חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

איך שומרים על קשר עם 54 מכינות הפרוסות בכל רחבי הארץ?

כחלק מהרצון של החברים במטה מועצת המכינות להכיר יותר לעומק את המכינות השונות ואת הצרכים והאתגרים היחודיים לכל אחת מהן - החלטנו כי חברי המטה יקיימו השנה מספר רב של ביקורים במכינות השונות - יכירו את הצוות והחניכים/ות, יחשפו לפרויקטים והתכניות השונות, ויצפו מקרוב בפעילות המתרחשת במכינה.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

כחלק מהרצון של החברים במטה מועצת המכינות להכיר יותר לעומק את המכינות השונות ואת הצרכים והאתגרים היחודיים לכל אחת מהן - החלטנו כי חברי המטה יקיימו השנה מספר רב של ביקורים במכינות השונות - יכירו את הצוות והחניכים/ות, יחשפו לפרויקטים והתכניות השונות, ויצפו מקרוב בפעילות המתרחשת במכינה.

השנה התרחב מאד שיתוף הפעולה של המועצה עם הקרן הקיימת לישראל, הכולל בין השאר בינוי והרחבה של מכינות רבות - ושמחנו לראות כבר ביטוי לכך במס' מכינות בהן ביקרנו. 

את סדרת הביקורים הראשונה קיימנו במכינות הגולן והגליל העליון - להלן ההתרשמויות והנתונים שהעבירו חברי המטה...

מיצר

במיצר קיבל אותנו ראש המכינה, ליעד סולנקו שהחל השנה את שנתו השניה, ויחד איתנו ישבנו ןעם תאיר הרכזת החינוכית ועם ליטל המנהלת האדמיניסטרטיבית סיירנו במכינה. 

המכינה מסודרת ואסתטית מאוד, ניכרת יד אוהבת ויצירתית בכתיבת התכנים והעזרים. במכינה, שנכנסת לשנתה ה-20 שלה, כ-80 חניכי שנה א' עם מחשבות התרחבות לקראת שנת תשע"ט (שלוחה, שנה ב' עצמאית וכ'ו). הם מחכים בכליון עיניים לבינוי של קק"ל נרחב ובאותה הזדמנות גם מטפלים בהסדרת העברת הבעלות על שטח המכינה לידי עמותת המכינה, המפעילה גם את תכנית "נטעים" - עבודה מועדפת בחקלאות המשלבת לימוד משותף למשתחררים.

מכינת מיתר מעורבת וקשורה למועצה מבחינת פרוייקטים ומוסדות המועצה.  

קשת יהודה

המשכנו צפונה למכינת קשת יהודה המתחילה את שנתה ה-26.

אירחו אותנו בנצי שמנהל את המכינה זאת השנה הרביעית ועמית המנהל האדמיניסטרטיבי. בקשת ישנם כ-100 חניכים בשנה א' ועוד כ-35 חניכים בשנה ב'. בנצי, מאז כינסתו לתפקיד הוביל תהליך ארוך של שידרוג המערכות החינוכיות שכלל החמרת הנורמות המשמעתיות והדרישות, סילוק בגין חריגה מקוים אדומים, קידום תכניות חינוכיות ועוד.

במסגרת הסיור שוחחנו עם חניכי שנה א' וב' שיחה קצרה ומרתקת וקיימנו עוד שיחה עם 16 חניכי חו"ל שהמכינה גייסה דרך תכנית יחד. זה עתה הסתיימה במכינה בניית חדר אוכל חדש וגדול ועדיין צרכיי המגורים רבים. בנצי ראש המכינה חבר בועד הנהלת המועצה והמכינה ככלל משתתפת בפרוייקטים של המועצה. 

קשת

תמיר

את היום הזה סיימנו במפגש מרתק עם צוות מכינת תמיר הממוקמת בקצרין. נפגשנו עם ראש המכינה מאז הקמתה לפני 14 שנים הרב יעיש אוחנונה, ושותפיו להובלה אביחי ומשה.

למכינה מתחם מגורים ולימודים שבעבר שימש כמעונות סטודנטים בסגנון כפרי, מצב המבנים גרוע. המתחם ממוקם לא רחוק מהירידה לנחל הזויתן בפאתים הדרומיים של קצרין ויש תכנית בינוי מקיפה ונרחבת שמחכה לסיוע של קק"ל.

בשנה א' של המכינה כ-50 חניכים. הרב יעיש הקים מפעל חינוכי ייחודי עם נוער פריפריה מוחלש שספק אם היה מגיע למכינה אחרת. שיטת החינוך ייחודית ומשלבת התנהלות דמוקרטית קיצונית עם הרבה "רבאק" מסעות אימוני כושר וכ'ו (כולל מסע מים אל ים בלילה אחד! שאותו מוביל הרב יעיש עצמו.) .למכינה אין קשר שוטף עם המועצה ובמפגש סוכם לשנות את המצב ולהגביר את השותפות וכך לעזור למכינה לקבל את הסכומים המגיעים לה.

גליל עליון

ביום הביקורים השני ירדנו אל מכינות עמק החולה , גליל עליון וימין אורד.

במכינת גליל עליון, אחת מהמכינות הכלליות הגדולות בארץ, נפגשנו עם הצוות הניהולי של המכינה -  יוסי ברוך שהקים את המכינה לפני 20 שנה ועומד בראשה עד היום, ראשי השלוחות: צח ממעיין ברוך, עודד מפר הנשיא ועידית מברעם, איה יד ימינו של יוסי, טל רכז הבוגרים ואלי ואיילה המנהלניות.

בכל אחת משלושת שלוחות המכינה ישנם כ-50 חניכים. בין החניכים נכללים כתריסר תלמידים מחו"ל מתוכנית "יחד"  וכן חניכים בעלי מוגבלויות מתכנית "שיבולים". בנוסף המכינה פתחה השנה מחדש תוכנית שנה ב' עצמאית בקיבוץ עמיר (לאחר שבע שנות פעילות עם ארגון "החלוץ") ובה לוקחים חלק כ-16 משתתפים.

המפגש עם הצוות היה מענג ומאלף - מקצוענות, נסיון וכמובן ארגון מעולה מבית היוצר של יוסי יצרו תמהיל משובח. התפתחה שיחה בנושאים שונים בקשר לבוגרים למסלולי ההגשמה ועוד.

בנוסף נפגשנו לשיחה עם נציגות של כ-15 מתלמידי המכינה במעין ברוך וכן עם שנה ב'. יוסי כזכור הוא יו"ר משותף של ועד ההנהלה של המועצה, והמכינה עצמה מאד מעורבת בפרוייקטים ובפעילות המועצה. בנוסף שותפה המכינה למפגשי ראש צעיר שיזמה (עם מכינות צפוניות נוספות) והשנה יחד עם מכינות צפוניות אחרות מקיימת את קורס המדריכים בנפרד מהקורס של המועצה.

WhatsApp Image 2017 09 17 at 11.42.25 copy

ימין אורד

המשכנו את היום במכינת ימין אורד בשלוחה שבחצור הגלילית, שם פגשנו את אייל אלדר ראש שלוחת הבנים ואת ענת שטיינר ראש שלוחות הבנות ("הישראלית") הממוקמת במגדל העמק. 

בחצור יש כ-60 חניכים בנים בשנה א' ובמגדל העמק כ-35 בנות בשנה א'. רוב החניכים והחניכות הינם יוצאי העדה האתיופית חלק גדול מהם מגיע מכפרי נוער. 

הקשר עם המועצה קיים אבל לא מספיק ובעיקר דורש יתר התאמה ודיוק בו. המכינה עומדת בפני אתגר קשה עקב פריחת המכינות החצי שנתיות ולנוער מוחלש קל יותר לבחור ללכת אליו וכן קיים רצון להרחיב את אחוז המשתתפים שהם לאו דווקא בני הקהילה האתיופית. 

גם בחצור, למרות שהבניין חדש, יש צרכים דחופים עקב בנייה לא מותאמת והיעדר מימון להשלמת הבנייה. במגדל העמק המגורים בשתי וילות שכורות כך שלא ניתן לבנות שם. עיקר המפגש עסק בלימוד מאלף של האתגרים הניצבים בפני שני המוסדות, תפיסת העולם החינוכית שלהם והדרך שבה הם מתמודדים איתם. בנוסף שוחחנו על הצרכים של המכינה (גם בהקשר של סיוע אפשרי של המועצה): בינוי, משאבים, מיט"ב, ועוד.

WhatsApp Image 2017 09 17 at 21.17.06

בית רימון

את יום הביקורים השלישי קיימנו בגליל המערבי.

התחלנו את היום עם מכינת בית רימון. המכינה קיימת כ-18 שנים, 3 שנים ראשונות בחיפה ועוד כ-14 שנים בבית רימון ועכשיו נפתחה השנה ה-15 בבית רימון.  

רב רן הקים את המכינה ועמד בראשה עד לפני 6 שנים, הוחלף ע"י הרב זומר שנפטר ועכשיו הרב ראובן מס הוא ראש המכינה ואורון מנהל המכינה. השנה במכינה ישנם כ-20 חניכים ועוד 12 חניכים בשנה ב'. כמו במכינות תורניות רבות היה קושי השנה בגיוס חניכים וגודלה של המכינה מקשה כלכלית ומחייב פתרונות יצרתיים. 

האוכלוסיה במכינה היא אוכלוסיה שלא הסתדרה טוב עם מסגרות, טיפוסים מגוונים משני קצוות: מצד אחד "נוער נפלט" מבתי הספר ומצד שני נוער יצירתי שאוהב חופש מחשבתי ופיזי. כולם אנשים "לא מערכתיים" ממשפחות דתיות אבל לא ממש דתיים בתחילת המכינה.

הכנסת אוכלוסיה כזו למסגרת גורמת גם לאחוז נשירה גבוה. הנוער שמגיע הוא עם יכולות אמנותיות ומוזיקליות וחלקו גם מגיע עם רקורד של שימוש בסמים.

החניכים שמגיעים זקוקים לחופש ומרחב ורובם מהשוליים האינטיליגנטיים היצירתיים של החברה הדתית. הליווי כולל בצבא מאד צמוד, מאוד אישי כולל הליכה של חלק גדול מהבוגרים לגרעין נח"ל.

כל שנה מתקיים פסטיבל "הרימון" ובכללי האווירה רוחנית חסידית מאוד.

WhatsApp Image 2017 09 24 at 17.55.59

תבור

המשכו את היום במכינת תבור שם נפשנו עם עמיחי ראש המכינה, אשרת מנהלת המכינה (שהחליפה את עמית), אסף ועמיחי מהצוות, שגית המנהלנית ועם איתי מתכנית "קשת" של תבור. המכינה התחילה את שנתה השמינית ותכנית "קשת" וקשת התחילה את שנתה הרביעית.

במכינה כ-55 חניכים בשנה א', וכ-270 בוגרים. המכינה שמה דגש על שירות צבאי מיטבי הכולל מיצוי בפיקוד וקצונה. הלימוד החינוכי תוכני מאוד יצירתי וכולל מקראות עשירות בתחומי הדעת של ציונות ארץ ישראל ועוד. 

פרוייקט הדגל של תבור הוא "קשת" שבו נערכת מעין "מיני" תנועת נוער לתלמידי תיכונים בי"א בי"ב שמטרתה היא להביא למכינות חבר'ה איכותיים מה שאכן קורה עם הרוב, שלא שבאים דווקא לתבור.אשרת לקחה על עצמה לעבוד על השותפות בין מכינת תבור למועצה ביתר הקפדה​.

​משיחות רבות עם עמיחי ועמית בשנה האחרונה, ​אני יכול להעיד שעמיחי הוא אדם שחושב מחוץ לקופסה ומוביל מיזמים חינוכיים יצירתיים ומקוריים והמכינה היא מאד י​יחודית בדרכה שלה ועם אג'נדה ברורה​, והיד המארגנת והחושבת מאחרי הדברים מורגשת.

WhatsApp Image 2017 09 24 at 17.55.33

חנתון

המכינה לאחרונה שפגשנו בסבב זה הייתה מכינת חנתון. נפגשנו במשרדים עם הרב יואב ראש המכינה, איתי מנהל המכינה ושאר אנשי הצוות. חנתון החלה את שנתה החמישית, כ-50 חניכים בשנה א' ונשקלת האפשרות לפתוח שלוחה ו/או שנה ב'. 

המכינה בנויה בקיבוץ של התנועה הקונסרבטיבית ומשתלבת בחי הקהילה כולל עבודה קהילתית באזור ובכפר מנדא. המכינה ידועה ומצטיינת בגישה חינוכית מכילה ופתוחה ויש בה דרך קבע חניכים עם צרכים מיוחדים בקצה של הספקטרום (כולל השנה).​ 

חניכי המכינה הבאים ברובם מבתים חילוניים ומוצאים בשנת המכינה חוויה קהילתית ואישית מעצימה.​ החניכים לומדים פעם בשבוע באורנים יחד עם חניכי מכינת רבין יום שלם של קורסי בחירה משותפים. למכינה גם עבר של פעילויות ייחודיות בתחומי צדק חברתי כחלק משנת המכינה והעבודה הקהילתית (תג כשרות חברתי, אירוע ייחודי לאנשים עם צרכים מיוחדים ועוד).

​כמו תמיד הביקור בחנתון משאיר רושם עז לגבי ייחודיות הגישה החינוכית של הצוות המתבטאת בסובלנות רבה ובגישה הומניסטית מעוררת השראה.​ גם כאן כמו כמעט בכל המכינות הכלליות שביקרנו עד כה המקום צר מלהכיל את הביקוש ואת המתקבלים בפועל וישנה מצוקת בינוי.

הביקורים במכינות מלמדים ומעשירים אותנו ומשפרים את עבודת המטה, מצפים להמשך לפגוש את יתר המכינות!

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.