חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

מתייעלים - הסבר על מערכת השיבוצים החדשה

בעבר הרבה מהמתמיינים למכינות נאלצו לנסוע למכינות רבות, התרוצצו ברחבי הארץ וחלקם היו בחוסר ודאות עד לסוף השנה. מנגד מכינות רבות ספגו ביטולים של הרגע האחרון וכך נוצר מצב אבסורדי שבו מצד האחד הביקש במכינות כלליות גדל על ההיצע אך לא כל המקומות מתמלאים.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

לאתר השיבוצים לחץ >>

מתוך רצון להביא לידיעת תלמידי התיכונים בכיתות י"א-י"ב את קיום המכינות, הקמנו במועצת המכינות הקדם צבאיות גוף העוסק בגיוס תלמידים למכינות ומסדיר את תהליכי החשיפה בבתי הספר ואת רישום המועמדים המעוניינים במכינות כלליות - הגיוס המשותף.

בעבר, מהמתמיינים למכינות נאלצו לנסוע למכינות רבות, התרוצצו ברחבי הארץ וחלקם היו בחוסר ודאות עד לסוף השנה. מנגד מכינות רבות ספגו ביטולים של הרגע האחרון וכך נוצר מצב אבסורדי שבו מצד האחד הביקש במכינות כלליות גדל על ההיצע אך לא כל המקומות מתמלאים.

כדי לפתור בעיה זאת, החל משנת הלימודים 2017-2018, השיבוץ לכל המכינות הכלליות יעשה בצורה ממוחשבת ומרוכזת (מדובר בשיבוצים עבור שנה"ל הבאה תשע"ט: 9/18 עד 8/19). מטרת שינוי זה הינה לאפשר לכל מתעניין ולכל מתעניינת לבקר במספר מכינות ולבחון אותן, וכל זה באופן בהיר, מסודר ושקוף, שאינו מאכזב את המתעניינם בדחיות חוזרות ונשנות ואינו מלחיץ אותם לקבל החלטה לפני שבחנו את כל המכינות אותם רצו לבחון.

אז איך הסיפור הזה הולך לעבוד?

על המתעניינים במכינה קדם-צבאית ליצור קשר עם המכינות הספציפית בהן הם מתעניינים ולבקר בהן במהלך החודשים אוקטובר-נובמבר-דצמבר. (ניתן למצוא את רשימת המכינות הכלליות באתר)

במהלך הביקור במכינה יעריכו המתעניינים את התאמתם למכינה והתאמת המכינה אליהם, וגם המכינות יכירו את המתעניינים ויעריכו את התאמתם. המכינות שונות זו מזו בגישתן החינוכית, בתמהיל הפעילויות שלהן, וכמובן גם במקומן הגיאוגרפי ומתעניינים שונים יכולים להעדיף מכינות שונות. מכיוון שמכינה לא תוכל לקבל מתעניינים שלא ביקרו אצלה, ובגלל שבמכינות רבות הביקוש גובר על ההיצע, אנו ממליצים למתעניינים לבקר ביותר ממכינה אחת.

המכינות לא יקבלו מתעניינים ולא ידחו מתעניינים בזמן הביקור או בכל זמן לפני סוף התהליך הממוחשב. באופן דומה המתעניינים אינם מתבקשים להחליט על העדפותיהם עד לסיום התהליך ואינם צריכים להודיע למכינה האם הם מעוניינים בה או לא. בצורה זאת יכול להתקיים דיון פתוח וגלוי עם המכינות השונות לגבי העדפות המתמיינים, ודעתם לגבי ההתאמה ההדדית, אך מתעניינים לא ידרשו להתחייב על הגעה למכינה תוך כדי התהליך ואינם צריכים לשלם דמי הרשמה עד 8.2.18 להבטחת מקומם.

במקביל לתהליך אותו עוברים המתעניינים מול המכינות, עליהם להירשם באתר השיבוץ המרכזי הממוחשב, וזאת תוך שבוע לכל היותר מאז הביקור הראשון שלהם במכינה כלשהי.

משתבצים במערכת המומחשבת

לאחר שהמועמדים יבקרו בכל המכינות בהם ירצו לבקר, עליהם לדרג באתר השיבוץ את המכינות לפי סדר ההעדפות שלהם. את הדרוג יש להזין באתר השיבוץ המרכזי הממוחשב עד לתאריך 21.1.18. בדרוג זה ניתן לסמן כמה במכינות ולציין את העדפות מביניהן (מי המכינה הכי מועדפת, השנייה הכי מועדפת, וכו'.)  דרוגים אלו הם פרטיים והמערכת לא תעביר אותן למכינות בשום שלב.

באותו הזמן גם המכינות יכניסו את האילוצים והדרוגים שלהן למערכת. מכינות בהן יש עודף ביקוש על מקומות נאלצות להחליט על סדרי עדיפות שלהן בהתחשב בהתאמתן לכל מתעניין או מתעניינת ספציפיים, באיזונים (מגדריים, גיאוגרפיים, וכד') רצויים, ותתכן גם שבירת שוויון בהגרלות. 

השיבוץ הממוחשב עובד בשיטה (שמפתחיה זכו בפרסי נובל בכלכלה) שמבטיחה שכל מתעניין וכל מתעניינת ישובצו למכינה שהם סימנו בעדיפות הגבוהה ביותר מבין כל המכינות שיכולות לקבל אותם על פי סדרי העדיפויות (ו/או שבירת שוויונים בהגרלות) שלהן. בזכות תכונות השיטה, ניתן להוכיח מתמטית שאין כל טעם במסירת העדפות לא מדויקות. לדוגמא, לא יתכן מצב שבו הסרת מכינות מסוימות מהדירוג יגרום למועמד לקבל מכינה שהעדיף על פני המכינה שהיה מקבל לולא הסיר את המכינות הללו מהדירוג.

הודעות על קבלה למכינות יצאו למתעניינים עד לתאריך ה-30.1.2018 והשלמת התהליך היא על ידי פנית המתקבל למכינה והסדרת תשלום דמי ההרשמה עד ליום 8.2.18. המועמדים מחויבים למכינה אליה שובצו ולא יוכלו ללכת לכל מכינה אחרת ללא אישור מיוחד של ראשי שתי המכינות.

במידה ולא נמצא מקום באף אחת המכינות שדורגו, פרטי המועמד יועברו למכינות שנשארו להן מקומות (במידה והמתמיין מעוניין בכך, ובמידה שיש כאלו), וישירות מולן ניתן להתחיל תהליך קבלה מאוחר.

Save the dates - לוחות זמנים לגיוס המשותף

עד ה- 21.1.18 כל המועמדים יסמנו אתו דירוגיהם במערכת והמכינות יעבירו את רשימותיהן.

ב-30.1.18  השיבוץ הממוחשב יתבצע, ייבדק ידנית, ויועבר למכינות ויישלחו הודעות קבלה (או אי קבלה) למועמדים.

עד ל-8.2.18 על המתמיינים לשלם דמי הרשמה למכינות.

בהצלחה לכולם!

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.