מידע חשוב למכינות בנושא משבר הקורונה: מתווה חזרה לפעילות
×

אזהרה

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 592

חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

היהדות פנים רבות לה - המכינות נפגשות עם זרמי היהדות השונים

פרויקט "יהדות מגוונת" ופרויקט "עמיות יהודית" סוגרים שנה שלישית של מפגשים בין תרבויות.

רביעי, 29 אוגוסט 2018 10:20

חילונים, אורתודוקסים, רפורמים וקונסרבטיבים - חניכים מכל הקשת הישראלית-יהודית מגיעים לשנת המכינה, וכך נוצר פסיפס של זרמי היהדות שונים בקרב חניכי המכינות. בשלוש השנים האחרונות פועלים במכינות הפרויקטים "עמיות יהודית" ו"יהדות מגוונת" שבמסגרתם נחשפים החניכים לזרמי היהדות שונים שבמקרים רבים שונים מהזרם המרכזי של המכינה אליה בחרו להגיע או זה שלאורו התחנכו לאורך חייהם.

עמיות יהודית

מטרת הפרויקט "עמיות יהודית" היא לעודד היכרות עומק של חניכי המכינות עם יהדות התפוצות, הדילמות שלה, מאפייניה התרבותיים, ויצירת חיבור בין כל חלקי העם היהודי. במסגרת הפרויקט עברו החניכים שיעורים בנושאי יהדות ולמדו על יהדות התפוצות ועמיות יהודית. השיעורים הועברו על ידי מומחים בתחום ובשיאו של התהליך נפגשו החניכים עם נציגים יהודים אשר גרים בחו"ל, ותרמו לקשר בין מדינת ישראל ליהדות התפוצות.

חניך מאחת המכינות הכלליות שהשתתף בפרויקט סיפר "אחרי הלימוד במכינה הכנתי שלכל אדם יש את הזכות לבחור איך הוא קרוב לזהותו היהודית ושיש חשיבות רבה בקשר בין ישראל ליהודי התפוצות".

IMG 20180227 210714 ניצן ויסבלום

יהודות מגוונת

במסגרת הפרויקט "יהדות מגוונת" למדו החניכים שיעורים בנושאי יהדות ועל זרמי היהדות השונים, במיוחד על אלו ששונים מזרם המרכזי מהמכינה אליה הם משתייכים. מטרת הלימוד הייתה לגשר על הפערים בין הזרמים ולעודד פלורליזם ביהדות במכינות בפרט ובחברה הישראלית בכלל. במסגרת הפרויקט נפגשו החניכים עם נציגים מהזרמים: החילוני, הדתי לאומי, נשים תלמידות חכמים, הרפורמי, הקונסרבטיבי והחרדי. לרוב החניכים המפגשים עם זרמי היהדות השונים היו הפעם הראשונה שנפגשו באורך חיים יהודי זה.

חניכה מאחת המכינות התורניות אמרה בסיום הפרויקט "אני מאמינה בלב שלם ומוחלט בדרך האורתודוקסית ובדרכי שלי, אך מקבלת באהבה ובהבנה את הזרמים השונים למרות שאני חולקת עליהם".

IMG 20180521 122813 1 ניצן ויסבלום

ארכיונים קשורים

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לשבת - שבת פרשת שמיני חמישי, 08 אפריל 2021 21:43
ממתק לשבת - שבת שביעי של פסח שישי, 02 אפריל 2021 09:00
ממתק לשבת - פרשת ויקרא שישי, 19 מרס 2021 08:57
ממתק לשבת - פרשת ויקהל-פקודי חמישי, 11 מרס 2021 00:36
ממתק לשבת - פרשת כי תשא שישי, 05 מרס 2021 10:18

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.