חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

שנתיים אחרי האסון: ראשי המכינות ומשפחתה של אלה אור ז"ל ירדו לנחל צפית

מספר ימים לפני ששודר טקס הזיכרון לנספים בנחל צפית הגיעו משפחתה של אלה אור ז"ל, ראשי מכינות, אנשי מועצת המכינות ומשתתפים נוספים לנחל וצעדו במקום בו טיילו הנספים ברגעיהם האחרונים. שרית אור, אמה של אלה ז"ל: "אנחנו נישא את הכאב והגעגוע, אבל אנחנו פה גם בשביל אחרים. זו השליחות שלנו"

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

למרות שמשבר הקורונה לא אפשר התקהלות של חניכי המכינות לציון יום השנתיים לאסון, קיימה השנה מועצת המכינות את טקס הזיכרון בשידור מיוחד מנחל צפית לכל המכינות הקדם צבאיות. כחלק מהטקס שנערך והופק בנחל, המשתתפים שירדו לטייל בנחל התייחסו לתובנות מהשנתיים האחרונות, לקחים שהופקו, הנצחה וזיכרון.  

"מאז האסון עולם המכינות נראה אחרת. הפיקוח החיצוני של חדר המצב וההכשרות המסודרות לצוותים וכל האווירה שבה הדברים מתנהלים היא אווירה שונה בתכלית", אמר אבישי ברמן, ראש מכינת הערבה על הבטיחות בפעילויות החוץ של המכינות. "זה לא מונע וזה לא חוסך מאתנו את האפשרות שגם בעתיד אנחנו נהיה חשופים לסכנות, ואנחנו חשופים לסכנות. אנחנו בהחלט מתנהלים בתוך מסגרת בטיחותית הרבה יותר בריאה".

2a

"כשאני מדבר עם החניכים, אז המשפט הידוע הוא שכשיש למה אפשר לסבול כל איך", שיתף יואב אנדי, ראש מכינת חנתון. "אבל העניין הוא שעם האסון הזה ה-'למה' באמת זועק לשמיים. לכן מה שאפשר זה למצוא משמעות בהמשך, ומה שעושים עם זה. הנוכחות של משפחת אור והליווי שלהם ממחישים לנו איך אנחנו נותנים משמעות ואיך אנחנו מטמיעים את הלקחים מהאסון הזה גם ברמה האישית וגם ברמה הארגונית".

"אנחנו נישא את הכאב ואת הגעגוע שהוא אינסופי ויומיומי, כמו משקולות בלב, אבל אני פה גם למען אחרים", אמרה שרית אור, אמה של אלה ז"ל והוסיפה: "זו השליחות שלקחנו את על עצמנו, עם כל הקושי להיחשף ולהגיד. אנחנו נחזור לפה ויזמינו אותנו ואנחנו נלך עם כל מיני מעגלים, לא משנה מי ירצה - כדי לשמוע, ובעיקר להשמיע".

מעין אור כהן, אחותה של אלה ז"ל: "אני מאחלת לחניכים של היום שימשיכו לטייל ושיצליחו לבנות את הזהות שלהם גם מתוך האסון שקרה. שילמדו מהטעות הזאת שנעשתה, ושבסופו של דבר יגדלו ויצמחו מזה למקום טוב. ועל הדרך שגם יזכרו את העשרה, שהם לא ממשיכים, שלא יתגייסו לצבא ולא ימשיכו הלאה את החיים שלהם - ושהם ימשיכו גם בשבילם".

1a

דני זמיר, מנכ"ל מועצת המכינות הקדם צבאיות: "אני חושב שעולם המכינות השתנה ללא חזור לפני שנתיים, ואני חושב שללא חזור צריך להיות במובן החיובי, במובן של ללמוד איך לעשות את הדברים באופן שהוא שומר על החיים ומצד שני ממשיך את המהלך הזה של חינוך לאהבת הארץ, להכרה בה ולהוקרה שלה. זה תפקיד חיינו ואני חושב שהזיכרון של עשרת הנערות והנער שנספו ביום הזה הזיכרון הוא לא רק לאנשים שנספו אלא הוא קודם כל ולפני הכל - איך להוציא מזה תרבות, עולם וחברה טובים יותר".

לסיור בחדר הזיכרון שהוקם לזכר הנספים באסון לחצו כאן.

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.