הדפסת עמוד זה

תכנית שיבולים - עצמאות לכולם

בשנת 1998, ארבעים שנה לאחר ייסוד המדינה, נחקק חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, אשר לראשונה עיגן בחוק את זכותם של אנשים עם מגבלה להשתתף באופן מלא ושוויוני בכל תחומי החיים. תכנית שיבולים הוקמה מתוקף חוק זה ועל בסיס חוק המכינות הקדם צבאיות. לכבוד יום העצמאות ה-70 של מדינת ישראל, בחרו אנשי תכנית שיבולים וחניכי התכנית, לספר לנו מה היא המשמעות המושג עצמאות עבורם.

16/04/2018

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

מאיה, חניכה במכינת בינה, בטיול הראשון בחייה אליו יצאה במסגרת המכינה מאיה, חניכה במכינת בינה, בטיול הראשון בחייה אליו יצאה במסגרת המכינה צילום: מכינת בינה

1998 הייתה שנת העצמאות עבור אנשים עם מגבלה בישראל, שנה בה נחקק חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, אשר לראשונה עיגן בחוק את זכותם של אנשים עם מגבלה להשתתף באופן מלא ושוויוני בכל תחומי החיים.

40 שנה לאחר שנחתמה מגילת העצמאות, בה הוצהר כי "מדינת ישראל...; תקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה...", קיבלה חמישית מהאוכלוסייה (20%), את התחייבות המדינה לקיים את הצהרת המגילה כלפיה, והתייחסה למגבלות ולחסמים שהמדינה והחברה הציבו עבור קבוצה זו באוכלוסייה.

טרם חקיקת החוק, אנשים רבים עם מגבלה בישראל לא יכלו לחיות חיים עצמאיים, ולמעשה, היו מנותקים חברתית ומודרים מרוב תחומי החיים. מאז ועד היום, רבות נעשה בתחום זה, ואולם הדרך עוד ארוכה שכן מכשולים וחסמים רבים לפנינו.

תכנית שיבולים הוקמה מתוקף חוק זה ועל בסיס חוק המכינות הקדם צבאיות. במסגרת התכנית, חווים החניכים המשתלבים במכינות עצמאות ורוכשים כלים לעצמאות לחיים שאחרי המכינה. חניכים המשתלבים בתכנית מספרים על העצמאות שלהם במסגרת החיים במכינה:

מאיה, חניכה במכינת בינ"ה מספרת "ואוו, מלא דברים. בזכות שיבולים אני משתלבת בטיולים בשטח באופן מלא. גם בתיכון יצאתי לטיולים אבל לא השתתפתי באופן מלא. .באופן כללי, עבורי, בגלל המוגבלות, מגורים מחוץ לבית היו חשש גדול והחיים במכינה מוכיחים לעצמי שאני יכולה להסתדר ואוכל לצאת מהבית אחרי הצבא. להיות במצב מתמיד של להסתדר לבד ולא לברוח למצב של לקבל עזרה מאחרים. עצמאות ביום יום."

ינאי, חניך במכינת חנתון, מכינה אשר קלטה כבר מספר חניכים בעלי מוגבלויות, מוסיף "אף פעם לא חייתי מחוץ לבית עם קבוצה של אנשים ועכשיו אני מסתדר עם זה. אף פעם לא נסעתי לבד בתחבורה ציבורית ועכשיו יוצא לי די הרבה ואני מנווט עם גוגל מאפ. במכינה בתורנות הבוקר יוצא לך  להכין אוכל להרבה אנשים ולנקות. זה משהו שעשיתי בבית אבל לא ככה לכל כך הרבה אנשים, ממש כלים לחיים".

ע', חניך במכינת גליל עליון, מספר על איך באה לידיי בטוי העצמאות שלו בחיי המכינה "העצמאות שלי במכינה אינה באה לידי ביטוי ברגעים ספציפיים אלא בכל רגע ביום-יום. בהתעוררות עצמאית לאימון הגופני או לפתיחת היום, ממשיך בהכנת ארוחת הבוקר. ומשם לאחריות שלי על ניקיון הבוקר של המכינה – חלוקת ציוד, דרישה לרצינות מהקבוצה וכו'. בהמשך העצמאות שלי באה לידי ביטוי בכל חלק – השתתפות בשיעורים ולמידה עצמית, עבודה על יוזמות ופרויקטים אישיים ולקיחת חלק במטלות השוטפות במכינה. למרות שנגמר היום – חווית העצמאות שלי לא פגה ואני גם מתנסה בחיים משותפים בתוך הקבוצה, שבמסגרתה עליי ליזום ולהשתתף בחוויות קבוצתיות וליצור ולהעמיק את הקשר שלי עם החברים. עצמאות מבחינתי היא בדיוק זה – לקיחת אחריות על כל דבר שאני עושה."

אנחנו שמחים וגאים להיות חלק ממימוש התחייבות המדינה כלפי אוכלוסיית אנשים עם מגבלה ושותפים לתהליך הפיכת החברה לכזאת המכילה את כל גווניה.

יום עצמאות שמח!

צוות התכנית.