הדפסת עמוד זה

הצצה לכנס השנתי ה-4 לראשי ומנהלי המכינות הקדם-צבאיות

ראשי ומנהלי המכינות הקדם-צבאיות בישראל נפגשו בשבוע האחרון לכנס השנתי שנערך זו הפעם הרביעית בהובלת מועצת המכינות ובשיתוף קק"ל. הם דנו בדילמות חינוכיות והחליפו מחשבות ותובנות על מנת להמשיך ולקדם את מפעל המכינות. כחלק מהכנס נערך טקס בנחל צפית לציון יום השנה השלישי לאסון מכינת בני-ציון

26/04/2021

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

במהלך השבוע האחרון נפגשו כ-60 ראשי ומנהלי מכינות קדם-צבאיות, שהתכנסו מכל קצוות הארץ אל אולם הכנסים במצדה. הכנס השנתי לראשי המכינות התקיים זו הפעם הרביעית בהובלת מועצת המכינות הקדם-צבאיות ובשיתוף קק"ל.

הכנס ארך יומיים, כשביום הראשון דנו המשתתפים בדילמות חינוכיות, שיתפו תובנות ומסקנות מהשנה החולפת וחלקו רעיונות על מנת לקדם את עולם המכינות. ביומו השני של הכנס טיילו ראשי המכינות יחד בנחל צפית, ובסיום המסלול ערכו טקס לציון יום השנה ה-3 לאסון מכינת בני-ציון בנחל.

WhatsApp Image 2021 04 23 at 13.35.42 copyטקס לציון יום השנה ה-3 לאסון מכינת בני-ציון בנחל

לא הדור של פעם

את יומו הראשון של הכנס פתח ד"ר תמיר ליאון, אנתרופולוג המתמחה בתרבות בני הנוער בישראל. הוא דיבר עם הנוכחים על מאפייני דור הקורונה, אתגרי דור המילניום, וכיצד כל זה מתקשר למכינות.

בהמשך היום הגיע גם שר ההתיישבות, צחי הנגבי, לשוחח עם המשתתפים על האתגרים הנוכחיים של עולם המכינות. "תודה רבה שהזמנתם אותי לכאן. חשוב לי לשמוע, ללמוד ולהתייחס לדבריכם", אמר הנגבי. במהלך השיחה העלו ראשי ומנהלי מכינות את השאלות והבקשות שלהם אל השר ואל נציגי משרד ההתיישבות.

במהלך חלקים אלו עלו מגוון סוגיות חינוכיות מרתקות, שנתנו ביטוי לדעות ולנקודות המבט השונות שהביא איתו כל ראש מכינה

כמו כן, נערכה פרידה רשמית מיוס אלדר, שהיה ממקימי מועצת המכינות ומנכ"ל המועצה הראשון, ונערך דיון משותף לראשי המכינות עם הרב חיים נבון, שדיבר על דת ומדינה מזווית יהודית, פילוסופית והיסטורית.

במהלך הכנס נערכו גם מעגלי שיח בקבוצות בהובלת ראשי מכינות בנוגע למגוון סוגיות חינוכיות, ואחריהם התקיים דיון חינוכי משותף במליאה. במהלך חלקים אלו עלו מגוון סוגיות חינוכיות מרתקות, שנתנו ביטוי לדעות ולנקודות המבט השונות שהביא איתו כל ראש מכינה. הם שוחחו למשל, על מאפייני הדור של היום והשפעות הקדמה וההתפתחות הטכנולוגית על הנוער.

allכנס ראשי מכינות

צועדים לזכרם

ביום השני של הכנס, נסעו יחד ראשי המכינות ממצדה לכיוון נחל צפית. הם צעדו את המסלול בקבוצות, ובסיומו קיימו טקס ליום השנה ה-3 לאסון מכינת בני-ציון בנחל צפית. בין הנוכחים בטקס היו שר ההתיישבות, צחי הנגבי, מנכ"ל משרד ההתיישבות לשעבר, מר אבי נעים, ונציגי משפחות הנערים.

"היום הלכנו שוב בנחל. שנה שנייה, יחד עם שרית ואיציק הוריה של אלה אור ז"ל ועם אריק, אבא של שני שמיר ז"ל. פסענו בעקבות הטיול שנסתיים באסון גדול. הקשבנו ונדמנו", אמר מנכ"ל מועצת המכינות הקדם-צבאיות, דני זמיר. "אנו מבקשים לפעול כך שלקחי האסון יוטמעו ויהוו חלק מהיום יום של המכינות כולן, תחת המחויבות למערכת חינוכית רלבנטית תוססת ופעילה שחלק ממקצב פעילותה הוא מחויבותה לקדושת ושמירת החיים".

"מכאן, מנחל צפית, אנו מתחייבים ומחויבים להמשיך ולחתור ללימוד הסדרה ובעיקר לתיקון עצמי ומוסדי, כדי שנמשיך לטייל בארץ הטובה שלנו, אך ללא סיכון חיי אדם"

"מכאן, מנחל צפית, אנו מתחייבים ומחויבים להמשיך ולחתור ללימוד הסדרה ובעיקר לתיקון עצמי ומוסדי, כדי שנמשיך לטייל בארץ הטובה שלנו, אך ללא סיכון חיי אדם", אמר יניב מזומן, ראש מכינת מיתרים לכיש ויו"ר משותף של מועצת המכינות, במהלך הטקס.

הטקס שודר ביום ראשון, 25/04 בשעה 20:00 בשידור חי באתר המועצה והוקרן לאלפי חניכות וחניכי המכינות ברחבי הארץ, שצפו בו יחד במקביל.

יהי זכרם של כל הנספים באסון הנורא נצור בליבנו ותזכורת מתמידה למחויבות של כולנו.

לצפייה בטקס לחצו כאן.