חדשות ועדכונים

חדשות, הודעות ועדכונים שוטפים ממועצת המכינות והמכינות הקדם צבאיות.

חיבורים בין דורות - המכינות מציינות את יום הכיפורים

יום כיפור האחרון ציון בכל המכינות בצוורת ושנות, כל מכינה בדרך הייחודית לה.

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.

יום הכיפורים במכינות הוא זמן מיוחד שמאגד לתוכו מסורות ישנות וחדשות שמחברות בין דור החניכים החדש לבוגרי המחזורים הקודמים. כל מכינה בנתה יום כיפור הייחודי לה ובתכניו השתקף אופייה הייחודי.

משליכים ומתוכננים

לפני היום המיוחד, בחרו חלק מן המכינות לקיים את טקס התשליך המסורתי. תשליך הוא טקס תפילה יהודי אשר נהוג לקיימו בראש השנה. במהלך תפילת ה"תשליך" משליכים המתפללים באופן סמלי את חטאיהם למקור מים זורמים.

בשלוחת חיפה של מכינת רבין ירדו החניכים והצוות אל חוף הים הקרוב ושם קיימו את הטקס. לורה טלינובסקי ראשת שלוחת חיפה של המכינה, כתבה על כך "הגענו לים לעשות טקס קצר ולהשליך מעלינו פחדים וכאבים כדי שלא ימשיכו איתנו לשנה החדשה. כל אחת השליכה אבן סימלית למים עם הדבר שמעיק עליה. עכשיו אפשר לקבל בזרועות פתוחות את תשע"ט, שנת המכינה, שבה הכל פתוח והנפש חפצה". החניכים אף זכו לביקור מיוחד של רחפן שצילם אותם ברגע המיוחד.

רבין תשליך כיפור

ישנן מספר דרכים להתכונן ליום הכיפורים, במכינת איתן בחרו בדרך מיוחדת ויצאו "לטיול תשובה" בעין עקב ובחוד עקב.

טיול יום כיפור

בשתי שלוחותיה מכינת תלם, ביפו ובחולון, קיימו בלילה שלפני יום כיפור "משמר" - לילה לבן של לימוד והתכוננות ליום הכיפורים המסורתי. החניכים עברו שיעורים ביחד ובחברתות ועסקו בנושאים כמו סליחה, כפרה, צום, סיפור יונה הנביא ומשמעות מושג "תשובה" לאדם המודרני. לאחר לילה גדוש, עם עלות השחר, התקיים טקס סליחות מיוחד.

דורות נפגשים

שמחנו לראות שגם השנה מאות בוגרות ובוגרי מכינות בחרו לחזור למכינות בהן התחנכו ולציין את יום הכיפורים בלימוד משותף ובאווירה חזקה של יחד.

במכינת מיצר שבדרום רמת הגולן, התכנסו כ-200 מבוגרי המכינה לחוות את יום כיפור באווירה שונה ומשמעותית. הבוגרים, ביחד עם הצוות, הצטרפו לחניכי מחזור כ"א ובנו לו"ז כיפורי לתפארת. חברי המועצת הבוגרים של המכינה סיכמו "כנראה שבמכינה שלא מוכנה לוותר על לשים את האדם לפני האידיאולוגיות הגדולות ומאמינה שהשינוי מגיע תמיד מבפנים, כאן כנראה אפשר באמת להבין שמהותם של הדברים מצויה בשלום בין חברים, בלימוד המשותף, תפילה של ביחד באוויר הגולני המוכר, בשקיעות הכי יפות בארץ ובעיקר - בחזון משותף של עולם טוב יותר עם אנשים שיודעים ליצור יום כיפור לכולם ולשאול לא רק 'מה היה?' אלא גם - 'מה אפשר שיהיה?'"

יום כיפור מיצר 2   יום כיפור מיצר 2

דרומה משם, במכינת הנגב 80 בוגרות ובוגרים הגיעו לציין את המועד המיוחד. ציון יום הכיפורים במכינה היא מסורת חדשה שעיקרה להעמיק במהות הצום לפי רוח המכינה. הבוגרים ניהלו את הלו"ז והעבירו את רוב התכנים במהלך הצום.

יום כיפור 2

במכינת בינה שבתל אביב, התכנסו חניכי המכינה ובוגרי המכינה יחד עם קהל רחב ליממה של טקסים, שיעורים וסדנאות סביב החג מזווית יהודית-ישראלית-חילונית. לצד טקסי 'כל נדרי', 'מוסף' ו'נעילה', חניכי וחניכות המכינה לקחו חלק בלימוד המרכזי סביב רחם ורחמים, סדנת כתיבה וחשבון נפש, שיעור על הקשר האפל בין פורים לכיפורים, קריאה פתוחה בספר יונה, ועוד מגוון התכנסויות משמעותיות. "כמו בכל שנה, מרגש לציין את היום יחד ולהפגיש את בוגרי ובוגרות המחזורים הקודמים עם הדור החדש של מכיניסטים ומכיניסטיות" סיפרו אנשי המכינה.

יום כיפור בינה 3

עדכונים חדשים לפי זמן הפרסום

שותפים ותורמים של מועצת המכינות

כל מה שחשוב, חדש ומעניין בעולם המכינות!

הצטרפו לניוזלטר שלנו וקבלו עדכונים אישיים לדוא"ל שלכם.