מכינת בארי

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

בארי - מכינה קדם צבאית על שם ברל כצנלסון

מיקום: בית ברל

חזון

מכינת בארי תכשיר מנהיגים אשר ישפיעו באופן משמעותי על מדינת ישראל. "בארי" תחנך למימוש ערכי הציונות במדינה ברוח סוציאל-דמוקרטית. כמו כן, תהא המכינה בית שוויוני לכל אזרחיה ללא הבדל דת, גזע או מין. המכינה תפעל לחיזוק הצביון הדמוקרטי וההומאני המאפשר הוגנות לבני כל הלאומים, הדתות והאמונות. לפיכך בכוונתה להוות בית להכשרת מנהיגות צעירה ומובילה מקרב החברה הישראלית על שלל מרכיביה וגווניה.

"בארי" מהווה מסגרת רעיונית עבור חניכיה ברוח חזונו של ברל כצנלסון וערכי תנועת העבודה. המכינה מעודדת את חניכיה לרכישת ידע וכלים להבנת המציאות המורכבת בחברה הישראלית, קרי, חיזוק הערבות הדדית, העצמת יכולת ההכלה לאחר ולשונה. "בית היוצר" הרעיוני בו צמחה המכינה גורס כי הבנת המציאות היא שלב חשוב לגיבוש העמדה ובכדי להבין את הכוחות הפועלים בחברה, ולכן הלמידה נחוצה בכדי לפעול בצורה אפקטיבית במציאות; וזאת בכדי להפוך אותה לטובה יותר. הכוונה היא לאפשר לחניכים להתפתח בצורה עצמאית ומושכלת, ובכך לרכוש כלים הנחוצים למנהיגות בחברה הישראלית.

עקרונות מנחים בשנת המכינה

  • לימודים- הלימוד במכינה הינו ערך בפני עצמו. במבחן התוצאה, הלימוד הינו חלק משמעותי באישיותו של הבוגר. הלמידה הינה אקטיבית ומתבצעת בחברותות ובדיונים, זאת על מנת לאפשר שיח בתוך השיעור ומתוך הבנה שאפשר ללמוד מכל אחד. חוויית הלמידה הינה ייחודית ונעשית מתוך בחירת המכינאים, היינו שותפות באחריות להצלחת תהליך הלמידה באופן אקטיבי. זכות גדולה היא למכינאים ב"בארי" כי בני שיחם יהיו מרצים מומחי תוכן בסוגיות המעסיקות את החברה הישראלית, מקרב מרצים מכללת בית ברל ועמיתים בתוכניות הרעיוניות של קרן ברל כצנלסון.
  • חיי קבוצה- המכינאים הם הנדבך המשמעותי ביותר במכינה. המסגרת הקבוצתית היא הכלי החינוכי המשמעותי ביותר במכינה. ההתנסות בקבלת החלטות קבוצתיות תוך מתן קשב ופתיחות לחברים מהווה ניסיון ייחודי וראשוני למכינאים. יש להבחין ולזכור כי הקבוצה הינה הכלי ולא המטרה, לצידו של התהליך הקבוצתי ישנו התהליך האישי של המכינאי. המכינאים נדרשים להפגין קבלה והכלה במשך השנה בשילוב הייחודי שבין התהליך הקבוצתי לבין התהליך האישי.  
  • ניהול משותף- תפיסת הניהול המשותף אומרת שיתאפשר למכינאים לקבל החלטות ולעצב הלכה למעשה את התכנים בשנת המכינה. מרחב הניהול המשותף יקבע על ידי הצוות החינוכי ובתוך מסגרת זו תתאפשר הזדמנות למכינאים להוביל, לעצב ולהשפיע על חיי מכינה. הצוות והמכינאים שותפים לדיונים ולהחלטות בהתאמה לחזון המכינה ולכללי ההתנהגות שנקבעו.
  • עשייה קהילתית- אנו מקפידים על איזון בין הלכה/תלמוד למעשה ביישום ערך ההתנדבות והנתינה. המכינה בחרה להתנדב בקהילות השכנות לה מתוך רצון ושאיפה לתרום לצד המקבל מחד ולתרום למכינאים מאידך.  הקשר הזה יתממש במבט כללי יותר על מנת לייצר שותפויות אמיתיות בין שווים. ההיכרות עם המערכות הפורמאליות והלא פורמאליות מהווה צוהר למערכות החינוך והרווחה במדינת ישראל ומחדשת את האמון בין המכינאים לבין מוסדות המדינה. המכינה פועלת בקהילות השכנות לה: כפר סבא, מועצה אזורית דרום-השרון וטירה. ערך ההתנדבות- שימת עצמך עבור האחר, היכולת לתת מעצמך ולא למענך.
  • ערך העבודה- ההשתתפות במכינת בארי מבוססת ברובה על מימון עצמי של המכינאים שיעסקו בעבודת כפיים במהלך השנה ואינה נשענת על מימון המשפחות. החלטה ערכית זאת מעודדת עצמאות ופריצת הגבולות המוכרים והתקבלה על מנת להסיר את היכולות הכלכליות של המשפחות משיקוליי ההתאמה למכינה. המכינאים יזכו לחשיפה לעולם התעסוקה והמשמעויות הכלכליות והחברתיות שלו.

תנאים פיזיים

המכינה נהנית מהתנאים והשהות בבית ברל המאפשר סביבה לימודית מעוררת השראה ואורח חיים איכותי במרחבי הקמפוס. במרחבי המכינה: ספרייה אקדמית, כיתות לימוד מתקדמות, ומתקני ספורט לשימוש המכינה. 

מכינת בארי תאפשר למועמדים ראויים ואיכותיים להשתתף בתכנית השנתית על מנת להצמיח את שדרת המנהיגות הצעירה והאיכותית של ישראל.

המסמך כולו מנוסח בלשון זכר מטעמי נוחות אך פונה לנשים ולגברים כאחד. נדגיש כי מכינת בארי רואה עצמה מובילה בשאיפה להשתתת חברה הדוגלת בשוויון מגדרי.

כל המכינות הקדם צבאיות בישראל

  • מכינות תורניות
  • מכינות כלליות

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק של שבת פרשת "בא" שישי, 07 ינואר 2022 11:32
ממתק של שבת - פרשת "וישלח" שישי, 19 נובמבר 2021 12:00
ממתק של שבת - פרשת "ויצא" חמישי, 11 נובמבר 2021 13:54
ממתק של שבת - פרשת "תולדות" שישי, 05 נובמבר 2021 11:11
ממתק של שבת - פרשת "נח" חמישי, 07 אוקטובר 2021 21:47
ממתק של שבת - פרשת "האזינו" שישי, 17 ספטמבר 2021 11:31
ממתק של שבת - פרשת "וילך" חמישי, 09 ספטמבר 2021 22:23
ממתק לשבת - פרשת "כי תבא" חמישי, 26 אוגוסט 2021 20:40
"ממתק לשבת - פרשת "כי תצא שלישי, 17 אוגוסט 2021 16:32
ממתק לשבת - פרשת "שופטים" חמישי, 12 אוגוסט 2021 14:09
ממתק לשבת - פרשת "ראה" שישי, 06 אוגוסט 2021 00:01

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.