חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.
קבלו עדכונים חשובים מתכנית שיבולים לשילוב צעירים עם מוגבלויות במכינות הקדם צבאיות

סיכום יום עיון בנושא שילוב צעירים עם מוגבלות במכינות הקדם צבאיות

התכנסנו ביום שני ה20.6.16 בבית שניאור בתל אביב ליום העיון הרביעי לשנה זו, שהתקיים כחלק מהתכנית שלנו לשילוב צעירים וצעירות עם מוגבלות במכינות.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

סיכום יום עיון בנושא שילוב צעירים עם מוגבלות במכינות הקדם צבאיות

התכנסנו ביום שני ה20.6.16 בבית שניאור בתל אביב ליום העיון הרביעי לשנה זו, שהתקיים כחלק מהתכנית שלנו לשילוב צעירים וצעירות עם מוגבלות במכינות.

שמחנו לשמוע את צוות בית שניאור ועמותת אתגרים – הדס, ליאור ומיכל – מספרים על אתגר פעילות השטח והאקסטרים לאנשים עם מוגבלויות שונות ותכניות ההמשך של אתגרים בנושא הכנה לצבא. כמו כן, התחלנו להניח יסודות לשיתוף פעולה עתידי בין אתגרים למועצה בנושא, גיוס מועמדים למכינות, הדרכת כלל חניכי המכינות בנושא מוגבלות והתנדבות של חניכי המכינות בפעילות אתגרים הפרוסה בכל הארץ ובשטחים רבים.

עוד על עמותת אתגרים ניתן לקרוא באתר הבית של העמותה.

לאחר מכן נפגשנו עם ד"ר שירה ילון חיימוביץ, מנהלת החוג לריפוי בעיסוק לשעבר בקריה האקדמית אונו וכיום מנהלת המכון הישראלי לנגישות קוגניטיבית בקריה. שירה מתמחה בהנגשה קוגניטיבית אוניברסלית, זאת שאינה התשתיות הפיזיות והחושיות, אלא בתחומים של יצירת הקשר, ראיון מועמדים, והנגשת המכינה מבחינה חברתית ולימודית.

בהרצאתה המרתקת ובשיחה שהתפתחה בעקבותיה שירה הסבירה את ההבדל בין נגישות באופן כללי לנגישות קוגניטיבית, בהרצאתה המחישה איך כמעט כל מהלך בחיינו קשור בנגישות זו, בשילוט ברחוב, בצורת ההתייחסות של נותני השירות, סידור המדפים בסופר, בשיעורים הרצאות ותכניות טלוויזיה וסרטים ועוד ועוד ועוד…

בנוסף היא המחישה כיצד ניתן לבצעה נגישות בהיבטים שונים בסדר היום במכינה.

ההרצאה שהייתה הרצאת מבוא השאירה טעם ורצון של עוד העמקה בנושא החשוב.

לאחר מכן צפינו בסרטון מעורר ההשראה של דקל לין, חניך לשעבר במכינת חנתון ובתכנית החלוץ, ושמענו את נקודת מבטו הייחודית והחדה כצעיר עם מוגבלות שהשתלב בהצלחה גדולה במכינה. לצפייה בסרטון באתר MAKO לחצו כאן >>

לסיכום היום פגשנו את טל זימנבודה, אדריכלית ומרפאה בעיסוק, מרצה באונ' ת"א ומנהלת התכנית למורשי נגישות השירות שערכה עבורנו את סקר הנגישות במכינות.

טל הנחתה סדנא סביב קייס סטדי (סיפורי המקרה) וסייעה לנתח אותם בהיבטים מקצועיים. בשיחה שהתפתחה העלו המשתתפים סוגיות רבות ביניהם סוגיית איסוף המידע המקדים, חשיבות המידע בתהליך המיון והקבלה למכינה וכן בקביעת התאמות הנגישות.

סוגיה שעלתה בדיון הנ"ל הייתה סוגיית פיתוח הקשר למכינות בנושא צעירים עם מוגבלות וחשיבותו בתהליך הקבלה למכינה ובתהליך ביצוע התאמות הנגישות, כיצד לפתח תהליך מסודר וידוע לאורך כל שלבי המכינה שלאורו מנהלים את הקשר עם החניך עם המוגבלות.

תודה לכל השותפים והשותפות, כיף להיות חלק מפרויקט חשוב ומרגש.

 

 • בתקופה האחרונה אנו עוסקים בסגירת השותפויות בתכנית ובקבלת החלטות שונות הקשורות באוכלוסיית היעד.
 • ביוני עתידה להתקיים בג'וינט אשלים ישיבה שבה יוחלט סופית על מתווה התכנית ומחויבות השותפים שלנו ממשרדי הממשלה השונים.
 • בתוקף כך אנו עסוקים רבות בפגישות עם משרדי הממשלה השונים ובסגירת המחויבות שלהם לסייעה כל אחד בתחומו לפי המוגבלות עליה הוא אמון וכולם ביחד למעטפת התכנית.
 • לאחרונה סיימנו במסגרת זאת סקר נגישות מדגמי ב 5 מכינות שמטרתו הייתה לבנות הערכה ממוצעת של הנגשת מכינה באופן פיזי וחושי בסיוע הקרן לפיתוח שירותים בביטוח הלאומי. תוצאות הסקר לפניכם וניתן ללמוד ממנו המון על צורכי הנגישות בכלל המכינות אתם מוזמנים להגיב עליו ולהעלות שאלות ומחשבות, (חשוב להדגיש שהמחירים בסקר הנם הערכה בלבד והם משמשים לצורך לימוד עקרוני של נושא התקצוב בהנגשת המכינות).
 • במקביל לכך אתם במכינות עוסקים באיתור וקליטת חניכים עם מוגבלות לשנה הבאה במסגרת זאת הרשימה הולכת ומתמלאת וזה מאוד משמח ומעודד.
 • יחד עם זאת ישנן מכינות שטרם איתרו מועמדים מתאימים ועל כן הפצנו פלייר מיוחד בנושא ואנו עושים מאמצים בסיוע משרדי הממשלה השותפים לנו וארגונים שונים לגייס חניכים נוספים. (מצורף הפלייר).
 • בנושא אוכלוסיית היעד החלטנו בוועדת ההיגוי שכלל סוגי המוגבלות משתתפים בתכנית, בהקשר זה בכל הנוגע למוגבלות שכלית התפתחותית אנו נפתח עבורם מסלול קבוצתי מיוחד אשר יחל לפעול החל מספטמבר 2017 וזאת לאור ההבנה שאנשים אילו עשויים להתקשות בשילוב פרטני והם זקוקים למסגרת קבוצתית מטווחת.
 • אני רוצה להודות לכולכם על המאמץ לאתר חניכים מתאימים ולקלוט אותם ומבקש להזכיר שאנו בעיצומם של ההכנות לשנה ראשונה של התכנית ומנסים לעמוד בלוחות הזמנים שיאפשרו את התמיכה הראויה לכל חניך, לאנשי הצוות ולשאר החניכים במכינה.
 • אנו מודעים לכך שייתכן שבתחומים שונים הדברים יסגרו תוך תהליך העבודה ומבקשים את סבלנותכם.
 • שני נושאים נוספים שהתחלנו לעצב אותם הם: העבודה מול מדור מתנדבים וחשיבה על בוגרי המכינות עם המוגבלות והליווי שלהם, בהקשר לנושא הראשון אנו מבססים קשר עם מדור מתנדבים בשיתוף יוס אלדר ומזמינים אתכם להיעזר בנו בנושא בהקשר לנושא השני מדובר בתחום התמחות מיוחד ובכוונתנו להבנות עבורו תפקיד ייעודי בהמשך.
 • לסיכום מצרף לעיונכם חוברת הקשורה בתפקידי הקודם והעוסקת בהנגשת הלימודים במערכת ההשכלה הגבוהה החוברת מצוינת ויש בה מושגים בסיסיים בנושא, סיקרת חקיקה ומדיניות וכן הצעות פרקטיות להנגשת חומרי לימוד והרצאות, תחומים הנוגעים ישירות גם ללימודים במכינות, קריאה נעימה.
 • אתם מוזמנים לפנות בכל שאלה הצעה רעיון.

 

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.