הדפסת עמוד זה

פותחים שנה: ראש מכינת מיתרים – לכיש מברך את חניכי המכינות לשנת תש"פ

"הערכים שבהם האדם מאמין הם אמות מידה המבוססות על השקפת עולמו ביחס לשאלות של צדק, מוסר, אמת, המסייעות לאדם להבחין בין טוב לרע ולקבוע מה נכון וראוי. מהם המעשים הראויים שהאדם צריך ואולי אף חייב לעשותם?"

14/09/2019

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

השנה התחילה, התלמידים והצוות מתחילים 'להיכנס לעניינים', ויש משהו כל כך יפה בעיניים הבורקות בהתרגשות של פתיחת שנת לימודים חדשה. התלמידים שלנו חולמים על דרך חדשה, עולמות שיפתחו בפניהם, חברויות שיתחילו ויישארו איתם הלאה. גם עבור ההורים שמלווים את התלמידים זוהי תחנה משמעותית, ואנחנו הצוותים מרגישים, לצד ההתרגשות והשמחה, גם את כובד האחריות.

המכינות הן לא מקשה אחת, הן שונות לא רק בתפיסת העולם אלא גם בגישות החינוכיות שלהן ובתוכניות הלימודים, אבל להבנתי יש לנו בסיס משותף עמוק. הגיוון בעמדות של המכינות השונות, ויכולתן לפעול בשיתוף למרות זאת, הוא יסוד חשוב בקיומן של המכינות ואמירה חשובה לחברה הישראלית.

אנחנו יודעים שהזמן שבו מגיעים הצעירים והצעירות למכינות, בין התיכון לשירות הצבאי, הוא צומת חשוב בחייהם. גם אם התלמידים והתלמידות עדיין לא יודעים לנסח את זה בדיוק לעצמם בשנת המכינה הם מבקשים להציב לעצמם יעדים בעלי ערך לחייהם. הם מבקשים לבנות את העולם הפנימי שלהם, וגם מלאי רצון לתרום לחברה ולמדינה.

כתבתי על כך בעבר ואני רואה את זה בכל שנה - שנת המכינה שואפת לפתוח בפני התלמידים והתלמידות אופקים חדשים. השנה הזו תאפשר להם לבחון מחדש את דפוסי החשיבה והשקפות העולם שלהם, תיצור אצל חלקם נכונות לעבודה פנימית וגם תוביל אותם להתמודד עם שאלות גדולות: מי הוא אדם טוב? מהן התכונות שלו? ומה השקפת העולם שבה הוא מאמין? הערכים שבהם האדם מאמין הם אמות מידה המבוססות על השקפת עולמו ביחס לשאלות של צדק, מוסר, אמת, המסייעות לאדם להבחין בין טוב לרע ולקבוע מה נכון וראוי. מהם המעשים הראויים שהאדם צריך ואולי אף חייב לעשותם?

אנחנו גם יודעים שהדרך לא תמיד תהיה קלה: הם יפגשו כל אחד ואחת מהם בקשיים שונים שהם יצטרכו להתמודד אתם. אנחנו, הצוות, נשתדל להיות שם בשבילם ולעזור להם בתהליך שלהם. הלוואי שהלימוד במכינות יהיה לימוד שמביא לידי מעשה. שנצליח לפתח אצל התלמידות והתלמידים את התחושה שהם מונעים מדבר גדול, ולבנות אנשים עם רוח גדולה, שבזכותה ישפיעו על החברה הישראלית.

 שתהיה לנו שנה שמחה ובטוחה של לימוד, צמיחה ועשייה!  

יניב מזומן הוא ראש מכינת מיתרים – לכיש ויו"ר שותף במועצת המכינות הקד"צ מטעם המכינות הכלליות