מידע חשוב למכינות בנושא משבר הקורונה: מתווה חזרה לפעילות

חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.
קבלו עדכונים חשובים מתכנית שיבולים לשילוב צעירים עם מוגבלויות במכינות הקדם צבאיות

בדרך לשוויון - עבר בקריאה ראשונה תיקון לחוק המכינות שיסדיר את השתתפותם של חניכים עם מוגבלויות

בשורות טובות - התיקון לחוק המכינות עבר בקריאה ראשונה בכנסת, מספרם של חניכים עם מוגבלויות יגדל.

חמישי, 10 מאי 2018 09:50

ביום שלישי, בשבוע שעבר, עבר בקריאה ראשונה במליאת הכנסת תיקון לחוק המכינות המסדיר את השתתפותם של חניכים עם מוגבלויות בשנת המכינה. חוק המכינות הצבאיות, שנחקק ב-2008, קובע תקצוב משותף של משרד החינוך ומשרד הביטחון למכינות קדם-צבאיות, והוא מחושב על פי מספר החניכים והחניכות בכל מכינה. מכיוון שאותם צעירים וצעירות עם מוגבלויות אינם חייבים בגיוס, החוק לא כולל אותם, ולכן המכינות לא מקבלות תקציב בעבורם.

המחסור בתקציב מקשה על אותם נערים ונערות לקחת חלק בשנת המכינה. עד שחניכים אלו לא מסיימים את תהליך ההתנדבות ומקבלים את צו הגיוס הם אינם מוגדרים כחניכים מין המניין ובהתאם לכך לא מתוקצבים כשאר החניכים. התיקון לחוק, שיזם ח"כ עומר בר-לב ביחד עם מספר חברי כנסת מהאופוזיציה ומהקואליציה, בא להסדיר את מעמדם של חניכים אלה, ולהקצות עבורם תקנים גם לפני שהם מסיימים את תהליך ההתנדבות לצבא וכך להקל עליהם ועל המכינות שקולטות אותם.

בנאומו במסגרת ההצבעה על החוק אמר ח"כ בר-לב "חלק מרכזי במפעל המכינות הוא העמקת הערכים שהן מנחילות לחניכים, והפלורליזם בתוכם. הצעת החוק המונחת בפניכם תיתן אפשרות זו גם לחניכים נוספים, מיוחדים, ייחודיים ונפלאים ותיצור מציאות סובלנית ויפה יותר לנו כחברה. תרומתם של צעירים אלו אינה נמדדת רק עבור עצמם כי אם גם עבורנו, בעצם ההכרה בהם כשווים ובזכויותיהם וביכולותיהם יוצאות הדופן בכך שייקחו חלק משמעותי ומעורב בחברה, כי עוצמתה של חברה נמדדת בגיוון שבה וביכולתה להכיל קבוצות שונות אחת מהשנייה."

בשנה האחרונה לקחו חלק בתכנית שיבולים, התכנית להשתלבות צעירים עם מוגבלות במכינות הקדם צבאיות, כ-30 חניכים. אנו מקווים שהתיקון בחוק יביא לכך שמספרם יגדל משמעותית בשנים הקרובות.

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

דף עדכון 322 | 30.11.2020| יד' כסלו התש"פ ראשון, 29 נובמבר 2020 22:21
דף עדכון 318 | 1.11.2020 | יד' חשוון התש"פ ראשון, 01 נובמבר 2020 20:46

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.