המגזין המקוון של מועצת המכינות

כתבות עומק, ראיונות, בלוגים אישיים של אנשי מפתח ופרויקטים מיוחדים של מועצת המכינות.

שיחה פתוחה עם נשיא המדינה – הכנס השנתי בשיתוף קק"ל

כנס המכינות השנתי בשיתוף קק"ל, נפתח בשיחה פתוחה ומרגשת בין מנכ"ל מועצת המכינות, אבישי ברמן, ונשיא המדינה, יצחק הרצוג. צפו בשיחה המלאה

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

 

כנס המכינות השנתי בשיתוף קק"ל, נפתח בשיחה פתוחה ומרגשת בין מנכ"ל מועצת המכינות, אבישי ברמן, ונשיא המדינה, יצחק הרצוג. ברמן שאל את הנשיא על השנה שקדמה למלחמה. הנשיא סיפר לחניכי המכינות: "השנה שקדמה לשבת השחורה של ה7 באוקטובר הייתה שנה קשה מאוד בתולדות עמינו. אני כנשיא המדינה, לא ישנתי ימים ולילות בגלל דאגה עמוקה לכך שאנחנו מוצאים את עצמינו מתקוטטים ולא מוכנים להקשיב אחד לשני. הפערים לא גדולים, אך יצאו כאבים ששכנו מתחת לפני הקרקע. המלחמה נתנה לנו שוק נורא בהמון תחומים [...] ואז ראינו את הרוח הלאומית יוצאת מתוכנו כאומה, וראינו את הכוח האדיר של הביחד הישראלי. אני מאמין מאוד בביחד הישראלי. אני מאמין באחדות, לא באחידות. יש פה מגוון עצום של דעות של צעירים שבאים מאוריינטציה שגם המכינה נותנת להם – אבל דבר אחד אני מבקש. תתווכחו, זה חלק מהדנ"א הלאומי שלנו. אבל יש דרך איך להתווכח – בכבוד, בלי לחצות גבולות, לדעת להגיע להסכמות – וגם לנסות להבין את הדעה של הצד השני. לכל דבר יש ביסוס בתוך הויכוח. אנחנו צריך לנהוג בכבוד[...] כשרואים את הלוחמים יוצאים יחד מהמערכה, וכולם מדברים על כך שבתוך המערכה שום דבר מהוויכוחים האלה לא נמצא, זה אמיתי – בסוך יש הבנה עמוקה של מה באמת חשוב – נצח ישראל, הזכות להילחם למענו ולשמור עליו מכל משמר".

מנכ"ל מועצת המכינות הכיר את הנשיא עוד כשבנו התחנך במכינת ערבה. הנשיא סיפר על התקופה שבה בנו היה חניך מכינה: "זה היה תענוג עצום. התאהבנו בעולם המכינות. מהצד המשפחתי, כשזה בא מהבית, זו חוויה מרתקת למשפחות. הן לא יודעות הרבה ממה שקורה במכינות – הן יודעות שיש סדנאות, שיוצאים לשטח, פוגשים את מגוון הדעות שיש בחברה הישראלית. אתם מתפתחים ומתגברים באחת. זו הייתה חוויה נפלאה להיות כקבוצת הורים. להכיר את כל הפסיפס הישראלי – לראות דברים שלא לומדים בבית הספר."

לבסוף, פנה נשיא המדינה לחניכי המכינות: "אתם בשנת מכינה בשנה הכי קשה שעבדה מדינת ישראל מאודה. אמנם בתקומה ישראל במלחמת השחרור והעצמאות שלנו היא עברה קושי עצום, איבדנו אחוז מכל האוכלוסיה. אבל הייתה תחושה שזה רגע מכריע במאבק על קיומנו. במלחמה הזו העורף והאזרחים הוכו מכה קשה מאוד. כאומה ספגנו אבל ויגון כבדים ביותר. נפלו לוחמות ולוחמים על הגנת המולדת בקרבות גבורה אדירים. אני פוגש את כולם – גם את המשפחות האבלות, גם את משפחות החללים והפצועים וכמובן את החטופים וחזרו ומשפחות החטופים, ואת משפחות המפונים. זאת חוויה לאומית קשה וכואבת מאוד. זה הרגע להתעלות ולהיות ביחד. זה הרגע להבין שרק ביחד ננצח, ואני בטוח ומשוכנע שנעבור את הכל, נחזור לבתים, נשחרר את החטופים ונביא אותם במהרה הביתה. נתגבר וננצח את האויב האכזר הזה, נכבד את הפצועים ובעזרת ה' גם נשנה את העתיד של האזור כך שנוכל לשנות עם שכנינו ולראות אופק של שלום. כל אלה דברים משמעותיים – בשביל זה צריך לחלום. בעוד שנה אתם בצבא – אני מאחל לכם שירות משמעותי ואני מאחל לכם שלא תדעו מלחמה אבל שתמשיכו להוביל ולהנהיג – כל אחד ואחד מכם בתחומו. תורה רבה לכם ובהצלחה!"

 

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות