חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

תקציר פעולות מועצת המכינות: עדכון לשותפים וחברים

אנו שמחים להביא לפניכם סקירה תמציתית של ההתקדמות, ההישגים והפעילות המגוונת שקיימנו במסגרת מועצת המכינות הקדם צבאיות במהלך שנת העבודה התשע"ז (ספטמבר 2016 – אוגוסט 2017) והחודשים הראשונים של שנת התשע"ח.

שני, 18 דצמבר 2017 22:23

 לכל שותפנו וידידינו שלום,

אנו שמחים להביא לפניכם סקירה תמציתית של ההתקדמות, ההישגים והפעילות המגוונת שקיימנו במסגרת מועצת המכינות הקדם צבאיות במהלך שנת העבודה התשע"ז (ספטמבר 2016 – אוגוסט 2017) והחודשים הראשונים של שנת התשע"ח.

כפי שחלקכם יודעים, במהלך שנת 2016 נחתם הסכם שיתוף פעולה אסטרטגי עם הקק"ל שמשפיע משמעותית על היקף הפעילות והיכולת של המועצה לקדם את מטרותיה. יחד עם זאת אנו עובדים במרץ על גיוס משאבים נוספים כדי שנוכל לממש את מלוא היעדים שהצבנו לעצמנו.

חשוב לציין כי בשנה המסתיימת עברנו כמועצה וכאיגוד של מוסדות חינוכיים מסע מורכב וחשוב ביותר של בירור ודיאלוג בין השותפים במועצה לאור מחלוקות עקרוניות בציבור הישראלי שמשפיעות גם עלינו בנושאים של: היחס לעמדות אידאולוגיות מגוונות, זכות הפרט לבטא את עצמו, המתח שבין מדינה יהודית ודמוקרטית ועוד.

קיבלנו שבחים רבים על התהליך הדיאלוגי המתמשך שאנו מקיימים ושטרם הסתיים.

בשנת תשע"ח אנו מעריכים שפעילות המועצה תתרחב ותמשיך בכיווני העבודה המרכזיים שלה הקשורים לגיוון האוכלוסיה המגיעה למכינות, הגדלת ההיכרות עם העם היהודי בחו"ל והדילמות שלו, סיוע כלכלי לתלמידים מאוכלוסיות מוחלשות והמשך תהליך ההידברות והגדרת החזון המשותף ומימושו כשהדובדבן שבקצפת הינו עליה ראשונה לקרקע של בוגרי המכינות להתיישבות בפריפריה הגאו חברתית.

אתם מוזמנים לקרוא את כל העדכונים האחרונים בעמוד החדשות שבאתר הבית שלנו >>

הוקרת מפעל המכינות ושנת השירות בכנסת


לראשונה מאז הקמת מדינת ישראל, הקדישה הכנסת יום שלם לתופעת המכינות הקדם צבאיות ושנת השירות.

תמונה מיום העיון בכנסת

5 ועדות כנסת: ועדת חוץ וביטחון, ועדת הכספים, ועדת העליה והקליטה, ועדת החינוך וועדת העבודה והרווחה דנו בנושאים הקשורים לתקצוב המכינות, לגיוון אוכלוסיה במכינות, לסיוע בשילוב צעירים עם מוגבלויות, שילוב עולים, ושילוב בוגרי פנימיות.

לאחר מכן נערך אירוע מרכזי בהשתתפות עשרות חברי כנסת ובראשות שר החינוך נפתלי בנט שבו הוצגו הפעולות, ההתקדמויות והדילמות השונות הקשורות לתחום.ביום השתתפו נציגים מחניכי המכינות השונות וכמו כן ראשי מכינות ואנשי צוות. את המכינות ייצג מנכ"ל המועצה דני זמיר.

סיכום היום: היום היווה רוח גבית חזקה מאוד לתופעה הנקראת מכינות קדם צבאיות עם דגש על הצורך בהגדלת מספר התקנים שלהם ובסיוע נקודתי שיאפשר את הרחבתן לקהלים ספציפים נוספים. ועדת החוץ והביטחון קבעה בסיכום ישיבתה כי המכינות ושנות הי"ג הן התופעה הציונית החשובה ביותר של זמננו.

עבודה עם קק"ל

שנת תשע"ז היתה שנת העבודה הראשונה עם הקק"ל שהביאה לשיתופי פעולה מגוונים ומהותיים.

יו

הפרויקטים המרכזיים שקודמו בזכות סיוע הקק"ל היו עבודה התנדבותית בקהילות, סיוע לתלמידים מוחלשים כלכלית, סיוע במימון פרויקטים בעולם הבוגרים והקמת תנועת ההתיישבות של מועצת המכינות.

לעדכונים נוספים על שיתוף הפעולה בין המועצה וקק"ל לחצו כאן >>

כנס נס הרים לראשי מכינות

כחלק מגיבוש החזון המשותף לחברות השונות במועצת המכינות והטיפול במתחים העולים מגישתן האידאולוגית השונה, הוקם בית מדרש לראשי המכינות שנפגש אחת לשבועיים ועסק בלימוד משותף ששיאו כנס בן יומיים בנס הרים בו גובש מסמך הסכמות ראשוני.

בית המדרש מונחה על ידי דמויות משפיעות ומשמעותיות בעולם הרוחני של הציבור הדתי והכללי וימשך במתכונת דומה השנה במטרה להרחיב ולדייק את מסמך ההסכמות. התהליך צויין על ידי שר החינוך כדוגמא ליכולתם של מחנכים, אידיאולוגים בעלי עמדות שונות לקיים דיאלוג משמעותי ויצירתי.

מכינות חדשות ושלוחות

נפתחו 2 מכינות חדשות ו 5 שלוחות חדשות, 2 מהן עבור נוער בסיכון. 3 מהמכינות נפתחו באזורי פריפריה גאוגרפים (גבול הלבנון, עוטף ירושלים ובקעת הירדן).

קצב פתיחת המכינות וכמות התקנים מוכתבים על ידי הרגולציה של מדינת ישראל ואינם עומדים בביקוש שמגיע להיקפים של בין 5 ל 8 מתמודדים על כל מקום פנוי. 

שילוב אתיופים ואוכלוסיה מוחלשת

נרשמה עליה של 15% במספר יוצאי הקהילה האתיופית שהשתלבו במכינות (מ 200 ל 230) והם מהווים כ 8% מכלל החניכים. כמו כן נרשמה עליה של 4% בקליטת חניכים מאוכלוסיות מוחלשות וסך הכל כ 20% מהחניכים מוגדרים כבוגרי אזורים מוחלשים סוציו אקונומית.

המכינה הדרוזית הפכה לפי החלטת ראשיה למכינה משולבת וכוללת מחצית החניכים דרוזים ומחצית החניכים יהודים.הפעילות להרחבת שילוב אוכלוסיות מוחלשות נעשית בשיתוף פעולה מקצועי עם ארגון מעגלים, קרן הידידות, זינוק בעליה.

בשנה הנכנסת תעבור המועצה לעבודה בתחום זה עם ארגונים יעודיים שהוקמו על ידי המכינות.

שילוב חניכים מחו"ל

בשנת תשע"ז היו 25 חניכים מצפון אמריקה במכינות שונות.

שנה זאת היוותה פריצת דרך בגיוס בני ישראלים בצפון אמריקה הודות לשיתוף פעולה שנוצר עם הצופים הישראלים בצפון אמריקה וכתוצאה מכך התחילו השנה 55 צעירים יהודים תושבי חו"ל את שנת המכינה ואנו צופים הכפלת מספר זה תוך שנתיים.

חניכי תכנית 'יחד' במכינות הקדם צבאיות

צעירים עם מוגבלויות

זאת הייתה השנה הראשונה של הפעלת הפרויקט במכינות.

לקחו בה חלק 18 חניכים ב 10 מכינות. זאת היתה שנה שבה קבענו את הסטנדרטים המקצועיים והתמודדנו עם חבלי לידה רבים. במהלך השנה התקיימו 5 ימי עיון לצוותים ונעשה מהלך שיווקי נרחב שבזכותו התחילו את השנה 30 צעירים עם מוגבלויות ב 24 מכינות ושלוחות.

מגדר

במסגרת החלטת המועצה לקדם את הלימוד, השיח והעידוד למנהיגות נשית בחברה הישראלית ובשירות הצבאי, קיימנו פורום לנשים בתפקידי ראשי מכינה ותפקידים בכירים אחרים שנפגש 5 פעמים במהלך השנה כדי לעסוק וללבן נושאים יחודיים לעבודת נשים בעולם המכינות ולקידום תחום התוכן של מנהיגות נשית בעולם המכינות.

התכנית לסייע במימון הוראת התחום במכינות לא נסתייעה עקב אי השגת משאבים. כל הפעילות בתחום זה מומנה על ידי מועצת המכינות באופן ישיר ממיסי החברות.כתוצאה מהפעילות שנעשתה, התחלנו השנה עם שיא של 11 נשים בתפקידי ראש מכינה או שלוחה (עליה של כמעט 100% לעומת שנת תשע"ז). כמו כן ישנן היום למעלה מ 35 נשים בתפקיד מנהלת מכינה או מנהלת חינוכית של המכינה.

נפגשים בארץ אחת

בשנה זאת השתתפו 16 מכינות בתכנית שכללה לימוד השפה הערבית או דילמות של ערביי ישראל, סיורים בישובים ערביים ובחלק מהמכינות אף מפגש עם צעירים ערביים.אנו מחפשים מקורות נוספים על מנת להרחיב את התכנית הנעשית בשיתוף פעולה מקצועי עם קרן אברהם. 

יהדות מגוונת

התכנית נערכה ב-27 מכינות. התכנית עוסקת בחשיפת חניכי המכינות הישראלים למגוון הזרמים ביהדות, בעיקר בהקשר של יהדות התפוצות ובהקשר של היכרות ראשונית עם אפשרויות למימוש החיים היהודיים באופן מגוון.

דור לדור

התכנית מבוצעת ב 6 מכינות וכוללת אימוץ של כ 100 קשישים עריריים באופן קבוע על ידי חניכי המכינות. האימוץ כולל ביקורים שבועיים קבועים, סיוע בצרכים יומיומיים, עריכת חגים משותפת, שיפוץ בתים ועוד. יוזם התכנית קיבל את פרס מועצת המכינות לשנת תשע"ז.

ליווי אמוני – פרויקט חדש

מדובר בפרויקט שיופעל החל משנת תשע"ח שבמסגרתו יוקצו משאבים מהותיים להקמת מערך לווי של בוגרי המכינות התורניות במהלך שירותם הצבאי במטרה לסייע לשמירת זיקתם ומחויבותם הדתית תוך כדי שירות צבאי משמעותי.

בוגרים

בתחום הבוגרים הגענו השנה למצב שבו ב-45 מכינות מתוך 53 ישנם רכזי בוגרים.

בקרוב ל 20 מכינות יש תהליכי הקמה והבנייה של עמותות בוגרים. המועצה מבצעת לאורך השנה הכשרה ומנטורינג של הרכזים ומפתחת יחד איתם יוזמות חדשות ובונה במכינות השונות את התהליך עליו החליטה המועצה, של התמקצעות ליווי עולם הבוגרים מתוך כוונה שהבוגרים יגשימו את יעודם באחד מ 4 מסלולי ההגשמה המיועדים להם (שירות ציבורי, המערכת החינוכית, המגזר השלישי, התנדבות קהילתית).

בוגרי המכינות ביום כיפור

היעד החמישי שהוגדר השנה ביחד עם הקק"ל הוא תהליך שיביא להתיישבות בוגרי מכינות בפריפריה ובמסגרת זו נערך כנס של 3,000 איש בבניני האומה בנוכחות הנשיא, הרמטכ"ל יו"ר קק"ל שר החינוך ועוד.כמו כן הוקם מאגר כולל של כל המכינות במטרה להנגיש הדדית את הידע ואת הבוגרים המעוניינים למשימת ההתיישבות.

החלוץ משימות לאומיות (חמ"ל)

בשנת תשעז הוקמה תנועת התיישבות על ידי מועצת המכינות שמטרתה להוציא לפועל את יעדי המועצה בתחום התיישבות בוגרי מכינות בנגב, בגליל ובירושלים ובאופן ספציפי להתמקד בנצרת עילית וערד ובסיוע בבינוי המכינות.

החמ"ל קיימה בשנת תשע"ז פעולת מיפוי ומפגשים עם קבוצות בוגרים ורשויות מקומיות, ביצעה תהליך של הגדרת יעדים אסטרטגיים ובניית מרכז מידע ונמצאת בקשר רציף עם כ-10 קבוצות שמיועדות להתיישבות.

הצפי הוא שבשנת תשע"ח תעלה קבוצה ראשונה לקרקע, בנוסף להרחבת פעילות שקשורה להצטרפות בוגרים לישובים באזורים הרלונטים על בסיס פרטני ובקבוצות קטנות של משפחות. תיתכן אפשרות בכפוף לאישור קבלת משאבים מתאימים שהחמ"ל תקדם יזמות בינוי עירוני וקהילתי בישובים שונים כבר בשנת תשע"ח.

התמקצעות בתקשורת

המועצה כחלק מרכזי מהגדרת יעדיה, עשתה בתשע"ז הכשרות, סמינרים ובתי מדרש כדלקמן – 9 בתי מדרש קבועים לבוגרים ברחבי הארץ, פורום חודשי למנהלים החינוכיים של המכינות, 2 ימי עיון למנהלים האדמיניסטרטיביים, בית מדרש דו שבועי לראשי המכינות, 5 מפגשי הכשרה למדריכי המכינות הכלליות, 2 מפגשי הכשרה לרמ"ים במכינות התורניות, כנס דו יומי של כל ראשי ומנהלי המכינות, 3 ימי עיון של ראשי המכינות בנושאים שעל סדר היום (משמעת, גיוס לצבא וכו), 2 מפגשי הכשרה והסמכה של רכזי בוגרים, 10 ישיבות ועד מנהל, 3 אספות כלליות ועדכון שבועי.

מחלקת התקשורת והמדיה של המועצה פיתחה אתר חדש, שדרגה את האתר לגיוס משותף של החניכים ועסקה בקמפיינים נקודתיים לפי הצורך ברשתות החברתיות, לדוגמא – מנהיגות נשית, שילוב צעירים עם מוגבלויות וכו.

מחקר והערכה

המועצה מבצעת פעולת הערכה סדורה וכן ביצעה בשנת תשע"ז בשיתוף עם קרן בלומברג מחקר בנושא הבוגרים. המועצה מבצעת הערכה של פרויקטים לפי תכנית שנתית, בשנה שעברה בוצעה הערכה לפרויקטים יהדות מגוונת ונפגשים בארץ אחת.מאחל

לכולנו חג חנוכה שמח,
דני זמיר,
מנכ"ל,
מועצת המכינות הקדם צבאיות הציוניות הישראליות

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לשבת - פרשת בלק שישי, 03 יולי 2020 09:25
ממתק לחג השבועות חמישי, 28 מאי 2020 08:50
ממתק לשבת - פרשת שלח לך שישי, 12 יוני 2020 08:59
ממתק לשבת - פרשת בהעלותך שישי, 05 יוני 2020 10:04

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.