מכינת מיתרים לכיש

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

COM_CONTACTENHANCED_IMAGE_DETAILS
יניב מזומן
ראש מכינת מיתרים לכיש

ymezuman@gmail.com

08-6874856

http://www.mlachish.org

מאמר ליפשיץ
מנהל חינוכי מכינת מיתרים לכיש
שלוחת בית גוברין - משרדי המכינה
נורית רייך

nurit@mlachish.org

08-6874855

08-6874856

http://www.mlachish.org

אפרים בק
מנהל שלוחת בית גוברין - מכינת מיתרים לכיש

efraim@mlachish.or

054-7523856

שלוחת שקף אליאב - משרדי המכינה
אפרת לברן

efrat@mlachish.org

08-6874856

077-5274861

http://www.mlachish.org

דפנה נוביק
מנהלת שלוחת שקף אליאב - מכינת מיתרים לכיש

Dafna@mlachisg.org

08-6874856

054-3287888

http://www.mlachish.org

שלוחת נחל עוז - משרדי המכינה
רוני מאירוביץ

ronnie@mlachish.org

08-6805100

08-6874856

http://www.mlachish.org

מאיר ליפשיץ
מנהל שלוחת נחל עוז - מכינת מיתרים לכיש

meirlif@gmail.com

08-6874856

054-7447202

http://www.mlachish.org

מיתרים לכיש

מיקום:בית גוברין - נחל עוז - ודורות

למידע על המכינה באנגלית לחצו כאן

על המכינה:

מכינת "מיתרים-לכיש", מציעה לתלמידים מסיימי בתי ספר תיכוניים כלליים ודתיים, לדחות את גיוסם לצה"ל בכדי להקדיש שנה של לימוד, התבוננות והקשבה שמשולבים בה עבודת אדמה, עשייה חברתית והכנה לשירותם הצבאי. למכינה שלושה קמפוסים, הממוקמים בפרפריה ובאיזורי תפר- קמפוס בית גוברין הותיק וקמפוס שקף- אליאב ממוקמים בחבל לכיש ואילו קמפוס נחל עוז ממוקם בעוטף עזה והוקם לאחר מבצע צוק איתן, לבקשת התושבים במקום.

מכינת "מיתרים-לכיש", היא בית מדרש יוצר מרובה קולות וגוונים המאתגר ומעודד, לעיון, בחינה והתבוננות. מטרת המכינה היא לפתח אנשי רוח עם אחריות חברתית המחוברים לעולם המעשה. דרכה החינוכית של המכינה בנויה על צמיחה אישית מתוך התפתחות הדרגתית שיש בה אורך-רוח, אמון בלומד וליווי תהליכי ההכרה והברור העצמי מתוך כבוד, אהבה ואמפטיה. התהליך החברתי חינוכי במכינה מוביל את החניכים ללקיחת אחריות אישית וחברתית.

תכנית הלימודים במכינה שמה דגש על לימוד אינטלקטואלי רחב דעת, המתאפיין בחשיבה ביקורתית מחד, ומאידך ברגישות ותשומת לב מיוחדת. תהליך הלימוד הנו מתוך שמחת הלב ומבטא את זהותם הקיומית של הלומדים. בצד רכישת מיומנות למדנית, השאיפה בלימוד במכינה היא לבנות תחושה של אינטימיות עם המקורות, כך שהלימוד האינטלקטואלי לא יהיה מנותק מעבודה פנימית, אלא לימוד שנוגע בחיים. בית המדרש היוצר משלב ישן וחדש, מסורת וחידוש, תרבות יהודית ותרבויות העולם, לימוד ישיבתי ולימוד אקדמאי, הקשבה פנימית ודינאמיקה קבוצתית. מלבד הלימוד העיוני, תכנית הלימודים במכינה עוסקת במגוון דרכי ביטוי יצירתיות – אמנותיות מעולמם של התלמידים.

הלימוד במכינה מושתת על חופש ופתיחות המאפשרים יצירת שיח עמוק בין בעלי מגוון זהויות יהודיות. השיח, הלימוד והחיים המשותפים לא באים לטשטש זהויות אלא לאפשר פיתוח של שפה תרבותית משותפת מתוך פתיחות וקרוב בין העולמות. המכינה מנסה לסייע לתלמידיה לעצב זהות יהודית-ישראלית-ציונית מתוך חויה, היכרות והעמקת של העולם היהודי, של החברה הישראלית ושל מדינת ישראל.

תלמידי המכינה יוצאים מעבר לארבעת כותלי בית המדרש אל השדה. מיקומה של המכינה באיזורים כפריים  מאפשר קשר קרוב לטבע וחיבור לנופיה של ארץ ישראל. חבל לכיש מתאפיין ברצף שטחים פתוחים נרחבים, המכילים בתוכם ערכי טבע, נוף ומורשת. היציאה אל הטבע לטיול והמפגש עם נופי הארץ ושביליה משמש גם כמקור למידה וצמיחה. העבודה החקלאית והחפירות האריכאולוגיות, מהוות הזדמנות למסע אישי וקבוצתי של התבוננות ובחינת מקומו של האדם ביחס לטבע.

המכינה מפתחת בקרב תלמידיה את היכולת לשלב בין עולם הרוח לעולם המעשה. המכינה מכשירה את תלמידיה לקראת שירותם הצבאי ושואפת להחדיר בהם תחושת שליחות ומוטיבציה, כך שתרומתם תורגש בצה"ל בכל התחומים, כחיילים וכמפקדים. תכנית הלימודים במכינת מיתרים – לכיש מעמיקה את התודעה ביחס לזכות הגדולה לשרת, כל אחד כמיטב יכולתו.

"גדול לימוד שמביא לידי מעשה". הלימוד במכינה מלווה ביצירה ובעשייה חברתית וכולל בתוכו גם עיסוק בסוגיות ערכיות מתוך דו שיח מתמיד עם בעיות השעה. בצד הצמיחה האישית ויחד אתה, עומד לנגד עיניהם של הלומדים במכינה אתגר עיצוב אופייה של מדינת ישראל. אנו מאמינים שבאמצעות המפגש בין אדם לאדם, המפגש בין אדם לאדמה, והמפגש בין עבר הווה ועתיד, ניתן להצמיח התחדשות יהודית אמיתית. אנו מאמינים שבוגר המכינה שעבר תהליך למידה משמעותית, ליבון רעיוני והתנסות בעשייה חברתית, יהיה אדם חדור בערכים ובתחושת שליחות.

ראש מכינת מיתרים לכיש – יניב מזומן

נשוי לאביגיל ואב לחמישה, תושב קיבוץ עין צורים. בוגר תואר ראשון בלימודי מזרח תיכון ויחסים בינלאומיים באוניברסיטה העברית בירושלים ותואר שני בפילוסופיה יהודית באוניברסיטת בר אילן. למד לימודי הלכה ומדרש בבית מורשה ולימודים לתעודת הוראה מהאוניברסיטה העברית. התגייס לצנחנים ובעקבות פציעה עבר לשרת בגלי צה"ל, ככתב, מפיק ועורך במחלקת החדשות. חינך בבתי הספר התיכוניים הימלפרב ומל"ד בירושלים, לימד מחשבת ישראל, תקשורת והנחה סדנאות כתיבה. עסק בתחומים של יצירה וכתיבה עיתונאית, פרסם שירה, פרוזה, ומאמרי ביקורת בעיתונים ובכתבי עת שונים.

בכל יום אני פוגש במכינה חבורה עם להט ואכפתיות, רצון עז ללמוד לעומק לעשות ולתרום, המפגש הזה ממלא אותי שמחה. שנת המכינה מזמנת מפגשים מרתקים עם אנשים, מקומות, רעיונות וגם של כל אחד עם עצמו. הרעיונות שהתלמידים נחשפים ולומדים במכינה מתפענחים הרבה אחרי אלו בונים מטען גדול של תחושת שליחות, עם נכונות לעבודה פנימית עמוקה. החברה הישראלית לדעתי עוברת עכשיו תמורות מרחיקות לכת, זקוקה לאנשים עם חזון ואומץ לממש אותו, אנשים שמרגישים שהם מונעים מדבר גדול, אנשים עם רוח גדולה.

הכרות של האדם עם עצמו יחד עם הבנת התהליכים שהחברה הישראלית עוברת בצד התהליכים ההיסטוריים – חברתיים תרבותיים משפיעים על השאלה – איך אנחנו בתור אנשים צעירים במדינת ישראל מנתחים את האתגרים – ואיזה מקום אנחנו תופסים בתוכם. אחד הרעיונות בסיס החזון של הקמת המכינה הוא לפתח 'אנשי רוח עם אחריות חברתית'. אני רואה שבתוך התהליך תלמידי המכינה הופכים לאנשים מחוברים. נוצר חיבור עמוק לרעיונות גדולים, לטקסטים מכוננים, לשבילי הארץ. תלמיד המכינה מרגיש שהוא לא זר לטקסט הוא פותח ספר ומרגיש שיש לו את הכלים ללמוד לעומק, הוא גם לא זר לשטח הוא מכיר את שבילי הארץ רוכש מיומנויות שטח וניווט. גם בשטח וגם בלימוד תלמיד המכינה מרגיש בבית. הוא ודאי מחובר לחבורה של החברים במכינה שאתה הוא עובר את המסע המרתק הזה. כל אלו בונים את האישיות של האדם ויוצרים אצלנו תודעת שליחות כלפי החברה.

מהם היסודות של אדם עם אישיות גדולה, שמסוגלת להשפיע גם על סביבתה ? להלן כמה נקודות יסודיות: להיות בני לדעת להקשיב לזולת ובשעת הצורך להושיט עזרה. להיות אנשים גדולים- לא ליפול לקטנות. לקחת אחריות . בראש ובראשונה אחריות של האדם על עצמו ובהמשך לקחת אחריות גם על הסובב אותנו. ולהמשיך כל הזמן ללמוד ולהיות מחוברים לעולמות של רוח. במכינה החניכים לומדים להכיר את עצמם לעומק ומפתחים קשרים חבריים עמוקים שמתבססים על הכרות עמוקה וכנה. את ההכרות של האדם עם עצמו, והחברות שותפים אמתיים לדרך לוקחים הרבה שנים לאחר סיומה של שנת המכינה. בתור חיילים לעתיד עומדת לפניכם משימה גדולה, לא רק לשרת בשירות צבאי משמעותי אלא גם לשמור את העולם הרוחני שלכם בתוך האינטנסיביות של הצבא. המכינה מנסה להקנות לחניכיה את הכלים לכך.

עלינו לפתח בתוכנו את היכולת לזכור את המטרה הגדולה. היכולות לזכור את החלום, מאפשרת לאדם להרים את עצמו למעלה. הרצון לשאוף ולהאמין, הנבנה מתוך לימוד, תרומה לקהילה, הכרות עם שבילי הארץ ונופיה מפתחים את עולמו של האדם ובונים אצלו עיצוב זהות ערכית העשויה להצמיח אותו כאיש רוח ומעשה חדור תחושת שליחות. הבנה עמוקה של התלמידים את עולמם את החברה שבתוכה אנחנו חיים והאתגרים שלפנינו מביאה אותם להציב לעצמם יעדים בעלי ערך לחייהם.

כל המכינות הקדם צבאיות בישראל

  • מכינות תורניות
  • מכינות כלליות

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.