מידע חשוב למכינות בנושא משבר הקורונה: מתווה חזרה לפעילות

חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

ראשת מכינה או ראש מכינה? פרויקט מגדר מסכם שנה רביעית

בשני מפגשים שהתקיימו בשנת תש"פ התכנסו נציגי המכינות המשתתפות בצוות היגוי פרויקט מגדר. חברי הצוות העמיקו בסוגיות של מגדר בצה"ל, פגשו אנשי צבא ומרצים למגדר, פעילי ארגונים ובוגרי מכינות להט"בים. ואיך אומרים: ראשת מכינה או ראש מכינה?

שבת, 01 אוגוסט 2020 12:52

זו השנה הרביעית בה מקיימת מועצת המכינות הקד"צ את פרויקט המגדר במכינות. בפרויקט משתתפות 32 מכינות ושלוחות, והמשותף לכולן הוא עיסוק חינוכי בנושא עם החניכים לאורך השנה (לפחות קורס אחד שנתי) וייצוג נשי בצוות הניהולי הבכיר של המכינה, כך שלכל מכינה בפרויקט יש ראשת מכינה, ראשת שלוחה או מנהלת חינוכית. לאורך השנה נפגשים נציגי המכינות בצוות ההיגוי, והשנה התקיימו שני מפגשים.

במפגש הראשון עסקו המשתתפים בסוגיות של מגדר בצבא, נפגשו לשיחה עם יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר תא"ל יפעת תומר ירושלמי ובחנו את נושא החינוך לשירות צבאי משמעותי במכינות מזווית מגדרית. במפגש השני התמקד צוות ההיגוי בנושאים של זהות ומיניות, ונפגש לשיחה על גבריות עם מיכאל קרן, מרצה למגדר וגבריות, ולשיחה על זהות להט"בית עם אחינועם כץ, פעילה בארגון חוש"ן ולשעבר ראשת שלוחה במכינת גל. לבסוף קיימו המשתתפים שיח פתוח עם בוגרי מכינות להט"בים.

בפרויקט השתתפו בתש"פ 1,500 חניכים מ-20 מכינות בהן 35 מוקדים ושלוחות. את הפרויקט במכינות מלווים 20 אנשי צוות (רכז/ת בכל מכינה) ו-36 מרצים / מרצות, מורים, מדריכים, מעבירי סדנאות. כל מכינה העבירה לפחות 15 שיעורים לאורך השנה בנושא, אך רוב המכינות העבירו יותר (בסך הכל הועברו כמעט 375 שיעורים לאורך השנה במכינות ובממוצע כ-18 שיעורים למכינה).

ההגבלות בעקבות סגר הקורונה הובילו לשינויים וחלק מהשיעורים הועברו בזום או לפי "קפסולות", אם כי חלק מהמכינות הצליחו להשלים את כלל השיעורים פרונטלית לפני או אחרי המגבלות. יחד עם זאת השינויים בשגרת הפעילות גם הובילו לשילוב של תכנים ביוזמה ובהובלת החניכים עצמם בחלק מהמכינות (לדוג' בנושא פורנוגרפיה, מגדר וצבא, וסוגיות מגדריות בחברה הישראלית), ובחלק מהמכינות אף הרחיבו את השיעורים בנושא של מיניות בריאה או אלימות נגד נשים בעקבות אירועים אקטואליים והשפעות הסגר. דוגמאות נוספות בעקבות הקורונה הן הוספה של סדנה לנשים (מקומה של האישה בבית המדרש), פמיניזם ומנהיגות ועוד. הפרויקט משמעותי מאוד בחיזוק ההכרה בחשיבות נושא המגדר במכינות. האפשרות לקיים פרויקט מגדר היא אמירה חשובה ששמה את נושא השוויון המגדרי והעלאת המודעות כאחד מהדגלים של המועצה ואנחנו מקווים להמשיך לקדם את הפרויקט בצורה בצורה רחבה ומעמיקה יותר גם בשנים הקרובות.

בשנת תש"פ גיבש צוות ההיגוי חוברת בנושא השיח מגדרי עם החניכים, יחד עם קווים מנחים לצוותי המכינות. להורדת החוברת לחצו >>

עובדה למיטבי לכת: באוקטובר 2018 פרסמה האקדמיה ללשון עברית,  פוסט פייסבוק בו מסבירה מדוע מקובל להגיד ראשת מכינה או ראשת שלוחה:

לפי החלטת האקדמיה אפשר ליצור צורת נקבה לכל תואר, תפקיד ודרגה שנושאת אישה. החלטה זו לא נועדה להיענות לדרישה אידאולוגית כלשהי, אלא נסמכת על המקורות העבריים העתיקים שבהם לנשים בעלות תפקיד יש תוארי תפקיד בצורת נקבה. בעברית לאורך הדורות נוצרו צורות נקבה לשמות המציינים תפקידים ושמות תואר המיוחסים לנשים, כגון מלכה, נביאה, רבנית ושַׁלּיטה, וגם בימינו ישנן מילים רבות המתארות תפקידי נשים: חשבת, ספרית, חזאית, שדרנית, שגרירה, אלופה, פרקליטה, כוכבת, קנצלרית, מנכ"לית וגם ראשה (כאשר המילה מציינת תואר, דרגה ותפקיד). ברוח זו אין האקדמיה רואה כל טעם לפגם ביצירת צורות נקבה לכל תואר ותפקיד אם וכאשר ייווצרו בפי הדוברים בעברית.

WhatsApp Image 2020 01 29 at 15.45.40

שיחת הפתיחה ביום העיון הראשון

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לשבת - שבת פרשת שמיני חמישי, 08 אפריל 2021 21:43
ממתק לשבת - שבת שביעי של פסח שישי, 02 אפריל 2021 09:00
ממתק לשבת - פרשת ויקרא שישי, 19 מרס 2021 08:57
ממתק לשבת - פרשת ויקהל-פקודי חמישי, 11 מרס 2021 00:36
ממתק לשבת - פרשת כי תשא שישי, 05 מרס 2021 10:18

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.