חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

על השינויים בשטח ובלב – תוכנית 'שיבולים' מסיימת את תקופת הפיילוט ועוברת להטמעה במשרדי הרווחה והבריאות

תוכנית 'שיבולים – הכללה של צעירים עם מוגבלות במכינות' מסיימת את תקופת הפיילוט שלה בהצלחה גדולה. רגע לפני טקס מרגש בבית הנשיא, סיכמנו לכם כמה מההישגים הבולטים לאורך השנים

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

תמונה 7

בהמשך היום צוות תוכנית 'שיבולים' ובוגריה יעלו לבירה ויתארחו בביתו של לא אחר מנשיא המדינה, לחגיגות סוף תקופת הפיילוט. אך רגע לפני, בחרנו להביא לכם כמה מהישגיה הבולטים של התוכנית מאז הקמתה.

תוכנית 'שיבולים' הוקמה בשנת 2016 בשותפות עם ג'וינט ישראל, מועצת המכינות, משרדי הרווחה, הבריאות, הבטחון, ההתיישבות, ביטוח לאומי, משרד החינוך, פדרציית ניו יורק וקרן רודמן. מאז מופעלת על ידי מועצת המכינות, במטרה לאפשר לצעירים עם מוגבלויות להשתתף במכינות הקדם צבאיות. המשימה הייתה חסרת תקדים, ודרך ארוכה ניצבה בפני צוות התוכנית. בתוך 5 שנים בלבד, ניתן לראות את השינוי האדיר שנוצר בשטח: 11 שלוחות הונגשו בסיוע הקרן לפיתוח שרותים לנכים של הביטוח הלאומי מסגרת התוכנית, ולא פחות מ-39 מכינות השתתפו בה לאורך השנים. לתוכנית יש 190 בוגרים שרובם המוחלט התגייס לצה"ל, והיא השפיעה על מאות חניכים נוספים, שזכו להשתתף במכינה מכלילה ושוויונית.

אין זה פלא שבתום תקופת הפיילוט, במשרדי הרווחה והבריאות החליטו לממנה באופן מלא. התוכנית תמשיך להיות מופעלת על ידי מועצת המכינות, אך מעתה תזכה לתמיכה מלאה של המדינה. לכבוד המאורע, נזכרנו ברגעיה הבולטים במיוחד של התוכנית לאורך הדרך, וכמובן בהשפעה האדירה שלה – על אנשי הצוות במכינות ועל החברה כולה:

 

הכרה בצעירים עם מוגבלות כחניכי מכינות

דרך ארוכה כבר אמרנו? הרבה צעירים עם מוגבלות למעשה לא זכו לתקצוב כחניכים במכינות. כצעירים עם מגבלות, הם בוחרים להתנדב לצה"ל, אך למרות זאת החוק לא אפשר תקצוב שלהם במכינות בניגוד לחניכי המכינות שחותמים על דחיית שירות. ביולי 2018 תוקן חוק המכינות הקדם-צבאיות, כך שאפשר את התקצוב גם לצעירים עם מוגבלות המיועדים להתנדבות לשירות הביטחון. השר עמר בר-לב, אז חבר הכנסת שהעלה את הצעת החוק, סיפר על התוכנית: "ברמה הערכית הרווחנו פעמיים. ראשית, כי זו הכרה של המדינה בחשיבות שילובם של צעירים עם מוגבלויות ומתן ההזדמנות השווה. שנית, חשיבות התיקון היא עבור יתר החניכים במכינה, שיזכו להכיר את האחר, ולקיים חיי קבוצה של אחריות הדדית".

"ברמה הערכית הרווחנו פעמיים. ראשית, כי זו הכרה של המדינה בחשיבות שילובם של צעירים עם מוגבלויות ומתן ההזדמנות השווה. שנית, חשיבות התיקון היא עבור יתר החניכים במכינה, שיזכו להכיר את האחר, ולקיים חיי קבוצה של אחריות הדדית". – השר עמר בר-לב

'שיבולינק'

תוכנית 'שיבולינק' הוקמה בשיתוף פעולה בין 'לינק20' של קרן מש' רודרמן ותכנית 'שיבולים', במטרה להפגיש צעירים עם וללא מוגבלות לשיח, למידה והובלה חברתית סביב הגברת המודעות לשילוב אנשים עם מוגבלות בכל תחומי החברה. לאורך השנים נבחרו בין 15 ל-17 צעירים ממכינות שונות בארץ, שנפגשו ולמדו איך להניע שינוי חברתי בעידן הדיגיטלי. באמצעות קמפיינים מעוררי השראה הם הגיעו להישגים גדולים. חברי מחזור א' של התכנית יזמו את הקמפיין 'זכותי לשירות משמעותי' שהוביל לפגישה עם ראש אכ"א בנושא. חברי מחזור ב' פעלו למען הנגשת מסלולי טיולים בקמפיין שנקרא 'הטבע שלי לא מוגבל', שהגיע עד לתוכנית 'העולם הבוקר' בחדשות 13. חברי מחזור ג' הצטרפו לקמפיין של הנגשת תחבורה ציבורים לאנשים עם מוגבלות, מתוך סיפורים אישיים שחוו.

בזכות הקמפיינים השונים, תכנית 'שיבולינק' עוררה שיח בחברה הישראלית, והניעה לשינוי של ממש- מהמכינות החוצה לחברה.

הקמת גרעין שיבולים

בשנת 2019, ביוזמת צוות האקטיביזם של מכינת חנתון, הוקם "גרעין שיבולים" שלקחו בו חלק חניכי מכינות מרחבי הארץ. הגרעין פעל לקידום הזכות השווה של צעירים עם מוגבלויות להשתתף במכינות הקדם צבאיות, ועסק בהעלאת מודעות למצב בארץ ובמכינות, תכנון תוכניות פעולה לקידום המטרה ויצירת תשתית לשנים הבאות.

תמונה 8

השקת אתר הידע של תוכנית שיבולים

אתר 'מרכז הידע של תוכנית שיבולים' הוא מיזם ייחודי של צוות התוכנית ותולדה של מדריכי ידע שפותחו לצוותי המכינות. האתר מחולק לקטגוריות של תחומי חיים בשנת מכינה וסוגי מוגבלויות, ומציע ידע ייחודי, כמו הצעות למסלולי טיול נגישים, התמודדות בהיבט החברתי, וההתאמות הנדרשות לצורך הכללת חניכי התכנית בשנת במכינה. מטרת האתר היא לא להחליף את המענה האנושי ואת הליווי של צוות "שיבולים" במכינות, אלא לספק מאגר ידע רלוונטי ונגיש, שניתן לגשת אליו באופן מידי ולהשתמש בו כדי להרחיב ולהעמיק בלמידה.

בנוסף, הידע באתר יכול להתאים גם עבור חניכי מכינות שלא מגיעים במסגרת תוכנית 'שיבולים', והם מתמודדים עם קשיים שניתן ללמוד על ההתמודדות איתם דרך המדריכים באתר.

'יש בשנה הזו שינוי עמדות משמעותי' – צוותי המכינות על תוכנית שיבולים

את ההצלחה הגדולה של תוכנית 'שיבולים' אפשר למדוד במספרים יבשים, אך כמובן שגם אלו לא מתארים את השפעתה על האנשים של שיבולים. על צוותי המכינות השונות שעשו שינויים והתאמות למען קבוצה שוויונית יותר, על החניכים שזכו לקחת חלק בקבוצה שנותנת מקום לכל אחד ואחת, וכמובן – על משפחותיהם של חניכי שיבולים, ועל חניכי שיבולים עצמם, שיכלו לבחור ללכת למכינה כמו כל צעיר אחר.

לכבוד היום לשוויון זכויות אנשים עם מוגבלויות שוחחנו עם ראש שלוחת כפר סילבר במכינת אדרת, ריקי מרשה, המנהל החינוכי במכינת חמדת יהודה, הרב יונתן מלא ומנהל שלוחת בית גוברין במכינת מיתרים לכיש, אפרים בק. כולם סיפרו לנו על השינוי התפיסתי המתחולל במכינות בזכות תוכנית שיבולים. שינוי תפיסתי שזולג החוצה ומשפיע על החברה כולה – "שיבולים לימדה אותי על עולמם של אנשים עם מוגבלות, כמה כוחות הם צריכים ויש להם, כמה  החברה, ואני בתוכה, לא רואים אותם, לא מודעים למכלול הצרכים וגם למכלול האפשרויות שקיימות עבורם. כמה קצת תשומת לב ומחשבה מראש יכולה להקל ולעזור." סיפר אפרים בק.

1200 2

"תוכנית שיבולים לימדה אותי  להיות קשוב, סבלן ובעיקר לראות את עולמו של התלמיד מבעד לעיניו. היכולת לצמצם את עצמי בהתאם למידה של התלמיד ולצורך שלו, היא הדרך בה חינוך וצמיחה יכולים להתרחש". – הרב יונתן מלא, מנהל חינוכי במכינת חמדת יהודה

תוכנית שיבולים מאפשרת לחניכיה להשתתף במכינה כמו כולם – ללא הבדל שנובע ממגבלה כזו או אחרת. היא מאפשרת חברה שוויונית שמקבלת את כולם, אבל לא פחות מכך, מציבה תמונת מראה ערכית לכל חניכי המכינות, כפי שסיפרה ריקי בעצמה – "תוכנית שיבולים מלמדת אותי ואת החניכים הרבה על עצמנו. כחברה שבה כל אחד בקלות הוא 'האחר' יש צורך גדול בניפוץ החומות ומילוי התהום על ידי היכרות וחיים יחד. ביומיום אנחנו חזקים במילים וחכמים בדיעבד, שיבולים מעמידה אותנו ודורשת מאתנו לא להתעלם, להיות נוכחים, להיות מעשיים וגם אם יש מורכבות להבין שזה פתיר על ידי רצון וגמישות." סיפרה ריקי מרשה.

התוכנית הוצעה לאורך השנים בכל המכינות – הכלליות והתורניות כאחד, והן מאפשרות לכלל האוכלוסייה להנות ממנה. הרב יונתן מלא סיפר לנו "תוכנית שיבולים לימדה אותי  להיות קשוב, סבלן ובעיקר לראות את עולמו של התלמיד מבעד לעיניו. היכולת לצמצם את עצמי בהתאם למידה של התלמיד ולצורך שלו, היא הדרך בה חינוך וצמיחה יכולים להתרחש".

תמונה 4

פנים קדימה

אפשר לטפוח על השכם. ההישגים שמנינו הם קצה המזלג של הצלחת התוכנית, והחשוב מכל הוא המסר – כולם יכולים להשתתף במכינות וכולם יכולים להשפיע. לצעירים עם מוגבלות וללא מוגבלות יש את אותה יכולת לדחוף לשינוי – אם במכינות עצמן, ואם בצה"ל, בחברה ובמדינה. סיום תקופת הפיילוט הוא רגע להביט אחורה ולהתגאות, אך צוות שיבולים לא יודע רגע דל. הוא ממשיך לפעול למען הכללה של צעירים עם תפקודים שונים במכינות ובחברה, שינוי עמדות של חניכי וצוותי כלל המכינות ובכך לקדם וליצור עתיד טוב יותר בחברה הישראלית.

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.