חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.
קבלו עדכונים חשובים מתכנית שיבולים לשילוב צעירים עם מוגבלויות במכינות הקדם צבאיות

תכנית 'שיבולים' מסיימת שנה רביעית: חניכים ובוגרים בשיבולטר מיוחד

מסכמים שנה רביעית לפעילותה של תכנית 'שיבולים' במכינות הקדם צבאיות, המסייעת לצעירים רבים עם מוגבלות להשתתף בשנת המכינה. מהתנדבות בתקופת הקורונה, דרך טורי בוגרים ובוגרות (אחת מהן מצטיינת נשיא!) וגלריה ייחודית שצילם חניך התכנית במהלך השנה, ועד זוג חדש שהכיר במסגרת התכנית – לפניכם שיבולטר גדוש ומיוחד לרגל סיומה של שנת תש"פ

רביעי, 08 יולי 2020 17:38

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

מסיימים שנה רביעית בשיבולים!

שנת תש"פ זימנה לנו, כמו לשאר העולם, אתגרים חדשים ומגוונים. נדרשנו לחשיבה מחוץ לקופסה ולהתאמת הפעילות שלנו למציאות החדשה.

עולם המכינות, פעל בתקופה זאת, בכל מקום בו נדרשו מתנדבים וידיים עובדות, ואני גאה לספר שרוב חניכי התכנית היו חלק אינטגרלי מההתנדבות, והלמידה המקוונת שהתקיימה במכינות השונות.

את השנה החולפת סיימו 32 חניכי שיבולים, 4 מתוכם ממשיכים לשנה ב' במכינה. במהלך השנה המשכנו ללוות ולהכשיר את צוותי המכינות, יצאנו לטיולים מונגשים, והתחלנו למסד את רשת הבוגרים של התכנית. זאת השנה השלישית שאנו פועלים בשיתוף עם 'לינק 20' של קרן משפחת רודרמן, ומובילים את תכנית 'שיבולינק'- קבוצה של 18 חניכים עם וללא מוגבלות, מ- 5 מכינות ברחבי הארץ. השנה הקבוצה בחרה לפעול לקידום תחבורה ציבורית בין עירונית נגישה בישראל- אנו גאים בתהליך שעברו ומקווים שהקמפיין שיצרו וההצעות שלהם, יעזרו  לשינוי משמעותי בנושא.

בימים אלה אנו עומדים לקראת סיום תהליך פיתוח הידע בתכנית- בקרוב יעלה לאוויר אתר עם מארז הידע של התכנית, וסיימנו את פיתוחה של 'מפת המנהיגות'- תכנית שנתית אישית לחניכי שיבולים. המפה פותחה בגישה מכלילה ומתאימה לעבודה גם עם כל חניכי המכינות.

בתקופת הקורונה פגשנו בזום את חניכי ובוגרי התכנית. קיימנו מפגשי הכנה למועמדים חדשים שהתקבלו לשנה הבאה, והתרגשנו לשמוע את החניכים שלנו מספרים לבאים אחריהם על התהליך המשמעותי שעברו במכינה ובתכנית.

אני מאחלת לכל חניכי התכנית שמסיימים בימים אלה, המון הצלחה בדרכם החדשה, ובטוחה שכל החוויות משנת המכינה ימשיכו ללוות אותם בשרות המשמעותי בצבא, ובחיים בכלל.

קיץ נעים ורק בריאות!

אפרת אהרוני, מנהלת תכנית 'שיבולים'

תכנית שיבולים מופעלת ע"י מועצת המכינות ובשותפות רחבה של הג'וינט, משרדי החינוך, הרווחה, הביטחון והבריאות, הקרן לפיתוח שרותים לנכים בביטוח לאומי, קרן משפחת רודרמן ופדרציית ניו יורק.

טונוסאו אדיה

"המגבלה שלי דחפה אותי לרצות להצליח יותר"

על רקע התמודדות עם מגבלת ראיה, טונוסאו אדיה, חניך תכנית 'שיבולים' במכינת לביא, דואג לכבוש פסגות נוספות ולהעביר מסר חשוב: "פשוט צריך להבין שמגבלה שיש לך זה לא הדבר העיקרי, זה שולי וחסר משמעות אם תבחר להאמין בכך"

להמשך קריאה באתר לחצו כאן.

טליה חנתון שמרטפות

מסייעים לצוותים הרפואיים: חניכי המכינות במערך שמרטפות נרחב לילדי הרופאים

כחלק ממערך ההתנדבות הנרחב שהקים מפעל המכינות עם פרוץ משבר הקורונה, טליה חזני, חניכת שיבולים ממכינת חנתון, מסייעת להפעלת ילדי הצוותים הרפואיים בקיבוץ ומספרת: "כיף שיש את ההזדמנות להקל על הצוותים הרפואיים ולסייע בטיפול בילדיהם"

 להמשך קריאה באתר לחצו כאן.

בנייתה של קבוצה/ערן ארזי

קוראים יקרים. 

שמי הוא ערן ארזי, אני מקיבוץ משמר העמק, בוגר מכינת גליל עליון בשלוחת מעיין ברוך ומשתתף בתוכנית "שיבולים". 

בשנה האחרונה עברתי שינוי רב - בין אם בעצמי, במחשבותיי על העתיד ובעניין בנושאים שלא התעניינתי בהם עד השנה כמו כלכלה, ונושאים חברתיים. אני מרגיש שהמכינה גרמה לי לצאת מהבועה שהייתי עטוף לאורך שנותיי. למרות שהיו חששות ואתגרים בדרך, כמו המרחק מההורים מהבית, וסדר היום השונה מבי"ס, התחושה של העצמאות וההתגברות על מכשולים הייתה גדולה לאין שיעור. 

התמונות הבאות מהוות טעימה קטנה ממה שעברתי השנה, בשנה המשמעותית ביותר (והשונה מאוד) שהייתה לי בחיים. תיהנו!

ערן מסיים מכינת גליל עליון, שלוחת מעיין ברוך, מחזור ד' של תוכנית שיבולים ומלווה על ידי עמותת "אבני דרך לחיים". ערן התקבל להיות הצלם הצבאי בבה"ד חיל הים - נאחל לו בהצלחה! 

"אתה הולך לעשות המון טעויות, לא ללמוד דבר מהן זאת ה-טעות"/עידו גוטמן

אתחיל בווידוי. לפני שנכנסתי למכינה לא ידעתי מה יקרה או למה לצפות, בשום היבט. בין אם מדובר בהיבט החברתי, הלימודי או השגרתי. חשתי חוסר ודאות מוחלט למרות שאנשים שאני מכיר אמרו לי שכשהחליטו לעשות שנת מכינה אמרו שזו הייתה החלטה מהטובות שעשו בחייהם. למרות החשש לא חשבתי שיש לי מה להפסיד ואף להרוויח משנת המכינה.

ביום הראשון של המכינה הייתי מופנם יותר. פחדתי מאחריות ומטעויות וחששתי מלחוות קושי, להביא את האישיות שלי למכינה ולהביע את עצמי. היום אני יכול להגיד שהקושי בנה וחיזק אותי והפך אותי לגרסה הטובה ביותר של עצמי.

במהלך השנה יצא לי לעמוד מול החשש מהלא נודע, לרכוש חברים, לדבר, להשתתף ולשתף יותר מבדרך כלל, ללמוד דברים שמעניינים אותי כמו צבא, כושר, תורת המשחקים, איראן וכלכלה, לעבוד תחת לחץ, לטעות ולקום. ישנו משפט ששמעתי פעם- "אתה הולך לעשות המון טעויות, לא ללמוד דבר מהן זאת ה-טעות". זהו משפט שמלווה אותי מאז ששמעתי אותו ואכן למדתי מהטעויות שלי.

נהניתי מהמגוון הרחב מאוד של תוכן שניתן לי במהלך שנת המכינה ואני מאמין שיצאתי ממנה אדם חכם יותר. התמודדתי עם קשיים שמעולם לא הכרתי ויצאתי מהם מחושל. למדתי הצלחה, למדתי לטעות ותחושת ניצחון מהם.

עידו מסיים מכינת נחשון, שלוחת שובל ומחזור ד' של שיבולים ומלווה על ידי עמותת גוונים. עידו התקבל ליחידת מודיעין לתפקיד מאתגר ומעניין - נאחל לו בהצלחה! 

סג"ם מאיה, מצטיינת נשיא לשנת תש"פ בטור אישי

אם מישהו היה מבקש ממני לסכם את השנה שלי במכינה קדם צבאית - הייתי מסכמת בשלוש מילים - משמעות, אתגר וחוויה. הגעתי בלי שהכרתי אף אחד. מוכנה לשנה מלאה בחוויות - אבל לא תיארתי לעצמי עד כמה החוויות האלה ילוו אותי גם היום - שנתיים אחרי סיום התכנית. 

למדנו, התנדבנו, חיינו בקבוצה, כל זה כהכנה לדבר האמיתי, שירות משמעותי בצהל. וכאן נכנסה לתמונה תכנית שיבולים. תכנית שבלעדיה אין ספק שהשנה שלי לא הייתה נראית אותו דבר. בזכות התכנית טיילתי בשטח בפעם הראשונה, השתתפתי בתכנית מנהיגות בה השקנו קמפיין דיגיטלי לעידוד גיוס מתנדבים, ופשוט חוויתי את המכינה כמו כל אחד אחר - עם התאמות וליווי שנדרשו אבל בלי אף הנחות. 

לא אשקר אם אגיד שהשנה הייתה מאתגרת. אבל מאתגרים צומחים. אומרים שהמכינה היא מכינה לצבא אבל מבחינתי היא הייתה מכינה לחיים. בזכותה למדתי איך ליפול ולקום כשקשה, להאמין בעצמי ולהמשיך ולהילחם עבור מה שחשוב לי. 

במהלך שנת המכינה היו המון סיטואציות שבהן התבטא ערך המנהיגות. הובלתי את תחום הגיוסים למחזור הבא, וראיתי איך המכינה עושה מאמצים לשלב אותי בכל הטיולים, תוך הדגשת החשיבות שבשילוב אנשים עם מוגבלות בכל תחומי החיים. גיליתי שאני מסוגלת לבסס אג'נדה ולדבר מול קהל. התנדבתי בעמותת "שמע" – לחינוך ושיקום ילדים ונוער חרשים וכבדי שמיעה, והמודעות שלי לאתגרים שאחרים באוכלוסיית האנשים עם מוגבלות מתמודדים עימם גדלה. המכינה עזרה לי להבין שאני מסוגלת לפתח חיים עצמאיים: לצאת מהבית, לחיות בקומונה ולהסתדר בכוחות עצמי. 

מיד אחרי המכינה היה לי ברור שעכשיו מתחיל הדבר האמיתי - גיוס לצה"ל. אחרי כמעט שנתיים בצה"ל ובהסתכלות לאחור - אין ספק שאם הייתה ניתנת לי האפשרות לחזור אחורה בזמן הייתי בוחרת לחוות את החוויה הזו שוב. מודה על הזכות לקחת חלק בתכנית שיבולים, בהצלחה לכלל בני המחזור הבא. ותזכרו - אין דבר העומד בפני הרצון.

מאיה, בוגרת מכינת בינ"ה ומחזור ב' של שיבולים. מאיה משרתת כקצינה מתנדבת בקשרי חוץ ואף זכתה במצטיינת הנשיא ביום העצמאות האחרון! אין לנו ספק שהיא תמשיך להצטיין ולהצליח! 

WhatsApp Image 2019 12 03 at 18.55.33מאיה בתחילת שירותה הצבאי

משהו קטן וטוב

לנו בתכנית 'שיבולים', חשוב להיות בקשר עם הבוגרים שלנו, לראות שהם מצליחים במטרות שהם מציבים לעצמם, בין אם זה בשירות משמעותי ובין אם זה לאחר מכן - בלימודים, בעשייה חברתית ובחיבור לעולם בוגרי המכינות.

מאוד שמחנו לגלות באחד מאירועי הבוגרים שיש לנו זוג בוגרי התכנית.

הכירו את עידן ארליך וקרן קלמר. עידן, בוגר מכינת לכיש, שלוחת נחל עוז, ומחזור ב' של 'שיבולים', כיום בשירות לאומי בביה"ס דמוקרטי וגר במודיעין בתכנית דיור של ארגון ניצן. לצידו, קרן, בוגרת מכינה ושנה ב' של מכינת בני ציון ומחזור א' ב'שיבולים',  שמתנדבת לצבא דרך עמותת שווים במדים, בכלא 4, ועתידה להשתחרר באוגוסט הקרוב.

למרות שעברו כבר שנתיים מאז שסיימו את המכינה, קרן ועידן בקשר עם המכינות, יוצאים לשבתות מחזור ונפגשים עם בוגרים נוספים. עידן וקרן חברים כבר כ-10 חודשים, כשהם נפגשים בעיקר בסופי שבוע. הם הכירו דרך סמדר, אמא של קרן, שעובדת בבית הספר שעידן מתנדב בשירות הלאומי בו.

קרן שיתפה: "בפעם הראשונה פחדתי, לא רציתי זוגיות, זה הפחיד אותי להכיר מישהו חדש ככה". אחרי התייעצויות עם חברות ועם אמא, קרן החליטה לנסות וגילתה שהמפגש היה כיף ולא מפחיד בכלל!

קרן ועידן אוהבים לטייל, ללכת להופעות והכי חשוב לאכול (בעיקר פיצה תירס).

כששאלנו אותם טיפ לזוגיות טובה הם ענו - "להישאר ביחד". 

נאחל להם בהצלחה! 

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

פותחים שנה במכינות עם נתוני שיא רביעי, 13 אוקטובר 2021 21:11

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.