רוצה להירשם למכינה קדם צבאית? לחץ/י כאן לאתר ההרשמה >>

ליצירת קשר: לחצו על "צרו קשר" באתר ההרשמה או שלחו הודעת וואצאפ למספר 054-809-7433

מכינת רבין

רבין - אורנים - משרדי המכינה
משרדי המכינה

m_rabin@hamidrasha.org.il

9838753 -04 (שלוחה 220/221/212)

9530768 -04

דף / פרופיל פייסבוק

http://mechinatrabin.org.il/

עמרי שפרוני
ראש המכינה

omrishif@gmail.com

הרשמה למכינה

mechinatrabin@hechalutz.com

מכינת רבין

מיקום: מזרע, אדמית, חיפה

המכינה הוקמה בשנת 1998 על ידי המדרשה באורנים, התנועה הקיבוצית ומרכז רבין לחקר ישראל. מכינת רבין היא אחת מחמש המכינות החילוניות/כלליות הראשונות שהוקמו במקביל ובאופן עצמאי.

המכינה נועדה ליצור מסלול ייחודי לבני י"ג המתאימים לכך ומעוניינים להשתתף בתוכנית המשלבת:

 • לימודי עומק במסגרת המדרשה באורנים.

 • עבודה קהילתית חינוכית-משימתית (כיום בקריית טבעון וקריית אתא).

 • חיים שיתופיים במסגרת קבוצתית.

 • הכנה וביצוע של סיורים נושאיים ברחבי הארץ, תוך מפגש עם אורחים ומרצים בעלי השקפות שונות מכל מגוון החברה הישראלית.

הרציונאל שעמד בבסיס הקמת המכינה היה הרצון לאפשר לבני י"ג בעלי נתונים אישיים גבוהים להתפתח, לצמוח ולהתמודד על בירור זהותם והשקפתם מתוך חשיפה לערכים של אחריות, מעורבות וסולידאריות חברתית. ההתמודדות באה לידי ביטוי בלימוד ועיצוב תרבות יהודית מודרנית חופשית שאינה מחויבת להלכה האורתודוכסית; שרות צבאי משמעותי; חינוך כמעצב חברה וערכים והתמודדות עם דילמות של יהדות הומניסטית-ציונית בפתח האלף השלישי. המכינה פועלת כיום בשלושה מוקדים שונים בצפון הארץ: במכללת אורנים שבטבעון, בשכונת הדר בחיפה ובקיבוץ אדמית שבגליל המערבי.

התכנית גדושה ועמוסה, ובנויה ממספר נדבכים:

 • לימוד סדנאי בכל אחד מימות השבוע, אותו מנחה צוות המכינה ומורים מהמדרשה, מכללת אורנים, אוניברסיטת חיפה ועוד. הלימוד כולל גם פגישות והיכרות עם אישים בולטים בתחומים חברתיים שונים.

 • עבודה משימתית-קהילתית המתבצעת הן במערכת הלא-פורמאלית ביישובים שציינו לעיל, במשך אחר הצהריים (פעמיים בשבוע), והן במערכת הפורמאלית (בוקר אחד בשבוע). הפעילות הבלתי-פורמלית כוללת: פתיחת וניהול מועדוניות ומרכזי פעילות ולמידה שכונתיים, הדרכה חברתית, חונכות אישית, הפעלת נוער במרכזי קליטה, הצמחת והעצמת נוער עולה, סיוע וחונכות לימודית לנוער בסיכון ועוד. הפעילות הפורמאלית כוללת סיוע לימודי בביה"ס (בכיתה ומחוצה לה), הובלת פרויקטים חברתיים, ליווי מועצות תלמידים, חונכות אישית ועוד.

 • פרקים נרחבים של פיתוח היצירתיות, ניהול עצמי וחיי קבוצה. המכינה שמה דגש על הקבוצה ככלי המאפשר התפתחות דרך שיקוף פועלו של כל אחד מחבריה, תוך שמירה על אינטימיות המאפשרת היכרות ומקום בטוח לכל חניך. בשל ההקפדה על העיקרון הקבוצתי, השנה המכינה מורכבת מחמש קבוצות שכוללת כ- 20 חברים בקבוצה (קבוצה אחת באדמית, קבוצה אחת בחיפה, ושלוש קבוצות באורנים).

הדגשים החינוכיים העיקריים במכינה הינם:

 • פיתוח יכולות ואחריות אישיים וקבוצתיים.

 • חשיפה לבירור עומק של דעות, אמונות והשקפות עולם ביחס לזהות האישית ול-"משמעות החיים".

 • לימוד עומק ויציקת תוכן לכותרות, ערכים וסיסמאות, מתוך תפיסה הגורסת כי המורשת היהודית לדורותיה שייכת גם לנו, והאחריות על המשכיותה וקיומה כתרבות חיה, עשירה ומוסרית - היא עלינו.

 • הציפייה מבוגרי המכינה היא, שגם במסגרת השירות הצבאי, יעניקו ביטוי לעולם הערכי הנ"ל, ע"י נטילת ומימוש אחריות חברתית, דהיינו שרות משמעותי במסלולי פיקוד, קצונה וחינוך.

בהקשר זה אנו גאים לספר, שמבין בוגרי שמונה עשר מחזורי המכינה הראשונים, בוגרים רבים בחרו להגשים ערכים חברתיים גם בשרותם הצבאי. חלק ניכר מהבוגרים שירתו ומשרתים כיום כמפקדים וקצינים בצה"ל. לאורך השנים, בוגרי המכינה יזמו והקימו בעצמם מסלולי שירות מיוחדים בגדודי גבעתי וכפיר ובשריון (הבנים), וחלק ניכר מהבוגרות התגייסו לתפקידי הוראה, חינוך ופיקוד על עולים ואוכלוסיות ייחודיות במסגרת מגל וחיל החינוך. עם זאת, השירות באחד ממסלולים אלה הינו אופציה בלבד, ובוגרי המכינה מתגייסים כמובן גם לשאר יחידות הצבא השונות (קורס טיס, יחידות עילית, מודיעין, מדריכות חי"ר, מאבחנות פסיכוטכניות, לוחמות וכ'ו).

במהלך השנים הקימו בוגרי המכינה את עמותת "כף המאזניים", העוסקת בליווי הבוגרים בשלבי שירותם הצבאי וביזמות פעילויות חינוכיות וחברתיות (יחד עם חבריהם שאינם בוגרי המכינה בהכרח) לאחר השירות צבאי. אנו גאים לציין שכל תקציב עמותת הבוגרים מורכב מתרומות חודשיות קטנות וקבועות של בוגרי המכינה, משפחותיהם וחבריהם...

בוגרי המכינה הקימו מאז סתיו 2004 (בשיתוף עם חברים נוספים שאינם בוגרי המכינה) שש קהילות בוגרים הממוקמות כיום ביקנעם עלית, ירושלים, ושכונת הדר בחיפה. הקהילות הן עצמאיות ומשלבות בד בבד עם ההתפתחות המשפחתית, האקדמאית והמקצועית של כל בוגר, שיח ופעילות קהילתית, עשייה משימתית והשתלבות בשכונות וביישובים שבהן הקהילות פועלות. במסגרת זו הקימו הקהילות השונות מעונות לילדיהם ולילדי השכונה, מרכזי למידה ופעילות, תכניות לנערים, שנת שירות, ומבוגרים. במסגרת זו הקימו בוגרי המכינה בקהילות הצעירים בירושלים, בשנת תשע"א (סתיו 2010) מכינה קדם צבאית חדשה בקרית יובל ושמה "הירושלמית", הפועלת בהשראת וברוח החזון של מכינת רבין. השנה (תשע"ז-2016) מסייעת המכינה וחונכת מכינה חדשה, "בארי", שהוקמה ברוח דומה בבית ברל.

במילותיו של דני זמיר, מייסד המכינה ונשיא מוסדות רבין:

מכינת רבין מציגה תכנית קשה תובענית ושאפתנית, שבמבחן הזמן מוכיחה את עצמה, שמטרתה המרכזית מהלך עמוק ומשלים של התהליך החינוכי שאדם צעיר בישראל עובר טרם גיסו לצה"ל. תהליך זה המאפשר לכל משתתף לבחון לעומק את שאלת זהותו, חיבורו ומחויבותו למושגים שהם עבורנו בגיל הנעורים בעיקר שמות או כותרות לסיסמות חלולות "שנשמעות טוב" ושאין בהן הרבה תוכן ממשי: למה ומה זה להיות יהודי, למה לחיות בישראל ולמה להיות ציוני? מה זה בן אדם טוב? האם חברה היא רק אוסף של אנשים בודדים או בעלת מרכיב חזק של "אנחנו"? ומה משמעות ה"אנחנו"? מה עדיף שויון או אי שויון? למה ללכת לשירות צבאי ולמה מי שיכול להיות קצין והוא אינו כזה נכשל? מיהו המנהיג, המפקד המדריך המשמעותי המוביל אנשים אחריו- מי שמציע חזון דיאלוגי מורכב ופתוח לשיחה או מי שיוצר אוירה שמי שאינו חשוב כמוהו לא ראוי? תהליך הבדיקה והשאלות נעשים מתוך חיפוש אמת- אין תשובות מוכנות מראש.

התהליך החינוכי הזה מאפשר לנו לנסות ולהתמודד על הטענה שאדם צריך לבחור את בחירותיו המרכזיות על סמך השקפת עולם מבוססת ערכים. אילו ערכים? זהו תהליך אישי במהותו שבו אדם מבצע בחירה- מוסרית נפשית אישית- ומבסס את עיקיר אמונותיו. בחירה כזאת מאפשרת לנו לממש את הפוטנציאל האנושי הטמון בכל אחד מאיתנו כיחידים וכחברה ללא ההטיה וההסטה שהתרבות הצרכנית שיווקית המודרנית גורמת לנו בשלל אפשרויות.

הכי חשוב, מאז יומה הראשון המכינה מתקיימת ומובלת על ידי חניכיה ובוגריה וכחלק מדרכה הייחודית המצטרפים לשורותיה שומרים על עקרונות של שיתוף ושויון. כחלק מכך המכינאים גם מגייסים את הסכומים שההורים אינם משלמים בעבודה חקלאית שהם יוזמים במהלך השנה. אנחנו מגתאים בכך שאנו חיים בתנאים צנועים ללא ראוותנות, תש ותנאי שירות מהודרים אלא בזכות יגיע כפינו ומה שאנחנו מרוויחים בעשר אצבעות, ומצד שני מקיימים תכנית גדושה, מעמיקה מאתגרת ואיכותית.

18 מחזורי מכינת רבין (עד אוגוסט 2016) וכ-1,000 בוגרי המכינה מציגים תמונה מרשימה של הגשמה הן בשירות הצבאי והן בחיים האזרחיים שלאחריו ולכן אני יכול לכתוב לסיום דבריי בשקט ובביטחון גמורים: להצטרף למכינת רבין זהו מהלך מכונן חוויתי מאתגר, אך יותר מכל זוהי הכרעה: הכרעה על הצטרפות למשפחת המחפשים שתיקון עצמם (תיקון אדם) ותיקון עולם הם חלק בלתי נפרדת מחייהם…. וכל השאר יסופר בתולדות המחר!

גלריית תמונות

רשימת המכינות הקדם צבאיות (סדר רנדומלי)

 • מכינות תורניות
 • מכינות כלליות

שותפים ותורמים של מועצת המכינות