נפתחה ההרשמה לשנה הבאה במכינות! לפרטים לחצו כאן. להרשמה לחצו כאן. בהצלחה לכל המועמדים/ות!

מכינת (המכינה) הירושלמית

המכינה הירושלמית

מיקום: ירושלים

על המכינה:

רעיון הקמת מכינה בירושלים התגלגל מזה מספר שנים בקרב אנשי חינוך ואקדמיה ובקרב פעילים חברתיים ושכונתיים ירושלמים. לרעיון זה התחברו חברים מקהילת צעירים בירושלים ויחדיו עם הוגי הרעיון פעלו לפתיחת המכינה בשנה"ל תשע"א (אוגוסט 2010). המודל בו חוברים תושבי שכונה לקהילות צעירים למען הקמה והפעלה של מוסד חינוכי דוגמת מכינה קדם-צבאית הוא ייחודי וחסר תקדים בארץ.

זוהי מכינה פלורליסטית, אזרחית וקהילתית, הנותנת דגש לימודי לחברה הישראלית ולירושלים, ומעודדת חשיבה ביקורתית. המכינה תעודד חניכיה לשירות צבאי משמעותי ולחיים אזרחיים פעילים. במכינה משתתפים חילוניים ומסורתיים כאחד. הרעיון החינוכי העיקרי שמנחה את המכינה הוא גיבוש החניכים להובלה ולפעילות התורמת ומחזירה לחברה. במכינה לוקחים חלק מוסדות שכונתיים ועירוניים, לצד תושבי השכונה וחברי קהילות צעירים בירושלים.

ירושלים על ראש שימחתנו

הנחת המוצא היא כי אין מקום מתאים יותר מירושלים לעיצוב דור המנהיגות הבא של המדינה. המכינה תתרום לחיזוק ירושלים, ותביא צעירים איכותיים ומחויבים לעשייה ולתרומה חזרה לעיר. מוסד המכינה יתרום אף לחיזוק הצביון הפלורליסטי של קריית היובל ויתרום לקהילה בשכונה. ויחד עם זאת תאפשר לנו ירושלים ללמוד על החברה הישראלית ומורכבויותיה.

תוכנית המכינה

את שנת המכינה אנחנו מתחילים בעלייה לרגל לירושלים במסע מאתגר ומהנה והכרות מעמיקה עם העיר. המשך התוכנית השנתית במכינה הירושלמית מבוססת קודם כל על שגרה קבועה המשלבת לימודים, עשייה קהילתית וחיי קבוצה שיתופיים אשר נמשכת מאחרי חגי תשרי ועד סוף מאי. שגרה זו מאפשרת העמקה אמיתית בתכנים, מקום ליוזמה ויצירתיות והשפעה משמעותית בעשייה הקהילתית בשכונה. השגרה מופרת מדי פעם ע"י סדרות וטיולים – מספר ימים המוקדשים ללמידה וחקירה של נושא ע"י מפגש עם אנשים בכל רחבי הארץ וביקורים במקומות שונים.

לימודי יסוד – תוכנית הלימודים כוללת יסודות של "יהדות" (לימוד שיטתי ומעמיק של מקורות יהודיים), "חברה" (לימוד מעמיק של החברה בישראל, הכרת החלקים השונים בה, הבעיות העיקריות והגורמים להן), "קהילה" (לימוד מעמיק על אפשרויות לעשיה קהילתית ציבורית והשפעה על תהליכים חברתיים) "רוח" (מחשבה פילוסופית ספרותית ואף התנסות ביצירה בתחומים שונים"). תחום העשייה קהילתית – המכינה הירושלמית משלבת הלכה ומעשה.

יום וחצי מוקדשים לעשייה בשכונת קריית היובל בירושלים. העשייה מתקיימת בצוותים קטנים במסגרות קיימות בשכונה – בתי ספר, מועדוני נוער, מנהלים קהילתיים וכו'.. בנוסף מיקום המכינה בשכונה מאפשר חיבור משמעותי ומסייע לאוכלוסיה המוחלשת, דרך יזום פרויקטים חברתיים וקשר שוטף ובלתי אמצעי לשכונה. חיי קבוצה – התנסות בפועל של חיים קבוצתיים המאפשרים העצמה של היחיד והתנסות בעשייה משותפת כמכפיל כוח. המכינאים אחראים על כל תחומי החיים – מהתחומים הארגוניים (אוכל , ציוד וכו'..) דרך התכנים והמערכת (תאום מרצים, בחירת נושאים חודשיים ועוד..) ועד לאופי החיים האישיים והקבוצתיים – היחסים, האהבות והריבים..

לצד הלימודים פועלים המכינאים במשך יום וחצי בשבוע עם אוכלוסות שונות מגיל גן ועד קשישים במסגרות קהילתיות מגוונות. חלק מהמסגרות הן -  ׳גדולים מהחיים׳, גן רימונים, מועדון נוער וולטה עילית, תיכון ליידי דייויס, חט״ב זיו, תיכון בויאר, לשכת הרווחה במערב העיר.

בוגרים

למכינה כיום מעל 200 בוגרים אשר משתלבים בתפקידים משמעותיים בצה"ל וחלקם בתחילת דרכם באזרחות. הראיה לטווח הרחוק המאפיינת את המכינה הביאה אותנו כבר בשלב מוקדם לפתח תכניות המשך לבוגרי המכינה ולמכינות נוספות על מנת לתת כלים, רעיונות ואפשרויות למימוש האחריות החברתית וקידום החברה אליה אנו שואפים. שתי התכניות העיקריות הקיימות כיום הן: (1) ״בדרך הירושלמית״ - תכנית בת 6 חודשים המשלבת מגורים  משותפים, עבודה מועדפת עם אוכלוסיה בעלת צרכים מיוחדים או בתיירות בירושלים, עשייה חברתית בשכונה יחד עם שיעורי יהדות והחברה הישראלית. (2) בית מדרש ״בשותף״ - מפגש לימוד חד שבועי הפועל בשלושה מוקדים בארץ במקביל המאפשר מפגש חברתי ולימוד עומק העוסק בשאלות חברתיות יהודיות וכיצד הן באות לידי ביטוי בחיינו.

נאום של בוגרי המכינה בטקס פתיחת שנה מחזור ג׳

אנחנו שסיימנו את המכינה, משתדלים, כל אחד בדרכו להביא מהרוח המיוחדת של המקום הזה לפרט מה לדעתכם מיוחד ברוח של הירושלמית למקומות אליהם אנו מגיעים. לעתים היצר המכינאי מגיח מאיתנו מבלי שנדע, ברגעים לא צפויים ובצורה לא מודעת. למשל כשצריך לעשות משהו, ואף אחד לא רוצה להתנדב, או כשמישהו לידנו לא מצליח להתחבר, לא מוצא את מקומו, אז אנחנו שם כדי לראות אותו, כדי לבדוק שגם הוא משתלב. כשסוגיית השבת עולה, ולא ברור מה מותר ומה אסור, בשביל מי להתפשר וכמה לוותר, או כשמדברים על העתיד של המדינה הזו, ומשהו בנו פתאום בוער- לשנות, להשפיע, לעורר.

אנחנו חושבים על המכינה בכל פעם שסביבנו מדברים על ירושלים, או שבמקרה זורקים את המילים: קבוצה, קהילה, בכל פעם שמתיישבים במעגל, או שואלים על יום ההולדת שלנו ואנחנו צריכים להסביר למה אנחנו גדולים מכולם בשנה.

קשה להסביר את התהליך הזה, שעברנו במהלך השנה אבל ברגעים הללו אנחנו מרגישים שמשהו במכינה עיצב אותנו מחדש, גרם לנו לראות את המציאות בצורה קצת שונה, קצת אחרת.

ראשת המכינה - יעל ברמן-דומב

בת 35, חברה בקהילת 'אלומה' החיה בקרית היובל, בוגרת תואר בחינוך וסוציולוגיה באוניברסיטה העברית. רס"ן במילואים בתפקיד קצינת מבצעים בגדוד חי"ר, לאחר שירות של 6 שנים בתפקידים שונים בתחום המבצעים וההדרכה. הדריכה במכינה הקדם צבאית ע"ש רבין באורנים, ובשנים האחרונות עסקה בתפקידים שונים בתחום החינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי, וריכזה את הפרויקטים החברתיים של קהילת אלומה. נשואה ואמא לשניים.

גלריית תמונות

כל המכינות הקדם צבאיות בישראל

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

דף עדכון 219 | 14.10.2018 | ה' חשוון ה'תשע"ט ראשון, 14 אוקטובר 2018 12:27
פרוטוקול ישיבת ועד - 23.8.18 ראשון, 07 אוקטובר 2018 11:23
דף עדכון 218 | 07.10.2018 | כ"ח תשרי ה'תשע"ט ראשון, 07 אוקטובר 2018 09:59

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לשבת - פרשת נח חמישי, 11 אוקטובר 2018 11:07
ממתק לשבת - פרשת בראשית שישי, 05 אוקטובר 2018 10:55
ממתק לשבת - יום הכיפורים שני, 17 ספטמבר 2018 21:34
ממתק לשבת - פרשת וילך חמישי, 13 ספטמבר 2018 22:27
ממתק לשבת - פרשת נצבים וראש השנה חמישי, 06 ספטמבר 2018 16:41

שותפים ותורמים של מועצת המכינות