנתי, איזון יסודות המחשבה, הרגש והמעשה בחיים ובפעילות.

2. מכינה דתית המשלבת פעילות בנים ובנות (היחידה בארץ)

3. אתגר עוטף עזה והנגב- יונתן היא המכינה היחידה הפועלת כיום בעוטף עזה. אנו משתתפים במעשה התיישבות, והעבודה החברתית ביישובי הנגב המערבי (מורכבות חברתית וביטחונית).

4. הכנת בנות דתיות לשירות בצה"ל: תכנית הכנה ועידוד בנות דתיות לשירות משמעותי בצה"ל , ע"פ דרכו ועמדתו הייחודית של הקיבוץ הדתי- יונתן היא מהמכינות הבודדות שעוסקות בכך.

5. מעורבות ושותפות גבוהה בחיי הקהילה הקיבוצית בעלומים (עבודה בענפים, חד"א, משפחות מאמצות, השתתפות בפעילות תרבותית וחברתית של הקיבוץ)

יסודות התכנית החינוכית- עקרונות חינוכיים ויישומם בפעילות השוטפת:

• חיי קבוצה: חיי השותפות בתוך קבוצה (שהיא עצמה משולבת בקיבוץ), יוצרת מודל לחברה משותפת, מפתחת רגישות ומחויבות לאחר, מקדמת את היכולת לעבוד ולקחת אחריות כחלק מצוות, ובונה מודל מאוזן ליחס שבין יחיד וחברה.

• התורה, התהליך והתוכן הלימודי: הלימוד במכינה יכוון לבניית אנשים בעלי זהות יהודית – דתית וציונית שורשית, עמוקה ורגישה, ולחיבור התורה והעבודה לחיים. נשאף לעודד סקרנות ובקשת הדעת בתחומים שונים. תוכנית הלימודים עוסקת בשאלות של זהות, באמצעות לימודי יהדות, ציונות ומחשבה. תורה ופרנסה, תורה ועשייה חברתית או התנדבות וגמילות חסד, תורה ומודרנה, תורה עם דרך ארץ. בנוסף מתקיימים שיעורים, חוגים וסמינרים שאותם מובילים החניכים. (התכנית הלימודית מפורטת להלן)

• העבודה: התנסות בעבודה חקלאית וקיבוצית ועיסוק ביישובו של עולם הלכה למעשה. אנו מאזנים את העיסוק בתיאוריה, ברוח ובידע עם העבודה המעשית והחיבור לקרקע. חינוך להרגלי עבודה, מודעות לזמן, אחריות, רצינות ועבודה בצוות.

• יוזמה ואחריות: החיים השוטפים במכינה מנוהלים על ידי החניכים. החניכים אחראים ללו"ז השבועי והשנתי, לעבודה, להתנדבות והמעורבות החברתית, לערבי החברה ושיחות הקבוצה, כל זאת באמצעות צוותי העבודה. החניכים בונים את כללי ההתנהגות במכינה בהכוונת הצוות. כל אחד מתנסה בהשתתפות והפעלת צוות, העברת שיעור, אחריות בעבודה ועוד. העמידה במשימות אלו בונה ומפתחת את האמון העצמי של החניכים בכוחות הטמונים בקרבם.

• הכנה לצבא וידיעת הארץ: בניית המוכנות לשירות צבאי משמעותי באמצעות העצמת ערכי האחריות, העצמאות, אהבת האדם, העם והמולדת. מלבד ההכנה המנטאלית, תתקיים גם הכנה הפיסית הכוללת לימודי ניווט, אימוני כושר, שבוע הישרדות וכן טיולים ומסעות ברחבי הארץ.

• עשייה בקהילה: המכינה תשתלב בקהילת קיבוץ עלומים. כל חניך ישתתף בפרויקטים של תרומה לחברה הישראלית על בסיס שבועי, המכינה תבנה ותפעיל פרויקט קבוצתי בסביבה הקרובה כגון: חניכה אישית וחוגים לילדים בבתי הספר בנתיבות; סיוע שיחות וחניכה אישית לנוער בסיכום בבתי הספר באיזור; ליווי ניצולי שואה ; ימים מיוחדים (ימי כיף, שוק פורים) בנתיבות ובמוסדות שונים באזור הדרום (בי"ס מגן בבאר שבע לבעלי צרכים מיוחדים, בית הגלגלים, וכד'). בנוסף לכך, נקיים שיתופי פעולה עם מערכת החינוך בקיבוץ עלומים, ונקיים ימי עיון ולמידה משותפת בקיבוצי הקבה"ד.

• מחויבות ומסירות: החניכים יקדישו מזמנם ומכוחותיהם למשימות המכינה השונות מתוך בגרות ומחויבות לערכי המכינה, מטרותיה ומשימותיה. השילוב של לימוד עם עבודה ועשייה בענפי הקיבוץ ובמעורבות חברתית קהילתית והתנדבות- דורש ותובע מהחניכים עבודה קשה ואינטנסיבית, ולכן התמסרות, מחוייבות ואחריות. עמידה בערכים אלו בד בבד עם החינוך לחירות, היא ה"סוד" החשוב של הכנה לשירות ולחיים.

ראש מכינת יונתן – איציק יבלונסקי

תושב קיבוץ עלומים מקום המצאות המכינה, נשוי ואב ל- 6 ילדים בוגר מכינה וישיבת הסדר. לאחר 4 שנות שליחות בארה"ב ועבודה בחקלאות בקיבוץ התבקשתי להיות ראש המכינה הדתית היחידה בארץ שהיא מעורבת.

"על שלשה דברים העולם עומד על התורה ועל העבודה ועל גמילות חסדים" (אבות א' ב) על שלשה יסודות אלו מכינת יונתן עומדת:

1.התורה- אנו רואים את ערך לימוד התורה כיסוד הבניין של עם ישראל. אנו נותנים דגש חזק להתפתחות הלימוד, לרצינות ולאחריות המוטלים על הלומדים בכדי לבנות ולחזק את יסוד התורה באישיותם. סדר היום העמוס בשיעורים ובלימוד עצמי נותן אפשרות לתלמידים למצוא את חלקם האישי והכללי בתורה.

2.העבודה- לימוד התורה חייב לצאת מהכח אל הפועל. לימוד שנשאר רק בבית המדרש הינו תאוריה שנשארת מחוץ לחיי האדם המאמין. אנו מייחסים חשיבות גבוהה לעצם ביצוע ותרגול החומר הנלמד בבית המדרש בעבודה המעשית. תלמידינו במהלך השנה עובדים בענפים השונים בקיבוץ: חקלאות (גד"ש, מטע רפת), חינוך ועוד. אנו זוכים ליישב את הארץ ולעבוד את אדמתינו בארץ הקודש, ועל ידי כך להעצים את הרוח בקשרי האהבה של העם התורה והארץ. כמו כן אנו רואים ערך מרכזי ביישוב אדמת הנגב וחיזוק לישובי עוטף עזה שנמצאים בזמנים לא פשוטים ועוברים תהליכים לא קלים. עצם נוכחות המכינה במקום כזה מחזק את התושבים בסביבה ונותן לתלמידים הבנה מהי מסירות נפש ומהו חזון "הפחת השממה" שדיבר עליו דוד בן גוריון: "בלי יישוב הדרום והנגב לא ייתכן ביטחון המדינה ולא נגיע לעצמאות כלכלית".

3.גמילות חסדים- הרב קוק כותב:" "אהבת הבריות צריכה להיות חיה בלב ובנשמה, אהבת כל האדם בייחוד, ואהבת כל העמים כולם, חפץ עילוים ותקומתם החומרית והרוחנית… תכונה זו היא שמסגלת את רוחא דמלכא משיחא לחול על ישראל…" – (מוסר אביך, עמ' נ"ז). העניין המרכזי שתלמידנו במכינה לומדים כל מה שהם מקבלים לעצמם אינם יכולים להשאיר את זה לעצמם אלא חייבים להעניק מהמתנה שניתנה לנו לאחרים. אנו רואים חובה וזכות לתת, להעניק ולהתחבר לעם ישראל ע"י נתינה לאחרים. במכינה אנו יוצאים להתנדבויות במהלך השבוע בחונכות אישית עם ילדי נתיבות וילדי הישובים שבסביבה. אנו רואים הצלחה רבה בקשר שנוצר בין ילדי הסביבה ולתלמידי המכינה. תלמידי המכינה מדברים לא אחת על כך שנושא הנתינה לזולת הוא חלק לא קטן בהשלמת הבניין השלם בבניין האישי שלהם. ישנם תלמדים שמוסיפים פרוייקטים התנדבותיים אישיים כגון:ליווי זוגות ניצולי שואה,חלוקת מזון לשבת בשדרות ובאשקלון.

על ידי שלושת היסודות שנתנו לנו חז"ל אנו מחנכים את תלמידנו לא רק להיות חיילים טובים, אלא להיות אנשים טובים ואזרחים טובים למען ולטובת עם ישראל. אנו הולכים לאורם של גדולי ישראל ובראשם הרב קוק שאמר:

"צריך שכל איש ידע ויבין, שבתוך תוכו דולק נר, ואין נרו שלו כנר חברו, ואין איש שאין לו נר. וצריך שכל איש ידע ויבין, שעליו לעמול ולגלות את אור הנר ברבים, ולהדליקו לאבוקה גדולה ולהאיר את העולם כולו"

בהצלחה

כל המכינות הקדם צבאיות בישראל

  • מכינות תורניות
  • מכינות כלליות

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק של שבת פרשת "בא" שישי, 07 ינואר 2022 11:32
ממתק של שבת - פרשת "וישלח" שישי, 19 נובמבר 2021 12:00
ממתק של שבת - פרשת "ויצא" חמישי, 11 נובמבר 2021 13:54
ממתק של שבת - פרשת "תולדות" שישי, 05 נובמבר 2021 11:11
ממתק של שבת - פרשת "נח" חמישי, 07 אוקטובר 2021 21:47
ממתק של שבת - פרשת "האזינו" שישי, 17 ספטמבר 2021 11:31
ממתק של שבת - פרשת "וילך" חמישי, 09 ספטמבר 2021 22:23
ממתק לשבת - פרשת "כי תבא" חמישי, 26 אוגוסט 2021 20:40
"ממתק לשבת - פרשת "כי תצא שלישי, 17 אוגוסט 2021 16:32
ממתק לשבת - פרשת "שופטים" חמישי, 12 אוגוסט 2021 14:09
ממתק לשבת - פרשת "ראה" שישי, 06 אוגוסט 2021 00:01

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.