מידע חשוב למכינות בנושא משבר הקורונה: מתווה חזרה לפעילות
×

אזהרה

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 592

חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.
קבלו עדכונים חשובים מתכנית שיבולים לשילוב צעירים עם מוגבלויות במכינות הקדם צבאיות

תפיסת העתיד - נועה, רכזת הבוגרים של תכנית שיבולים מסכמת שנה ראשונה בתפקיד החדש

"בעיניי, תפקיד רכזת הבוגרים נע בין חשיבה על תמונה עתידית לבין מתן מענה לצרכים של הרגע. רוב הצעירים בתכנית מתארים את שנת המכינה כחוויה מעצימה אשר תורמת להם ברמה האישית והחברתית ועוזרת להם לרכוש מיומנויות לעצמאות." סיכום השנה של נועה, רכזת הבוגרים הראשונה של תכנית שיבולים, התכנית להשתלבות צעירים עם מוגבלות במכינות הקדם צבאיות.

ראשון, 24 יוני 2018 13:01
 מפגש ראשון של תכנית "שיבולינק" למנהיגות והובלה דרך המדיה החברתית מפגש ראשון של תכנית "שיבולינק" למנהיגות והובלה דרך המדיה החברתית

"הדרך הטובה ביותר לחזות את העתיד- היא להמציא אותו" פיטר דרוקר

תפקיד רכזת הבוגרים בתכנית נולד מתוך חשיבה על המשך השתלבותם של הצעירים בחיים שאחרי המכינה, כמנהיגים ומובילים חברתיים.

בעיניי, תפקיד רכזת הבוגרים נע בין חשיבה על תמונה עתידית לבין מתן מענה לצרכים של הרגע. רוב הצעירים בתכנית מתארים את שנת המכינה כחוויה מעצימה אשר תורמת להם ברמה האישית והחברתית ועוזרת להם לרכוש מיומנויות לעצמאות. 

במהלך שנת המכינה אני נפגשת עם הצעירים ובונה איתם תכנית אישית לקראת השלב הבא, שעיקרו הכנה והתגייסות לצבא בתפקיד משמעותי. צוות המטה והפיתוח של התכנית עוסק בשאלות מהותיות: מה אנחנו יכולים וצריכים לעשות על מנת שהמערכת הצבאית תכניס אותם בשעריה ככל המתגייסים, תוך התמקדות ביכולות שלהם ובזכות מי שהם, ולא דרך הכותרת של המוגבלות? איך לסייע לצעירים להגיע לתפקידים משמעותיים עבורם בצבא?

השאלות ממשיכות להדהד- מה יהיה בשלב הבא? איך ממשיכים את ההתפתחות האישית של כל צעיר וצעירה? איך לשמר את הקשרים החברתיים שנבנו בשנת המכינה לאחר סיום המכינה? איך ואילו כלים צריך לתת להם להמשך הדרך? איך מנגישים להם מידע עבור כל האופציות שיש להם בתחומים שונים אחרי שלב הצבא? כל השאלות והחששות הללו קיבלו גוון אחר כאשר פגשתי צעירים אידיאולוגים חדורי מטרה, בעלי מוטיבציה גבוהה להצליח ולהתקדם, ורצון שיכירו אותם מעבר למוגבלות.

בשנה האחרונה יצא לי להיפגש עם הצעירים ולקחת חלק בליווי הכניסה שלהם לצבא. קיימנו שיחות ומפגשים משמעותיים. שמחנו על קבלת בשורות טובות, כמו מיון שרצו או תפקיד מעניין ולעיתים קבלנו בשורות פחות טובות איתם התמודדנו כחלק מאכזבות שכולנו חווים בחיים. עבדתי מול ארגונים שונים שליוו את הצעירים ונחשפתי לרמת מקצועיות גבוהה, אכפתיות ומסירות. לכל ארגון מלווה יש את האופי שלו וכל אחד בדרכו סייע ועדיין מסייע לצעירים בפתיחת תיק התנדבות, כניסה לשערי הצבא וחתירה להגעה לתפקידים משמעותיים. 

נדבך נוסף בתפקיד רכזת הבוגרים הינו פיתוח ושמירה על קשר הדוק עם המערכת הצבאית. חשיבות קשר זה מתבטאת בתהליך פתיחת תיק ההתנדבות, הפנייה למיונים ושיבוצים וכן פתיחות לשיח בנושא תפקיד שנת המכינה בהכנה לשירות הצבאי כשער אל אפשרויות נוספות במהלך השירות.

לצד הליווי והכנה לכניסה לצבא, הקמנו תכנית מנהיגות "שיבולינק" בשיתוף עם לינק20  מבית קרן משפחת רודרמן. תוצר תכנית מנהיגות זו הוא קמפיין הקורא לזכות לשירות משמעותי. פרויקט זה מוצג בהרחבה בפוסט נפרד בשיבולטר. 

לפנינו עוד דרך ארוכה, מלאת למידה ועשייה.

נמשיך לעשות כל שנוכל ונדרש על מנת שהצעירים בתכנית יזכו להזדמנות שווה להשתלב במסגרת הצבאית ובחיים האזרחיים לאחר מכן!

נועה כהן, רכזת בוגרים בתכנית "שיבולים"

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לשבת - שבת פרשת שמיני חמישי, 08 אפריל 2021 21:43
ממתק לשבת - שבת שביעי של פסח שישי, 02 אפריל 2021 09:00
ממתק לשבת - פרשת ויקרא שישי, 19 מרס 2021 08:57
ממתק לשבת - פרשת ויקהל-פקודי חמישי, 11 מרס 2021 00:36
ממתק לשבת - פרשת כי תשא שישי, 05 מרס 2021 10:18

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.