מכינת אורות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

COM_CONTACTENHANCED_IMAGE_DETAILS
הרב נח צורף
ראש מכינת אורות

מכינת אורות

מיקום: הר הצופים, ירושלים

על המכינה:

מקד"צ 'אורות' בהר הצופים, ירושלים, מטרתה אחת: להכין את תלמידיה ובוגריה לחיים בכלל ולשירות הצבאי בפרט, תוך מתן כלים בשלושה נדבכים עיקרים:

א. הכנה לשירות צבאי משמעותי בצה"ל: מתוך הבנה כי ההתמודדות והאתגר הראשון העומד בפניו של בוגר י"ב במדינת ישראל הוא השירות הצבאי, בנתה המכינה תוכנית הכנה לצבא ע"מ להכשיר את הבחורים לשירות הצבאי, הן בפן הפיסי והגופני- הכולל שלושה מד"סים בשבוע (מד"ס כושר גופני, מד"ס כושר קרבי ומד"ס בריכה)- והן בפן המנטאלי- הכולל שיעורי הכנה לצבא, ערכים ומורשות קרב, ושיעורים בהיסטוריה של עם ישראל. מלבד זאת עוברים הבחורים סדרות ניווטים ברחבי הארץ.

ב. העצמה אישית ואישיותית: שנה זו- שבה מגיע ומתפתח הבחור במכינה- הינה גשר בין חייו כמתבגר, לחייו כבוגר, שנה שהיא כמעין 'פסק זמן' שבה הוא יכול, צריך ונדרש לחשוב: מיהו? מהם רצונותיו ושאיפותיו מעצמו? וכיצד הוא רוצה לעצב את חייו?. אנו במכינה עומדים לצדו של הבחור בשנה מכוננת זו, במעבר על גשר זה: מסייעים, תומכים, מייעצים, ובעיקר מעצימים את הבחור בבחירת דרכו, ובהנחת האבנים הראשונות לסלילתה. כל זאת ע"י שיחות אישיות מרובות, סדרות שיעורים בנושא מנהיגות אישית, וזוגיות, טיולים וסיורים להכרת נופי הארץ, למפגש את מורשת העם והאוכלוסיות בחברה הישראלית. גם ההתנהלות השגרתית במכינה מתנהלת מתוך עקרונות אלו, תוך שימת דגש על העברת האחריות על חייו לידי הבחור/הבחורים. לכן אצלנו במכינת 'אורות' הבחורים מכינים את ארוחת הבוקר וארוחת הערב, הם מנקים את חדריהם ואת המכינה כולה, הם מכינים את השבת, ועוד. לכל בחור יש משימה ותחום אחריות אישית.

ג. בנין אמוני ותורני: מקד"צ 'אורות' הינה מכינה שבית המדרש הוא לב לבה. מאידך, אין רף מוגדר של מידת הדתיות הנדרשת מבחור הרוצה להתקבל. הקבלה למכינה הינה על סמך ראיון והכרות אישית בלבד, ולא על פי המראה החיצוני של הבחור, הנראה דתי יותר או דתי פחות. במכינה בונים הבחורים את עולמם האמוני והתורני, הן בשיעורי אמונה מגוונים, הן בשיעורי גמרא, והן בשיעורי הלכה. אט אט במהלך השנה מתחילים הבחורים 'להתאהב' בתורה, כל אחד בדרכו המיוחדת ובקצב במתאים לו.

במקד"צ 'אורות' ההתקדמות האישית של הבחורים הינה פרי של ג' מאמצים עיקריים: סבלנות אין קץ, יחס אישי ושיחות אישיות מרובות, והעברת מרכז האחריות מן הסובבים (הורים, מחנכים, חברים וכד') אל הבחור עצמו. וביתר פירוט:

  • סבלנות: למרות שהיעדים במכינה מוגדרים באופן חד משמעי, ומסגרת הנהלים וסדר היום ברורים לכל הבחורים- ועל כך אין ויתור- מכל מקום קיימת סבלנות אין קץ באשר לקצב ההתקדמות והעמידה באותם יעדים וסטנדרטים. סבלנות זו מאפשרת לכל בחור 'לעכל' את הערכים שאנו דוגלים בהם בקצב שלו, דבר המאפשר וגורם להתקדמות הבחורים.

  • יחס אישי ומשפחתיות: כל אדם, ובטח הבחורים שמגיעים אלינו, זקוקים ליחס וטיפול אישי כדי 'לצמוח'. אנו משקיעים בכך מחשבה רבה, זמן רב ואנשי צוות חינוכי מרובים ביחס למס' הבחורים. כל זה ביחד יוצר בסיס אישי ואוירה משפחתית וחינוך פרטני, שמאפשרים לכל בחור להתקדם מןהמקום שבו הוא נמצא, בקצב המתאים לו, עם 'המזון' המתאים לו.

  • אחריות: אחרי שנים שבהם האחריות היתה על כתפי כל הסובבים אותם חוץ מעל כתפיהם שלהם, אנו מעבירים בהדרגה את האחריות אליהם, ע"י שיחות על אחריות ותחומי אחריות, פעילות המאפשרת נטילת אחריות, הגדרות תפקידים לכל אחד מן הבחורים ומשימות המוטלות על כתפיהם בבחינת 'מי שטרח..יאכל..'. העברת האחריות אליהם מעוררת אצלם את החשיבה העצמית והרצון לקחת אחריות על עצמם להתקדם, כפי שאכן קורה.

אנו במכינה חרטנו על דגלנו את הסיסמא 'תשאף, תגיע גבוה'. ואכן זהו יעודנו: לעזור לך להצמיח שאיפות ולהגיע הכי גבוה שרק תוכל. אם כל הנכתב לעיל מדבר אליך, אם אתה בחור בעל מוטיבאציה, אם אתה מחפש מקום משפחתי, מגובש עם הרבה יחס אישי וסבלנות, אם אתה צריך את הקצב שלך להתפתח, לצמוח וגדול- מקומך איתנו, במכינה הקדם צבאית 'אורות' בבית מאיר.

ראש מכינת אורות – הרב אליאב הכהן

נשוי ואב לשלשה, מתגורר בישוב ראש צורים שבגוש עציון. תלמידם של הרב שלמה אבינר שליט"א והרב מנחם בן יעקב שליט"א, בישיבת 'עטרת כהנים' שבעיר העתיקה בירושלים. כתב הוציא לאור מספר ספרים מתורת רבותיו על סוגיות בתלמוד הבבלי. בעל תואר ראשון בכלכלה ומנהל עסקים. שירת בצבא כלוחם בחטיבת גולני, ומשרת היום כמ"פ במילואים בדרגת רס"ן.

נהגו חסידים לספר מעשה אודות רבי יעקב, שהיה חולם לילה לילה על עיר הממלכה. ושם, לא הרחק מארמון המלך, מתחת לגשר בעמוד המרכזי טמון אוצר.

כך חלם מדי לילה את אותו חלום על האוצר מתחת לגשר. עד שיום אחד החליט לעשות מעשה: עלה על עגלתו ויצא למסע בדרך אל עיר הממלכה שהופיעה אצלו בחלום.

משהגיע אל מתחת לגשר הסמוך לארמון המלך, התחיל לחפור מתחת לעמוד המרכזי. אך לפתע התקרב אליו החייל שומר הגשר, ושאל אותו בתקיפות לפשר מעשיו. ביקש ר' יעקב על נפשו ובכה שאינו מהמורדים במלך המבקשים למוטט את הגשר לארמון, רק שחלם מדי לילה שכאן מתחת לעמוד הזה יש אוצר, ובא לחפשו. "יהודי טיפש"- גיחך החייל- "מאמין אתה בדברי חלומות?? אני למשל חולם כל לילה שישנו אוצר בעיירה רחוקה, מתחת למיטתו של יהודי שדומה לך כשתי טיפות מים". המשיך החייל לתאר בפירוט רב את הבית שבו נמצא האוצר שבחלומו.

נדהם ר' יעקב לגלות, כי השומר מתאר את ביתו שלו עצמו. ביקש ר' יעקב חנינה מן השומר, ומיהר להיפרד ממנו ולחזור לביתו, שם חפר מתחת למיטתו, ואכן גילה שם אוצר מופלא. "מעניין מאוד"- התפלא ר' יעקב- "אני חיפשתי את האוצר רחוק מביתי, אבל בסופו של דבר האוצר היה כאן, ממש בתוך ביתי…

כל אחד מאיתנו מחפש אוצר, מחפש את הכי טוב, מחפש משמעות, מחפש את עצמו… . אך צריך כל אחד לדעת, כי האמת היא כי ה'אוצר' נמצא קרוב אליו, ממש בתוכו, ולא אי שם בארמונות זרים. המשמעות לחיים עשירים, מגוונים ומלאי תוכן נמצאת ממש כאן- "מתחת לאף". אולם צריך הרבה עמל והתבוננות פנימית עמוקה כדי לגלות אותה, לחשוף אותה, ולהתחבר אליה.

אני מאמין שבכל אחד מאיתנו נמצא אוצר יקר מפז, לא צריך להמציא אותו רק לגלות אותו, שהרי הוא טמון כבר בתוך תוכנו.

אני מאמין שהשמים הם הגבול עבור כל אחד ואחד מאיתנו המוכן להשקיע, ליזום, ליצור, לחקור וללמוד, לחשוף את האמת על עצמו, ולא לפחד להשתנות… ולהצליח.

אליאב הכהן

ראש המכינה הקדם צבאית תורנית "אורות"

הר הצופים, הרי ירושלים.

גלריית תמונות

כל המכינות הקדם צבאיות בישראל

  • מכינות תורניות
  • מכינות כלליות

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק של שבת פרשת "בא" שישי, 07 ינואר 2022 11:32
ממתק של שבת - פרשת "וישלח" שישי, 19 נובמבר 2021 12:00
ממתק של שבת - פרשת "ויצא" חמישי, 11 נובמבר 2021 13:54
ממתק של שבת - פרשת "תולדות" שישי, 05 נובמבר 2021 11:11
ממתק של שבת - פרשת "נח" חמישי, 07 אוקטובר 2021 21:47
ממתק של שבת - פרשת "האזינו" שישי, 17 ספטמבר 2021 11:31
ממתק של שבת - פרשת "וילך" חמישי, 09 ספטמבר 2021 22:23
ממתק לשבת - פרשת "כי תבא" חמישי, 26 אוגוסט 2021 20:40
"ממתק לשבת - פרשת "כי תצא שלישי, 17 אוגוסט 2021 16:32
ממתק לשבת - פרשת "שופטים" חמישי, 12 אוגוסט 2021 14:09
ממתק לשבת - פרשת "ראה" שישי, 06 אוגוסט 2021 00:01

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.