חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.
קבלו עדכונים על פעילות "בארצנו" והזדמנויות התיישבות והצטרפות לקהילות

כנס נס הרים ה-3: כל מה שקרה באירוע השנתי של ראשי המכינות

סקירת נושאי הבטיחות במכינות בעקבות אסון נחל צפית, פיתוח שותפות עולם המכינות עם קק"ל, קידום תחום קהילות הבוגרים ושיח "בין סובלנות לחירות": סיכום יומיים גדושים של אנשי המכינות בנס הרים

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

יום רביעי

השבוע התקיים כנס ראשי המכינות הקדם צבאיות ה-3 בנס הרים, אליו הגיעו שמונים ושבעה ראשי מכינות, ראשי שלוחות ומנהלי מכינות, לצד נוכחות מכובדת של אנשי קק"ל. הכנס החל בשיח סביב נושאי הרגולציה והבטיחות במכינות הקד"צ, בעקבות אסון נחל צפית שגבה את חייהם של תשע נערות ונער. ראש מכינת בני ציון שירה אטינג פתחה את הדיון וחשפה את הנוכחים לתהליך בדק הבית שבוצע במכינת בני ציון, ובתוך העמותה. בהמשך הציג רנ"צ בדימוס שלמה אהרונישקי את עיקרי דו"ח הבטיחות של ועדת אהרונישקי, שתפקידה היה לבנות מודל פעילות אופטימלי עבור המכינות הקדם צבאיות, בכדי לחדד את התפיסה בתחומי הבטיחות והמוגנות. לאחר מכן התכנסו המשתתפים לשיח בשולחנות עגולים בנושא הבטיחות.

שירה אטינג  שירה אטינג
רנ"צ בדימוס שלמה אהרונישקי (ימין) וראש מכינת בני ציון שירה אטינג (שמאל), צילום: נעם פיינר

את חציו השני של יום הכינוס הראשון הובילה מחלקת הפדגוגיה של הקק"ל, בפעילות ODT משותפת. לאחר הפעילות התקיים דיון על שיתוף הפעולה והעשייה בין מועצת המכינות הקדם צבאיות וקק"ל, יחד עם מנהלי המחוזות וראש חטיבת החינוך של קק"ל, שר-שלום ג'רבי.

לעשייה בתחום בוגרי המכינות הוקדש המשך הכנס, ובמסגרת הדיון ניסו המשתתפים לאפיין איך יש לשמר את קהילת הבוגרים, מהם היעדים להצלחה וכיצד הם נמדדים. ראש מכינת "בני דוד" בעלי הרב אלי סדן התייחס לאתגר הקצונה בצה"ל ומאמץ הקבע הארוך, ומנכ"ל מועצת המכינות דני זמיר דיבר על האתגרים שבמשימת ההתיישבות. לבסוף קיימו המשתתפים שולחנות עגולים סביב יעדי הגשמה לבוגרים; קצונה וקבע ארוך, תעסוקה במגזר ציבורי, התיישבות בקהילות, וערוצי התקשורת עם קבוצות הבוגרים השונות. בהמשך יפורסם מסמך מאורגן אודות חלק זה.

פעילות
פעילות ODT בהובלת מחלקת הפדגוגיה של קק"ל, צילום: נעם פיינר

הערב נחתם בארוחת ערב משובחת כמיטב המסורת, לצד ציון סיום מסכת של ראש מכינת ארזי הלבנון, הרב זאב שרון. כמו כן: הוקרת תודה לכל אנשי המכינות, המשרדים וקק"ל - שהיו שותפים בוועדות נהלי הטיולים והשטח במכינות, פרידה מרגשת מסמנכ"לית המועצה היוצאת תמר זעירא ומפגש עם אלוף במיל' אליעזר שקדי, שסיכם את הערב בשיחה מרתקת ומעוררת השראה על חינוך, ציונות ומצוינות.

יום חמישי

את בוקר יום הכנס השני פתחה אפרת רוזנברג שפירא מקרן אביחי, ששיתפה בחוויות מהקהילה המשותפת במזכרת בתיה שבה היא חברה. בכך המחישה רוזנברג שפירא לנוכחים את משמעות השותפות של דתיים וחילונים, וכיצד מתנהלת שגרה יחד, דרך שיחה ודיון פתוחים.

כללי
צילום: נעם פיינר

בתום פרק זמן של עיסוק במגמות המשותפות לכלל המכינות, פנו המשתתפים לפאנל ודיון "בין סובלנות לחירות" שעסק במחלוקת הקיימת בתוך עולם המכינות, ויחס מועצת המכינות למכינות; איך ממשיכים ומה ראוי לשפר. את הפאנל פתח ראש מדרשת השילוב בנטור אביה רוזן, ובהמשך הצטרפו הרב אלי סדן, ראש מכינת תל"ם שימקו אל עמי ומנהל שלוחת עין גדי במכינת "מלח הארץ" ירון יצחק. בפאנל הועלו המורכבויות, הקשיים והדילמות שבמשימה המשותפת, במסגרת דיון מכבד ומתוך רצון להקשיב אחד לשני. על כן, למרות המחלוקות האידאולוגיות, ניכר כי יש מכנה משותף של אנשים טובים השואפים לתיקון עולם, מתוך חיבור לבבות והקשבה הדדית.

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.