חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

מעגלים של שיח: מכינת "ימין אורד" נאבקת בגזענות

על רקע מותו של יהודה ביאדגה והפגנת העדה האתיופית, החליטה מכינת "ימין אורד" לקיים פרויקט לימוד ושיח בכיכר ציון שבירושלים, להגברת המודעות לאפליה ולגזענות המופנית כלפי העדה האתיופית

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

צפייה במדיה / האזנה:

להפגנות שהתקיימו לאחר מותו של יהודה ביאדגה, חניכי מכינת ימין אורד העדיפו שלא ללכת. במקום זאת, גיבשו החניכים מחאה שקטה, והגיעו לכיכר ציון בירושלים לקיים מעגלי שיח להגברת המודעות לנושא האפליה והגזענות כלפי העדה האתיופית. המכינה, שבה מרבית החניכים הם בני העדה האתיופית, לא יכלה לשתוק נוכח האירוע המקומם שבו נורה למוות יהודה ביאדגה. אחיו של יהודה, דוד, שבימים אלה נמצא בשנת המכינה, אמר בראיון ל"ידיעות אחרונות" שפורסם השבוע: "אני רוצה שמעבר למחאה שבהפגנה תהיה אמירה לטווח הרחוק".

WhatsApp Image 2019 02 10 at 09.27.25

חניכי המכינה האמינו שיש דרך אחרת להעביר את האמירה שלהם, ויזמו קבוצות לימוד ושיח שמטרתן להגביר את המודעות לאלימות המשטרתית שחווים צעירים בעדה האתיופית. "לצערי זה תמיד היה כך: זה תפס אותי בשכונה, בגינות, בכל מקום שאליו הגוף שלי נכנס. נסו לדמיין מה זה לעמוד פעם אחר פעם מול ביקורת שוטרים שמפטרלים באזור שנראה להם כמו שכונה יוקרתית, ומבחינתם אני לא אמור להיות בה. שאלות כמו מה אני עושה ולמה אני מסתובב פה. הנה. זה הוביל למקרה הכי קרוב אלי והכי נורא, שבו אחי נורה על ידי שוטר. זה משהו מהיסוד, זה לא נגמר בשוטר היורה: אותי זה ילווה עכשיו כל החיים, את העדה זה מלווה כבר שנים ארוכות. לא כל השוטרים כאלה, אבל משהו רקוב בתוך המערכת. צריך בדק בית. הערכים שמנסים להקנות לשוטרים לא תמיד באים לידי ביטוי בשטח" סיפר דוד ביאדגה.

מעגלי שיח

"ניסחנו שלוש פעילויות מרכזיות: מעגל שיח שבו מספרים על מפגשים האישיים עם האלימות המשטרתית ומזמינים את הקהל לעלות ולשתף. במעגל נוסף פרטו את הדרישות שלהם - שקיפות של המשטרה ושל מח"ש, מצלמות אישיות לכל שוטר וסדנאות חינוך לשוטרים. הדבר השלישי הוא מיצג אומנות שמזמין את העוברים והשבים להביא את רגשותיהם", הוסיף באותו ראיון ראש המכינה איל אלדר, קצין במילואים ויוצא סיירת מטכ"ל.

לתקן את הנעשה לאחיו הוא כבר לא יצליח, אך דוד ביאדגה נחוש לראות שינוי עמוק בשטח. "אם אני מסתכל רק על המקרה של אחי, יש מלא דרכים שיכלו למנוע אותו. כל תחנה צריכה להעביר לשוטרים שלה סדרות חינוך איך להסתדר עם אוכלוסיות שונות. לא לכולם יש את אותה מנטליות. נוהל פתיחה באש כלפי אזרחים חייב להיות שונה לחלוטין. האצבע על ההדק קלה. את זה אני יודע עוד לפני מה שקרה ליהודה - למה בחור צעיר צריך לדעת את הדברים האלה? כי אלה דפוסים של החברה שבתוכה אנחנו חיים. יש כשלים מפה ועד הודעה חדשה. הגיע הזמן שייקחו אחריות".

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.