חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

ראשת מכינה או ראש מכינה? פרויקט מגדר מסכם שנה רביעית

בשני מפגשים ייחודים שהתקיימו בשנת תש"פ התכנסו נציגי המכינות המשתתפות בצוות היגוי פרויקט מגדר. חברי הצוות העמיקו בסוגיות של מגדר בצה"ל, פגשו אנשי צבא ומרצים למגדר, פעילי ארגונים ובוגרי מכינות להט"בים. ואיך אומרים: ראשת מכינה או ראש מכינה?

חמישי, 13 פברואר 2020 12:52

זו השנה הרביעית בה מקיימת מועצת המכינות הקד"צ את פרויקט המגדר במכינות. בפרויקט משתתפות 20 מכינות, והמשותף לכולן הוא עיסוק חינוכי בנושא עם החניכים לאורך השנה (לפחות קורס אחד שנתי) וייצוג נשי בצוות הניהולי הבכיר של המכינה, כך שלכל מכינה בפרויקט יש ראשת מכינה, ראשת שלוחה או מנהלת חינוכית. לאורך השנה נפגשים נציגי המכינות בצוות ההיגוי, והשנה התקיימו שני מפגשים.

במפגש הראשון עסקו המשתתפים בסוגיות של מגדר בצבא, נפגשו לשיחה עם יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר תא"ל יפעת תומר ירושלמי ובחנו את נושא החינוך לשירות צבאי משמעותי במכינות מזווית מגדרית. במפגש השני התמקד צוות ההיגוי בנושאים של זהות ומיניות, ונפגש לשיחה על גבריות עם מיכאל קרן (מרצה למגדר וגבריות) ולשיחה על זהות להט"בית עם אחינועם כץ (פעילה בארגון חוש"ן ולשעבר ראש שלוחה במכינת גל). לבסוף קיימו המשתתפים שיח פתוח עם בוגרי מכינות להט"בים.

עובדה למיטבי לכת: באוקטובר 2018 האקדמיה ללשון עברית, אותה הקים מחייה השפה העברית אליעזר בן-יהודה, פרסמה פוסט פייסבוק בו מסבירה מדוע מקובל להגיד ראשת מכינה או ראשת שלוחה:

לפי החלטת האקדמיה אפשר ליצור צורת נקבה לכל תואר, תפקיד ודרגה שנושאת אישה. החלטה זו לא נועדה להיענות לדרישה אידאולוגית כלשהי, אלא נסמכת על המקורות העבריים העתיקים שבהם לנשים בעלות תפקיד יש תוארי תפקיד בצורת נקבה. בעברית לאורך הדורות נוצרו צורות נקבה לשמות המציינים תפקידים ושמות תואר המיוחסים לנשים, כגון מלכה, נביאה, רבנית ושַׁלּיטה, וגם בימינו ישנן מילים רבות המתארות תפקידי נשים: חשבת, ספרית, חזאית, שדרנית, שגרירה, אלופה, פרקליטה, כוכבת, קנצלרית, מנכ"לית וגם ראשה (כאשר המילה מציינת תואר, דרגה ותפקיד). ברוח זו אין האקדמיה רואה כל טעם לפגם ביצירת צורות נקבה לכל תואר ותפקיד אם וכאשר ייווצרו בפי הדוברים בעברית.

בשנת תשע"ט גיבש צוות ההיגוי חוברת בנושא השיח מגדרי עם החניכים, יחד עם קווים מנחים לצוותי המכינות. להורדת החוברת לחצו >>

WhatsApp Image 2020 01 29 at 15.45.40

עדכונים חדשים ומומלצים באתר

חדשות מומלצות מהתקופה האחרונה

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שיבולטר סוף שנת תש"ף רביעי, 08 יולי 2020 17:38

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

ממתק לשבת - פרשת בלק שישי, 03 יולי 2020 09:25
ממתק לחג השבועות חמישי, 28 מאי 2020 08:50
ממתק לשבת - פרשת שלח לך שישי, 12 יוני 2020 08:59
ממתק לשבת - פרשת בהעלותך שישי, 05 יוני 2020 10:04

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.